Звук ніколи не повертається до струни (Станіслав Єжи Лєц)
Андрій ЛЮБКА:

Девіз держави Ліберланд, що абсолютною цінністю проголошує свободу й відкриті кордони: живи сам і дай жити іншим...

25.06.19: лібертаріанство
Мирослав МАРИНОВИЧ:

Свої знамена реваншисти розгорнуть після виборів, щоб не сполохати довірливих. Але чи складно розпізнати грозу, як піднявся вітер і потемніли хмари?

24.06.19: імператив
Драґо Янчар:

Через ці розмови, наскільки Україна є європейською, я забув, що не можу туди в’їхати з внутрішнім паспортом...

23.06.19: люде

штуkа

Роксана Харчук
сучасна проза: Описи сексу з-під пера Гаськи Шиян досі таки найкращі в українському письменстві. Письменниця зображає секс не як один зі способів спілкування людини людиною, а як один зі способів спілкування людини з Богом.
Київ 25.06.19
Тимофій Гаврилів
переклади: Книжка оповідань «Пірат несходжених морів» – про час, коли провалля Першої світової війни вже позаду, а Другої – ще попереду. Час, в який багато мрій і всі вони здійснюються. Але чи був той час?
Львів 24.06.19
Павло Гунька
мистецька пісня: Моєю метою є передати молодим українським виконавцям усі нові тенденції, які зараз є актуальними в світі, розповісти, на що потрібно звернути увагу, аби їх обов’язково помітили на прослуховуваннях.
21.06.19
Богдан Пастух
сучасна проза: У суті це ― наратив російської пропаганди. Причому ще дошкульнішої, бо ці речі проговорює в українському творі українська героїня.
Львів 20.06.19
Ірина Забіяка
сучасна проза: Уже вп’яте у Львові протягом липня відбудеться фестиваль, який наближає українській публіці зокрема сучасну чеську та словацьку літератури.
Брно 19.06.19
Василь Рожко
середньовіччя: Чи може пам’ятка бути брендом? Що він мав би донести суспільству? Цілісний бренд «Тустань» – це і скелі, і фортеця, і музей, і заповідник, і фестиваль середньовічної культури, і 3D, і сувеніри, і збережене середовище села, і відродження традиційних ремесел,і життєдайна пам’ять, і сучасний економічний розвиток громади.
с. Урич 14.06.19
Галина Петросаняк
кохання: Нінон Ауслендер народилася і виросла у Чернівцях, понад тридцять років вона була дружиною Германа Гессе.
Базель 11.06.19
Дарина Скринник-Миська
бієнале: Якщо для львівського мистецтва притаманний зв'язок з локальною художньою традицією та фольклором у формі осмислення, обігрування, заперечення, іронії, то харківська художня сцена сфокусована на дослідженні соціальної тканини, посттоталітарного стану суспільства та того, як час та обставини формують і деформують зв’язки між людьми.
Львів-Харків 10.06.19
Ґжеґож Ґауден
євроісторія: Польський погром єврейського населення відбувся 22–23 листопада 1918 року. «Львів – кінець ілюзій. Оповідь про листопадовий погром 1918» – перше поглиблене дослідження, присвячене тим подіям, які відсутні в польських історичних працях.
Дрогобич 07.06.19
Станіслав Комарек
людознавство:  Треба цінувати можливість говорити вільно про все, адже якщо ви приєднаєтеся до західного світу, то це довго не триватиме. Варто наговоритися між двома довгими періодами мовчання.
Львів 07.06.19
Флорій БАЦЕВИЧ
Кастанеда: Внутрішній діалог людини «творить світ», і ми насправді живемо в світі слів, а не реальному світі: перцептивні шаблони, сформовані людиною і закріплені мовою, приховують від нас істинну природу світу
06.06.19
Михайло Бриних
літкритика: Сьогодні критик вже не є новинарем, він оперує сенсами, намагається гратися із літературою, в літературу. Ідеальний літературний критик має бути молодим, нахабним та незнайомим особисто із усіма авторами.
Київ 03.06.19
Ростислав Семків
літкритика: Перехід у онлайн значно посприяв розвитку літератури. Шлях книжки до читача більше залежить від кон’юнктури ринку та платоспроможності, а не від критики.
Львів 02.06.19
Аврора Бааль
вірган: Іноді  уявляю себе деревом, яке росте, а разом із ним проростає і звук. Цікаво видобувати на органі якісь ефекти — вітру, шуму моря, руху потяга чи роботу комп’ютера. Це дуже відрізняється від бароко, адже тут гра повинна створювати магію, розповідати історію.
Львів 05.06.19

минуле

Мар'ян ХОМЯК
Нарис Яна Ярунтовського про свій маєток, одне із кращих господарств повіту, хоча назвати його взірцевим було б пересадою
26.06.19 : аграрне
Богдан Струмінський
Стаття 1978 року славетного, але майже невідомого у нас філолога Богдана Струмінського (що помер рівно 21 рік тому) на все ще актуальну тему українського правопису
23.06.19 : правописне
Михайло Рудницький
Акурат 85 років тому в Станіславові мав відбутися Жіночий конґрес і «Назустріч» присвятили цій події окреме число
22.06.19 : 1934
Юрій ЯКОВЛЄВ
120 років у Львові вийшло перше число часопису «Будучність»: «Суспільно-політична часопись для украінсько-руського народа».
21.06.19 : 1899
Фернан Уеллетт
50 років тому «Сучасність» присвятила червневе число журналу національно-культурним проблемам Канади, помістивши і цей класичний текст квебецької революції
19.06.19 : 1969
Яцек Куронь
Двадцять років тому, коли лікарі пояснили Куроню, що він вмирає, Яцек записав це відеозвернення. Після цього він прожив ще п'ять років
17.06.19 : 1999
Ірина Гах
До знищення стінописів авторства Сосенка та Буцманюка церква у Славському асоціювалася з іншою гучною історією —  це був любовний трикутник, в якому мордувалися обоє художників та Сосенкова дружина Михайлина. Розрішити ситуацію допоміг сам митрополит Андрей.
15.06.19
Євген Нахлік
І Франко («Похорон»), і Куліш («Дума-пересторога...») остерігали про можливість безкультурної охлократії після народної перемоги, бо люди «в душі своїй були і темні, й підлі, такі ж раби, як уперед були»
10.06.19 : франкологія
Ірина Вільде
"Колись тремтіла я за найперше вражіння, яке зробить на Тебе лист. Тепер не хочу думати про це. Хіба не все одно, Роме?" Оповідання з 1934 року
08.06.19 : НашаКласика
Ірина Гах
Митець першим в Галичині наважився на сюжетний вітраж у сакральній архітектурі. Це було не просто прогресивним, а навіть революційним кроком
08.06.19
Мар'ян ХОМЯК
У Львові в усі часи його існування не відчувався брак злодіїв, аферистів, шахраїв та інших «брудних типів»: казус Альбіна Стшелецького
06.06.19 : ошусти
Ірина Гах
Поза фаховими колами про нього згадала громадськість з нагоди вельми сумної - варварського нищення його творіння у церкві Славсько. Втім дещо із його спадку можемо ще побачити
04.06.19
Євген Нахлік
Франків ревізіонізм (а також авторевізіонізм) полягав у дальшому, притому публічному, антикомунізмі. Натомість утверджувався Франко в нових позитивних орієнтирах та ідеалах передусім у сфері національного державотворення
03.06.19 : франкіана
Мирослав Трофимук
Польські науковці і маса простих поляків вважають Львів “Меккою”. Вони переконані, що над нами набагато менший час тривав “совєтський” експеримент
29.05.19 : 39
Євген Нахлік
Переживаючи вікову ревізію своїх поглядів, Франко зближувався з Кулішем – всупереч усталеному уявленню про них як ідеологічних й естетичних опонентів
27.05.19 : франкіана

в галичині

Ви знали, що при температурі повітря 32°C потреба людини у вітамінах зростає вдвічі? А що існують ще й антивітаміни? Докладно про вітаміни і з чим їх їдять у лекції в рамках циклу "Феномен життя"
Львів 27.06.19
«Роздуми про ХХ століття» Тоні Джадта можна вважати книгою-застереженням. Автор констатує кризу ідеї держави добробуту. Плодами прогресу користується усе менша кількість людей, і, як наслідок, маємо зростання популізму та авторитаризму.
Львів 26.06.19
У Природничому музеї Львова грандіозне свято – завершено усі роботи з підготовки виставки «Льодовикова епоха: Повернення мамута до Львова». Z був на передпоказі й ділиться побаченим. ФОТО.
Львів 22.06.19
Рідко які два міста так схожі одне на одного. Враження львів'янина у подорожі до Одеси.
Львів-Одеса-Львів 22.06.19
Це одна з найдавніших пам'яток міста – ще за княжих часів тут стояла дерев’яна церква, при якій жили ченці. У ХVI ст., коли звели нову муровану церкву, в одній з келій розмістився Іван Федорович. Саме тут він надрукував свого Апостола.
21.06.19
Ми мусимо зрозуміти, що можемо нести відповідальність не тільки за себе, а й за інших: за свою команду, свою компанію, адміністрацію свого міста, своєї країни. Відповідальність, навіть чужа, дає розвиватися.
Івано-Франківськ 20.06.19
Стимули можуть привести до непередбачуваних наслідків. Покарання знижує особисту моральну відповідальність, а мінімальні стандарти демотивують прагнути більшого. Усе це висновки, яких би не було, якби експерименти вдались.
Івано-Франківськ 18.06.19
Життя більшості з нас затиснуте між двома умовними точками: роботою та домом. Про те, як робити тільки те, що приносить задоволення, говорили на конференції TEDx Ivano-Frankivsk.
Івано-Франківськ 17.06.19
Донедавна політика диктувала умови шоу-бізнесу. Тепер шоу-бізнес диктує свої правила політиці. Форма починає домінувати над змістом. Це небезпечне явище, породжене начебто нездатністю сучасної людини сприймати складну інформацію
Львів 14.06.19
Криголам не ламає кригу всією товщею – він йде і ламає кригу найгострішою і найміцнішою своєю частиною. Так і в суспільстві. Люди мають сумніви, що справді все суспільство можна зробити правильним. Ні, не це ми маємо собі ставити за мету. Ми маємо ставити за мету сформувати критичну масу – отой гострячок, який ламає лід. Тоді тим, хто слабший, легше йти за ними.
Львів 13.06.19
Католицтво майбутнього буде католицтвом свідомо вибраним та засвоєним, а не католицтвом успадкованим. А обиратимуть та засвоюватимуть його тільки тоді, коли його буде активно подано та запропоновано
12.06.19
Видовищні перегони раритетних автівок брукованою трасою "Львівський трикутник" цьогоріч відбулися вдев'яте
Львів 02.06.19
У нашому місті множиться число груп, для яких насильство над безборонними стає насолодою. А безкарність стає заохотою до повторення насильницьких дій.
Львів 01.06.19
Проект храму у неовізантійському стилі виготовив видатний львівський архітектор Іван Левинський. Проте головний скарб святині знаходиться всередині – стіни церкви суцільно вкриті розписами Модеста Сосенка. Нове відео з циклу "Пам'ятки Галичини"
Львівщина 31.05.19
Американський Фонд збереження сакральної архітектури, що належить правнучці архітектора Нагірного, розминувся із розписами Модеста Сосенка у Славському на кілька днів
Львівщина 30.05.19
Церква Святого Михаїла у Підберізцях є однією із тих чотирьох, які розписував Модест Сосенко. Парох забороняє прихожанам навіть пилюку зі стін стирати, аби раптом не пошкодили живопису. Історія тут кардинально протилежна до тієї, що маємо у Славському, де стіни оббили аж до цегли, аби зробити "гарний ремонт"
Львівщина 27.05.19

в уkраїні

Вчитель повинен цікавитися трьома речами – учнем, своїм предметом і самим собою. Педагогіка виходить з того, що ми здатні виховувати доти, доки відчуваємо потребу виховувати самих себе.
Харків 25.06.19
Сучасники надто близько до серця взяли тезу «Шоу мусить тривати». Звичайно, те, що довкола нас відбувається, подекуди викликає посмішку, але закінчитися спектакль може, в кращому випадку, істерикою. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 24.06.19
Якщо треба змиритись з тим, що Галичина перестане бути твердинею української культури, то маємо попрощатися з ідеєю української України і української ідентичності, визнати, що ми остаточно відмовились від того шляху, яким пішли Латвія, Литва і Естонія, – єдині успішні країни, які вийшли з СРСР.
Київ 21.06.19
Рішення Конституційного Суду буде чинним за будь-яких умов, і його слід буде виконувати. Для суспільства пріоритетним інтересом є інституції і правила, а не абстракне виконання волі народу. Воля народу – вона завжди за справедливість. Верховенство права – це і є справедливість. І справедливість у демократіях – це, перш за все, процедура.
Київ 18.06.19
В уяві більшості українців переважає навіть не ліва теорія, а радянська практика. Ми й досі не перейняли «західні цінності» — ініціативність та відповідальність.  
Львів 15.06.19
Вибране із дебатів Конституційного Суду щодо законності указу Зеленського про розпуск ВРУ та призначення дочасних виборів
Київ 13.06.19
Поки різноманітні партії мірялися передвиборчими списками, в країні ставалися далеко не такі смішні речі. Огляд подій тижня в Україні
Київ 10.06.19
Мова є посередником між нашою свідомістю, нашим власним досвідом та світом. Але який це посередник: прозорий чи заангажований? Чи може горизонт нашого пізнання бути затуманеним засобами самої мови? Мова є інструментом у наших руках – чи, може, ми її підлеглі?
Львів 10.06.19
Бажання Зеленського щось зробити було цілком передбачуваним. Ключове питання зараз – чи здатний він зупинитися? А якщо здатний, то на якому саме етапі прийде прозріння?
Київ 08.06.19
Популізм — це не ідеологія, а те, що її підкошує, роблячи або креативнішою, або підмиваючи її основу.
Львів 06.06.19
Тільки виконавши всі вимоги цієї нової редакції, зможемо далі рухатись у бік мрії – досконалого «Правопису».
Львів 05.06.19
Осоружний і ненависний український філолог в українській школі залишається своєрідним символом антипрофесії. І саме про це свідчать більш ніж скромні результати наших учнів.
Львів 04.06.19
Настав час, коли новини мають тяжку форму синдрому Хатчінсона-Гілфорда і старіють зі страшною швидкістю – перспектива літніх виборів серйозно підіпсує лінивий сезон відпусток. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 03.06.19
Патріарх Філарет не спішиться віддавати церковну владу митрополитові Епіфанію. Предстоятелі УПЦ КП та УПЦ наразі "грають м'язами", і лише Бог знає, миром чи війною закінчиться цей конфлікт
02.06.19
Відзнаку вручили, як завжди, у Львові, однак традицію проводити одночасно Лекцію свободи пам'яті Кривенка вперше порушили. Слово про Сашка виголосив редактор "Історичної правди" Вахтанг Кіпіані
Львів 30.05.19
Підписатися на Збруч RSS