Актор повинен мати що сказати, навіть якщо має роль без слів (Станіслав Єжи Лєц)
Тарас Прохасько:

Мінімум матерії, максимум інформації. Від якої направду залежить успішне буття матерії

18.04.19: наратив
Юрій Винничук:

Телевізор з холодильником перемогли книжку. Вони її й поховають

17.04.19: причини
Юрко ПРОХАСЬКО:

Бажання критикувати владу є спробою дістати сексуальне задоволення від неї за допомогою метонімійних стосунків близькості

16.04.19: психоаналіз

штуkа

©Аделіна Єфіменко
ОПЕРА: Синтез міфу, comedia-dell’arte, психоаналізу, фарсу, кічу в постмодерністській оперній концепції Міхаеля Штрума розбиває криве дзеркало сприйняття оперної традиції і пропонує з його уламків скласти наново картину театрального світу. Адже актуальність історичного, культурного та соціального впливу театру ще ніхто не відміняв.
Львів 18.04.19
Олексій Паляничка
рецензія: Ще однією цікавою метафорою у виставі є час:  якого вбивають, який помер, який зупинився. Але сама по собі ця тема не розкривається, а лише ретранслює іншу тему – божевілля, як відображення реального світу, де живе головна героїня.
Львів 17.04.19
Юлія Хомчин
Інституція: Чимало викликів стоїть перед ІСК, викликів позірно простих – комунікаційних, аби об’єднувати небайдужих і сприяти синергії й втіленню виявів різних ідей різних людей. Аби за кілька років до Львова знову почали приїздити не лише на пиво та каву.
Львів 15.04.19
Богдан Пастух
незабутні: Його проза вкрай трагічна, це оповідь стиснутого рукою Долі серця, що не витримує, чує свій кінець і бодай перед ним хоче виговоритися, наче на сповіді ― тихо, дібраними словами, короткими реченнями, щоби тільки суть, тільки важливе, без прикрас. Та в цій стисненій до болю лапідарності і прозирає вся краса його вміло дібраних слів.
Львів 11.04.19
Тимофій Гаврилів
мемуари: Говорімо зараз, щоб не було запізно. Робімо вчасно, бо потім 1) не до цього, 2) годі надолужити і неможливо виправити; 3) коштує незрівнянно більше зусиль і ресурсів, з-поміж яких найголовніший – життя людини. На тлі історії воно – сміховинно коротке, саме тому заслуговує на більшу увагу і пошанівок.
Львів 08.04.19
Богдан Пастух
переклади: Це твір, сюжет якого розгортається наче на краю прірви, у ньому щосекунди відчувається присутність смерті та великої пристрасті. Ці два провідники, що вводять людину в справжнє життя, сплітаються тут у жаский вузол, розплутати який береться автор. Та він завжди посміхається собі у вус, наче Бог, бавиться зі своїми героями, підкидаючи їм випробування.
Львів 05.04.19
Катерина Міхаліцина
переклади: Берґмана більше цікавила мистецька правда, а не сувора реалістичність. Твердження, вирази й образи активно кочують поміж його приватними нотатками, художньою та автобіографічною прозою, які ніби перетікають одна в одну. Берґманові книжки, які за останній рік побачили світ українською, народилися на острові Форьо.
Львів 04.04.19
Аделіна Єфіменко
режисерська опера: Тіло Жанни Д’Арк не було спалене на вогнищі. На сцені театру An der Wien її рятує Йоганна «з майбутнього», наша сучасниця – звичайна дівчина-підліток, у чиєму житті   реальність і містика існують поруч. Глядачі стають свідками подій у призмі Science-Fiction: у постановці йдеться про наші спільні шанси на майбутнє. 
Відень 03.04.19
Анастасія Канарська
Music Fest: В Харкова є потенціал бути не лише містом з таксі біля вокзалу з написами: «граница» та велетенською консервою радянської атмосфери. Є люди, які хочуть і можуть інше.
Харків-Львів 31.03.19
Галина Канарська
Портрет: Не мріяла бути театрознавцем, але щоби підтримати чоловіка, активно увійшла в київське театральне життя та почала працювати в журналі «Український театр». Хоча про театр вони ніколи з Сергієм Данченком не розмовляли.
Львів 30.03.19
Мирон Юсипович
ОПЕРА: У Львові 2021 року планують влаштувати фестиваль опер Ваґнера, а до постановки тетралогії «Перстень Нібелунга» хочуть залучити інші театри України.
Львів 27.03.19
Мирон Юсипович
ОПЕРА: Ваґнер розвінчав класичні технології маніпулювання із застосуванням сумніву, коли той не є інструментом пізнання у пошуку істини, а деструктивним впливом з метою узалежнення.
23.03.19
Тимофій Гаврилів
переклад: Якщо при читанні роману й виникає відчуття плакативності, то причина цьому – композиція і спосіб бачення; це – картинність кіномистецтва доби, коли жив і писав Стайнбек.
Львів 26.03.19
Ірина Степаняк
прем'єра: Історія всередині п'єси просто є, і для кожного вона значитиме щось кардинально інше. Це саме той театр, якого в нас досить мало – театр, який вчить мислити самостійно.  
Львів 25.03.19

минуле

Костянтин КУРИЛИШИН
Суспільно-політичне, економічне, культурне життя Галичини 1905–1909 рр. за публікаціями часопису «Діло»
17.04.19 : періодика
Орест Авдикович
Література для гурманів: есей незаслужено незнаного нині Ореста Авдиковича зі збірки «Нетлї» 1900 року
06.04.19 : НашаКласика
Юлія Овсяник
Нині виповнюється 60 років з дня смерті блаженного Миколая Чарнецького, монаха, професора, мученика
02.04.19 : блаженний
Мар'ян ХОМЯК
Бюджети єврейської ґміни дають можливість фрагментарно ознайомитись з деякими особливостями їхнього соціально-економічного життя
30.03.19 : Судова Вишня
Володимир Одайник
50 років тому: публікація критики Володимиром (Вальтером) Одайником, видатним українським юнґіанцем, Сатрової "Критики діялектичного розуму"  
29.03.19 : 1969
Юрій САЛИГА
Цей місяць протягом історії був багатим на визначальні для України події. Тож, дай нам, Боже мудрості не змарнувати цей березень
26.03.19 : березень
Любов Волошин
Художник, який мислив і творив у руслі актуальних ідей тогочасного світового мистецтва, свою першу виставку міг влаштувати лиш на 73-му році життя
25.03.19 : маестро
Ольга Кобилянська
На чергові роковини Ольги Кобилянської нагадуємо її автобіоґрафію, написану на 64 році життя, за 15 років до смерті
21.03.19 : класики
Мар'ян ХОМЯК
Нотатки до кримінальної хроніки Мостищини кінця ХІХ – першої третини ХХ століття
15.03.19 : кримінал
Юрій Шевельов
На 75 роковини смерті нашого видатного мовознавця Василя Сімовича некролог Юрія Шевельова
13.03.19 : in memoriam
Нікодем Щиґловські
Коротка історія-нагадування про відновлення незалежності Литовської Республіки, акт про яке було проголошено 11 березня 1990 року.
11.03.19 : Литва
Юрій ЯКОВЛЄВ
Проведене 9–10 березня 1889 р. віче, стало найпомітнішим заходом студентства Львова XIX століття
09.03.19 : 1889
Яким Ярема
Аналіз впливу Шевченкового дитинства на його творчість зі становища психоаналізу Фройда. Розвідка 1932 року
09.03.19 : психоаналіз
Любов Волошин
Ольга Плешкан зі школи О. Новаківського увійшла в історію української мистецької класики як творець інтимних за настроєм, мрійливо-поетичних образів покутської землі
08.03.19 : люде
Андрій Павлишин
110 років тому, на Пурім, у Львові в родині барона де Туш-Леца народився син, великий галицький поет і афорист Станіслав Єжи Лец 
06.03.19 : Станіслав Єжи Лєц

в галичині

В Україні, можливо, проявилися технології, поки що унікальні для світу, але феномен далеко не новий. Не мусите про світ журитися, бо він сам став настільки смішним, що вже нема з кого сміятися
Львів 17.04.19
Чудовий палац, який колись став місцем впровадження найновіших технічних винаходів, тепер на межі цілковитої руйнації. Однак врятувати споруду ще можна. Відео з циклу "Пам'ятки Галичини".
Львівщина 12.04.19
Бронзовий шолом, вік якого три (!) тисячі років і який походить з земель сучасної Галичини, «чорні археологи» продали з відомого інтернет-аукціону.
Галичина 09.04.19
У Львові знищили більшість історичних аптек, які належали до родзинок міста та були пам'яттю про його славну історію. Чи можна зберегти бодай ті кілька, які ще залишилися?
Львів 05.04.19
Збудована у 1912 році за проектом Івана Левинського споруда милує око. В ній так багато рис, притаманних стилеві видатного архітектора, які ми впізнаємо у будівлях рідного йому Львова. Споруда зазнала чимало, однак від 1992 року повернута греко-католицькій громаді, відновлена і служить сакральним цілям. Відео №18 з циклу "Пам'ятки Галичини".
Перемишль 29.03.19
Шукаємо людину з прямими пропорціями у кімнаті з кривими дзеркалами. Ми тепер обираємо не шлях розвитку, а намагаємося зрозуміти, хто з наших кандидатів має прийнятний вигляд...
Львів 27.03.19
Помилково вважати, що сутність людини – індивід. Сутність людини – залежна істота. І немає жодних способів цього уникнути. Підхід до життя, у якому на першому місці я сам, дуже дієво руйнує людей, ізолює їх, поглиблює негативний наратив про старіння-вмирання і безвихідь.
Львів 26.03.19
Скільки саме українців поїхало до Боснії за час переселення – точно невідомо. Але у деяких місцевостях мігрантів з Галичини було більше, ніж місцевого люду. Як вони живуть тепер?
Козарац (Боснія) 22.03.19
115 років тому у Львові відкрили оновлений залізничний вокзал. Нині ж на площі перед будівлею триває великий ремонт – чекаємо серйозних змін
Львів 21.03.19
Зведений у 1634 році як оборонна фортеця, Золочівський замок став королівською резиденцією Яна Собеського. За Австрії і за совєтів тут була тюрма. Потім ПТУ. Лише у 80-их роках минулого сторіччя замок став музеєм. Його реставрація триває й досі.
Львівщина 15.03.19
Коли Папа говорить про мир і любов — всі щасливі. У момент, коли Папа починає говорити про соціальні питання, про імміграцію, міграцію, з’являється багато коментарів. Моя робота полягає у фільтрації та модерації: слідкую, щоб спілкування не стало вульгарним, непристойним або образливим.
Львів 14.03.19
У цій музейній історії є все: скарби минувшини, контрабандисти, поліція і щасливе завершення.
Винники (Львівщина) 13.03.19
Коли я тут, то завше блукаю поглядом по списку тих, що загинули 10 березня 1944 р. Не вмію думати цифрами, при кожному прізвищі думаю про конкретну людську долю.
Холмщина 12.03.19
Комерціалізація, відсутність фінансової автономії, недостатня співпраця між університетами і, звісно ж, проблема якості освіти… Про все це йшлося в розлогій дискусії, організованій УКУ
Львів 08.03.19
Опорний план міста конче необхідний Львову — і чимшвидше. Але документ, який розробила найнята для цього фірма з Києва, експерти не просто називають поганим, а й звинувачують у… антисемітизмі. 
Львів 07.03.19
Тридцятиметрову стелу звалили нині вночі за допомогою лебідки. Падіння привітали радісними вигуками та оплесками.
Львів 03.03.19

в уkраїні

Українці, котрі повірили «ведмедикові Волдо», парадоксальним чином продемонстрували свою належність до західної культури і західного світу. Тільки це означає, що виклик, перед яким стоїть сьогодні Україна, стоїть і перед західним світом.
Київ 18.04.19
Шанувальники Мельпомени знають, що іноді дуже цікаві події трапляються між зав’язкою і кульмінацією, коли випиваєш в буфеті каву в келишку, а ті цікаві моменти потім виринають на сцені. Огляд подій тижня в Україні
Київ 15.04.19
Виборці Володимира Зеленського переживають колективну ейфорію, а люди в ейфорії роблять багато дурниць і є легкими жертвами для будь-якого впливу і будь-якого використання. Людина в ейфорії просто неадекватно оцінює реальність. Перервати цей стан неможливо —  його треба пережити. І тоді прийде депресія...
Львів 14.04.19
Ця технологія обертання аґресії всередину суспільства – це атака на те почуття солідарності, на ту єдність, на те почуття гідності і гордості бути українцем, яку ми вибороли, виплавили кров’ю на Майдані і в боях 2014 і 2015 років. Ми дуже і дуже вразливі сьогодні.
Київ 12.04.19
Покоління Z – це люди, які є візуалами повністю. Тому Instagram «рулить». Тому всі наші підписники, 20 тисяч у Facebook, – це повна фігня. Бо 38 мільйонів – це розпакування іграшок в Youtube.
Київ 10.04.19
Полум’яні промови і слоїки з уриною, звичайно, цікаві, але трапляються напередодні виборів й інші важливі речі. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 08.04.19
Ми, виборці, хочемо дебатів заради конструктивної дискусії, а не заради шоу, і закликаємо до цього обох кандидатів. Не треба шоу.
Київ 07.04.19
Впродовж 40 років до референдуму, Британія так і не змогла скористатись усім потенціалом членства у ЄС. Однак Україні пощастило укласти найвдалішу угоду з ЄС за увесь час його існування
Львів 04.04.19
Математика доводить, що заяви про крадіжки голосів та вкидування у ході першого туру президентських виборів підстав не мають. Графіки, які вибудовуються на основі показників фреквенції та відсотка голосів за кандидата, можна демонструвати як приклад чесних виборів
Київ 02.04.19
Наша реальність стрімко і кардинально змінюється. Так само має змінитися й університетська освіта, якщо хоче й далі бути корисною людству
Львів 02.04.19
Доба сміху почалася для когось надто весело, тепер треба почекати три тижні, щоби взнати, хто сміятиметься за результатами Вербної неділі. Огляд подій тижня в Україні
Київ 01.04.19
Чимало виборців навіть не здогадується про те, яким шляхом пропонують іти їхні кандидати у Президенти: позиція електорату в дуже багатьох випадках не збігається з поглядами уподобаних політиків, – вислід із результатів соціологічного дослідження.
Київ 28.03.19
Вміння переборщити в українській політиці опанували майже ідеально, але нема меж досконалості, коли мова йде про те, аби зробити щось кричущо безглузде. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 25.03.19
«…Хто дав право визначати, хто правдиво загинув, хто неправдиво загинув? Розумієте? Один Бог, хто знає. Я вас прошу, не чіпайте того питання. Нас воно болить!»... Держава в своїй політиці історичної пам’яті досі не відповіла на питання, хто саме є для нас Небесною сотнею. В той же час, здійснення верифікації є не просто потребою, а обов’язком.
Київ 20.03.19
Коли ми слухаємо жарти, у нас вимикається критичне мислення, і це найкращий шанс просувати меседжі, у тому числі й політичні. Гумор зазвичай є вірусним, зручним і економним. Це такий собі smart fake.
Львів 19.03.19
Підписатися на Збруч RSS