Немає жодної речі, яка б була такою, якою нам уявляється (Рене Декарт)
Андрій Бондар:

Найлегше піти шляхом антиутопій або звичайних тоталітарних методів, вже призабутих у нашій частині світу, а найважче знайти підстави для нового гуманізму і соціяльного оптимізму

30.03.20: випрозорення
Ілько ЛЕМКО:

А Україна, вражена вірусами й метастазами «доброзичливого братнього народу», й далі стоїть собі на краю своєї могили.

27.03.20: метастази
Тарас Прохасько:

Все, що є тепер, невдовзі перетвориться на спогади, в яких болю не буде, бо досвід є не втратою, а придбою.

26.03.20: абсурд

штуkа

Аделіна Єфіменко
історична опера: Вільно трактований історичний сюжет демонструє небезпеку поразки дипломатії перед організованою злочинністю, маніпуляцією масами, грою на почуттях героїзму на ґрунті релігійного і національного екстремізму.
Женева 27.03.20
   Маріанна Челецька
митець: У доробку сценариста Ґверри – майже сотня кіноісторій, які стали надбанням нового італійського кінематографа, однак головний сценарій, що розповідає про долю людства, став жертвою тоталітарного режиму радянської системи у 70-х роках ХХ ст.
Львів 26.03.20
Ярослав Підгора-Гвяздовський
кіно: Фільми, серіали, мультфільми, кліпи, інсталяції та інші відеовитребеньки вимогливих і вибагливих візуалістів – тепер відкритий простір для одночасного і всеохопного погляду змушеного до ізоляції користувача інтернету.
Київ 22.03.20
Анастасія Канарська
театр: Нашарування кіно й театру, пластики, тонкого психологізму ̶ й усе це під незмінною батутою батька, деміурга цього дійства, який коментує, розставляє акценти, задає ритм, є діджеєм на цьому острові краси та декадансу.
Варшава 23.03.20
Марта Кузій-Андрущак
академічна музика: Ми одночасно отримали нещоденну можливість жити в феноменальний час, у якому всі нараз відчуваємо житейське ritardando/сповільнення, де перехід в sostenuto/стримання є невідворотним. За мить і синкопи почнуться, і несподівані акценти вигулькнуть, і увагу нашу привернуть інші голоси й теми… – цікаво ж, ну!
Львів 20.03.20
Дарина Скринник-Миська
контемпорарі: Наша взаємодія з реальністю передбачає її освоєння і вписування у досвід для того, щоб мати можливість залишити позаду і рухатися далі. Цю роботу здійснює мистецтво: між зображенням рани у мистецтві та реальною існує дистанція умовності, проте чутливість до такого зображення у час війни загострюється.
Львів 19.03.20
Микола Глібович
малярство: Мистецтво — це не зображення прекрасного, а радше викликання емоцій, які завжди прекрасні, коли вони правдиві. Сила циклу картин «Пробудження» у тому, як вони намальовані, але також і в сміливості Олекси Новаківського, у тому, що він розповідає світові таку бентежну історію, яка проживається доволі важко.
Львів 14.03.20
Оксана Левицька
малярство: Сотня репродукцій творів, архівних довідок і свідоцтв,  поштівок, світлин з експозицій прижиттєвих виставок маляра, фотопортрети представників мистецького середовища кінця ХІХ — першої половини ХХ ст., і, звісно, чимало родинних світлин, які роблять цей альбом-життєпис особливо наповненим, живим, змістовним, різноаспектно ілюструють життя Івана Труша, творять атмосферу пошуку, творчості, мандрів.
Львів 06.03.20
 Ірина Гаймус
НашСпадок: Виконуючи офіційні замовлення монументальних робіт на державних підприємствах, Михайло Стецик так і не вступив до Спілки художників, бо не відповідав певним вимогам радянської системи. Це позначилося на створенні серії неформальних робіт у його особливій стилістиці, яка стала для художника визначальною.
Івано-Франківськ 07.03.20
Оксана Черкашина
постдрама: Завдання сучасних режисерів й акторів – провокувати глядача. Не в сенсі провокації заради провокації. Ідеться про те, щоб ставити некомфортні питання. Глядач має відчувати себе некомфортно. Це не про фізіологічний дискомфорт, а про зону росту.
Львів 18.03.20
рисунок: Відчуття безмежності й поза-крайності простору переслідує на виставці, надто ж до того додається ембієнт, шо лунає з динаміків у галереї. Ці пейзажі, що наче виростають зі стін, виопуклюючись та вібруючи, створюють легкий шум. Шум неперебутності.
Тернопіль 17.03.20
Станіслав Мойсеєв
НашТеатр: Чому європейський театр розвиває актуальне мистецтво? Чому там так це підтримується? Культурна спадщина – це добре, але окремо фінансово сприяють саме актуальному мистецтву, зокрема й драматургії. Наталя Ворожбит зробила третій проєкт у лондонському Royal Court – там її дуже високо цінують. А ми цього не розуміємо!
Львів 16.03.20
Олександр Юдін
джаз: Новий альбом Лаури Марті «Все буде добре», що вийшов наприкінці минулого року, цікавий не тільки стильовим розширенням, а й значущий новою якістю. За стилістикою він перетинає межу поп-року та поп-музики, тож апелює до значно ширшої аудиторії. Проте в ньому відчувається джазовий смак.
Київ 13.03.20
Аделіна Єфіменко
ОПЕРА: Відновлення опери «Птоломей» після тривалого забуття у ХХ столітті переконує, що цей твір – один із найзагадковіших опусів Генделя. Чи хотів композитор втілили в образі майбутнього короля Єгипту типову для всіх його оперних королів фігуру нездатного до влади правителя? Спільна проблема, що об’єднує Птоломея з володарями Германії, Римської імперії, Персії, очевидна.
Карлсруе 12.03.20

минуле

Роман РЕВАКОВИЧ
Вчора відійшов у вічність Кшиштоф Пендерецький – один із найбільш вагомих та всесвітньовідомих музичних творців XX та XXI століть. З його смертю замикається в Польщі епоха музичних титанів, серед яких Він – найбільш яскравий та колоритний, з творами у всіх музичних жанрах.
30.03.20 : in memoriam
Євген Нахлік
Якось так склалося, що композитор Іван Левицький і театральний критик Іван Левицький в нашій історіографії існували окремо: як ім'я і псевдонім. Відтепер не будуть
30.03.20 : деміфологізація
Дмитро ПОЛЮХОВИЧ
На більшості ренесансних мап Європи присутня колосальних розмірів водойма – величезне озеро Амадока. Сьогодні від цієї водойми й сліду нема. Чому?
26.03.20
Ілько ЛЕМКО
До 50-річчя виходу у світ альбому «Band Of Gypsys»
25.03.20 : 1970
Мар'ян ХОМЯК
«Щоденник державного в'язня с.п. ксьондза Вінцентія Буковського, плебана», судововишнянський епізод (1848 рік)
20.03.20 : Судова Вишня
Петро МІДЯНКА
Це прекрасно, що Срібна Земля має таких столітніх живих патріархів як Степан Стойко. І чим це не час патріархів?
14.03.20 : ювілей
Юрій Андрухович
Я живу в споконвіку підозрюваній і зневажуваній частині світу. Ця частина світу називається Галичиною. Це моя територія, це я сам, але в мене немає іншого виходу, як тільки боронити цей шматок, ці клапті, що розлазяться навсібіч
13.03.20 : постмодерн
Ілько ЛЕМКО
Нещастя пожеж, повеней, війн і епідемій часто огортали Львів, але вимучені львів’яни знаходили міцну опору у вірі в Боже Провидіння, і ця віра давала їм сили йти на нові битви з катаклізмами…
12.03.20 : львівське
Яким Ярема
Одна з перших психологічних розвідок про творчість поета, про прояви та джерела його уяви
10.03.20 : психольоґія
Дмитро ПОЛЮХОВИЧ
Загадки меморіальної таблиці з гербами власників Сатанова – «Лелівою» княгині Сєнявської та «Погонею» князя Чарторийского – в Свято-Троїцькому монастирі
04.03.20 : надзбруччя
Олександр Вітолін
Минуло 45 років з дня смерті легендарного героя визвольних змагань Романа Дашкевича – патрона українських артилеристів
01.03.20 : люде
Ірина Старовойт
За що Тарас прийме нагороду, то це за відновлення моралі в деморалізованому світі, щоби люди і знаки почали знову вартувати стільки, скільки слід
27.02.20 : люде
Катерина Гладка
Курбасові завдячуємо авангардними декораціями, появою жанру потоку свідомості на сцені, переосмисленням давньогрецького театру, появою світлових ефектів, він творець першого відео на сцені, як елементу вистави, але найголовніше — ми завдячуємо йому цілою плеядою учнів.
25.02.20 : НашТеатр
Леся Українка
Нагадайте собі в день Лесиних уродин: «Візьми, візьми мене з собою, ми підемо тихо посеред цілого лісу мрій і згубимось обоє помалу, вдалині. А на тім місці, де ми були в житті, нехай троянди в’януть, в’януть і пахнуть, як твої любі листи, мій друже…»
25.02.20 : НашаКласика
Юрій ЯКОВЛЄВ
Трагічна історія Семена Вітика (1875–1937): від робітничого сина до посла австрійського парламенту і від совєтофіла до розстрілу в застінках НКВД
23.02.20 : люде

в галичині

Авторці фільму вдалося вловити спокійний ритм і красу внутрішнього і зовнішнього світу Тараса Прохаська. Дивіться ці 43 хвилини спокою і рівноваги.
Делятин 24.03.20
Одна з найкращих пам'яток пізнього Ренесансу у Львові, збудована 1615 року. Її вдалося зняти не лише з висоти, а й усередині.
Львів 23.03.20
Добра пора згадати слова незабутнього Блаженнішого Любомира кардинала Гузара: «Працюймо так, ніби все залежить від нас; молімося так, ніби все залежить від Бога».
Львів 18.03.20
Внутрішнє розуміння цінностей, що їх вважають європейськими, в українців є, але воно зовсім не підкріплене діями
Львів 17.03.20
Як виглядає столиця Галичини в часі загрози поширення Covid-19. ФОТОРЕПОРТАЖ
Львів 16.03.20
Я не є ворожбитом чи ясновидцем, але мені очевидно, що на стратегічній шкалі ситуація для самого Путіна стає щораз гіршою і щораз небезпечнішою.
Львів 13.03.20
Вона стала не просто популяризаторкою імені Андрея Шептицького. Вона сама його нагадувала – адаптувала стиль його поведінки, думання...
Львів 11.03.20
Цифрова культура навряд чи є основною причиною сучасної кризи демократії, тому що турбулентність демократії насамперед корелюється з кризою демократичних інститутів у глобальному вимірі.
Львів 10.03.20
Відзначаємо 205-ту річницю із дня народження автора музики українського гімну Михайла Вербицького. У нашому циклі "Пам'ятки Галичини" — церковця, в якій парохував композитор.
Підкарпатське воєводство 08.03.20
Найбільший та найрозкішніший маєток Галичини тепер в стані повного занепаду. Може, ми є останнім поколінням, що побачить палац на власні очі. Нове відео із циклу "Пам'ятки Галичини".
Львівщина 28.02.20
Місцеві вибори за новим виборчим кодексом відбудуться в жовтні цього року: нюанси, проблеми і очікувані зміни до законодавства.
Львів 27.02.20
Люди йшли неорганізовано, розсіяно. Трохи вище на Інститутській я побачив перед собою хлопця. Він схопився за груди – на грудях була мокра пляма. Мене охопив такий жаль, з’явилася ще більша злість. Розлючений, я взяв камінь і пішов далі.
Львів 20.02.20
Урядовий проєкт закону, що стосується децентралізації, пропонує вважати містами лише ті населені пункти, які мають більше ніж 20 тисяч населення. Таким чином, селами стануть Галич, Белз, Жовква та ще вісім сотень українських міст. В уряді кажуть: перейматися не варто.
Львів 18.02.20
В українській свідомості щире взаємне кохання – це виняткова цінність, запорука щасливої сім'ї, непереборна і невмируща сила, яка здатна долати не лише життєві труднощі, а й навіть смерть.
Львів 14.02.20
Збудований у XVIII столітті на одному з пагорбів, що на них стоїть Львів, за проєктом славетного Бернарда Меретина. Оздоблений скульптурами не менш славетного Йоана Георга Пінзеля. Оточений Митрополичими садами. Без сумніву вартий того, щоби помилуватися на нього з неба. Нове відео з циклу Z «Пам’ятки Галичини»
Львів 07.02.20
Крим – це Львів. Зараз такі часи, такі виклики, як і колись в історії, коли на Галичині ментально, історично – знову відповідальність за всю Україну
Львів 06.02.20

в уkраїні

Повернення громадян України із зачумленого закордону до благословенних рідних пенатів дало можливість пригадати творчість Еміра Кустуріци, Ієроніма Босха і Богдана Лепкого з чотирма вершниками Апокаліпсису разом взятими. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 30.03.20
Українська влада не лише не змогла підготувати країну до зустрічі з пандемією, а й наговорила вже про той коронавірус цілу купу бздур.
Київ 25.03.20
Свобода, демократія і верховенство права в історії людства були найкращими інструментами подолання кризових явищ. І застосування екстраординарних заходів при цьому не можуть атакувати засади конституційної демократії.
Ужгород 24.03.20
«Ізвінітє, что я такой молодой к вам обращаюся»: Зеленський зробив хід, який потім марно хотіли представити як «президент «нагнув» мільярдерів».
Київ 24.03.20
Не піддавайтеся спокусі при помочі карантинних заходів приймати – в момент страждання людей – рішення, які потребують суспільної дискусії, які можуть створити соціальну напругу.
Київ 23.03.20
Настільки рівними ми ще не були ніколи. І настільки позбавленими весни… Куди нам утікати сьогодні? Ми таки на острові. І тут ми глобально взаємозалежні та взаємозаразні.
Київ 23.03.20
Самоізоляція, обсервація і медитація дуже помічні у будь-які непевні часи (в усі інші часи вони також бувають не зайві), але у будь-якому стані обов’язковим є процес думання головою і миття рук милом. Огляд подій тижня в Україні
Київ 16.03.20
Від багатьох давно відомих людству вірусів вакціни досі нема. У будь-якому разі, це питання не місяців, а одного-двох років. Натомість винайдення ліків, що руйнуватимуть Covid-19, справа вірогідніша.
Київ 14.03.20
Контррозвідка насамперед покликана захищати конституційний лад. Контррозвідка Німеччини буквально так і називається "Федеральна служба захисту конституції". В Україні виходить навпаки.
Київ 12.03.20
В Україні триває демонтаж державності. Цю політику здійснює не тільки уряд, а й Президент. Не впевнений, чи Президент це усвідомлює…
Київ 06.03.20
Лякає, що для багатьох наших співвітчизників Путін, який до них не прийшов, і досі не є проблемою. Він прийшов у Сімферополь, Ялту, Бахчисарай, Донецьк, Луганськ, але не прийшов ще в Одесу, Харків, Київ.
Київ 05.03.20
Виявилося, що завести у владу "нові обличчя" – то ще не панацея. Новий рецепт від Зеленського – поповнити уряд людьми з досвідом, одначе під ті самі очікування, під ті самі ілюзії.
Київ 04.03.20
«Джерела» зливають «стопудову» інформацію про заміну Гончарука не тільки на Тігіпка, а й Вітренка з «Нафтогазу», Авакова з МВС, Богдана з Сейшельських островів і навіть на Хорошковського з салону краси.
Київ 03.03.20
Кожен мусить усвідомити, що частиною нашої національної розбудови є мовне відродження. Дивно, що ми живемо в державі, яка квотує використання власної мови. Це все ідіотизм.
Київ 27.02.20
Страх і ненависть у Нових Санжарах, Винниках і Микулинцях більшість сприймає як виняткове явище. Насправді локальний хаос останніх днів є прогнозованим. Сенсацією якраз стала б відсутність істерії, фейків і маніпуляцій.
Київ 25.02.20
Підписатися на Збруч RSS