Будучи на вершині, ти перебуваєш над безоднею (Ст. Єжи Лєц)
Юрій Андрухович:

Написане повертається. Не завжди, звичайно, і не все написане. Але деякі випадки такого повернення напрочуд промовисті й навіть знакові.

15.02.19: постфактум
Тарас Прохасько:

Чим більше знаєш про іншого такого, що він не знає про тебе, тим краще для тебе.

14.02.19: таємниці
Юрій Винничук:

Почнімо з малого – з тих теренів, які є нашими. Бо смішно мріяти про Кубань, коли під носом цвіте московщина.

13.02.19: надкушене

штуkа

Надія Слободян
танець: Відчуй ритм довкілля. Резонуй. Знайди точку опори. Наважся довіритися. Дай тілу свободу, а душі – політ. Рухайся, імпровізуй, твори, мрій. Танцюй у гармонії із світом, випромінюй щастя і передавай цю емоцію іншим.
Львів 13.02.19
Ганна Аргірова
думки: У «Нашому форматі» вийшов у світ український переклад першого із двох томів «Витоків політичного порядку» Френсіса Фукуями. Другий том вийде навесні. Євген Глібовицький, Валерій Пекар та Олександр Стародубцев, які прочитали двотомник англійською, дискутували про те, що визначає успішні держави та чому ця книга – це шматок знань, який треба опанувати.
Київ 11.02.19
Ганна Улюра
переклад: Розказані історії міняють світ залежно від того, хто їх розказує. Ну от, про відносність правди і тріумф правдоподібності нам розказує колишній наркоман і теперішній алкоголік, який посутньо не годен відрізнити марення від дійсності.
Київ 09.02.19
Богдан Пастух
есеїстика: Читання текстів цього виїмкового, ні на кого в нас не схожого автора, дає можливість різкого переживання дуже розмаїтих екзистенційних станів.
Львів 07.02.19
Анастасія Канарська
концерт: Світло на концерті було просто неймовірним! Творило атмосферу, виконувало власні партитури і було чуйним партнером для оркестру та хору у складі 100 осіб.
Львів 06.02.19
Наталія Кучер
Казка в театрі: О, ці трикляті гроші!   Шляхетний гнів проти багатства чи проти бідності? Гроші – еманація безумовного зла  чи лишень ефективний інструмент у залежності від намірів? Та як же без них обійтися? Вони дають свободу чи віднімають її? 
Львів 05.02.19
Мальте Крастінґ
сучасна опера: Щоб заінтригувати публіку й пояснити їй нові інтерпретації опер, драматурги Баварської Staatsoper готують змістовні, глибокі, захопливі тексти програмних збірок, інтерв’ю з режисерами і солістами, попередні медіа-матеріали, відео-трейлери, вступні лекції та екскурсії художніми галереями.
Мюнхен 01.02.19
фея Rocksett
Казка в театрі:  Так хочеться сказати після перегляду вистави «Проданий сміх» у «Першому театрі».
Львів 31.01.19
Єва Якубовська
Казка в театрі: Театр не може повторити життя, тому й немає сенсу намагатись відтворити реальність на сцені – одна з основних тез режисера Роберта Вільсона. 
Берлін 30.01.19
благодійність: Кількамісячний марафон «тихого» аукціону в Мистецькій галереї  Гері Боумена заради благодійного збору коштів для лікування мистецтвознавиці Наталки Космолінської триває.
29.01.19
Тимофій Гаврилів
класика: Стайнбеків успіх – залишатися при землі, бути біля людини, дуже близько до неї, чути її подих, вловлювати порухи – ті, що йдуть з глибини її єства, разом із нею засинати, прокидатися, боротися і – хай марно – сподіватися.
Львів 28.01.19
Наталка Космолінська
БОЙКО: ...він пішов, тихо розчинився у передранковому Львові. Продовжувати нам
27.01.19
Аделіна Єфіменко
ОПЕРА: Тонка гра лейтмотивів, тембрів, динаміки, фактури, латентних інтонаційних ситуацій стали центральною подією штутґартської «Пікової дами», – ірраціональну комунікацію буття і небуття, фатуму і світла, страху і надії творила в оркестровій ямі українська диригентка Оксана Линів.
Штутґарт 25.01.19
Ганна Улюра
переклад: У світах, які ці канадські письменниці ладнають, закохуються, щоб стало краще, точніше: щоб люди отримали можливість зцілитися. Тільки покращення не означає припинення хвороби. Любов тут – коротка ремісія самознищення.
Київ 24.01.19

минуле

Закон з дня 15. лютого 1919 р. про уживанє мови  у внутрішнім і внішнім урядованю дер­жавних властий і урядів, публичних інсти­туцій і державних підприємств на Західній Области Української Народної Респу­блики
15.02.19 : 1919
Мар'ян ХОМЯК
Містечкова історія: конфлікт між бурмістром Пейгертом і муляром Тихановичем у Судовій Вишні 1936–1938 років
14.02.19 : Судова Вишня
Лесь Мартович
З нагоди нинішньої річниці уродин Леся Мартовича, а прийдешніх виборів варто нагадати собі як ото колись голосували в Галичині
12.02.19 : НашаКласика
Рубрика мистецьких пліток з першого річника півмісячника «Назустріч», що почав виходити у Львові акурат 85 років тому
10.02.19 : плітки
Юрій ЯКОВЛЄВ
Ранньо-радикальний період непересічного галицького політика В’ячеслава Будзиновського: лідер молодого, антидрагоманівського крила в РУРП
07.02.19 : РУРП
Олекса Горбач
На чергову річницю уродин Олекси Горбача – його розвідка про українську лексику шахів, карт та варцаб (шашок)
05.02.19 : арґо
Іван Монолатій
Про Клеменсове («Туман, дощ, сонце, вітер та інші стихії») сприйняття Києва як міста, що «історизує простір», балансуючи між впровадженням позачасовости і створенням рясно містифікованої політичної леґенди
05.02.19 : memory studies
Володимир Мартинець
90 років тому Конґрес українських націоналістів створив ОУН. Публікуємо постанови та відозви Конґресу та як це відбувалося (зі спогадів головного секретаря Конґресу).
03.02.19 : 1929
Омелян Пріцак
"Не створивши культури українського міста, ми як українська нація цілком певно загинемо" (Омелян Пріцак 1983 року)
29.01.19 : концептуалізація
Юрій ЯКОВЛЄВ
До 140-ї річниці публікації альманаху «Молот», а фактично третього числа планованого журналу «Громадський друг», що його видавали І.Франко та М.Павлик
28.01.19 : 1879
Євген Маланюк
За присипаним сахариною псевдо-гуманізму фасадом Росії світ – і ми – не бачить справжньої суті, поки вона криваво не розкриється, писав Євген Маланюк  85 років тому
26.01.19 : Схід-Захід
Грицько Чубай
а що як і справді раптом ніде а що як і справді раптом нікого а що як і справді раптом ніколи і тільки ми
23.01.19 : НашаКласика
Репортаж про урочистість проголошення злуки Зах. Укр. Нар. Реп. з Укр. Нар. Реп. в урядовій газеті ЗУНР
22.01.19 : 1919
У вівторок 21 січня 1919 року приїхала делєґація до Київа з Галичини. Потяг прибув до Київа з дуже великим спізненням.
21.01.19
Любов Волошин
Непомітно минув 110-літній ювілей галицького художника, графіка, критика та громадського діяча Антіна Малюци.
19.01.19 : люде

в галичині

Альтернативна енергетика вкотре зазіхає на унікальні місцини української землі. Цього разу під загрозою наймальовничіший гірський масив Карпат – улюблена багатьма Боржава.
Боржава 14.02.19
В Україні видали факсимільну копію Галицького Євангелія 1144 року  унікальну пам'ятку, яку зберігали в московському архіві і до якої століттями вчені не мали доступу.
Львів 12.02.19
Треба ще трошки терпіння, заки ПЦУ після ейфорії, пов'язаної зі створенням, перейде до етапу роботи.
Варшава 11.02.19
Про колишню велич Свіржа нагадує ренесансний замок, що височіє над мальовничим озером. Відео №15 із циклу Z «Пам’ятки Галичини»
Львівщина 08.02.19
Чому подобається логотип Apple? Не тому, що надкушене яблуко само по собі дуже привабливе – таким його робить асоціація з продукцією, результатом роботи компанії.
Львів 07.02.19
Рейтинги лідерів передвиборчої гонитви за президентське крісло в Україні свідчать лише про те, що жоден із них не дає чесної і зрозумілої для виборця відповіді на основні питання, які стоять перед суспільством. Хоч би хто з цих кандидатів переміг, подальша влада його в очах народу буде хіба на половину легітимною
Львів 05.02.19
Міста змінюють світ, міста, а не країни, стають головними адміністративними одиницями у сучасному світі. Львів може стати глобальним містом незалежно від того, в якому стані українська політика, і показати приклад всій Україні.
Львів 30.01.19
Тут бували гетьмани Іван Мазепа та Богдан Хмельницький і навіть заїздив московський цар Петро Перший дорогою на зустріч із польським королем Августом II. В радянські часи у замку Збаража облаштував свої катівні НКВС. Тепер Збаразький замок — осердя Національного заповідника «Замки Тернопілля»
Тернопілля 25.01.19
За всі ці роки ми так до кінця й не виконали нашого надважливого завдання, яке й має стати нашою програмою на найближчі десятиліття, а саме: стати державним народом
Львів 23.01.19
"Образи роками висіли на стінах. Я і нині закрию очі і бачу їх: де кожен висить. Коли я вже вирішив їх віддати, приходив в кімнату, світив світло, дивися на них і думав, як я того збудуся. А коли вже віддав, прийшов до хати – хата гола. Але мені ніби тягар з серця впав. Думаю: Слава тобі Боже". Розмова з відомим колекціонером гуцульських ікон Іваном Гречком з нагоди його 90-річчя.
Львів 21.01.19
Шарж на Шухевича та протоколи переговорів з поляками. Новий бідон з архівом ОУН і УПА знайшли на Рогатинщині.
Івано-Франківщина 18.01.19
У княжі часи це була укріплена цитадель, поруч з якою містився княжий і митрополичий двір. Тут поховали Ярослава Осмомисла і звели на княжий престол Данила Романовича. Нове відео із циклу Z "Пам'ятки Галичини"
Івано-Франківщина 11.01.19
Аби власники квартир у старих кам’яницях відмовилися від металопластику, місто планує сплатити 60% вартості реставрації давніх дерев’яних вікон
Львів 09.01.19
Маринович, Грицак, Андрухович, Бойченко, Винничук та інші. Підбірка найпопулярніших публікацій Z за 2018 рік.
Львів 03.01.19
Найстаріший збережений замок Галичини, побудований сином  галицько-волинського князя Юрія Львовича. Споруду безліч разів захоплювали, звільняли, передавали у спадок, продавали. У XVI ст. замок перетворився на ренесансний палац і саме тут народився майбутній  король Польщі Ян ІІІ Собеський. Відео №12 із циклу «Пам’ятки Галичини»  
Львівщина 28.12.18

в уkраїні

Радник президента Росії Владіслав Сурков опублікував статтю, в котрій проголосив, що Росії набридло вдавати зі себе демократію – історичне призначення вимагає від неї інакшого політичного устрою.
Київ 15.02.19
Шість питань про економіку, на які хочемо почути відповідь кандидатів у Президенти.
Київ 14.02.19
Політичний процес, який перетворюється у своєрідний фестиваль чи карнавал, в українських реаліях суперечить інстинкту самозбереження.
Ужгород 13.02.19
Кількість зареєстрованих кандидатів у президентських виборах зашкалила і побила усі рекорди. За посаду реально змагатимуться лише двоє-троє із списку, який налічуватиме щонайменше чотири десятки прізвищ. То пощо пхаються всі решта?
Київ 11.02.19
Ви ростите своїх дітей для майбутнього. Ви не ростите їх для минулого. Отож помилкою, яка може спіткати вас як націю, є втрата балансу поміж минулим і майбутнім. Втім, станом на 2019 рік майбутнє зникло – про нього ніхто не говорить
Давос 07.02.19
Про віру і релігію на UA:Першому з нутра: про те, як робилася програма "Світло", розповідає її спецкореспондентка
Київ 06.02.19
Всі, хто мав час, натхнення і гроші, до Центральної виборчої комісії сходили, решті народу залишилося стежити за новинами, курсом валют і зацікавленістю Україною з-за кордону. Огляд подій тижня в Україні
Київ 04.02.19
Рейтинг Зеленського – це не про Зеленського. Це радше про те, що зробили з нашом виборцем усі разом взяті українські політики. Якщо увесь час красти, брехати і демонструвати безпорадність, то врешті можна отримати вирок, а політина популярність комічного песонажа з телевізора і є таким вироком для усього вітчизняного політичного класу.
Київ 02.02.19
Джерелом популізму є мода на прості рішення. А суть соціального контракту, що засновує конституційну демократію, – гарантії прав людини і обмеження влади по вертикалі і по горизонталі.
Київ 01.02.19
Сто років тому, забезпечуючи "вільне самовизначення" України грубою військовою силою, більшовицькі вожді всіляко заперечували факт агресії з боку червоної Росії, а саму війну, яка йшла повним ходом, представляли винятково як внутрішньоукраїнську справу. Нині Путін говорить те саме. Гібридну війну проти України північний сусід провадить уже втретє...
Київ 31.01.19
Вісім областей України перетнули епідпоріг із захворюваності на грип та ГРВІ, а ситуація з кором наближається до показника 1968 року, коли ще не проводили вакцинації.
Київ 30.01.19
Сьогодні із відповідним листом до президента НАНУ Бориса Патона звернулися члени Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій.
Київ 29.01.19
Як звикло, Всесвітній економічний форум мав і український контекст, виконавши функцію оглядин для українських кандидатів у Президенти. Заодно стало видно, наскільки наші політики близькі чи далекі до проблем, якими тривожився істеблішмент у швейцарських Альпах.
Давос 28.01.19
Кажуть, що помста – це страва, котру добре подавати студеною. Кожен з нас, хто стояв на Майдані, думав про день суду над Віктором Януковичем і уявляв собі момент оголошення вироку як акт заслуженої кари.
Київ 25.01.19
34 великі українські міста можуть бути частково затоплені, а шість – повністю піти під воду ще до 2100 року
24.01.19
Підписатися на Збруч RSS