Ми люди, і ми вільні. А це значить, що ми маємо право робити добро (Кир Любомир Гузар)
Роман КЕЧУР:

Психоаналіз, нейрофізіологія і мистецтво: пошук трансформацій через творчість, уяву, віру. І що старіші ми стаємо, то важливіше це для нас.

26.02.20: сутнісне
Андрій ЛЮБКА:

Попри напруженість моменту, на Майдані були світлі, добрі люди. Там не було страшно, а якщо й було, то все одно людина почувалася в безпеці, бо була серед своїх.

25.02.20: генотип
Олександр БОЙЧЕНКО:

Трапляються сповнені оптимізму хвилини, коли мариться, що спадкоємці здобутої ціною крові загиблих свободи, виявляться гідними жертви.

24.02.20: камюнівське

штуkа

Катерина Гладка
НашТеатр: Курбасові завдячуємо авангардними декораціями, появою жанру потоку свідомості на сцені, переосмисленням давньогрецького театру, появою світлових ефектів, він творець першого відео на сцені, як елементу вистави, але найголовніше — ми завдячуємо йому цілою плеядою учнів.
Київ 25.02.20
Михайло Урицький
ляльковий театр: Режисура – важка праця. Режисер – це життєвий досвід, вміння контактувати з людьми. Щоби бути режисером, треба мати три яскраві риси: неймовірну фантазію, художній смак і комунікабельність. І як бонус треба мати інтелект. Я ж прагну бути не постановником, а творцем.
Львів 25.02.20
Маріанна Челецька
митці: Це, з одного боку, портрети митців (хоч не тільки замолоду) — портрети загубленого поміж двома світовими війнами часу, а з іншого ракурсу — це справжні «рельєфи» українського модернізму в усій своїй міжмистецькій, позаконтекстуальній та контекстовій повноті форми і змісту.
Львів 24.02.20
 Ігор Котик
переклади: Цю книжку можна читати як пригодницьку повість, але в ній закладено набагато більше. Це і важливі спостереження над совєтчиною, що стосуються системної наруги над людською особистістю і над природою, це й опис власного містичного досвіду, фрагментів духовної еволюції, виклад філософських рефлексій.
Львів 21.02.20
Тимофій Гаврилів
сучасна проза: Це роман проти імперіалізму й імперіалізмів, територія, на якій конфліктують історія і сьогодення, правда і кривда, надія і безнадія, травми й фантазії,любов на тлі переступу і переступ від непотамованої любові,світ спецслужб і їхніх жертв, світ-після-Аушвіца і світ-після-Ґулаґу, ці світи перетинаються, врешті, це той самий світ і сьогодні – наслідок вчора, а завтра – вміння дати собі раду з сьогодні.
Львів 20.02.20
Степан Грицюк
сучасна опера: Звірі – це лише сатиричні маски, за якими ховається українське та людське суспільство. Суспільство із своїми законами, де і досі балом керують хитрість, авантюризм, безпринципність та проста людська глупота. 
Львів 19.02.20
Роксана Харчук
сучасна проза: Якою є мотивація тисяч хлопців на війні, яка для багатьох виявляється обтяжливою, які не розуміють, що жодного миру без війни й опору ми ніколи не дочекаємося?Солдат Механ воює за свободу і за любов, бо тільки за ці дві речі варто вмерти так само, як і варто жити.
Київ 18.02.20
Анастасія Канарська
театр: Відеопроекція, арт-інсталяція, акцент на візуальних та аудіо ефектах, польський театральний режисер Кшиштоф Ґарбачевський залишається вірним естетиці, яка вже уособлюється із його іменем. Нову роботу режисера, «Божественну комедію» в Театрі Повшехному у Варшаві, вже встигли охрестити виснажливим, чи то пак, пекельним дійством.
Варшава 17.02.20
Ярослав Підгора-Гвяздовський
кіно: Минув тиждень після останньої, 92-ї церемонії вручення призів Академії кінематографічних мистецтв і наук Сполучених Штатів Америки «Оскар». І саме після неї в ідеальному світі все кардинально помінялося б, і не тільки в голлівудській студійній системі, а й повсюдно. Як би це могло бути?
Київ 14.02.20
Галина Петросаняк
НашіЗакордоном: Відомий у Швейцарії картуніст, художник і фотограф Любомир Винник — член спілок журналістів і письменників Швейцарії, експерт кількох німецькомовних видань у питаннях Східної Європи, автор сотень статей і семи книжок, дві з яких написані українською і вийшли в Україні.
Базель 13.02.20
Чеський центр
графіка: Кротик запрошує на розмови з художни/ками (-цями) про сучасну роль плакату як жанру, його видозміну й розвиток у часи нових технологій, кілька кураторських екскурсій по експозиції і на чеський розмовний клуб просто у книгарні.
Львів 12.02.20
 Роза Саркісян
постдрама: В Україні театр дискредитований, він не сприймається як щось серйозне, лише як своєрідний лунапарк із усім спектром емоцій: від сліз до радості. В ідеалі театр має взаємоформувати думки. Вистава – це обмін досвідом між глядачем і митцями, де кожен є суб’єктом і партнером.
Львів 11.02.20
Тимофій Гаврилів
переклади: Вона будує містки, зшиває історію Штатів і їхніх мешканців докупи. З цього погляду, історичний матеріал – проекція, терапія, модель. Надзавдання – з уламків відбудувати цілість, з уламків біографій і стосунків – соціальне мереживо. Можливо, навіть не відбудувати, а вибудувати, бо себе можна хіба вибудувати, зокрема і передусім з уламків, склеїти їх надіями, прихильністю, любовʼю, прощенням.
Львів 09.02.20
 Ігор Котик
свідчення: Йдеться загалом про українсько-польські стосунки в минулому і теперішньому, про умови збереження українськости в Польщі, про втечі з Польщі і повернення, про розбіжності у родинах на ґрунті національного самовизначення, про школу, церкву, хор і футбол.
Львів 07.02.20

минуле

Катерина Гладка
Курбасові завдячуємо авангардними декораціями, появою жанру потоку свідомості на сцені, переосмисленням давньогрецького театру, появою світлових ефектів, він творець першого відео на сцені, як елементу вистави, але найголовніше — ми завдячуємо йому цілою плеядою учнів.
25.02.20 : НашТеатр
Леся Українка
Нагадайте собі в день Лесиних уродин: «Візьми, візьми мене з собою, ми підемо тихо посеред цілого лісу мрій і згубимось обоє помалу, вдалині. А на тім місці, де ми були в житті, нехай троянди в’януть, в’януть і пахнуть, як твої любі листи, мій друже…»
25.02.20 : НашаКласика
Юрій ЯКОВЛЄВ
Трагічна історія Семена Вітика (1875–1937): від робітничого сина до посла австрійського парламенту і від совєтофіла до розстрілу в застінках НКВД
23.02.20 : люде
Євген Тимченко
В Міжнародний день рідної мови пропонуємо коротку розвідку Євгена Тимченка про конструкції з енклітикою "ся" в нашій рідній мові
21.02.20 : мовознавство
Вячеслав Будзиновський
Пророчі слова столітньої давності: «Куплений патріотизм веде неминучо до хрунівства і денаціоналізації. Української держави добиватися лише на те, щоби нація правила собою сама»
18.02.20 : НашаКласика
Василь Вишиваний
Нині минає 125 років від народження легендарного Василя Вишиваного, архикнязя з Габсбурґів, що прославився, зокрема, своєю любов'ю до України
10.02.20 : люде
Ілько ЛЕМКО
50 років альбому «Morisson Hotel», фактично передостанньому альбому Doors, однією з найбільш довговічних і особливих легенд в історії рокової музики
09.02.20 : 1970
Ілько ЛЕМКО
Історична карма Львова полягає в тому, що він розташований на геополітичному тектонічному розламі між двома світами
06.02.20 : львівське
Ярослава МУЗИЧЕНКО
Що таке справжня українська етнокультура? Як це знати, коли впродовж всього існування СРСР її цензурували, видозмінювали і підробляли? Як тепер відрізнити питомо українське від радянського?
31.01.20
Наталія Кобринська
Минуло сто років як відійшла з цього світу Наталя Кобринська. В пам'ять про письменницю і феміністку пропонуємо коротке її оповідання.
29.01.20 : НашаКласика
Ілько ЛЕМКО
Ювілей найбільш купованої – бо таки однієї з кращих – рокових платівок 1970-х
26.01.20 : 1970
Юрко Покальчук
У кількох мовах існують два словесних означення – любити і кохати. В російській мові просто люблять усе. І друга, і собаку, і маму, і кохану жінку. А де ж відтінки? Насправді в житті все залежить не від кольорів, а від відтінків
24.01.20 : Покаль
Юрій Андрухович
Ця премія завжди була компромісом між примусом і творчістю, інтересами владної верхівки та культурного середовища – найчастіше однак компромісом програшним
21.01.20 : 1998
Мар'ян ХОМЯК
Бюджетна криза в  Мостиському повіті на зламі ХІХ-ХХ століть і практика її вирішення Галицьким сеймом
17.01.20 : Мостищина
Уладзімер Арлов
«Незалежність – це коли від народження до скону почуваєшся своїм на своїй землі. Я вірю, що колись так і буде. Бо інакше просто не варто жити». Текст 1990 року
13.01.20 : Білорусь

в галичині

Люди йшли неорганізовано, розсіяно. Трохи вище на Інститутській я побачив перед собою хлопця. Він схопився за груди – на грудях була мокра пляма. Мене охопив такий жаль, з’явилася ще більша злість. Розлючений, я взяв камінь і пішов далі.
Львів 20.02.20
Урядовий проєкт закону, що стосується децентралізації, пропонує вважати містами лише ті населені пункти, які мають більше ніж 20 тисяч населення. Таким чином, селами стануть Галич, Белз, Жовква та ще вісім сотень українських міст. В уряді кажуть: перейматися не варто.
Львів 18.02.20
В українській свідомості щире взаємне кохання – це виняткова цінність, запорука щасливої сім'ї, непереборна і невмируща сила, яка здатна долати не лише життєві труднощі, а й навіть смерть.
Львів 14.02.20
Збудований у XVIII столітті на одному з пагорбів, що на них стоїть Львів, за проєктом славетного Бернарда Меретина. Оздоблений скульптурами не менш славетного Йоана Георга Пінзеля. Оточений Митрополичими садами. Без сумніву вартий того, щоби помилуватися на нього з неба. Нове відео з циклу Z «Пам’ятки Галичини»
Львів 07.02.20
Крим – це Львів. Зараз такі часи, такі виклики, як і колись в історії, коли на Галичині ментально, історично – знову відповідальність за всю Україну
Львів 06.02.20
Святкуйте власні перемоги і будьте вдячні; та часом, коли щось йде не за планом, ми отримуємо більше корисного досвіду – саме невдачі стають поштовхом до пізнання нових шляхів.
Львів 04.02.20
Лем є ми тільки деколи, будучи тут і тепер, над могилою, якої волею національного абсолюту має не бути. Процес чищення зі знаків, з іншої пам'яті, з нашого болю триває.
Монастир (Польща) 03.02.20
На Маланку всі свої. На Маланку все можна. На Маланку кожен, з ким познайомишся, розпитає тебе, хто ти й що ти, а потім запросить до себе.
Красноїльськ (Буковина) 01.02.20
Історія не втомлюється навчати українців, що джерело єднання – не в ознаках ідентичності, запропонованих різноманітними національними ідеями, а сама ідентичність – лише результат того, як ми втілюємо в життя ті цінності, що стали для нас засадничими в процесі виживання
Львів 23.01.20
Питання просте – відповіді складні. Україна – м'яка і динамічна територія, і всі поділи тут рухливі.
Львів 22.01.20
Цьогорічне святкування Маланки на Івано-Франківщині та Буковині очима фотокореспондента Z.
Белелуя-Вашківці 15.01.20
Перш ніж вважати свою думку сформованою, ви мусите зануритись глибше і завжди маєте залишатися скептичними.
Львів 14.01.20
Святкування Старого Нового року в Галичині наповнене своїми давніми традиціями.
Львів 13.01.20
Попри усі виставки, громадську активність і пошанування, відчувалося, що Герчак дуже самотній – на недосяжній глибині його погляду чаївся біль...
Торонто 10.01.20
Згадаймо тих, хто відійшов у вічність минулого року...
06.01.20
Дайджест найпопулярніших текстів Z, що були опубліковані минулого року.
03.01.20

в уkраїні

Страх і ненависть у Нових Санжарах, Винниках і Микулинцях більшість сприймає як виняткове явище. Насправді локальний хаос останніх днів є прогнозованим. Сенсацією якраз стала б відсутність істерії, фейків і маніпуляцій.
Київ 25.02.20
Згідно з традицією, в кущах має перебувати рояль. В наших умовах «в кущах» є епідемії, провокації, міністри та інші звичні патології. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 24.02.20
Печальна істина для українців: люди, які збираються тут залишатися у найближче десятиріччя, мають усвідомити, що будуть жити або в стані опору, конфлікту, протистояння – або будуть жити в Росії.
Київ 21.02.20
Людська анатомія іноді закидає інтригуючі моменти, після яких думаєш не про те, чим говорили деякі персони, а яким чином воно в їхню голову залізло. А, можливо, варто проконсультуватися з Рідлі Скоттом. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 17.02.20
Немає сенсу в дорогах, коли приїде російський танк. Але є сенс зберегти життя людям. Тим, хто хоче в кіно і в кафе, треба показати, де бомбосховища — а серйозну розмову вести з тими, хто готовий чинити опір. 
Київ 15.02.20
У Норвегії демократію приймають як належне. В Україні я побачив, як за неї треба боротися. Я впевнений, вам знайоме відчуття, що Україна перебуває на грані, виборюючи демократію. Тут я побачив, що це цінності на межі життя та смерті.
Київ 13.02.20
Описавши деякі епізоди нашого сьогодення, задумаєшся, як то назвати – історія хвороби, сценарій буфонади-фарсу чи інформація Центру громадських зв’язків УМВСУ. Огляд подій тижня в Україні
Київ 10.02.20
Часи Людовіка XIV скінчилися — суспільно-політична дискусія в країні мусить нарешті зміститися з обговорення політичних протистоянь на предметну розмову про якість роботи інституцій та втілення ними державної політики.
Київ 05.02.20
Король поп-арту мав необережність пророкувати: «У майбутньому кожен зможе отримати свої 15 хвилин слави». З сумом констатуємо, що майбутнє настало. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 04.02.20
В умовах війни поділ на «своїх» і «чужих» насправді є закликом до об’єднання. Об'єднання тих, кому не все одно.
31.01.20
Поки що їм розділити Україну не вдалося – це факт. Давайте працювати над тим, щоб ми їм принаймні не допомагали.
Київ 30.01.20
Наше з вами загальнонаціональне завдання – розв’язати українське питання і зробити його небайдужим для більшості наших з вами співвітчизників.
Київ 28.01.20
У рамках проведення едукаційної реформи доцільно було б ввести факультатив «Потрапляння в халепу з подальшим виборсуванням з неї».
Київ 27.01.20
У мовній політиці головне питання пов'язане не з символами і не з атрибутами. Ми бачимо за прекрасними відсотками, що більшість українців згодні: українська мова є атрибутом державності, головним символом, урочистим моментом, при якому в нас мають зволожуватися очі і стискатися горло... Але ключове питання: чи треба при цьому нею говорити?
Київ 22.01.20
Сучасним людям при владі не варто буде писати в резюме «працював у Кабінеті Міністрів» чи «був народним депутатом». «Трудився піаністом у борделі» – менше встиду. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 20.01.20
Підписатися на Збруч RSS