Свободу неможливо симулювати (Станіслав Єжи Лєц)
30 років тому, 23 серпня 1989 року, відбулася акція "Балтійський шлях". Громадяни Латвії, Литви та Естонії об'єднались у "живий ланцюг", з'єднавши Таллінн, Ригу і Вільнюс. В акції взяло участь два мільйони осіб.
Тарас Прохасько:

Нарешті не конче ідентифікувати себе з державою, дбаючи про те, щоби вона не перестала бути.

22.08.19: незалежність
Юрій Винничук:

Гряде влада хама. Він, що гряде нині, – це той самий неотесаний бовдур, який прийшов до влади після октябрської революції.

21.08.19: апокаліпс
МАЙКЛ:

Власне так запитанням на моє запитання, чи не може багатий Ізраїль дати гроші на реставрацію давньої синагоги в Жовкві, відповіла мені керівничка єврейського благодійного  фонду.

20.08.19: раціональність

штуkа

Ольга Перехрест
література: Не думаю, що велика всеосяжна істота творця дуже опікується ритуалами. Й оскільки я не знаю і не можу знати, що і хто стоїть за цією завісою, я не готова звертатися до нього з великої літери. Та мені цікаво говорити з ним. Можливо, це моя розмова із собою.
Львів 21.08.19
Стефанія Олійник
Музика: Задум уперше влаштувати масштабний концерт пам’яті Йозефа Рота у його рідному місті на сцені , спорудженій біля синагоги, отримав широкий розголос у колі дипломатів, австрійської преси, критиків, які спеціально прибули на цю подію.
Львів 20.08.19
Володимир Рафеєнко
сучасна проза: Хто ти є? Шлях, що його проходить персонаж «Мондегріна» — збирання самого себе, як у християнській молитві: «Боже, збери мене в собі самому і скріпи». Роман — у певному сенсі розширена метафора цієї молитви.
Львів 19.08.19
Абраам Броді
Музика: Колоніальна сила Америки закінчилась, її замінить Китай або котрась інша азійська країна, хоча вони вестернізуються замість того, аби розповсюджувати свою культуру в світі.
Львів 17.08.19
Олексій Паляничка
театр: Вистава з поняттями реальності та актуальності має стільки ж спільного, як Велика французька революція із Жовтневою: паралель же між ними прочитується через суржик і хамське поводження прислуги, коли вже від монархії лишилися «ріжки та ніжки». Тому виникають асоціації, що це туземні «товаріщі» прийшли до влади.
Львів 16.08.19
Єва Райська, Ростислав Кузик
сучасна поезія: Яка мотивація і мета написання літературних творів за безлімітного доступу до будь-якої інформації? Чи варто відкидати традицію? Як збагачує іншість, що довкола?
Львів 15.08.19
RIP: Наталя Космолінська, незмінна упродовж шести років редакторка сторінки «Штука», журналістка, знана в Україні критикиня та історикиня мистецтва, не живе...
14.08.19
Сергій Сингаївський
кіно: Чи варто нам чекати появи європейського фільму, який нарешті покаже обидва людожерських режими – нацистський і радянський – лобом в лоб і пліч-о-пліч ? Не на ці роковини ДСВ.
Київ 14.08.19
Роуз МакГован
кіно: У рамках Одеського кінофестивалю Роуз МакГован представила короткометражку «Дон», присвячену розвінчуванню соціальних стереотипів.
Одеса 13.08.19
Тереза Семотамова
сучасна література: Героїня «У шафі» кілька разів намагається сказати, що вона живе у шафі, але людина, якій вона це говорить, думає, що це один із районів міста Брно, і не розуміє всієї глибини ситуації.
Львів 12.08.19
Марія Ліпінська
камерна музика: Десятеро молодих музикантів родом із різних куточків нашої держави (від Донецька і до Львова) разом творили непросту для сприйняття камерну музику.
Львів 09.08.19
Олег Гринчук, Євген Гулевич
сакрум: Благо тут розкривається як оповідь-міф про непрофанізований нашими смертельно негативними рефлексіями триб життя, який, хоч його людина і розівчилася шанувати, існує поряд з людським життям, відколи світ: Буття добре, бо воно є, Життя є, бо добре воно.
Львів 09.08.19
Светлана Кирстен
сучасна поезія: У кінці двохтисячних ми зрозуміли, що ніхто, окрім нас, не боротиметься за поетів, бо ніхто не зрозуміє поезію так, як ми: її структуру, контекст, сюжет.
Львів 08.08.19
©Аделіна Єфіменко
академічна музика: Справжньою кульмінацією і розв’язкою теми смерті Зальцбурзького фестивалю став концерт Оркестру Віденської філармонії під орудою шведського диригента Герберта Блумстедта.
Зальцбург 07.08.19

минуле

Ірина Гах
В історії образотворчої культури добре відомо про існування вітражного скла ще з давніх часів, а неперевершені у своїй красі вікна давніх храмів, прикрашені кольоровими заскленнями, і у сьогоденні викликають почуття захоплення
22.08.19 : традиція
Валерій Шевчук
«Перечитуючи давню періодику та рідкісні книги, немало дивувався: скільки цікавого там лежить без ужитку,— а таки добре було б те цікаве повернути в живе культурне буття». Галицька вибірка
20.08.19 : люде
Г. Т.
Зразок галицьких суспільних настроїв рік по революції 1848 року та зразок тогочасної  газетної мови в першій українські газеті "Зоря Галицка"
17.08.19 : 1849
Юрій Винничук
З духами Львову пощастило. Про них можна прочитати вже у найдавнішому Львівському літописі під 1598 роком. А у ХІХ столітті місто буквально захлиснула мода на викликання духів
14.08.19 : спіритичне
Марко Роберт Стех
24 серпня 2019 року вперше повністю прозвучить одна з найраніших українських романтичних симфоній забутого нині композитора Павла Сениці.
12.08.19 : наше
О. Гансен
«Через шпару тихо відчинених дверей по­бачив високого мужчину в темному одязі з короткостриженими вусами і малою близною над лівим оком». Німецький детектив з тижневика "Неділя" 85-літньої давності.
10.08.19 : детектив
Євген Маланюк
"Ми ж безпосередні пани і володарі цієї землі. На ній відіб’ється наше моральне обличчя і буде вона відома народам рисами цього обличчя, яких ніхто стерти не зможе!” Чи хоч нині розуміють ці маєстатичні твердження державника з 70-их років минулого століття?
07.08.19 : Куліш
Євген Нахлік
Повноправного повернення Куліша в нашу культуру за незалежної України, на жаль, так і не відбулося
07.08.19 : ювілей
Сто років тому, 4 серпня 1919 року загинув у авіакатастрофі Дмитро Вітовський, Державний секретар військових справ ЗУНР.
04.08.19 : 1919
Ірина Гах
Вітражне мистецтво Галичини: давня традиція і ґрунт для новаторства. 20 років єдиній в Україні Асоціації художників-вітражистів «Вікно» зі Львова
02.08.19
Ірина Калинець
В пам'ять про Ірину Стасів-Калинець (†31.07.2012) – її оповідання з «Євшан-зілля», яскраве і безпосереднє діточе сприйняття побутової атмосфери львівського центру 1950-х
31.07.19 : Калинцева
Мар'ян ХОМЯК
Через що скаржився польський підполковник артилерії у відставці Тадеуш Филипович на греко-католицького настоятеля у Довгомостиськах в 1924 році
30.07.19 : Довгомостиська
Осип Назарук
Гляньте на цей ескіз зі школи життя Осипа Назарука: що в нас помінялося за минулі сто років?
27.07.19 : 1919
Остап РЕСТ
П'ятдесять років тому людина ступила на Місяць. Нині це сприймається майже як єгипетські піраміди: більшого в космосі ми не досягли до сих пір
20.07.19 : 1969
Лєшек Колаковський
Байдужість до інших помститься байдужістю у відповідь, і навіть нікому буде поскаржитися
17.07.19 : Колаковський

в галичині

Іслам ніколи не погодиться на компроміси секуляризації, — говоримо про світові перспективи міжрелігійного діалогу та скепсис до ідеї мирного співжиття у майбутньому.
Львів 21.08.19
70% оригінального матеріалу мозаїки "Рибки" витягли зі сміття — син автора добивається її повного відновлення, та ще й створення музею батька у відбудованому "Океані"
Львів 08.08.19
Я відмовляюся визнавати поразки. Якщо починати оперувати такими поняттями, то ризикуємо зануритися у непросвітну депресію. Цікавість до того, що буде далі, переважає над мінорними чи втраченими почуттями. Бо мені видається, що ми будемо свідками дивовижних подій
07.08.19
Оприлюднено, чому Львівська архиєпархія УГКЦ заборонила роман «Хижа» В.П.Янга: «присутні неточні, часами викривлені положення віровчення».
Львів 06.08.19
«Ми сиділи в підвалах святоюрського комплексу, там наверху наші батьки, а ми сидимо тут, молоді й надломлені. Він заходив до кожного і завжди мав слово, щоби втішити. Після розмови з ним ми оживали. Він повертав нам віру в те, що ще залишилася якась людяність у тому бездушному світі»
Львів 01.08.19
Перший екіпаж цьогорічної експедиції місію виконав. Репортаж учасника для Z
Галичина 30.07.19
Галина Васильченко – сенсація виборів на Львівщині по мажоритарці. Вона залишила за бортом ВРУ самого Богдана Дубневича, якого вважали впевненим лідером на окрузі, що займає рідний йому Пустомитівський район та частину Львова. Якою ціною далася представниці "Голосу" ця перемога?
Львів 29.07.19
З серця Галичини до майбутнього парламенту відрядили лише двох представників партії «Слуга народу». Натомість троє із «Голосу». І аж четверо чинних народних депутатів.
Львівщина 27.07.19
Тут бував король Данило, а пізніше відбув літургію і Хмельницький. Розташована під самісіньким польським кордоном, це одна з найгарніших церков Галичини. Внесена до охоронного списку ЮНЕСКО. Нині тут триває реставрація.
Львівщина 26.07.19
Навіть гуцули дали Зеленському те, чого той просив, – повноту влади. І за списками, і в мажоритарці тут перемогли "слуги народу".
Івано-Франківщина 25.07.19
Троє з п'яти мажоритарників, які обираються в округах Тернопільської області, – це представники ЗЕ-команди. Хто вони, ці "слуги народу"?
Тернопільська область 24.07.19
Насильство є важливою рисою людської природи. Воно плинне і може шукати щораз абсолютно інших критеріїв. Дегуманізація сьогодні – це перетворення нас на біти інформації. Це коли ми в опоненті бачимо тільки Facebook-профіль
Львів 18.07.19
Ця свобода висвободжує дуже багато речей, які є неприємними, несимпатичними, страшними і лячними. Але якщо чітко формулювати прохання до Бога, то маємо те, що просили.
Львів 14.07.19
Дезінтеграція суспільства, автономізація суспільства рано чи пізно призводить до занепаду влади як справедливої сили і потреби насильства як ерзацу влади.
Львів 10.07.19
Минає 100 років від антиєврейських погромів в Україні. Втім історики, досліджуючи цю тему, й досі мають над чим працювати: звідки взялося це страшне насильство і чи можна було йому запобігти?
Львів 08.07.19
Це одна з найбільших та найвідоміших синагог у всій Європі. В кінці XVII століття вона мала такий вишуканий вигляд, що католицьке духівництво нібито заборонило її білити, аби синагога не затьмарила своєю красою жовківських костелів.
Львівщина 05.07.19

в уkраїні

«Хода гідності» і справді може нагадувати марш рівності, основна ідея якого – дати змогу висловитися меншинам, які вимагають для себе більше прав.
22.08.19
Зі страшних дитячих казок з глибини морської виринає золота рибка і коїть якісь дурниці. У життєрадісній реальності звідти ж виринають якісь левіафани і роблять таке, від чого і німа риба стане заїкою. Огляд тижня.
19.08.19
Вони хочуть повноти влади. Але вони самі не знають, як усе виглядатиме за півроку чи рік.
Львів 13.08.19
В Україні кожна людина, яка має владу, мусить пройти шлях від пункту А (ай який молодець) до пункту Б (б..ь, яка гнида). Долаючи ту стезю, властитель дум може завести решту посполитих в такі тарапати, звідки і Мойсей не викараскається. Огляд подій тижня в Україні
Київ 12.08.19
Колись у далекому і безумовно прекрасному майбутньому нашій реальності присвятять кілька рядків у підручниках історії – і будуть написані грубі томи в галузі психіатрії. Огляд подій тижня в Україні
Київ 05.08.19
У нас і досі існують лише кланово-олігархічні партії, які для здобуття підтримки електорату рядяться в одежі проукраїнськості чи проросійськості. Така собі поляризація, чорно-білий варіант. І поділ електорату теж досі залишається незмінним
Львів 31.07.19
Поки ноосферою швендяються заяложені фразеологізми «переможець отримає все» і «переможених не судять», країна оклигує від виборів, готується до нових і не втомлюється дивуватися. Огляд подій тижня в Україні
Київ 29.07.19
Депутатський склад Ради оновився на 76,9%. Однак є і такі, для яких ця каденція буде сьомою і навіть восьмою поспіль.
Київ 26.07.19
Вони дуже хотіли перемогти, але не змогли цього зробити: кого і чому не побачить Верховна Рада України нового скликання.
Львів 25.07.19
Українські виборці помчали на блиск сценічних софітів без жодної обережності – Володимир Зеленський проводить до парламенту 124 депутатів за списком і 129 у округах. Відтак, "Слуга народу" отримає у Верховній Раді більшість чисельністю у 253 депутата, перепльовуючи легендарну "групу 239". 
Україна 22.07.19
Невже ми настільки дурні, що не можемо відрізнити брехню від правди? Чи, можливо, популісти мають ще дещо в своєму арсеналі, окрім солодких обіцянок? Те, що забирає в нас здатність критично мислити і змушує голосувати емоціями?
Київ 20.07.19
Не треба пояснювати злим умислом те, що можна пояснити недолугістю або неосвіченістю. Як на мене, то набагато більший ризик – це ризик неосвіченості, буквально на межі невігластва, властивий певним членам команди Зеленського. Їхня сміливість занадто сильно випереджає їхні знання і спроможності.
Київ 19.07.19
Чого тільки не робили народні депутати, щоби зберегти за собою можливість займатися кнопкодавством – на словах всі проти того, а на ділі всі за. Цікаво, що навіть коли у Верховній Раді запровадять систему зчитування відбитків пальців чи розпізнавання облич, проблема не буде вирішина. Єдиний запобіжник – совість, але чи варто на неї сподіватися?
Київ 18.07.19
В країні, яка воює, свобода слова має бути обмежена. І срати нам на тих европейських придурків, які за гроші Путіна рвуть на собі ватник і виють про знищення свободи слова в Україні
Львів 17.07.19
«Єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська мова»; «Статус української мови як єдиної державної мови зумовлений державотворчим самовизначенням української нації»; «Державний статус української мови є невіддільним елементом конституційного ладу України як унітарної держави». Що і коли впроваждує закон про мову, який від нині набув чинності
Львів 16.07.19
Підписатися на Збруч RSS