Кличу, зву, ніби йду поміж люди, але чують мій клич лиш ліси... (Янка Купала)
Андрій Бондар:

"Отримали", то не тому, що "СССР всё дал", а тому, що все це "не прошене" дісталося аж ніяк не безплатно. Ми переплатили за все, чого не просили

06.07.20: совдеп
Василь МАХНО:

за те що бував щасливий

і часто бував бухий

-що навіть пси шолудиві

добріші за ворогів

04.07.20: поезія
Юрій Андрухович:

День смерті Браяна Джонса і Джима Моррісона. Хоч є версії, що як перший, так і другий насправді не померли. Ніби Станіслав Перфецький в одному романі.

03.07.20: in memoriam

штуkа

Іван Баран
фантастика: Як ідентифікувати себе у світі без держав? Як зберегти культурний код нації у такому майбутньому? – Роман про соціальні, економічні, культурні та філологічні аспекти життя недалекого майбутнього Америки.
Чернігів 03.07.20
Юлія Бондар
переклади: Чим ласував Пол Пот, поки Камбоджа вмирала від голоду? Що їв Саддам Хусейн перед тим, як віддав наказ про знищення десятків тисяч курдів? Чи смакувала Фіделю Кастро американська Coca-Cola? Як нагодувати тирана так, аби він сьогодні нікого не вбив?
Горішні Плавні 02.07.20
Уляна Горбачевська, Марія Олійник
сучасна опера: Опера «Ukraine – Terra Incognita» – можливість вивести перформера, який наділений народним вокалом, на велику сцену, щоб питома українська народна пісня із свого першоджерела звучала у виконанні цілого покоління освічених професійних виконавців.
Львів 01.07.20
Ірина Забіяка
література: Палітра авторів та авторок, які виступатимуть чеською, буде різноманітною, саме такою, як увесь онлайновий 2020-ий рік. І, можливо, у комусь із цих авторів саме ви відшукаєте приємну точку опори у часи змін.
Брно 30.06.20
Аделіна Єфіменко
ОПЕРА: Байройт – це така творча майстерня з аурою неймовірної музичної краси і щирого служіння своєму покликанню, де робота ніколи не зупиняється.
Мюнхен-Грац 26.06.20
Галина Канарська
театр: Це був час справжнього театрального щастя. Але скільки може тривати щастя? Інколи здається, що лише крихку мить. У цьому щасті було передчуття незбагненного болю.
Львів 18.06.20
Василь МАХНО
есеїстика: Нова книжка «Уздовж океану на ровері» — це 92 есеї про місця й переміщення, події подаленілі та близькі, спогади свої та інших. У них перетинаються паралельні всесвіти міст, сходять із траєкторій планиди й сповнюються передбачення.
Нью-Йорк/Тернопіль 23.06.20
Кемень Іштван
переклади: Почесною гостею найбільшого центральноєвропейського літературного фестивалю Місяць авторських читань 2020 буде Угорщина. Пропонуємо ознайомитися із творчістю угорського письменника Кеменя Іштвана, який вийде в ефір 22 липня о 20.00.
Будапешт 19.06.20
Богдан Мисюга
галерист: Львівський галерист Юрко Бойко не пов’язаний із стереотипами «доброї школи». Його унікальна ерудиція та мистецтвознавча самоосвіта були вагомою противагою компліментарній псевдокритиці та салонним смакам.
Львів 24.06.20
Юстина Добуш
переклади: Відомий ізраїльський письменник Агарон Аппельфельд  у «Квітах пітьми» розвиває далі тему любовних взаємин української жінки та єврея на тлі Голокосту. 
Львів 22.06.20
провінція: Це, звісно, не той Тернопіль, який ідентифікуємо із Дмитром і Вірою Стецьками, Петром Гулиним і Надією Кириловою, чи з молодших — Ігорем Зілінком… Утім, це їхнє зовнішнє оточення.
Тернопіль 16.06.20
Уляна Галич
сучасна поезія: Градус напруги у цих віршах доволі високий, тут постійно звучить енергія болю, енергія протесту, що супроводжується усвідомленням межової самотності «чужого серед своїх» і всевтрати.
Тернопіль 15.06.20
Єва Райська
перформер: Колажна експозиція «Тварини і люди» Олександра Максимова в дрогобицькому Палаці мистецтв (Вілла Б’янки)– це передовсім про пам’ять. Особисту та національну. Про можливість намацати наші історичні травми.
Дрогобич 09.06.20
Крістіна Тот
переклади: Місяць авторських читань 2020 відбудеться від 1 до 31 липня у Львові, в Україні, в онлайні – а отже, всюди, де ви захочете почути і побачити сучасну європейську літературу!
Львів 11.06.20

минуле

Мирон Кордуба
«Се не пуста фраза, коли говорять, що відірвання України се "ніж в серце Росії". За посідання України вони готові до боротьби на життя і смерть». Мирон Кордуба, 100 років тому
04.07.20 : 1920
Ілько ЛЕМКО
«Грань» Ленкавського блукає Україною, неначе той блукаючий нерв. Куди вона заблукає далі – покаже час
02.07.20 : цінності
Мар'ян ХОМЯК
Вірні костелу Народження св. Йоана Хрестителя як еталон католицької пастви 1862 року
01.07.20 : Мостиська
Любов Волошин
Василь Дядинюк репрезентував у своїй особі тип нового українця повоєнної доби: вразливий, амбітний, повний особистої і національної гідности та гарячий український патріот
24.06.20 : люде
Микола Міхновський
Новодоведене авторство Міхновського дозволяє глянути свіжим оком на ці "причинки до історії відносин літературних на Українї".
18.06.20 : причинки
Євген Нахлік та Олександра Салій
Довший час вважалося, що автором нищівної рецензії на перший том "Літературно-наукового вістника" був К.Студинський – хоч уважне вивчення вже опублікованих метекріалів вказує на іншу особу
17.06.20 : псевдоніми
Юрко БОЙКО
Три роки без Юрка Бойка. Його феномен складався з самоосвіти, інтуїції і жагучого бажання змінювати світ на краще. На жаль, більшість з написаного і сказаного Юрком про митців і мистецтво відбулось у доцифрову добу. Як оця розвідка 1996 року, актуальна і нині
15.06.20 : in memoriam
Костянтин КУРИЛИШИН
Суспільно-політичне, економічне, культурне життя Галичини 1910–1914 рр. за публікаціями часопису «Діло». Продовження амбітного проєкту львівського бібліографа Костянтина Курилишина
11.06.20 : періодика
Наталія ФЕЩУК
Засушені едельвейси з 19 століття, море у пляшці, флакон парфумів та улюблена цитра. У меморіальному музеї Ольги Кобилянської у Чернівцях зберігаються унікальні речі, якими користувалася видатна письменниця.
04.06.20
Юрій Андрухович
Протягом «півжиття» Скорикова «Мелодія» йшла до тих, до кого передусім мала промовити. Себто до нас. Та що там промовити – стати частиною самоусвідомлення, увійти в ментальні оболонки й підкірки, у вуличний шум і музику площ. Ми могли з нею так і розминутись, як це, я впевнений, трапилося з багатьма іншими геніальними мелодіями. Але тепер уже ні – не розминемося.
03.06.20 : in memoriam
Ілько ЛЕМКО
Молоді люди, вперше прослухавши «In Rock», «не могли ані їсти, ані пити, і приходили до тями лише наступного дня». Якщо у цьому спогаді є перебільшення, то не набагато. Це справжня революція в музиці, не менш важлива, аніж Бітлз. Такого до цього часу не було, і раптом «Speed King»…
03.06.20 : 1970
Дарія Даревич
У Відні помер один із провідних неврологів, відомий у світі дослідник хвороби Паркінсона та винахідник її лікування, галичанин родом із Сихова
02.06.20 : in memoriam
Євген Нахлік
Лояльне ставлення Церкви до Франка зумовлювалося насамперед позицією саме митрополита Андрея, бо коли Франко помер, а Шептицький перебував на засланні, позиція Ординаріяту Греко-католицької церкви щодо участи священників у похороні письменника не була такою прихильною
28.05.20 : франкіана
Мойсей Фішбейн
Чи реквієм тиші розколе світи,  Чи будуть оркестри грати,  Чи будеш — яка-то ти будеш? — ти,  Чи будуть банальні ґрати  Чи буде в останні хвилини мої  І що по моєму сконі? 
26.05.20 : НашаКласика
Мар'ян ХОМЯК
Локальні, але не позбавлені драматизму «ігри престолів» у Судовій Вишні 1928 року
26.05.20 : Судова Вишня

в галичині

Колись, у XVII столітті, дрогобиччани виміняли її у села Недіїв на дев'ять возів солі, а місцевий зодчий Микола Тесля із отриманого матеріалу збудував те, що добре збереглося і дотепер. Наше нове відео з дрона оглядає сьогодні чи не найгарнішу українську дерев'яну церкву.
Галичина 03.07.20
Куди б не їхав Володимир Івасюк, окрім великої валізи з нотами, мав при собі фотоапарат. Зроблені знимки нещодавно витягли з архівів меморіального музею – і тепер ми можемо глянути на позасценічне життя композитора.
Чернівці 30.06.20
Смішно слухати, що це можна вирішити «раз і назавжди». Тим більше, в нашій слабкій державі, при такому слабкому менеджменті. Щоби бути ефективним, передусім потрібне розуміння явищ.
Львів 26.06.20
Як формується статистика коронавірусних хворих в області, які біоматеріали досліджують насамперед і чому числа на сайтах можуть бути різними
25.06.20
Сучасний фонтан чи впорядковані залишки ренесансної церкви? Що насправді потрібно в історичний частині Львова.
Львів 23.06.20
Кришталь голосу Тараса Чубая бився о кришталі в львівських креденсах і чернівецьких сервантах. Голос, чистий, як гірський потік, що збагачує киснем Черемош і Тису.
21.06.20
Ми не знаємо, коли точно збудований палац у Великому Любені. На цьому місці у XVII столітті був замок, а вже у XVIII – парк і новий маєток. Велика перебудова відбулася 1910 року, і саме тоді палац набув необарокових форм. Будівля до цього часу б не збереглась, та 2007 року її відреставрували, дякувати добрим людям.
Львівщина 20.06.20
У 2004 році, і в 2014 році Україна була тієї точкою, з якої можна було написати зміну цілого регіону. Ми це втратили. Тепер маю іншу надію – зміни рано чи пізно почнуться, але в іншому місці. Головне – дивитися, де ця точка з’явиться, щоб розуміти, де може бути основа для нашої сили.
Львів 12.06.20
Бойківський тип дерев’яного храму більшість фахівців називає вершиною дерев’яної української архітектури. Всього збережено 70 храмів такого типу, і один з них маєте змогу детально оглянути у нашому циклі "Пам'ятки Галичини".
Львівщина 05.06.20
Сьогодні, на 82-му році життя, відійшов у вічність композитор, музика якого стала близькою кільком поколінням українців, твори якого нині виконують на сценах усього світу.
Львів 01.06.20
До роковин смерті Франка у Нагуєвичах презентують науковий збірник. Також музейна команда багато зусиль спрямовує на те, аби долучити до Франкової спадщини дітей і молодь.
Нагуєвичі-Львів 28.05.20
Критична маса раціональних та економічно незалежних людей гарантуватимуть збереження свободи й демократії і створять візію держави. Україна залишатиметься суб’єктом, навіть якщо стане частиною ширших геополітичних проєктів
Львів 26.05.20
Витягнутий вздовж пагорба, наче гігантський корабель, він сягає 178 метрів завдовжки і 30 у ширину. Колись ця мальовнича руїна була неприступною твердинею, яка захищала своїх власників від ворожих набігів.
Тернопілля 22.05.20
Крамниці, перукарні, кав'ярні – місто вирвалося на вулиці. Коронавірусна статистика в столиці Галичини на момент послаблення умов каратину не надто тішить, втім львів'янам несила продовжувати строгу самоізоляцію.
Львів 14.05.20
Трамп голосний дядько на різдвяній вечірці, який розповідає незграбний жарт, змушуючи людей думати: "Боже, що він говорить". Але краще подивіться, що він робить.
Львів 12.05.20
Україна народилася в самій травмі насильства – революції і війни. Ми повинні зі всіх сил старатися вийти з цієї зони геополітичного розлому.
Львів 08.05.20

в уkраїні

Він готує людей до зовсім іншого світу, де перед нами стане найважливіше запитання — а що робить нас людьми? нині Далай-ламі XIV виповнюється 85
Київ 06.07.20
Неабияким мистецтвом є вправність вчасно зауважити необхідність покинути товариство, аби не втомлювати себе і його власною присутністю. Не меншою штукою є вміння рахувати різноманітні цифри і робити з того правильні висновки. Огляд подій тижня в Україні
Київ 06.07.20
Небажання, невміння Президента будувати інституції, його намагання все вирішити на персональному рівні – веде до кризи.
Київ 05.07.20
Або тепер, або вже через п'ять років: адміністративну реформу треба закінчити в найближчі два тижні, втім, у найближчих місцевих виборах районні ради винести за лапки.
Київ 02.07.20
Де-факто кампанія, результатом якої буде похід за шторку 25 жовтня, стартувала. Квазіканікули в умовах карантину на неї не вплинуть, а в тому, що бої за голоси будуть потужними, вже немає сумнівів.
Київ 01.07.20
Погоди, як відомо, поганої не буває. Так говорять люди, які поважають небесну канцелярію. Є ще окремі персонажі, які просто говорять, і коли вони виконують цей процес, то небесній канцелярії варто було б задуматися над прицільністю метання блискавок. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 29.06.20
Культура надає всьому сакральних сенсів, які структурують світовий порядок. Щоби змінити лад, потрібно змінити сакральне. Що і робили «територіальні претенденти» упродовж кількох століть.
Київ 25.06.20
Добре, що Джордж Р.Р. Мартін досі не звернув уваги на українську політику.  В «Іграх престолів» умовно позитивними персонажами можна було назвати хіба драконів — у наших палестинах і такого нема. Огляд подій тижня в Україні
Київ 22.06.20
«Ви говорите, що кожен хоче нас опустити, щоб ми втратили віру і повагу до себе, повагу до того, що ми робимо». Кир Святослав погоджується із Забужко: дійсно, є сили, зацікавлені в тому, щоб зневірити українців.
Київ 21.06.20
12 років реформи мали б нас розслабити. Та зацікавлених у змінах, ще й при нагоді пандемії і фальшивої турботи про здоров’я, чимало.
Київ 19.06.20
Вони думали, що будуть спілкуватися з нами всіма, збираючи наші думки, і слідуватимуть за ними. Але вирішили не покладатися і не спиратися на середній клас, на активне громадянське суспільство. Опортунізм є слабкістю цієї влади.
Київ 17.06.20
Навіть якщо акції на підтримку обвинуваченого громадського активіста матимуть успіх, у підсумку суспільству лишиться все те, що воно і так має сьогодні.
Київ 16.06.20
Президент наговорив купу арештантів, продемонструвавши, що стадію «відосіків» він вже подолав, і подався на самоізоляцію. Але якби ж то була найоригінальніша новина. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 15.06.20
"Давайте це так і називати! Україна веде справжню Вітчизняну війну: за себе, своїх людей, свої землі, свою гідність. Ті, хто захищає Україну, мають Вітчизну, і вона побудована на правді. Вони голови кладуть, щоб Україна була Україною, а не радянщиною і сталінщиною". Ексклюзивне інтерв’ю легендарного литовського політика для Z
Вільнюс (Литва) 10.06.20
Наші «реформи» шкільної лектури з української літератури були приречені на невдачу. Укладачі завжди більше «додавали» до Програми, аніж «викидали». Бо так легше. Тільки ж ефект зворотній – молодь читає все менше і менше
Львів 09.06.20
Підписатися на Збруч RSS