На горах цих засяє благодать Божа, буде місто велике і багато церков здвигне тут Бог (Св.Андрій)
Підготовка до Собору Православної Церкви в Україні при Софійському соборі. Знимка Святослава Хоменка
Василь МАХНО:

В нашій родині з року в рік, особливо на Покрову, переповідалася історія про те, що мама мого діда відвоювала корову у відступаючих німців...

15.12.18: есей
Мирослав МАРИНОВИЧ:

Чергова поразка в питанні про автокефалію була б для суспільства нестерпною

14.12.18: напередодні
Юрій Андрухович:

Форпост русскаго мира. Засилля божевільних, поведених на чудесах і зціленнях, святі старці з очима пройдисвітів, прайс-лист на сповідь і причастя

14.12.18: чиряк

штуkа

Олександр Юдін
джаз: Львівський щорічний «Jazz Bez» із його стійкою репутацією фестивалю, що вітає всілякі музичні експерименти, цього разу від самого початку вдався до сміливого кроку. Він переїхав: із філармонії – до готелю «Дністер». І для багатьох – нарешті.
Львів 13.12.18
Ігор Котик
сучасна проза: Наголос на іронії перебільшений,  варто говорити про екзистенційні проблеми, про те, що є надто людським за будь-яких умов: пошук гармонії і розмаїті дисбаланси, потяг до краси, меркантильні інтереси понад усе, життя як несправедливість і життя як дар…
Львів 12.12.18
Анастасія Холявка
незабутні: Роман Турин чимало  в чому був одним із перших – першим фотохудожником в Галичині, який робив фотомонтаж, одним з перших, хто брався за документальні стрічки, першим, хто побачив митця у Никифорі Дровняку…
Львів 12.12.18
Юстина Добуш
переклади: Кожна мова має свої конотації, кожна культура – свої асоціації, своє (під)свідоме, можливо, навіть неусвідомлюване читачем і не завжди вловлюване перекладачем… Передати всі значення, алюзії, тіні смислів – завдання, яке можна вважати неможливою місією. Але це не означає, що цього не треба прагнути.
Львів 11.12.18
Наталя Мендюк
академічна музика: Вже всьоме у Львові відбувся Міжнародний фестиваль «Відкриваємо Падеревського», який тривав упродовж 16-25 листопада. Його програму склали чотири події, участь у яких взяли знані виконавці, колективи та композитори з України, Польщі та США.
Львів 09.12.18
Олександр Юдін
історія джазу: Книжка «Історія європейського джазу: Музика, музиканти і публіка в контексті» – перший масштабний огляд, унікальне джерело інформації, безпрецедентна панорама історії європейського джазу в ХХ столітті, у створенні якої узяли участь 45 авторів.
07.12.18
Анастасія Канарська
сучасна опера: Тема іншого погляду на фінансування та функціонування оперних театрів та присутність у їхньому репертуарі спеціально написаних для них сучасних творів зазвучала у Одеському національному академічному театрі опери та балету.
Львів-Одеса 06.12.18
Єва Райська
Шульциніана: Дрогобицький геній кожного разу поновлює спроби показати нам усю ефемерність світу через тексти та прозу. З’являється та зникає. Шульц є тим, якого хочеться вивчати поза усіма можливими шаблонами.
Дрогобич 04.12.18
Вікторія Шершун
сучасна опера: Соло одного актора в операх сучасних композиторок України, Болгарії та Японії: на XVII Міжнародному фестивалі оперного мистецтва імені Соломії Крушельницької слухачів познайомили із незвичним на наших теренах жанром моноопери.
Львів 02.12.18
Галина Канарська
підсумкове: Сценографії практично немає, лише «тумани», з яких виринають герої як привиди нашої чи режисерської уяви. І музика, яка б’ється в унісон з їхніми серцями.
Львів 30.11.18
Марія Ліпінська
концерт: Від молитви й колядки до міського шляґеру і сільських романсів - такі нові сторінки сучасної української класики задемонструвала на фестивалі у Львівській опері непередбачувана «Київська камерата»
Львів 30.11.18
Аделіна Єфіменко
сучасна опера: Рішення Цюрихської Опери не скасовувати прем’єри – європейська відповідь путінському режиму. Не бути нейтральним, коли йдеться про приниження прав і свободи мистецтва – вдячна справа гідності
Цюрих 29.11.18
Тимофій Гаврилів
переклади: Роман потішить шанувальників гострого сюжету і динамічного письма й одночасно збентежить, адже твір – зовсім не про це. Останні сторінки роману виростають у декларацію прав і свобод.
Львів 27.11.18
Маріанна Челецька
театр: Дві прем’єри одного театру: трагедію можна дивитися кілька разів і щоразу з відчуттям катарсису, комедію не хочеться дивитися навіть удруге. 
Львів 26.11.18

минуле

Андрій ГУСАК
Білі плями історії давнього храму Успіння Пресвятої Богородиці в Крилосі
15.12.18 : Крилос
Історія україно-польського сусідства знала епізоди, коли обидва народи разом боролися проти спільного ворога й допомагали один одному у складних історичних мометах. Україна та Польща: 100 років сусідства. Сюжет другий.
12.12.18
Євген Нахлік
Навернення пізнього Франка до християнства вінчало тривалу світоглядну еволюцію. Свідчення у поетичних творах і науковому та епістолярному дискурсі
11.12.18 : франкологія
Юрко ВОЛОЩАК
Галина Миколаївна Ярема, з дому Костко (26.03.1936–09.12.2018), режисер Львівського телебачення (1961–2000)
10.12.18 : in memoriam
Ярослав Грицак
Доля «Бітлз» може служити доброю ілюстрацією до слів Геґеля, що у книжці світової історії є дуже мало розділів зі щасливим кінцем. Залишилася, однак, музика
09.12.18 : 1968
Богдан Рубчак
З циклу «Наша класика»: армійське оповідання Богдана Рубчака, що служив в американських військах у Кореї
08.12.18 : НашаКласика
Іван ЮЗИЧ
Нині виповнюється 30 років від офіційного постання українського товариства у Литві. Розповідь одного із засновників
08.12.18 : ювілей
Ірина Калинець
На уродини Ірини Калинець (1940-2012) «Слова моїх друзів     застиглі, мов бурштин       з закаменілою квіткою болю всередині...»       
06.12.18 : НашаКласика
Юрій Винничук
Влітку 1907 року на села уздовж шляху Львів-Перемишль напав страх. Діяла таємнича і невловима розбійницька банда...
05.12.18 : Легендарні розбійники
Україна та Польща: 100 років сусідства  Сюжет перший: в боротьбі за державність українці та поляки використовували подібні методи і підходи
04.12.18
Юрій ЯКОВЛЄВ
Остання з трьох статтей до 150-річчя уродин відомого галицького науковця і діяча
03.12.18 : ювілей
Ярослав Грицак
Минуло 50 років так званого «Білого альбому» бітлів; Ярослав Грицак нагадує історію цього диску
02.12.18 : 1968
Лонгин Цегельський
Сто років тому, 1 грудня 1918 року, у Фастові було підписано передвступну умову щодо злуки Галичини з Великою Україною. Спогади підписанта
01.12.18 : 1918
Сто років тому відбулися установчі збори УАН, з великим ентузіазмом сприйняті в Галичині. Через десять років він зник: з 84 академіків тільки 20 писало українською мовою.
27.11.18 : академія
Ольга Кобилянська
Нині минає 155 років від уродин Ольги Кобилянської. На згадку про ювілей — її малознана новела з 1911 року
27.11.18 : НашаКласика

в галичині

Львів ще на крок наблизився до будівництва сміттєпереробного заводу. Однак питання з мешканцями району, де він має розташуватися, досі не залагоджене
Львів 13.12.18
Біопсихосоціальна модель в підході до лікування людей – це чергова зміна парадигми медичної науки, що передбачає зовсім інші, аніж до цього, стосунки між лікарем та пацієнтом. Як довго ми йшли до того, щоб медицина знову стала мистецтвом, а не сферою обслуговування…
Львів 06.12.18
Капітан II рангу запасу ВМС України Тимур Баротов: "Ніхто не очікував, що росіяни продовжать переслідувати наші кораблі вже в нейтральних водах. Але ми знову переконалися, що вони здатні на все"
Львів 30.11.18
Про замок у Теребовлі відомо ще з IX століття, однак та споруда, залишки якої збережені дотепер, збудована у 1630-х роках. Це була справді неприступна твердиня: товщина мурів сягала 5 метрів, а висота – 18. Відео з циклу Z "Пам'ятки Галичини"
Тернопілля 30.11.18
Труднощі почали виникати відтоді, коли філософські праці з грецької почали перекладати  латиною. І так триває аж дотепер: якщо читатимете Ніцше лише англійською, то будете читати не того Ніцше.
Львів 23.11.18
Погром у єврейській дільниці Львова почався зранку 22 листопада рівно 100 років тому. Жахіття тривало більше 48 годин, і польська влада зупинила його аж тоді, коли було знищено десятки приватних будинків та комерційної нерухомості, спалено три синагоги зі священними текстами, а скільки саме людей замордовано на смерть, і досі не може точно сказати ніхто.
Львів 22.11.18
Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ. П'ять років тому те, що потім стало Революцією Гідності, почалося із Євромайдану – цілком мирного студентського протесту, коли молодь вийшла на площі міст, обурена відмовою центральної влади підписувати Угоду про асоціацію. Чи могли вони бодай припустити, що з того вийде?
21.11.18
Кожен десятий львів’янин обрав проект, який йому до вподоби. І це при тому, що самих проектів було вдвічі менше, ніж торік
Львів 17.11.18
Маленьке село Шевченкове біля Галича, де річка Лімниця впадає у Дністер, має унікальну святиню – найдавніший збережений храм Галицького князівства. Його датують 1194 роком, а засновником  називають Володимира, сина Ярослава Осмомисла. Відеоогляд з циклу Z "Пам'ятки Галичини"
Івано-Франківщина 16.11.18
У Польщі відбувся публічний перформанс зшивання української вишиванки
Перемишль 15.11.18
Існує щось на кшталт галицького магічного реалізму, який охоплює епохи, мови та конфесії; який є своєрідною відповіддю на не дуже радісну місцеву історію 20-го століття. Для того, щоби вижити – необхідно мріяти… 
Прага 12.11.18
Щойно Тернопіль отримав відзнаку за «Найкращу транспортну модель міста», як тут трапився транспортний таки колапс. Втім, самі містяни гідно вийшли із ситуації.
Тернопіль 08.11.18
Культурні бренди потрібні не лише на експорт. Вони необхідні й нам самим: країна об’єднується як нація й живе свідомістю своєї культурної спадщини.
Львів 05.11.18
Підгорецький замок - один із найкращих в Європі зразків поєднання ренесансного палацу з бастіонними укріпленнями. Від колишньої розкоші в інтер'єрах не залишилося практично нічого, однак і тепер споруда вражає вишуканою красою екстер'єру. Подивимося на неї згори.
Галичина 02.11.18
Якщо ми, українці і поляки, будемо стояти один проти одного, як сто років тому у Львові, то ми знову програємо, кожен поодинці. І навпаки, якщо ми стоятимемо разом, як стоїмо разом зараз під час нашої спільної акції, то маємо шанси виграти разом.
01.11.18
Про погляди учасників та уроки для нащадків Чину 1 листопада 1918 року пише галичанин старої дати Василь Шпарик
Львів 01.11.18

в уkраїні

Не можемо говорити про повну симетрію в контексті того, що поляки й українці повинні зробити, щоби вести справжній діалог. Просто кажучи, з польського боку треба зробити більше...
Варшава 12.12.18
Ми ще не перейшли через Рубікон. Якщо зміниться влада, я не можу ґарантувати, що реформа децентралізації не буде згорнута зі словами «геноцид села» і так далі.
Київ 11.12.18
Предстоятель УПЦ КП Філарет публічно заявив про розбіжності з Вселенським патріархатом у переддень об'єднавчого Собору.
Київ 11.12.18
Той, хто грає в шахи з тим, хто грає в «Чапаєва», обов’язково заробить дошкою по голові. А потім «чапаєвець» ще й зробить мудрагеля винним. Огляд подій тижня в Україні
Київ 10.12.18
Якщо їм потрібна широкомасштабна війна, то casus belli – це лише справа матеріалу. Якщо вони наважилися, то нема жодного значення, що буде приводом, бо кожен привід все одно буде «фейковим».
Львів 06.12.18
Чудо, що в Україні, на цих руїнах, таки виросла і держава, і нова інтелігенція. Тож захоплюймося цим.
Чернівці 04.12.18
Цілком можливо, що вже дуже скоро навіть вчасна поява автобуса на горизонті викликатиме підсвідоме питання «Яке це відношення має до виборів?». Огляд подій тижня в Україні.
Київ 03.12.18
Метеорологи обіцяють українцям теплу зиму. Z з'ясував, як роблять довгострокові прогози погоди і чи можна на них покластися
Київ 01.12.18
Україна попри все залишається відносно стабільною політичною спільнотою. Українські революції є здоровою реакцією на нездорові українські умови. Громадянське суспільство втомилося, однак залишається на сцені й не збирається з неї сходити. Як держава ми не спринтери, а стаєри, і залишилося здолати "останній кілометр"
Брюссель 30.11.18
Об’єктивної історії не існує, а історична пам’ять – це хвороба, що завдає шкоди більшої чи меншої. Примиритися українці в питаннях історії не зможуть взагалі, хіба тільки притруться.  
Київ 28.11.18
Нову редакцію українського правопису подають на затвердження Кабінету Міністрів. Національна комісія врахувала сотні зауважень, які надійшли до неї в ході громадського обговорення. Читайте звіт Комісії повнотекстово
Київ 27.11.18
З нез’ясованих поки що причин найважливіші події трапляються вночі або на вихідні. Що коїться в росіян в голові недільного ранку – зрозуміло, але чого ж нашим так темрява подобається? Огляд подій тижня в Україні
Київ 26.11.18
Безпекові заходи неможливі без запровадження ряду дій обмежувального та примусового характеру. Втім, більшість таких дій в Україні не врегульовані законодавчо
Київ 26.11.18
Воєнний стан мав би розпочатися ще 26 листопада о 14:00. Втім, закон дотепер не набув чинності, акдже його ще не надрукували.
Київ 28.11.18
Я би хотів, щоби нині кожен, хто живе на благодатній українській землі, почув голос крові, який волає сьогодні до неба.
Київ 24.11.18
Підписатися на Збруч RSS