Дурень нині часом здається зовні ніби звичайною людиною (Олександр Довженко)
Юстина Добуш:

Чи маємо ми право хоч десь сховатись від російської мови? Чи маємо ми право на бодай клаптик землі, де ми можемо боліти своїм минулим і віддавати шану нашій українськості?

13.08.18: Орявчик
Юрій Винничук:

Трилер таки вийшов. Правда, він дещо поза фільмом, бо, як знаємо, з фільму викинуто епізоди суду з адвокатом Стуса

12.08.18: цензура
о. Юзеф Тішнер:

Жив перед віками мудрагель, шо називавси по грецки Анаксимандросом, а так направду не був то ніхто инчий іно сам Йвась Пластуняк з Ясіня

12.08.18: фільозофія

штуkа

Розмову вела Аделіна Єфіменко
ОПЕРА: У 2018 році опера Доніцетті у версії Давіда Бьоша, феєрична прем’єра якої відбулася 9 років тому, повернулася на сцену Баварської опери разом з українськими вокалістами.
Мюнхен 13.08.18
Ігор Котик
Книжка: Ця книжка, як зауважує Андрій Содомора, – неоціненний посібник про розмір наших втрат.
Львів 11.08.18
Єва Райська
ART-фест: Цьогорічна тема фестивалю «Контексти» – «Чуже тіло». Митці намагались відповісти на запитання, чим є мистецтво в суспільстві:  чужорідним тілом чи невід’ємним елементом?
Дрогобич-Соколовське 10.08.18
Андрій Арнаутов
jazz: Музичний супровід ток-шоу – особливий джаз. І саме джаз тут на своєму місці – як музичне втілення мистецтва імпровізації і відкритої розмови.
Львів-Київ 09.08.18
Тимофій Гаврилів
переклад: Це екскурсія, яку можна здійснити, не виходячи з дому, проте після неї обовʼязково закортить побувати в Дубліні...
Львів 07.08.18
Ярослав Підгора-Гвяздовський
ЇхнєКіно: Прямо кажучи, позитивних персонажів в серіалі нема, так само як друзів серед павуків у банці. В хід іде все, що може «вбити конкурента».
Київ 03.08.18
Ольга Чичинська, Наталя Талалай
літфест: Триває останній тиждень Місяцю Авторських Читань, тож не зволікайте, а приходьте щовечора на Вірменську, 35.
Львів 01.08.18
Марія КРИВЕНКО
Книжка: Книги Надії Мориквас, присвячені здебільшого історичним персоналіям, примушують сучасника заглядати в історичні хроніки, знайомитися з постатями літератури, які не належать до масово знаних.
Львів 01.08.18
Ганна Улюра
книга: Людей Єрґовича об’єднує не тільки те, як легко вони гинуть, а й історії, які вони розповідають, поки живуть.
Київ 30.07.18
Богдан Мисюга
Виставка: Художник полюбляв годинами просиджувати в човні на тернопільському озері, споглядаючи вібрації хвиль, аби згодом перетворити їх пластику у символи категорій Буття.
Львів-Тернопіль 26.07.18
Ганна Улюра
книга: Ми не комп’ютер, а радше, а пасіка зі складною структурою вуликів і надскладною соціальною ієрархією бджіл в них.
Київ 25.07.18
Анатолій Звіжинський
Ракурс: Кожен автоматично потрапляє-вступає в залежність/взаємодію з територією, де він народжений, живе, працює, яка, знову ж таки автоматично, формуватиме його ментальність.
Татарів - Івано-Франківськ 24.07.18
Ярослав Підгора-Гвяздовський
кінофест: «Донбас» Лозниці – це бомба фестивалю, його найбільше досягнення, це відвертість, шок, виголошення статті й одночасно вирок, а разом і питання – що робити?
Одеса-Київ 23.07.18
Наталія Космолінська
in memoriam: Соколов – один з тих особистостей-«каталізаторів», які, власне, напрацювали вибуховий креатив початку 1990-х. Його хата і майстерня були одним з тих куточків, де збирався поговорити/випити львівський адеграунд. Ключове слово тут «поговорити».
Львів 23.07.18

минуле

Лідія Голубнича
55 років тому в серпневому числі «Сучасності» з'явились переклади Лідії Голубничої китайського моралізаторського гумору двохтисячної давності
11.08.18 : синолоґія
Володимир Микитюк
З нагоди 185 років від дня народження Омеляна Огоновського кілька слів про літературну – хоч і не найсильнішу – грань його таланту
08.08.18 : ювілей
Олекса Горбач
25 років тому відзначали 75-і уродини Олекси Горбача, серпнева «Сучасність» помістила інтерв'ю з ним. В нинішній ювілейний рік варто собі його нагадати.
06.08.18 : ювілей
Антін Крушельницький
Оповідання з збірника «Буденний хліб» (1920) Антіна Крушельницького — на згадку про 140 років з дня його народження.
04.08.18 : НашаКласика
о. Гавриїл Костельник
Цей вперше публікований рукопис дає підстави на розгортання гіпотези, що на певному етапі о.Г.Костельник погодився на нав’язану йому совєтськими спецслужбами роль «козла відпущення» в подіях 1946 року, щоб стати «троянським конем» католицизму в лавах православних
03.08.18 : першодрук
о. Олег ГІРНИК
За лаштунками тексту «Священик наших часів» о. Гавриїла Костельника стоїть невиправний уніат, який ніколи не мав наміру бути православним
03.08.18 : Костельник
Іван Монолатій
Перечитуймо Ірванцевий ніби роман про Рівне раз по раз, розмірковуючи про свічадо наших пам’ятей, аби й у наших містах все стало на свої місця.
02.08.18 : memory studies
Оксана Кісь
Важливо зрозуміти, що українського і що жіночого було у невільницькому житті українських жінок в таборах, як уникнути віктимного наративу, натомість показати гідність і силу цих людей
31.07.18 : жіноцтво
Юрій ЯКОВЛЄВ
125 років тому, 30 липня 1893 р., у Коломиї відбулися перші установчі збори політичного товариства «Народна воля
30.07.18 : 1893
Володимир Мокрій
Минуло три місяці, як відійшов у вічність Володимир Мокрій. Пропонуємо його останню розповідь про Львівську Богородицю, яку власне він відкрив для нас.
29.07.18 : образ
Лев Гірник
Стаття Левка Гірника 1994 року в «Місіонарі», своєрідний маніфест крехівської студії «Таємний світ людської душі»
28.07.18 : сакральність
Йоанна Ґрабовська
500 років тому Європу охопила епідемія танцю, люди танцювали до смерті і не могли стриматися. Науковці шукають, що ж було причиною цих подій.
27.07.18 : 1518
Юрій ЯКОВЛЄВ
130 років тому у Львові в друкарні Товариства ім. Шевченка вийшло редаговане Ів. Франком перше число журналу «Товариш». Воно виявилося й останнім
25.07.18 : 1888
Юлія Овсяник
Жінка, чиїм іменем багатіє історія жіночого руху та національно-культурного відродження Галичини, а зокрема Стрийщини
24.07.18 : стрияни
Наталя Хобзей
Про лексичні особливості мовлення галичан, про діалектну лексику та її походження, а також про мовлення міста – про лексикон львів’ян "старої дати" і сучасних.
22.07.18 : говірка

в галичині

У Львові народилася нова традиція: вчора тут відбувся перший "Сніданок довіри". Відбувся і... вдався.
Львів 13.08.18
Унікальна оборонна церква, що нагадує виглядом невелику фортецю. Офіційно – це пам'ятка архітектури національного значення XV–XVI століть, однак дослідники називають часом заснування храму і XII століття – четверте відео з циклу Z "Пам'ятки Галичини"
Рогатинщина 10.08.18
Приміські залізничні перевезення наразі у занепаді, однак, як і понад сторіччя тому, можуть стати рушієм транспортного прогресу Львова
Львів 09.08.18
Один із найбільш амбітних і так само найбільш дискусійних проектів у Львові - відновлення водойми, яку засипали більше ста років тому
Львів 07.08.18
“Сьогодні Україна і Німеччина – це чи не найважливіші країни для Європи. Бо тут є переконання, що єдиною можливістю є Європа, що альтернативи справді нема, що альтернатива – це повний хаос. Давайте ви нас будете рятувати”, – професор Путна розповідає про Україну, і зокрема Галичину як центр Центральної, а не Східної Європи.
Львів 06.08.18
Історія католицького священика із США про те, як він відчув себе українцем і що для нього означає бути священиком.
03.08.18
Кілька десятків волонтерів з різних регіонів України працюють цього тижня у замку, аби запобігти його руйнації.
Підгірці 02.08.18
Поблизу Львова створять перший в Україні історико-культурний парк.
Звенигород (біля Львова) 01.08.18
Одна з наймасштабніших реставрацій останніх років у Львові відкрила чимало таємниць знакової міської кам’яниці.
Львів 31.07.18
Розкішний зразок барокової архітектури авторства Юзефа Фонтани. Поруйнований у часи Першої світової, пограбований російськими військами у 1914-1915-му, перебудований у 20-х роках минулого століття. Нині палац має відремонтований фасад, а з іншого боку — "образ нендзи і розпачу"...
Оброшино (Пустомитівщина) 27.07.18
Вимоги до сучасного міста щораз зростають. Воно має бути гармонійним і комфортним, повинне відповідати різноманітним потребам мешканців, які, до того ж, і самі мусять нести співвідповідальність за те, як це місто функціонує. Про це – у другій, фінальній частині «Urban Talks Львів&Івано-Франківськ».
Івано-Франківськ 25.07.18
Розмова двох міст про ідентичність, стратегію та екосистему розвитку, інтегрований просторовий розвиток та низові урбаністичні ініціативи. Франківськ і Львів обмінялися кращими практиками та інноваціями у цих напрямах.
Івано-Франківськ 24.07.18
У селі поблизу Львова відкрили виставку однієї з трьох столиць на Прикарпатті, де формувалась українська державність
Звенигород (біля Львова) 23.07.18
Львів варто розвивати як поліцентричне місто. Середмістя уже давно перевантажене, воно задихається, затиснене в собі. Підцентрами Львова можуть стати якраз занедбані нині промзони.
Львів 20.07.18
Він став нецікавим. Його відповіді передбачувані, а популістична риторика просто разить. І навіть в такому скромному мерському дуеті з Русланом Марцінківим виглядає досить таки кепсько.
Івано-Франківськ 18.07.18
Хто претендуватиме на місце львівського мера, якщо Садовий балотуватися не буде? Z порахував місцевих гравців, які приглядаються до крісла бургомістра.
Львів 16.07.18

в уkраїні

Якась розумна людина казала, що пам’ять – паскудна штука, бо найкраще запам’ятовується те, що хотів би забути, і з голови вилітає те, що мало б там сидіти вічно. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 13.08.18
Спостерігати за політикою Білого дому – те саме, що дивитися на гойдалку: спершу човник з високим замахом летить у один бік, аж тут він повертається з тією самою швидкістю назад.
Вашингтон 13.08.18
Український омбудсмен оприлюднила свіжі фотографії Олега Сенцова – перші за бозна-скільки часу. На знимках, надісланих російськими наглядачами, Сенцов виглядає зле. На момент зйомки він тримає голодування 88 днів.
Лабитнангі/Київ 10.08.18
«Бітли» закликали гальорку аплодувати, а партер – брязкати діамантами. В наших умовах і першим, і другим варто було б ще паралельно молитися. Огляд подій минулого тижня в Україні
Київ 06.08.18
Хвиля нападів на активістів в Україні досягнула приблизно того самого рівня, що й у часи Майдану, в епоху розквіту явища «тітушків». Побиття, атаки з ножами, хімікати, постріли, вибухівка – арсенал інструментів вражає
Київ 02.08.18
В американському штаті Вірджинія розпочинається судовий процес у справі Пола Манафорта – колишнього політичного технолога Партії регіонів, котрий згодом очолював штаб Дональда Трампа.
Вірджинія 31.07.18
"Москва взяла курс на демонстрацію сили в православному світі, навіть якщо ціною буде розкол вселенського православ’я. Там може бути все – від фізичних погроз до великих сум грошей".
Київ 27.07.18
Поки Дональд Трамп самоупосліджувався перше в столиці Фінляндії, а потім на власній батьківщині,  на наших теренах традиційно відбувалося те, що на голову не налазить. Огляд подій в Україні минулого тижня від Юрка ТИМЧУКА.
Київ 23.07.18
Соціологи фіксують у Польщі наростання суспільного дистанціювання від українців. Знеохочення зумовлене кризою політичних стосунків та небажанням поляків ділитися роботою.
Варшава 17.07.18
Добре, що вітчизняні люди, від яких щось залежить, не копають м’яча, не бігають 42 кілометри 195 метрів і не стрибають в воду з висоти. Якби вони то робили, то простим смертним загрожували б перманентні напади істеричного сміху. Огляд подій тижня, що минув.
Київ 16.07.18
Сьогодні – День народження Олега Сенцова. 15340-й день життя, 61-й день голодування і 1525-й день за ґратами в російській тюрмі. Як йому сьогодні в тому заполярному Лабитнанґі, до якого з Києва 4995 кілометрів?
13.07.18
"Європа не усвідомлює: те, що відбувається на Донбасі – це не Придністров’я, це не Нагірний Карабах. Ідеться про багатоскладовий конфлікт, вершиною якого є цивілізаційний вибір. А це означає, що ця точка стане або місцем згортання конфлікту, або навпаки".
Львів 11.07.18
Люблінський воєвода має бути притягнутий до відповідальності. Це вперше за незалежної Польщі висока посадова особа вживає таких негативних слів щодо першої особи іншої держави
Київ 11.07.18
Коли липень перетворюється в листопад, а потім згадує, що є така штука, як «глобальне потепління», і просить вибачення, то навіть кліматичні перипетії не зможуть здивувати... Огляд найбільш виразних подій минулого тижня в Україні — це суцільна боротьба: з корупцією, з лотерейним бізнесом, з небезпечними сайтами і за право просто полетіти додому...
Київ 09.07.18
На кого працюють «унезалежнені» судді – на Президента чи на власну поруку? Чому владі вигідно обирати не найкращих, не найгірших – а «сірих»? Чи існує шанс врятувати суддівську реформу?
Україна 06.07.18
Підписатися на Збруч RSS