Пам'ять це пам'ятник, який завше носимо зі собою (Оскар Вайлд)
День пам'яті жертв голодоморів
Юрій Андрухович:

Російська мова вкрай неприязна до фемінітивів. Українська ж тим часом ступила на шлях рішучої, сказати б, фемінізації

27.11.20: фемінітивізація
Тарас Прохасько:

Час наймолодшого вина минає. Його треба пити, кажуть, аби був здоровим наступний рік, варто випити стільки літрів, скільки є крові у тій чи іншій людині

26.11.20: сезон
Юрій Винничук:

Ностальгія і в мене залишилася, але це ностальгія не за совком, а за молодістю. Все. Це вже пропало і його не воскресити

25.11.20: минуле

штуkа

Ірина Степаняк
НашеКіно: Фільм  «Номери» унікальний тим, що його Олег Сенцов зрежисерував  дистанційно, із виправної колонії № 8 «Білий ведмідь» у місті Лабитнангі. Про що промовляє він до нас та які мікросюжети режисерської антиутопії вже давно стали сьогоденням?
Львів 26.11.20
Марта Кузій-Андрущак
академічна музика: «Раніше було краще!» – так зручно ідеалізувати минуле і не бачити проблем часу. На що могли відволікатися сучасники Шопена якщо ґаджетів тоді ще не було? І що ж сьогодні може утримувати увагу слухача?
Львів 25.11.20
Надія Слободян
театр: Міністерство культури спустило справу театру ім. М. Заньковецької на гальмах. Очікуваний «ревізор» так і не приїхав. Кримінальні провадження тривають.
Львів 24.11.20
Роксана Харчук  
геній: Росовецький детально дослідив Шевченків фольклоризм, приділивши багато уваги віршам, що є фольклорними імітаціями, а фольклорний жанр «потаємної новини» уважає одним із головних ключів не тільки до творчості, а й до біографії найвідомішого українця.
Київ 22.11.20
Олександр Мимрук
бібліографія: Видання про мистецтво мають бути впізнаваними, про них мають говорити не лише у колі дослідників та спеціалістів, а й у середовищах журналістів, дизайнерів, редакторів, видавців, письменників і митців усіх можливих категорій.
Київ 21.11.20
Анастасія Канарська
Наше Кіно: Цього року вже вп’яте у Варшаві можна було подивитися найновіше українське кіно, а також потрапити на супутні заходи, як ось дискусія на тему «Чи Україна й надалі Східна Європа?», або зустрічі з акторами та режисерами на онлайн та оффлайн майданчиках.
Варшава 23.11.20
«Джаз Без»: Від 4 по 6 грудня у Львові та ще 5 містах України та Польщі пройде XХ Міжнародний фестиваль сучасної імпровізаційної музики JAZZ BEZ – наймасштабніший за територією поширення джазовий фестиваль Європи.
Львів 20.11.20
Ніл Флекмен
НашТеатр: Львів справді мене прийняв. Дуже легко бути частиною Театру ім. Леся Курбаса, оскільки актори мають свої власні пропозиції, власні концепції бачення. Тут усі одне одного поважають – і творчий колектив, і адміністрація.
Львів 20.11.20
 Ігор Котик
сучасна література: Здатність сприймати світ у його мінливості й неоднозначності, оцінювати речі нестереотипно, виявляти парадокси, ставити складні питання – те, що привертає увагу у цій книжці, написаній на стику жанрів: спогади, художнє письмо, філософські рефлексії.
Львів 19.11.20
Тарас Пастух
етнографія:  За Ґадамером, актуалізація слова веде до активізації всієї мови, а остання може сказати про все. Тому книжка про культурну самобутність Тисмениці розпочалася із пригадування слів, які спонукали реконструювати те, що за ними стояло.
Львів 18.11.20
Надія Мориквас
графоманія: Графомани надзвичайно беручкі й агресивні, завжди готові відгукнутися на потреби дня. Вони комфортно чуються, коли пристосуванство, маніпуляція, обезцінення слова вибудовують новітній синонімічний ряд. Боротися з ними неможливо, ігнорувати – також.
Львів 17.11.20
митець: Про це нині на своїй сторінці повідомив син української співачки, ректор Львівської національної академії мистецтв Володимир Одрехівський: « Відійшла у вічність моя мама…»
Львів 18.11.20
ОПЕРА: Безпрецедентна постановка онлайн з митцями Польщі, Італії, Аргентини, Греції та України на сцені Львівської національної опери заповідає грандіозну прем’єру «Турандот» Джакомо Пуччині, присвячену 120-літтю театру.
Львів 17.11.20
сучасне малярство: Серія інтерпретованих інфант Веласкеса і пристрасть художника до моторошних деталей стають провідниками глядача у глибинний сенс його творів, якими зафіксовано стан передчуття неминучої катастрофи.
Львів 16.11.20

минуле

Ілько ЛЕМКО
Існує небагато альбомів, які не заради красного слівця, а абсолютно реально в певному сенсі є унікальними й неповторними. Цей альбом – найдорожчий, який будь-коли продавався в СРСР; звичайно ж, торгували ним підпільно, з рук, бо офіційно тоді таких речей не продавали.
27.11.20 : 1970
кир Борис ҐУДЗЯК
Досвід християнства, без сумніву, є радісним, але пасхальним, тобто в ньому завжди є як хрест, так і Воскресіння
24.11.20 : люде
Юрко ПРОХАСЬКО
Хто не жив у Львові бодай кілька років, той назавжди відрізав сам себе від доступу до розуміння якихось надзвичайно важливих змістів галицького життя, та й життя взагалі. Той сам собі винен
21.11.20 : метрополійне
Віталій Портников
Відповідальність за правду перетворює народ на цивілізовану націю і визначає ціну подвигу. Тільки відповідальність за правду дозволяє сказати, хто герой, а хто – кат, хто злочинець, а хто – жертва.
17.11.20
Євген Нахлік
Як «Урядовий кур’єр» пропагує російськомовні твори Куліша і закриває очі на плагіат
11.11.20 : Куліш
Володимир Шелухін
У давнину вірили, що зображення людини призводить до викрадення у неї душі. Можливо тому світлини, які робив мій дід, такі одухотворені.
05.11.20
Ілько ЛЕМКО
Кажуть, що музиканти, та й усі митці загалом, створюють найгеніальніше у молоді роки. Щодо рокової музики – і щодо Девіда Бові – це свята правда
04.11.20 : 1970
Наталія ФЕЩУК
3 листопада 102 роки тому в Чернівцях відбулися велелюдні народні збори. Віче проголосило возз'єднання Північної Буковини із Західноукраїнською Народною Республікою та подальшу злуку з «Великою Україною».
03.11.20
Юрій Бача
Сто років тому в Красному Броді, нашому давньому селі на Пряшівщині, народився Михайло Шмайда (1920—2017), видатний лемківський фольклорист та яскравий український письменник
02.11.20 : НашіКласики
Богдан Нижанківський
Листопад 1918. Погляд з львівської брами (збірка «Вулиця», 1936 рік)
01.11.20 : Листопадовий зрив
Сергій ГЕРМАН
Усе його життя проходило під знаком повсякденної боротьби за християнські ідеали – любов до ближнього, мир, злагоду, вирозумілість, об’єднання
29.10.20
Михайло Шмайда
До столітнього за тиждень ювілею лемківського фольклориста та яскравого письменника Михайла Шмайди з Пряшівщини нагадаємо одне з його оповідань.
25.10.20 : НашаКласика
Євген Нахлік
Історія публікації сатиричної драми «Будятинці» Йосифа Красицького, характеристичної пам’ятки з часів відродження в Галичині 1860-х
21.10.20 : люде
Мар'ян ХОМЯК
Наприкінці ХІХ ст. Мостиська були знані в Галичині не лише зі славетних «фуяр» та кінних ярмарків, які одначе тоді уже занепадали, але і зі своєї занедбаності
20.10.20 : Мостищина
Михайло Шмайда
За два тижні матимемо столітній ювілей лемківського фольклориста та яскравого письменника Михайла Шмайди з Пряшівщини. "Розколота душа (Сповідь шизофреніка)" – остання його опублікована повість
18.10.20 : НашаКласика

в галичині

Критичне мислення, креативність, колаборативність і комунікативність – цього майже достатньо, щоб виживати у наш час. Але ми мусимо розуміти, що не виживе людство без базових цінностей, яким уже тисячі років.
Львів 26.11.20
Неможливо будувати державу, якщо нема чіткого розуміння, заради чого ця держава будується і який у ній сенс. Існує величезна проблема: відсутність у людей розуміння причинно-наслідкових зв’язків. 
Львів 24.11.20
Палац в Судовій Вишні побудували у XVIII столітті графи Коморовські, але називають його тепер іменем останніх власників – магнатського роду Марсів. Пишна колись будівля стоїть руїною, хоч має розроблений проєкт реставрації і місцева влада готова передати її інвестору за символічну 1 гривню.
Львівщина 20.11.20
Всі люблять Україну чи люблять грузинів. Але більшість людей, які займаються стратегіями та оборонними концепціями, не зможуть навіть назвати всіх країн на березі Чорного моря.
Львів 19.11.20
Конфлікт у Нагірному Карабасі не порівняти з конфліктом на Донбасі. В Азербайджані зовсім інший тип лідерства. Там централізована влада, а в Україні ситуація зовсім не така.
Львів 16.11.20
Українська соціальна трансформація проблематична у своїй невизначеності: маємо чітку точку, з якої виходимо, – але не точно розуміємо, куди рухаємося. Змінюємося – але не знаємо, у що.
Львів 12.11.20
Станом на 09:00 11 листопада, за даними РНБО України, у трьох галицьких областях виявлено 83 180 хворих на COVID-19
Галичина 11.11.20
Ми сильніші, і це в досвіді наших дідів, батьків і нашому. В нас більше шансів плекати український культурний простір системно та мудро, незважаючи на пропаганду.
Київ/Львів 09.11.20
Між пагорбами Яворівського національного природного парку розташована одна з найбільших святинь Галичини. Теперішній Василіанський монастир у Крехові заснували у 1612 році.
Львівщина 06.11.20
Вперше в Україні середньовічну княжу столицю відтворили у віртуальній реальності. Подорожі в часі у давній Звенигород почнуть проводити навесні 2021 року.
Львівщина 03.11.20
Євреї – кумедний народ: плекають пам’ять про своїх значних рабинів, проте акцентують те, що вони написали, звертаються до них, як до книжок, і майже не знають, ким ці рабини насправді були.
02.11.20
Ренесансний замок на берегах болотистого озера спорудили італійські архітектори. Твердиня служила за призначенням і витримала не одну облогу, хоча кілька разів її здобували козаки. Тепер замок у занедбаному стані. Втім реставрація триває.
Львівщина 24.10.20
У Чернівцях видали унікальний фотоальбом «Буковина» — такого об’ємного ілюстрованого видання ще не було.
Буковина 20.10.20
Уся Європа жила апологією ненависті. Жили нею, звичайно, й українські націоналісти. Тим часом Шептицький сказав: «Любіть усі своє, свого тримайтеся і про своє дбайте, але стережіться ненависті, бо ненависть – це почуття нехристиянське».
Львів 09.10.20
Нині невелике Комарно, де живе трохи більше ніж чотири тисячі осіб, має одразу чотири великі святині. Найдавніша – храм Різдва Богородиці, відомий більшості як костел в Комарно. Це один з найгарніших храмів Львівщини.
Львівщина 09.10.20

в уkраїні

Парафіяльна громада – це об’єднання громадян довкола певних спільних інтересів. І ставитися ми до неї можемо, образно кажучи, або як до ЖЕКу, або як до ОСББ. То що краще?
Львів 27.11.20
Чи є підстави для критики, яким має бути Великий Герб, і чи оприлюднений проєкт можна вважати остаточним – розмірковують геральдисти й народні депутати.
Львів 26.11.20
Український «дзен» мав би бути принаймні трошечки порушений місцевими виборами, але не сталося. Ми продовжуємо чекати «саторі», яке може виявитися летальним. Огляд подій тижня в Україні
Київ 23.11.20
Будь-який депутат чи політик, який ретранслює тезу про "державний переворот", займається підігруванням державі-агресору. Українські політики не можуть цього говорити. Інакше це – колабораціонізм.
Київ 21.11.20
Нове покоління, яке перебрало владу, виявило брак візії реформування країни, одіозний непрофесіоналізм, архаїчний стиль управління. Держава поринає у дезорганізацію та фрагментування.
Львів 17.11.20
Ми зараз використовуємо термін «коронакриза». А як на мене, ми повинні сприймати цю пандемію як реальну війну. Тому що ми маємо жертви.
Львів 13.11.20
Існує обґрунтована підозра, що деякі процеси завершаться лише тоді, коли людство перестане продукувати вуглекислий газ на цій планеті. Огляд подій тижня в Україні
Київ 10.11.20
Функційне навантаження мови в сфері освіти, особливо в шкільній освіті, є одним із найдієвіших механізмів мовного комунікативного опотужнення
Київ 10.11.20
Абсолютно виключено, що Зеленський міг не знати про підготовку саме такого рішення Конституційного Суду. В той же час, вони зіграли таку сцену, ніби це рішення звалилося на них як сніг на голову. Це насторожує. Реакція була надто награною.
Київ 05.11.20
Незалежність будь-якого суду не може тлумачитися таким чином, що він виключає протидію його свавільним рішенням.
Київ 05.11.20
Яким би не був трансформаційний сценарій для Росії після Путіна, він потребує від України та світу детального плану дій.
Київ 04.11.20
Існує підозра, що «нагорі» періодично харчуються оксидом диазоту (він же оксид азоту (І), він же N₂O, він же звеселяючий газ), щоб потім видихати спожите на тих, хто «внизу», аби вони сміялися, перериваючи регіт матюками.
Київ 02.11.20
По суті, це є конституційна інфляція, і ми можемо опинитися на порозі конституційної кризи. При цьому кризу викликає не стільки рішення КС, як неадекватне рішення канцелярії Президента
Ужгород 30.10.20
Прикро слухати усіх тих, які не вірять в українську мову в Україні – бо впевнені, що навіть проукраїнська авдиторія, на яку і спрямовані їхні коментарі й аналітика, краще сприйме їх російською мовою.
29.10.20
Нині світ вступив у Четвертий фазовий перехід. Всього вчетверте за всю історію людства ми перебуваємо на етапі великих змін, які не обов’язково роблять наше життя щасливим, але точно роблять його цікавим.
Львів 28.10.20
Підписатися на Збруч RSS