Пустелю скрашує те, що десь в ній приховані джерела (Антуан де Сент-Екзюпері)
Джон Феррен «Пустеля» (1938)
Юрій Винничук:

Українська поліція на окупованій німцями території? Але ж яка вона українська, якщо вся влада була в руках німців?

13.11.19: CaperEmissarius
Олександр Ірванець:

Хотілося б, щоб головною окрасою нового обличчя партії був розум і доброта в очах, а не силікон

12.11.19: фізіогномістика
Олександр БОЙЧЕНКО:

То було переважно про краєвиди, а це буде про політику. І про вино. І, може, ще про щось, зараз побачимо

11.11.19: Сакартвело

штуkа

Олег Криштопа
репортер: Репортаж «Останні українці Польщі» – про українців, виселених на захід і північ Польщі у 1940-х роках (в рамках акції «Вісла»). Автор спілкувався з тими, хто особисто пережив депортацію, та з їхніми дітьми й онуками – дізнавався про деталі виселення, про дитинство на чужині, про те, що болить людям, які виросли вже у Польщі, але при цьому почуваються українцями.
Київ 12.11.19
©Аделіна Єфіменко
режисерська опера: «Аїду» в Люксорі 2019, яка наробила стільки галасу в українських медіа, але нікого не зацікавила у пресі європейській, варто віднести до одного з різновидів візіонерського типу творчості, а саме, місіонерського: диригентка Оксана Линів послідовно здійснює національну місію у світі, що притягує до її проектів талановитих агентів. 
Люксор 11.11.19
Олександр Ірванець
комікси: У Києві видавництво «Пінзель» випустило книжку «Тентен, репортер «ХХ віку» у країні Сов'єтів» — український переклад відомого бельгійського графічного альбому авторства Жоржа Ремі, що прибрав псевдонім Ерже.
Київ 08.11.19
Галина Канарська
Сценографія: Вона наголошує, що її робота не  «художник з костюмів», а «художник образів».  Образність –  домінанта творчості Дарії Зав’ялової у художньому текстилі, гобелені, пастелі, акварелі, сценографії та театральному костюмі.
Львів 03.11.19
Анастасія Канарська
постдокуметнальний театр: Його робота починається з фізичних тренінгів, точніше - зі слів: «Нічого не вдавайте». Після показу «Паузи» режисер зізнається, що долання цього було найскладнішим. Devised theatre - метод, з яким зазвичай працює Космін Матей, передбачає колективне творіння, імпровізовану роботу виконавського ансамблю.
Львів 07.11.19
Василь Карп'юк
фотографія: Чотири роки тому група митців у хаті Параски в Криворівні на Прикарпатті знайшла під ліжком коробку з негативами. Це й стало підставою розширити спектр огляду її творчості. “Наївна” художниця і літераторка, знана у вузьких колах шанувальників Гуцульщини, виявилася дуже якісною фотографинею.
Київ 06.11.19
Єва Райська
переклади: Схожих текстів суттєво бракує в українській сучасній літературі. То ж досвід Грузії є вкрай актуальним та важливим, бо маємо дуже багато спільних травм минулого та нинішнього. Через абсолютну драму людства автор показує, що війна таки інколи вчить нас любити.
Дрогобич 05.11.19
Тарас Федорчак
театр: Чому це не може бути театральним центром? Чому ця сцена не могла б бути реорганізована у щось на зразок відкритої сцени, як у Харкові чи у ще якісь новітні відкриті форми? А трупа Заньковецької була б там одним із колективів – з усвідомленням необхідності рухатись і розвиватись, конкурувати за увагу глядача.
Львів 04.11.19
Марія Ліпінська
ОПЕРА: «Жоден митець не повинен критикувати іншого, це принижує мистецтво», – важко цілковито погодитися з таким твердженням через велику кількість псевдомитців і з огляду на те, що конструктивна критика може дати поштовх для вдосконалення та розвитку.
Львів 02.11.19
Ігор Котик
ART-спогад: Прагнення зберегти власний голос, не підлаштовуватися під усілякі тренди спричинилося до того, що стилістика і реалії його текстів перебувають десь немовби поза часом. І ця впертість, цей абсолютний слух Лишеги на всяку естетичну манірність, орнаментальність і декоративність мали призвести до відходу від форм художньої умовности, відречення від поезії.
Львів 30.10.19
Тимофій Гаврилів
переклади: Байкаря Маркеса не варто недооцінювати. У цій книжці фігурує не лише Колумбія, а й інші країни й частини світу, здебільшого Європа й США. Чимось «Скандал сторіччя» нагадує «Декамерон». Насправді ж це ніякий не роман, а тексти для газет та журналів – атож, саме тексти, у яких вимальовуються контури магічного реалізму.
Львів 28.10.19
Галина Канарська
театр: Одною із складових святкування 100-річчя Першого став парад ювілеїв бенефіціантів, для котрих сцена рідного театру розпростерлася до рівня життєвої. Маленькі замальовки до образів п’ятьох красунь-акторок, які своє життя, як любов, кинули в дарунок Першому.
Львів 26.10.19
©Аделіна Єфіменко
режисерська опера: Якими мотивами керуються матері, щоб піднести синів до трону? Напевно, у часи бароко такою могла бути прихована форма жіночої емансипації. Через посередництво чоловіків і синів жінки володарювали і реалізовували свої державні і особистісні інтереси.
Інсбрук-Мюнхен 25.10.19
Дзвенислава Саф'ян
академічна музика: «Контрасти» – як опозиція до непрофесійного та незрілого, тому як навчання і виховання протилежного: на новітніх майстер-класах. Як відкриття невідомого, що завжди зустріне порозуміння: на таких очікуваних прем'єрах. Як найефективніша політична дипломатія: в усіх паралелях діалогів запрошених культур.
Київ 23.10.19

минуле

Юрій Шевельов
75 років тому в саксонському тижневику «Земля» опубліковано статтю Юрія Шевельова про різний вимір багатства мови
10.11.19 : 1944
Ілько ЛЕМКО
За якими критеріями радянсько-російська тоталітарна влада впродовж свого панування перейменовувала населені пункти Львівської області: деполонізація, дегерманізація, декоролізація, дегаличизація, дешляхтизація та псевдоукраїнізація, совдепізація, комунізація.
07.11.19 : ономастика
Богдан Нижанківський
Ми говорили про смерть. А річ відома, що при такій балачці чоловік стає песимістом і прихо­дить до переконання, що життя пса варта. І тоді найкраще смакує пиво
02.11.19 : НашаКласика
Богдан-Ігор Антонич
Не випалить сердець посуха                       та не запаморочить сном юрби. Не закопати у гроби                живого духа.
01.11.19 : 1.XI
Наталія Федущак
Я хотіла почути їдиш. Той їдиш, що визначав покоління євреїв, які населяли українські землі, створюючи унікальний культурно-літературний ландшафт. Той їдиш, якого вже давно нема
30.10.19 : буковинське
Мар'ян ХОМЯК
Маєток Броніслава Скібнєвського у Баличах 1890 року, острівець, куди дивним чином заглянула цивілізація
29.10.19 : Мостищина
Катерина Загнітко
Кримінальна справа Бориса Кудрика (10.061897, Рогатин — 28.03.1952, Дубравлаг, Мордовська АРСР), непересічного галицького музикознавця, композитора, диригента, піаніста та музичного діяча
24.10.19 : «освобождєніє»
Ілько ЛЕМКО
П'ятдесять років тому Джиммі Пейдж, Роберт Плант, Джон Бонам та Джон Пол Джонс створили власне те, що зробило їх найвеличнішою групою всього світового гард року
22.10.19 : 1969
Данило Ільницький
Найголовніше, що давала їй інтуїція і що вона виражала – це якесь відчуття безкінечності, а водночас скінченності наших шляхів. Спогад про Наталю Хобзей
21.10.19 : in memoriam
З циклу «Перлини українського сакрального будівництва на сучасних теренах Польщі».
19.10.19 : Любачівщина
Юлія Овсяник
Недавно минуло 30 років виходу УГКЦ з підпілля, ключову роль у збереженні Катакомбної Церкви відіграв кир Василь Величковський
17.10.19
З циклу «Перлини українського сакрального будівництва на сучасних теренах Польщі».
16.10.19 : Любачівщина
Роман Лехнюк
Презентація нової книги Романа Лехнюка про інтелектуальну історію українського галицького консерватизму на початку ХХ століття
15.10.19 : консерватизм
З циклу «Перлини українського сакрального будівництва на сучасних теренах Польщі».
14.10.19 : Любачівщина
Ірина Вільде
Одне з ранніх оповідань Ірини Вільде, опубліковане в півмісячнику «Назустріч» 85 років тому
13.10.19 : НашаКласика

в галичині

Якщо хочемо дати собі раду з кризою мультикультурності, кризою ксенофобії, націоналізмів, то ми повинні “розширити серце” — або, іншими словами, розширити значення слова “наше”.
Львів 11.11.19
Від маленького села Радруж на Закерзонні до українського кордону — якісь дві сотні метрів. До війни тут мешкали майже 2500 українців, однак усіх депортували або знищили. Втім, у розташованій тут найстарішій греко-католицькій церкві й досі служать літургії.
Галичина 08.11.19
Людина – це те, що вона дозволяє собі бачити і на що вона заплющує очі. 
Львів 06.11.19
На галицьких цвинтарях цього року знову багато свіжих могил, щойно над якими помалу приходить усвідомлення втрати. Вічная пам’ять…
Львів 01.11.19
Натомість люди тепер постійно повторюють, що не мають на це часу, – проте проблема не в часі, а в цінностях, які вони собі встановили.
Львів 31.10.19
Є щось непомірно глибше, ніж гроші — це відповідальність. Відповідальність перед мораллю, етикою, суспільством. Отож концепція справедливості — понад усе.
Львів 30.10.19
У Львові ретельно відсканували 24 пам'ятки архітектури, що дозволить, в разі потреби, відновити їх до найменших дрібниць. А на щодень працює спеціальний додаток, через який ці будівлі можна порозглядати зблизька.
Львів 29.10.19
Шанс, що Земля остаточно припинить існування через екологічну кризу, є. Людина має вибір: або знищити саму себе, або навести порядок і жити довго й благословенно.
Львів 24.10.19
У нас було замало емпатії і ми проґавили той момент, коли певні суспільні явища почали перетворюватися в суспільні феномени.
Львів 22.10.19
Колись цю чудово борокову будівлю для створення єпархіального музею викупив митрополит Андрей і заповів її народові.
Львів 18.10.19
В історії людства – як у поганому театрі: міняються декорації, але не міняється головний сценарій, що лежить в основі п’єси. Але "ніколи в цьому світі ненависть не припиняється ненавистю".
Львів 16.10.19
Незнання минулого є домінуючим трендом сьогодні. Підтримка незнання – це чудовий політичний інструмент.
Львів 15.10.19
Четверта лекція з циклу «Фройдівські читання у Львові», 26 вересня 2019 р.
Львів 13.10.19
Кожна популістська ітерація закінчується кризою. Ми маємо розуміти, що зайшли в цей цикл.
Львів 11.10.19
Титанічна праця над багатотомним виданням біобібліографістики "Діла" досягла рівно половини: маємо вже п'яту книгу із запланованих десяти. 
Львів 08.10.19
У невеличкому селі за високими деревами схований непересічний храм, що нагадує про українське минуле земель, які тепер розташовані на території Польщі.
04.10.19

в уkраїні

Політики у всьому світі – це слабкі люди, які не можуть багатьом спокусам сказати «ні». В політиці якщо можна зловживати, то будуть зловживати.
Львів 13.11.19
Знайдена в інформаційному потоці перлина тішить, доки не підкидають ще пару шуфель гноївки. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 11.11.19
Стабільна Україна в принципі не є ціллю для Путіна. Для нього якраз failed state – це найкращий варіант на сьогодні. Цей варіант влаштовує його на всіх рівнях, починаючи із внутрішньої публіки.
Львів 05.11.19
Коли абсурд стає нормою, нормальність автоматично перетворюється на патологію. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 04.11.19
Путін ніколи не дозволить, щоби Україна спершу відновила контроль над окупованими територіями, а потім вже провела там вибори. Отже, запропонована формула це небезпечний шлях.
31.10.19
Коли сильно заносить на віражах, варто згадати пораду старого ковбоя з анекдота молодому нарваному колезі – «спиляй мушку на кольті». Огляд подій тижня в Україні.
Київ 28.10.19
Через тридцять років після хвилі змін, спричинених падінням мурів та режимів у Східній Європі, більшість країн тішаться, що все так сталося. Громадяни України натомість у тривозі: ми вже не очікуємо змін для себе і живемо надією на хороше майбутнє своїх дітей.
25.10.19
В шароварах, з оселедцем і салом — «племя поющее и пляшущее». Культура, на яку ми заслужили,тепер цілком репрезентована в Кварталі 95.
Київ 21.10.19
А тепер уявіть собі, що росіяни – не окупанти, а друзі, які розкаюються в нелюдських діях свого керівництва і кажуть: "Давайте жити разом"
Львів 19.10.19
Українці опановують далекосхідне мистецтво домінування форми над змістом. Огляд подій тижня в Україні
Київ 14.10.19
Де найкраще сховати сухий листок? В купі інших, що впали з дерева. За цією аналогією від суспільства ховають правду, і суспільство втомилося її шукати.
Київ 10.10.19
"Коли ви говорите, що вибори на Донбасі пройдуть тільки після того, як Україна отримає контроль над кордоном, ви не розумієте, що не вам це вирішувати", – сказали Зеленському з Донбасу. Може, Зеленський врешті задумається?..
Київ 07.10.19
Політизувати історію і маніпулювати суспільством можна лише там, де стерта національна пам'ять. Але її можна відновити й повернути – і народ знову стане сильним.
Київ 07.10.19
У команди Зеленського немає відчуття війни. Я навіть не бачу людей, які здатні інфікувати цю команду українським розумінням ситуації на Донбасі.
Київ 03.10.19
Що робити, щоби українець врешті перестав фантазувати про себе як про частину “одного великого народу”? Говорять Володимир В'ятрович, Дмитро Крапивенко та Максим Віхров.
Львів 02.10.19
Підписатися на Збруч RSS