Не починай молитву на дощ, якщо вона не була тобі потрібна на сонці (Сатчел Пейдж)
1 червня
Олександр БОЙЧЕНКО:

Помер Єжи Пільх. Це не некролог, але є три речі, за які би хотілося тепер йому, Пільхові, запізніло подякувати.

01.06.20: in memoriam
Василь МАХНО:

і ми в катерку – моряки

з натільними смугами років

30.05.20: поезія
Юрій Андрухович:

Росія й російське – це наша дуже шкідлива звичка, від якої дуже варто відмовитися. Або ми її, або вона нас. Краще, щоб ми її

29.05.20: емське

штуkа

Богдан Пастух
мемуари: Це голос коріння з-під землі, що причаїлося в бункері. Автор ― офіцер підпілля з псевдом «Хрін» пише ці тексти взимку 1947―1948 р.р., а згодом переписує та редагує у схроні взимку 1948― 1949 р.р. Цінність цих спогадів в тому, що написані вони по свіжих слідах.
Львів 01.06.20
Надійка Гербіш
гетто: Розповідаю історію ґетто, аби ми були свідомі того, що відбувається тепер. Нині на нас впливають через підміну сенсів. І нашу неготовність сприйняти Іншого можуть використати проти нас — нашої культури та наших ідентичностей. 
Тернопіль 29.05.20
Остап Лозинський
іконопис: Розвиток сучасної ікони – це дуже перспективний напрям, а особливо – для інтелектуального суспільства, яке вірить і думає на перспективу. Мусимо пам’ятати місію ікони.
Львів 28.05.20
Юстина Добуш
Філософія: У книжці Жижека найбільше дивує впертість, з якою ми воліємо знаходити безліч недоліків та «але», лиш би нічого не змінювати. Суть не в тому, щоб прийняти комунізм чи ідею «глобального управління», суть в усвідомленні важливості запитань.
Львів 27.05.20
 Ігор Котик
сучасна проза: Серед точок дотику, що їх нескладно намацати у цій полістилістичній конструкції, якою є «Амадока», – тема співпраці з окупаційною владою. Точніше, з окупаційними владами. Мотив, який, фактично, виростає з мотиву служіння – важливого як у попередньому романі Софії Андрухович «Фелікс Австрія», так і в «Амадоці».
Львів 26.05.20
Елена Панкратова
ОПЕРА: Для початківців важливо навчитися не просто прислухатися до оркестрового супроводу, а розуміти, який сенс має та чи інша тема. Дивно, що жоден предмет у програмі нашого університету не приділяє таким важливим аспектам оперної підготовки достатньої уваги.
Мюнхен-Грац 25.05.20
ARTпам'ять: 21 травня у Львові згадували засновника культурно-мистецького центру «Дзиґа» Маркіяна Іващишина, який рік тому раптово помер. Друзі та співробітники незабутнього Марека поширили у соцмережах спогади #рікбезМарека, де відзначили високу планку його організаторського хисту.
Львів 22.05.20
Богдан Мисюга
галерейне:  У галереї Гері Боумена визначальними були актуальність мистецького продукту та високий смак. Тут 10 років звучав «інший Львів» — місто камерних професійних середовищ, не залежних від ідеології, політики та комерції.
Львів 21.05.20
Богдан Пастух
визвольний шлях: Книжка Зиновія Книша є своєрідним збором дуже спресованих за змістом текстів, що, нанизуючись на один часовий сюжет, стають в єдину смислову шерегу, розкриваючи події кривавого часу визвольних змагань 1924―1926 років.
Львів 20.05.20
Микола Глібович
комікси: Вийшов українською графічний роман «Маус» Арта Шпіґельмана, який отримав Пулітцерівську премію. Книжка, що розповідає про Голокост, приваблює блискучими візуальними метафорами, але найперше — відвертістю не стільки про жахливість смерти, скільки про безсенсовність виживання.
Львів 19.05.20
Ганна Улюра
мемуарне: Через всі частини роману проходить одна, на позір суто історико-політична, тема, яка допоможе і нам глибше зрозуміти дуже приватні стосунки Наташі і Євгенії. Ця тема – конкуренція жертв.
Київ 18.05.20
Наталя ФІЛЕВИЧ
сучасне малярство: Її малярство поєднує елементи фентезі із сюрреалізмом. Багатошаровість, палімпсест – важлива складова як змісту, так і форми живопису Зоряни Базилевич.Вона працює спонтанно, інтуїтивно, створюючи образи із підсвідомості.
Львів 17.05.20
Марта Кузій-Андрущак
життя і музика: Ми цінуємо музику за те, що вона робить з нами, а не за знання, які дає. Ми вдячні вмілому виконавцю, який спрямовує на влучні кульмінації і веде неповторним шляхом.  
Львів 13.05.20
Віктор Палинський
Мистецтвознавство: Знання про мистецтво стимулюють вироблення вищих критеріїв для суспільних рецептів питань духу, творчої волі, естетики, а також механізмів розкриття етно-психологічних рис творчих досвідів.
Львів 14.05.20

минуле

Євген Нахлік
Лояльне ставлення Церкви до Франка зумовлювалося насамперед позицією саме митрополита Андрея, бо коли Франко помер, а Шептицький перебував на засланні, позиція Ординаріяту Греко-католицької церкви щодо участи священників у похороні письменника не була такою прихильною
28.05.20 : франкіана
Мойсей Фішбейн
Чи реквієм тиші розколе світи,  Чи будуть оркестри грати,  Чи будеш — яка-то ти будеш? — ти,  Чи будуть банальні ґрати  Чи буде в останні хвилини мої  І що по моєму сконі? 
26.05.20 : НашаКласика
Мар'ян ХОМЯК
Локальні, але не позбавлені драматизму «ігри престолів» у Судовій Вишні 1928 року
26.05.20 : Судова Вишня
Маріуш Сава
Яке польсько-українське минуле потрібне суспільству, історикам та владі: племінне чи транснаціональне?
23.05.20 : транснаціональність
Ілько ЛЕМКО
Плитники, які їздили до Києва чи Москви, на «балках» помічали, що мають цілком іншу термінологією і вимову виконавців. У нас Діп Парпл завжди були Парпл, а не Пьорпл, як у росіян, і навіть не Перпл, як у англійців, бо так це вимовляли на польському радіо
20.05.20 : меломанія
Оксана Бойко
Будинок громади менонітів (вілла Владислава Ґодовського). Історична довідка
17.05.20 : архітектурa
Євген Нахлік
Франків переклад політизованої історичної розвідки є, безперечно, вартісною і досі затребуваною пам’яткою українського наукового перекладу
12.05.20 : франкологія
Юрій Пелешенко
Дослідник української латини, доктор філологічних наук, екс-директор Інституту неолатиністики, лавреат, член АУН, НСЖ, IANLS, PTF etc...
09.05.20 : люде
Ілько ЛЕМКО
Дуже мало видатних альбомів розцінювалися критиками упродовж останніх десятиліть так по-різному, як «Let It Be»
08.05.20 : 1970
Атанасій Маквей
Стосовно сенсаційного відкриття німецькими дослідниками у ватиканських архівах повідомлення Шептицького Папі про Голокост: виявилося, що лист був опублікований 53 роки тому і доступний на сайті Ватикану
04.05.20 : Андрей Шептицький
Мар'ян ХОМЯК
Галицька преса міжвоєнного десятиліття рясніє дописами про тривожну ситуацію занепаду села: як про п’янство і злодійство, так і про впливи міської моди
30.04.20 : Мостищина
Євген Нахлік і Оксана Нахлік
Аж дивно, що досі літературна спадщина Миколи Курцеби майже невідома і що про нього не написано жодної спеціальної статті.
28.04.20 : люде
Юліта Гнатчак-Магунь
Глибокі, чорні очі дивляться на мене, я бачу в них і сльози, і усміх, а стишений голос каже: «Якщо хтось і може це записати, то тільки ти»
23.04.20 : діпі
Уляна Кравченко
«Цвіти говорять без слів і мова їхна проста, коротка». В день ювілею Уляни Кравченко (1860-1947) – збірка її квіткових нарисів
18.04.20 : НашаКласика
Ілько ЛЕМКО
Неперевершені Бітлз ще не випустили останнього альбому, але цей диск став першою ластівкою реального й невідворотного процесу розпаду 
17.04.20 : 1970

в галичині

Сьогодні, на 82-му році життя, відійшов у вічність композитор, музика якого стала близькою кільком поколінням українців, твори якого нині виконують на сценах усього світу.
Львів 01.06.20
До роковин смерті Франка у Нагуєвичах презентують науковий збірник. Також музейна команда багато зусиль спрямовує на те, аби долучити до Франкової спадщини дітей і молодь.
Нагуєвичі-Львів 28.05.20
Критична маса раціональних та економічно незалежних людей гарантуватимуть збереження свободи й демократії і створять візію держави. Україна залишатиметься суб’єктом, навіть якщо стане частиною ширших геополітичних проєктів
Львів 26.05.20
Витягнутий вздовж пагорба, наче гігантський корабель, він сягає 178 метрів завдовжки і 30 у ширину. Колись ця мальовнича руїна була неприступною твердинею, яка захищала своїх власників від ворожих набігів.
Тернопілля 22.05.20
Крамниці, перукарні, кав'ярні – місто вирвалося на вулиці. Коронавірусна статистика в столиці Галичини на момент послаблення умов каратину не надто тішить, втім львів'янам несила продовжувати строгу самоізоляцію.
Львів 14.05.20
Трамп голосний дядько на різдвяній вечірці, який розповідає незграбний жарт, змушуючи людей думати: "Боже, що він говорить". Але краще подивіться, що він робить.
Львів 12.05.20
Україна народилася в самій травмі насильства – революції і війни. Ми повинні зі всіх сил старатися вийти з цієї зони геополітичного розлому.
Львів 08.05.20
Ми тільки зараз стали на початок XXI століття. Нових правил ще не видно, але правила, за якими гналося XX століття, вже тріщать.
Львів 06.05.20
Привітати Предстоятеля можна в соцмережі під хештегом #МоємуПатріарху50.
Київ 05.05.20
Державна мудрість майже в усіх державах виявляється одноденною, бо в будь-який історичний період будь-яка влада вважає, що вона сьогодні найрозумніша у світі.
Львів 05.05.20
Згідно з міфологічними уявленнями українців, масові захворювання та моровиці траплялися людям як кара за брак чеснот. Втім, безпорадний страх доводив їх і до кривавих розправ над невинними.
Львів 01.05.20
Монастир у карпатському селі Лаврів заснований ще в часи розквіту Галицько-Волинської держави. За легендою саме тут похований син короля Данила – князь Лев.
30.04.20
Covid-19 демонструє, як багато нам ще належить зробити в охороні здоров’я. І те, що ми маємо винести з пандемії вже сьогодні — це чіткіше бачення розвитку інституту громадського здоров’я.
Львів 29.04.20
Зеленський постійно стоїть на межі «червоних ліній». І я не впевнений, що він їх відчуває, коли зупиняється. Виглядає, що він просто хоче зайти з іншого боку.
Львів 24.04.20
Українські ЗМІ маніпулюють нашою свідомістю, і якщо ми більш-менш маємо клепку в голові, то ми відрізнимо правду від маніпуляції, а тим, хто не має клепки, що робити?..  
Львів 22.04.20
Крім душ померлих, у великодній період можна побачити чортів, виявити відьом, здобути заклятий скарб та навіть виростити домовика. Принаймні, у це вірили наші предки
Львів 18.04.20

в уkраїні

У ході еволюції і абсурд мав би якось прогресувати, ставати витонченішим і делікатнішим. Але такого не сталося і є всі шанси повернення вінців творіння на пальми. Огляд подій тижня в Україні.
Київ 01.06.20
"Якби Росія не напала на Україну, не анексувала Крим та не окупувала частину Донбасу, там би розмістили бази НАТО", – аргументи, якими Росія обґрунтовує свою теперішню агресію, аналогічні тим, які вона ж стосує на користь угоди Сталіна з Третім Райхом в переддень Другої світової
Київ 29.05.20
Пацан не лох, але простий як двері, і не виключено, що і це є тонкою психологічною грою для підтримання рейтингу. «Свята простота», її поки що «хаває» зелений електорат.
Львів 28.05.20
Багато чого не є твором наших рук — та майже нічого не є. Все Господь дає, люди дають. Коли розуміємо, що ми є всім цим обдаровані, тоді не нарікаємо, тоді не живемо в песимізмі
Львів 27.05.20
Якою має бути вишиванка, щоб сприйматися не просто оздобленою гаптуванням блузою, а унаочненим виявом приналежності до нашої стародавньої культури і загалом – до нації?
Київ 21.05.20
Рецензія на «Past Continuous: історична політика 1980-х–2000-х. Україна та сусіди» Георгія Касьянова.
Київ 20.05.20
Погана новина полягає в тому, що все це надовго. А хороша новина в тому, що криза не ламає трендів, а страшенно їх прискорює – можемо побачити обриси майбутнього.
Київ 19.05.20
Історія про пересування в часі і просторі парнокопитної тварини, яка погано пахнула і створювала дискомфорт самим фактом свого існування, часто вдало ілюструє наше сьогодення.
Київ 18.05.20
Якою не була б спокуса всю вину покласти на «погану» еліту чи «дурний» народ – це шлях до поглиблення проблем, а не пошуку їх розв’язання
Львів 15.05.20
Після остаточного завершення карантину в Києві з’явиться пам’ятник одноразовій масці багаторазового використання. Поруч буде споруджено монумент шефу ОПУ як символу роботи в хворобливому турборежимі.
Київ 14.05.20
Маємо подякувати, що в МОЗ задля «психологічного процесу» не придумали підірвати кілька будинків у спальних районах міст-мільйонників чи відновити смертну кару за прогулянки в парку. Огляд подій тижня в Україні
Київ 11.05.20
Україна була одним із головних полів битви під час Другої світової війни, тепер вона є полем битви щодо пам’яті про цю війну.
Київ 10.05.20
Розрахунки показують, що ситуація в швидкості поширення епідемії в різних областях відрізняється кардинально. Питання, як це буде враховано в урядових рішеннях. Виглядає, що ніяк.
Львів 08.05.20
«Гібридні» методи агресії, застосовані у Криму й на Донбасі, Кремль відпрацьовував 80 років тому у Польщі, Фінляндії та країнах Балтії.
Київ 08.05.20
Тим, хто прагне, аби в Україні всі на 100% спілкувалися державною мовою, треба добиватися для російської статусу державної, офіційної, регіональної чи ще там якоїсь.
Львів 07.05.20
Підписатися на Збруч RSS