Після Brexit Анґела Меркель і Емманюель Макрон мають усі шанси створити доволі ефективний диумвірат в Європейській Унії. Нині питання в тому, хто з них двох гратиме першу скрипку. У відносно юного й перспективного французького президента з’являється для цього чимраз більше шансів.
Берлін/Париж 11.01.18 Лідер Європи
Вже сама звістка про намір США надати  Україні протитанкові ракетні комплекси FGM-148 Javelin спричинила шалене занепокоєння в Кремлі й критику «путінферштеєрів» у Європі. Спробуємо з’ясувати, чому Javelin може відіграти важливу роль у війні на сході України і чому його так бояться в Москві.
Вашінґтон/Київ 27.12.17
Рішення Дональда Трампа визнати Єрусалим столицею Ізраїлю не могло не спровокувати протестів в арабському світі та засудження в Європі. Близький Схід, де ніколи не бракувало спалахів насильства, отримав ще одне джерело ескалації. Свій головний біль через це рішення отримала й Україна.
Ізраїль/США 21.12.17 >>>> : Близький Схід
Якісь дивні дива кояться у вищих ешелонах польської влади. Попри те, що (тепер вже екс-прем’єрка) Беата Шидло отримала сьомого грудня свій вотум довіри й, за логікою, мала б очолювати уряд ще принаймні рік, її несподівано (увечері того ж дня) зміщують з посади. На її місце приходить молодший і освічений Матеуш Моравєцький.
Варшава 14.12.17 урядова рокіровка
Подія, яка сталася у ніч на понеділок, 20 листопада, пройшла майже непоміченою в українському медійному просторі. Тим часом вся Європейська Унія була просто шокована: зірвано коаліційні перемовини в Німеччині. У Кремлі тієї ночі «Советское шампанское», мабуть, лилося рікою.
Берлін 22.11.17 урядова криза
З Саудівської Аравії надходять чимраз цікавіші новини. Хто б міг подумати, що в одній з найконсервативніших країн світу, в абсолютній монархії, відбуватимуться такі пертурбації: арештовуватимуть принців, міністрів, армійське начальство, створюватимуть прожекти технополісів, заповідатиметься загальна модернізація суспільства, а жінкам навіть дозволять скинути паранджу.
Саудівська Аравія 10.11.17 модернізація
Чехія може стати менш проєвропейською, більше проросійською і антиукраїнською. Так можна зінтерпретувати результати останніх парламентських виборів у країні. А може залишитися і такою, як була, а то й стати ще прозахіднішою чи проамериканською. Експерти досі плутаються у намаганні спрогнозувати майбутні дії партії-переможниці та її непевного лідера.
Чехія 26.10.17 Вибори
Парламентські вибори в Австрії ведуть до зміни влади. Партійно-політичні преференції австрійців зісунулися праворуч. І в цьому немає нічого втішного ні для Європи, ні для України.
Австрія 20.10.17 Вибори
Після референдуму про незалежність відносини на лінії Мадрид-Барселона щільно увійшли в патовий стан. Кожна сторона розуміє, що зайвий рух може бути використаний опонентом. І обидві сторони поки що в програші. У виграші, як стверджує багато західних видань, Володимир Путін.
Іспанія 06.10.17 сецесія
От фактично й завершився «виборчий рік» у Європейській Унії. Кремль його програв. Це стало зрозумілим з оголошенням результатів виборів до Бундестаґу.
Німеччина 27.09.17 Бундестаґ
Тепер можна впевнено стверджувати, що фінансову кризу в єврозоні подолано. Єдина європейська валюта стрімко нарощує свій курс. Потужного імпульсу євро додали оптимістичні новини з Німеччини про перспективи формування нової урядової коаліції.
Франкфурт-на Майні 17.01.18 Валюта
Гігантський айсберг, квантова телепортація та смерть космічного зонду. 2017 рік був багатий на наукові події.
30.12.17 Рік в науці
Наприкінці листопада з Росії депортували польського історика, представника Інституту національної пам’яті Генрика Ґлембоцького. Фактично безпідставно. І як в цьому контексті не пригадати того «чорного списку», який Варшава склала з українських істориків та громадських діячів. 
Варшава/Москва 05.12.17 Депортація
Що ще повинен втнути Кремль, аби західні політики нарешті усвідомили загрозу, яка від нього виходить? Хоча справа розуміння зрушує з мертвої точки, але чомусь симетричних ходів у відповідь – поки що катма.
ЄУ 16.11.17 Кібербезпека
Попри масові демонстрації протесту, професійні страйки, голодування й навіть самоспалення, урядова партія «Право і справедливість» не втрачає популярності. Навіть навпаки – нині її рейтинґи високі як ніколи. Ще суттєвіший поступ популярності демонструє президент Анджей Дуда.
Польща 01.11.17 Соціологія
Проблема з курдським суверенітетом – ще складніша за каталонську. Оскільки евентуальна держава може постати у найгарячішій нині точці на планеті, ще більше заплутуючи й без того складний близькосхідний вузол.
Ірак 13.10.17 сецесія
Чи дійсно Росія готова виводити свої війська з Донбасу? Таке питання почало мусуватися в ЗМІ після мінської зустрічі ВолкерСурков. Серйозною підставою для цих тверджень можна вважати вплив західних санкцій на Росію, який стає чимраз болючішим.
Росія 26.08.17 Санкції
Політикум і медіа-спільнота передвиборчої Німеччини несподівано отримали нову тему для обговорення. Її надав голова Вільної демократичної партії (ВДП) Крістіан Лінднер (Christian Lindner) своїм висловлюванням про необхідність примирення з Москвою й евентуальним заплющенням очей на анексію Криму.
Німеччина 09.08.17 Санкції
Газотурбінний скандал із концерном Siemens змусить і німецький уряд, і уряди інших країн-членів ЄУ ретельніше пильнувати за тим, чи місцеві бізнесмени дотримуються санкційних приписів.
Німеччина 19.07.17 Санкції
Така доля всіх імперій. І британська імперія — аж ніяк не виняток. Сп'яніння від думок про власну "унікальність" чи "обраність", як результат — відрив від реальності
Лондон 26.06.17 Роман Мотичак
Генетичні дослідження засвідчують, що перші відгалуження генеалогічного дерева людини мали місце понад 300 000 років тому.
01.10.17 Антропологія
Цікава і водночас трагічна історія Забутого Королівства, Le Royaume Oubliе. Та народ цей, як і їх мова «таків», досі живий, досі до кінця нескорений. Потугу лицарської звитяги, що кипить в їхній крові, не варто недооцінювати.
Окситанія 03.12.16 Європа реґіонів
У світі народжується дедалі більше малюків, зачатих з використанням технології мітохондріальної заміни. Практика мітохондріальної заміни пробуджує серйозні етичні та наукові дебати.
25.10.16 Генетика
Європейців непокоїть демократія в США; президентська кампанія, яка довший час вважалася взірцем, цього разу є, по суті, взірцем вербального насильства і фанфаронства. Як могли так низько впасти наші американські друзі?
06.10.16 ABC : Сорман
Ми відчуваємо ностальгію за творчим і відповідальним інтелектуальним життям, яке допомагає побачити ясно те, що здається заплутаним, і шукає рішення для нинішніх проблем.
04.10.16 El País : Льйоса
Капіталізм потребує легітимізації. Він процвітатиме тривалий час лише тоді, коли сприятиме добробуту громадян держави
23.09.16 FT : animal-spirits
Ґренландські акули - живуть найдовше серед хребетних і, можливо, усіх тварин на Землі.
22.08.16 Зоологія
Політичні та суспільні процеси в Росії останнім часом справляють враження, що в Кремлі таки вирішили уподібнитись орвелівському Великому Братові. Наступним логічним кроком було б заснування Міністерства Правди.
13.07.16 ...o mores
Експеримент уперше розкриває, якою є оптимальна тривалість зорового контакту в комунікації людей.
11.07.16 Соціальна психологія
Телескоп Габбл та космічний зонд Юнона спільно досліджуватимуть яскраве випромінювання газового гіганта.
08.07.16 астрономія

дисkурси

Якби Дженіс Джоплін жила, то нині би відзначала свої 75-і уродини. Могла би вже не викликати таких емоцій, як колись. На жаль, Джоплін не встигла наскучити публіці
19.01.18 : in memoriam
Домініканець о. Людвік Вишневський в останньому числі тижневика "Tygodnik Powszechny" констатує: "В Польщі вмирає християнство. Його викорінюють ревні члени Церкви. Єпископи, на жаль, мовчать. Що ж такого сталося? Ми ввели в нашу релігійність елемент, який розриває її зсередини: ворожість".
18.01.18 : апель
Теорема Байєса — чи, точніше, ідея "байєсівського обґрунтування", що лежить в її основі, — є всюди. Незалежно від того, чи ви це визнаєте, незалежно від того, які дані у вас є, ви неявно маєте апріорну ймовірність для майже кожного вашого мислимого припущення.
17.01.18 : питання року
Ієрархії муситимуть ставати щораз більшими тираніями, щоб вихованих в мережах людей примусити до своїх політичних цілей. Це може означати кінець Заходу.
16.01.18 : Марцін Круль
Легендарна історія про помилку з десятковою крапкою при визначенні кількості заліза в шпинаті і про те, що вона породила історію про Попая, виявилась також легендарною історією, «зіпсованим телефоном», і не більше.
15.01.18 : наукові міфи
Керівник Фейсбуку заявив, що зробить усе можливе, щоби приборкати негативні наслідки соціальної мережі. Але як далеко він піде, коли успіх компанії шкідливий для суспільства?
12.01.18 : фейсбук
Ці молоді зле пахнуть – як загнані сарни. Гонять за можливостями, за тим, щоб спіймати, не пропустити... Вони, мабуть, погано ставляться до життя, через цю гонитву вже не здатні навіть кохатися – розмова Павла Смолєнського з актором Яном Новіцьким
11.01.18 : мудрість життя
З’являється новий, цілком диявольський союз між демократією і плутократією. Демократія стала вселяти страх. Однак не існує кращої системи. Треба лише перетерпіти і спробувати пристосуватися
10.01.18 : Фернандес-Арместо
Якщо ви хочете підготувати себе і дітей до недалекого майбутнього, то вчіться і рахувати, і спілкуватися. Образ найзатребуванішого фахівця суттєво змінюється — бо саме людське спілкування найменше піддається автоматизації.
09.01.18 : тренди
Десь там на числовому ряді зачаїлися величезні прості числа, зачаїлися і чекають, коли їх виявлять. Минулої середи знайшли нове, найбільше з коли-небудь знайдених: 2⁷⁷²³²⁹¹⁷-1.
09.01.18 : нумерологія
Закон Стіґлера про епонімію каже, що жодне наукове відкриття не названо на честь його першовідкривача. Зрештою, і цей закон відкрив не статистик Стівен Стіґлер, а соціолог Роберт Мертон.
08.01.18 : питання року
Я був щасливою дитиною, я мав гарні різдвяні свята в оточенні коханих облич. Я часто шукаю ці обличчя і шукаю того хлопчика серед малюків, які – на фоні колядок – йдуть, тримаючись за руку своїх батьків. Та поміж нами вклинюється занадто багато чобіт, що топчуть розбите скло, і занадто багато сірих світанків...
06.01.18 : Артуро Перес-Реверте
Ми не читаємо великої літератури, бо нами оволоділо компульсивне уникання страждання. Ба, ми усуваємось навіть від думки про страждання, а отже, і від читання про нього. Бо це неприємно. Наскільки ж миліше читати про нові рецепти качки в ананасі.
05.01.18 : Марцін Круль
Те, про що не розповідають газети, має таке саме значення, як і те, що вони публікують. Подаючи яскраві наукові гіпотези, газети "забувають" потім розповідати про їхнє менш яскраве розвінчання. Варто пам’ятати: якщо ви не читаєте висновків наступних досліджень, то первісний висновок, може, вже й не є правильним.
04.01.18 : медіа
Збільшення різноманітності в ситуації сучасності означає, що багато з наших організацій і соціальних систем, які еволюціонували для роботи зі значно нижчими рівнями різноманітності, є вже нежиттєздатними. Вони мусять знайти спосіб підвищення своєї різноманітності. І велике питання, чи зможуть — і як — вони це зробити.
03.01.18 : питання року