Китай намагається відновити Великий Шовковий шлях через більш як півтисячоліття від його занепаду. Мета надзвичайно амбітна й коштовна, її вже назвали спробою «Ґлобалізації 2.0». Міжнародний форум «Один пояс – один шлях», який нещодавно відбувся в Пекіні, засвідчив, що ідеєю зацікавилося понад 100 держав, хоча реально долучитися до проекту забажало не так уже й багато.
Пекін 22.05.17 Шовковий шлях
З оголошенням перших результатів президентських виборів у Франції прихильники євроінтеграції повсюдно зітхнули з полегшенням: 39-річний євроентузіаст Емманюель Макрон упевнено переміг невиправну євроскептичку Марін Ле Пен.
Франція 10.05.17
Після окупації Криму Москва втратила деякі суттєві важелі впливу на Захід. Росію вигнали з «Великої сімки», НАТО, ЄУ й інші міжнародні організації заморозили співпрацю з нею. Утім Кремль щось не надто цим переймається й успішно посилює впливи на інших напрямах. І один із них – російська мафія за кордоном.
ЄУ 03.05.17 Рука Москви
Наше мислення більш обмежене і не таке правильне, як ми гадаємо – а все тому, що люди не мають нескінченного потенціалу для прийняття рішень через когнітивні упередження та пізнавальний ліміт мозку.
Львів 27.04.17 Лекторій
Через два тижні ми вже точно знатимемо прізвище нового президента Франції. З великою часткою ймовірності можна припустити, що воно буде «Макрон»
Франція 25.04.17 вибори президента
Вашингтон змінює пріоритет в сирійській політиці? Принаймні постійна представниця США при ООН Ніккі Гейлі (Nikki Haley) заявила в інтерв'ю телекомпанії CNN, що тепер головні зусилля Америки в Сирії спрямовуватимуться на повалення Башара Асада. І важко було поставити ці слова під сумнів після поважного ракетного аргументу – 59-ти крилатих ракет Tomahawk, які вдарили по сирійській авіабазі.  
Сирія 11.04.17 геополітика
В суботу в усіх великих містах Росії пройдуть мітинги проти тероризму. Особливу увагу приділять тим містам, де відбувалися масові антикорупційні акції протесту. Кремль без зволікань почав розігрувати на свою користь карту тероризму
Росія 06.04.17 Терор
Шпигунський скандал у Молдові несподівано викрив цілі глобальні схеми Кремля з поширення свого впливу у світі. І не лише на так званих «канонічних теренах впливу», тобто територіях колишнього СРСР.  
Молдова 21.03.17 Кремлівські гроші
Минулотижневий саміт Європейської Унії увійде в анали своїм унікальним завершенням: без спільної заяви і без загальної знимки. Виникають побоювання, чи не виникне найближчим часом тема Polexit
Брюссель 14.03.17 ЄУ
Контакти команди Дональда Трампа з представниками Кремля викарбувалися в головну проблему його адміністрації. Але яким чином вся ця інформація саме зараз лавиноподібно вихлюпнулася з таємних кейсів американських спецслужб?
Вашингтон 07.03.17 Кисляк-ґейт
Наприкінці минулого тижня світ пережив досі небувалу кібератаку. За приблизними підрахунками, офірами комп’ютерного вірусу стали близько 200 тисяч юридичних і фізичних осіб у 150 країнах світу. То хто ж той зловмисник? Чи часом не Кремль?
17.05.17 Кремлівські гакери
«Навальний знову кидає виклик Путіну» – заголовками такого кшталту рясніли газети європейських країн. У статтях відчувалася надія на демократизацію Росії та стурбованість брутальним розгоном акції. Чи ж були реальні підстави до цього?
Росія 28.03.17 ФСБ
Глобалізацію не зупинити — навіть тим, хто її колись започаткував. Не варто повертати назад колеса історії, бо під колесами історії загинула не одна імперія
14.03.17 no_brexit
Що за чорна кішка пробігла між Росією та Білоруссю? Мінськ з Москвою вже неодноразово вели війну нервів, а потім йшли на мирову. Але нині це може перерости у щось поважніше
Мінськ 15.02.17 ЄврАзЕС
Минулого тижня на Далекому Сході міг би статися епохальний геополітичний прорив. Президент Росії Володимир Путін під час візиту до Японії мав досить високі шанси нарешті підписати з прем’єр-міністром Сіндзо Абе  російсько-японський мирний договір. Проте курильська проблема вчергове не дозволила цього зробити… на щастя, зокрема й для України.  
Токіо 19.12.16
Кремль прагне заново перерозподілити світ на зони впливу між важливими глобальними гравцями. Тобто вчинити таку собі «Ялту-2». Причому, на переконання російських очільників, таких global player’ів у світі є лише два: Москва і Вашингтон.   
Москва 04.12.16 геополітика
Ми насправді не знаємо, чи те, що говорив Трамп під час кампанії, – це справді те, що він планує робити як президент. Його перемога – не кінець світу. Але тепер це вже буде інший світ.
15.11.16 Trumpexit
Багато політичних сил нещадно інструменталізують тему антиросійських санкцій, подаючи їх як ледь не головну причину економічних проблем в Європі. Наскільки ж реально європейські санкції й російські контрсанкції вплинули на соціально-економічну ситуаціє в Європі?
Берлін 06.11.16 Санкції
Російський проект Nord Stream 2 здатен  поховати важливість України як газотранзитної держави і завдати удару по диверсифікації Європи в енергопостачанні. Ключовою особою в цьому проекті став Ґергард Шредер. Чи зможе він завадити тихій смерті Nord Stream 2?
Німеччина 08.10.16 Енергетична безпека
Гавел свого часу прийшов в політику з гаслом «Правда і любов переможуть брехню і ненависть». Сьогодні на Гавела вже немає моди.
20.09.16 чехи
Цікава і водночас трагічна історія Забутого Королівства, Le Royaume Oubliе. Та народ цей, як і їх мова «таків», досі живий, досі до кінця нескорений. Потугу лицарської звитяги, що кипить в їхній крові, не варто недооцінювати.
Окситанія 03.12.16 Європа реґіонів
У світі народжується дедалі більше малюків, зачатих з використанням технології мітохондріальної заміни. Практика мітохондріальної заміни пробуджує серйозні етичні та наукові дебати.
25.10.16 Генетика
Європейців непокоїть демократія в США; президентська кампанія, яка довший час вважалася взірцем, цього разу є, по суті, взірцем вербального насильства і фанфаронства. Як могли так низько впасти наші американські друзі?
06.10.16 ABC : Сорман
Ми відчуваємо ностальгію за творчим і відповідальним інтелектуальним життям, яке допомагає побачити ясно те, що здається заплутаним, і шукає рішення для нинішніх проблем.
04.10.16 El País : Льйоса
Капіталізм потребує легітимізації. Він процвітатиме тривалий час лише тоді, коли сприятиме добробуту громадян держави
23.09.16 FT : animal-spirits
Ґренландські акули - живуть найдовше серед хребетних і, можливо, усіх тварин на Землі.
22.08.16 Зоологія
Політичні та суспільні процеси в Росії останнім часом справляють враження, що в Кремлі таки вирішили уподібнитись орвелівському Великому Братові. Наступним логічним кроком було б заснування Міністерства Правди.
13.07.16 ...o mores
Експеримент уперше розкриває, якою є оптимальна тривалість зорового контакту в комунікації людей.
11.07.16 Соціальна психологія
Телескоп Габбл та космічний зонд Юнона спільно досліджуватимуть яскраве випромінювання газового гіганта.
08.07.16 астрономія
Роман МОТИЧАК: Поразка ідеї #Brexit – це друга після перемоги Євромайдану серйозна проєвропейська подія на континенті. І друга подія, яка почалася з доведення ситуації до абсурду 
26.06.16 Brexit

дисkурси

Через століття  після двох революцій 1917 р. – демократичної Керенського і тоталітарної Леніна – забутий Керенський знову стає актуальним. Європейську Унію підстьобують ті самі антагоністичні сили, які свого часу покінчили з Керенським.
24.05.17 : аналогії
Це питання на початку 90-х років ставив собі світ. Відповідь шукав спеціальний агент ФБР Дейл Купер. Фани чекали на повернення "Твін Піксу" понад 25 років. Були побоювання, що воно стане блідим рімейком. Після двох серій нового сезону вони розвіялися.
23.05.17 : Twin Peaks
Щоби Росія стала чимось сучасним – країною, суспільством, state, сommonwealth або republic, – вона повинна перестати бути «государством».
22.05.17 : Іноземцев
Двадцять друга розмова о. Юзефа Тішнера з Яцеком Жаковським: ЦЕРКВА. В осерді, десь у нутрі Церкви є Христос, Котрий живе в історії. А довкола величезний організм людства, добрий і лихий, чесний і нечесний. Кожен по-своєму закорінений у живому Христі. Це несамовитий образ
21.05.17 : тижневі читання
Що є наша самість, наше правдиве «я»? Останні дослідження кажуть: наша моральна постава. Ми думаємо про себе і про інших як про моральних тварин – зрозуміймо це, і зможемо ладнати краще
19.05.17 : самість
Ґуру інституціалізму Дарон Аджемоглу про те, що концепція капіталізму себе вичерпала — фіксуючись на суто економічних відносинах, як-от власність капіталу і засоби виробництва, дефокусує нашу увагу далеко від політичних інститутів, які визначають екстрактивність чи інклюзивність економічних інститутів
18.05.17 : забути ці ідеї
Не дивно, що соціологи та політологи вивчали секрет швейцарського успіху. Насправді його причини є очевидними. Швейцарці єдині, тому що вони різні. Їхнє розмаїття – це те, чим вони пишаються
17.05.17 : Фернандес-Арместо
На зміну культурній та історичній ідентичності прийде інша форма інтеґрації – на основі нових цінностей. Держава стає звичайним сервісом
16.05.17 : кон'юнктура
Народи, які погоджувалися з тим, що корупція є нормою в політиці, зараз сприймають її як критерій для голосування на виборах – оскільки, наприклад, на зміну президентові Гани прийшов його більш непідкупний наступник; і це робить очевидним те, що жоден континент не може уникнути цієї очищаючої хвилі
15.05.17 : Сорман
Двадцять перша розмова о. Юзефа Тішнера з Яцеком Жаковським: СПРАВЕДЛИВІСТЬ. Комунізм не був би потрібен, якби християнство зуміло вирішити соціальні проблеми в XIX столітті.
13.05.17 : тижневі читання
З наукових повідомлень можна легко дійти висновку, що це від них, генів, залежать наше здоров'я, краса, щастя, інтелект і успіх у житті. Чи справді ми є рабами своїх генів? Якою мірою можемо на них впливати? Виявляється, можемо.
12.05.17 : епігеном
Кінець теорії – заявляють протагоністи біґ-дата. Це небезпечне твердження. Без розробки теорією уфондованих моделей, що можуть витримати подальше вичерпне тестування, ми не дізнаємось нічого про те, як направду влаштований світ
11.05.17 : забути ці ідеї
Емманюель Макрон переміг не лише Ле Пен. Він переміг Путіна. Відповідальні, не обов'язково ліберальні французи рятували свою Францію, збавляли Маріанну від Марін, а заодно запомогли в біді європейському проектові.
10.05.17 : Макрон
Франція є країною революцій – краще вміє робити революції, ніж реформи, – і поляризація є в ДНК французького суспільства. А Макрон лише президент! Не більше. Він може мати широкі владні повноваження, та не в його владі трансформувати суспільство
09.05.17 : Сорман
Націоналізм і популізм в останні роки наблизили Францію до безодні, та нині, з поразкою Національного фронту, вона може почати своє відновлення.
08.05.17 : Льйоса