Неймовірно, як хутко газогін Nord Stream 2 у баченні німецького державного керівництва перетворився зі «суто економічного» на політичний проект. Вистачило лише поїздки до Німеччини президента України Петра Порошенка та його розмови з бундесканцлеркою Анґелою Меркель.
Берлін/Київ 13.04.18 Nord Stream
Цього тижня у комісіях британського парламенту розпочалися два надзвичайно важливих розслідування. Перше стосується Cambridge Analytica й велетенського витоку персональних даних з Facebook. Друге – «брудних» російських грошей та їхнього використання для корумпування британських чиновників. 
Лондон 31.03.18 Корупція
«Вибори президента Путіна» відбулися, й тепер решті 5/6 суходолу треба обирати тактику й стратегію відносин з Росією, котра чимраз глибше скочується в авторитаризм. Були надії на те, що принаймні західний світ вдасться до єдино ефективної у цій ситуації політики ізоляції Путіна 4.0. 
Вашінґтон/Брюссель 23.03.18
У Словаччині триває політична криза. Найглибша з часу утворення республіки шляхом сепарації від Чехії. Спричинило її вбивство журналіста, котрий пов’язав вітчизняний уряд з італійською мафією. Навіть відставка прем’єра поки що не вгамувала пристрастей у суспільстві.
Словаччина 17.03.18 Корупція
Із доволі своєрідним репутаційним багажем Росія підходить до президентських виборів. Варто звернути увагу на опінієтворчі події останніх днів: кокаїновий скандал у Аргентині, мілітаристський виступ Путіна перед Федеральними зборами, газовий демарш після стокгольмського процесу… І от ще отруєння шпигуна-перекидька у Великій Британії.
Москва/Буенос-Айрес/Лондон 10.03.18
У тяжких муках Німеччина народжує свій наступний уряд. Вже давно його пологи не були такими тривалими. Все вказує на те, що ця канцлерська каденція стане для Анґели Меркель найскладнішою.
Німеччина 16.02.18 Коаліція
30 січня Вашінґтон таки вистрелив давно очікуваною «кремлівською доповіддю», зі списком наближеного оточення Володимира Путіна, якому загрожують жорсткі санкції. Тепер експерти по обидва боки Атлантики намагаються розібратися: був цей постріл нищівним чи холостим, зрада це чи перемога.
Вашінґтон 02.02.18 Санкції
Турецька армія перейшла сирійський кордон і розпочала наземну операцію проти тамтешніх курдів. Дії Анкари формально засудили, але ніхто не поспішає зупиняти турецький наступ. Туреччина негласно отримала свій carte blanche
Сирія 25.01.18
Після Brexit Анґела Меркель і Емманюель Макрон мають усі шанси створити доволі ефективний диумвірат в Європейській Унії. Нині питання в тому, хто з них двох гратиме першу скрипку. У відносно юного й перспективного французького президента з’являється для цього чимраз більше шансів.
Берлін/Париж 11.01.18 Лідер Європи
Вже сама звістка про намір США надати  Україні протитанкові ракетні комплекси FGM-148 Javelin спричинила шалене занепокоєння в Кремлі й критику «путінферштеєрів» у Європі. Спробуємо з’ясувати, чому Javelin може відіграти важливу роль у війні на сході України і чому його так бояться в Москві.
Вашінґтон/Київ 27.12.17
Ще зовсім недавно важко було б собі уявити, що провідні західні держави виганяють російських дипломатів. Утім, це таки відбулося. Причому підстава, на перший погляд, не виглядала аж такою поважною: отруєння колишнього офіцера ГРУ на британській території.
Лондон/Москва 06.04.18 дипломатія
Чому Nord Stream 2 є шкідливим для Європи? На це запитання відповідають у відкритому листі до німецького уряду та Єврокомісії семеро депутатів від чотирьох парламентських партій ФРН.
Берлін 27.02.18 Nord Stream 2
9 лютого в південнокорейському Пхьончхані розпочалися XXIII зимові Олімпійські ігри. Ігри знакові уже хоча б тому, що Росія як держава, амбітна й потужна спортивна держава, не братиме в них участь. Такою була кара за допінґовий скандал.
Південна Корея 09.02.18 Допінґ
Тепер можна впевнено стверджувати, що фінансову кризу в єврозоні подолано. Єдина європейська валюта стрімко нарощує свій курс. Потужного імпульсу євро додали оптимістичні новини з Німеччини про перспективи формування нової урядової коаліції.
Франкфурт-на Майні 17.01.18 Валюта
Гігантський айсберг, квантова телепортація та смерть космічного зонду. 2017 рік був багатий на наукові події.
30.12.17 Рік в науці
Наприкінці листопада з Росії депортували польського історика, представника Інституту національної пам’яті Генрика Ґлембоцького. Фактично безпідставно. І як в цьому контексті не пригадати того «чорного списку», який Варшава склала з українських істориків та громадських діячів. 
Варшава/Москва 05.12.17 Депортація
Що ще повинен втнути Кремль, аби західні політики нарешті усвідомили загрозу, яка від нього виходить? Хоча справа розуміння зрушує з мертвої точки, але чомусь симетричних ходів у відповідь – поки що катма.
ЄУ 16.11.17 Кібербезпека
Попри масові демонстрації протесту, професійні страйки, голодування й навіть самоспалення, урядова партія «Право і справедливість» не втрачає популярності. Навіть навпаки – нині її рейтинґи високі як ніколи. Ще суттєвіший поступ популярності демонструє президент Анджей Дуда.
Польща 01.11.17 Соціологія
Проблема з курдським суверенітетом – ще складніша за каталонську. Оскільки евентуальна держава може постати у найгарячішій нині точці на планеті, ще більше заплутуючи й без того складний близькосхідний вузол.
Ірак 13.10.17 сецесія
Чи дійсно Росія готова виводити свої війська з Донбасу? Таке питання почало мусуватися в ЗМІ після мінської зустрічі ВолкерСурков. Серйозною підставою для цих тверджень можна вважати вплив західних санкцій на Росію, який стає чимраз болючішим.
Росія 26.08.17 Санкції
3-го квітня російський суд оголосить вирок у справі відомого дослідника сталінських репресій. Втім, наші сучасники стають жертвами політичних репресій не за статтею «шпигунство» чи «тероризм», а, наприклад, «дитяча порнографія».
Карелія 02.04.18 суд
Генетичні дослідження засвідчують, що перші відгалуження генеалогічного дерева людини мали місце понад 300 000 років тому.
01.10.17 Антропологія
Цікава і водночас трагічна історія Забутого Королівства, Le Royaume Oubliе. Та народ цей, як і їх мова «таків», досі живий, досі до кінця нескорений. Потугу лицарської звитяги, що кипить в їхній крові, не варто недооцінювати.
Окситанія 03.12.16 Європа реґіонів
У світі народжується дедалі більше малюків, зачатих з використанням технології мітохондріальної заміни. Практика мітохондріальної заміни пробуджує серйозні етичні та наукові дебати.
25.10.16 Генетика
Європейців непокоїть демократія в США; президентська кампанія, яка довший час вважалася взірцем, цього разу є, по суті, взірцем вербального насильства і фанфаронства. Як могли так низько впасти наші американські друзі?
06.10.16 ABC : Сорман
Ми відчуваємо ностальгію за творчим і відповідальним інтелектуальним життям, яке допомагає побачити ясно те, що здається заплутаним, і шукає рішення для нинішніх проблем.
04.10.16 El País : Льйоса
Капіталізм потребує легітимізації. Він процвітатиме тривалий час лише тоді, коли сприятиме добробуту громадян держави
23.09.16 FT : animal-spirits
Ґренландські акули - живуть найдовше серед хребетних і, можливо, усіх тварин на Землі.
22.08.16 Зоологія
Політичні та суспільні процеси в Росії останнім часом справляють враження, що в Кремлі таки вирішили уподібнитись орвелівському Великому Братові. Наступним логічним кроком було б заснування Міністерства Правди.
13.07.16 ...o mores
Експеримент уперше розкриває, якою є оптимальна тривалість зорового контакту в комунікації людей.
11.07.16 Соціальна психологія

дисkурси

Відомий ізраїльський мислитель Юваль Ной Гарарі пояснює, як ми можемо вирішити проблему смерті, чому homo sapiens мусить зникнути з лиця землі і в чому полягають загрози людству
18.04.18 : Юваль Ной Гарарі
Є дуже поширеним оце прагнення вберегти дітей від усього «бридкого», аби вони не зазнали урази. Але якщо виховувати означає готувати дітей до прийдешнього, чому не використовувати міфи і легенди, щоби говорити про те, до чого важко підійти в інший спосіб?
17.04.18 : казки
Чому падає попит на інститути, як змінюється природа держави загалом, а поліційної зокрема, чому традиційна інституційна рамка мислення втрачає привабливість — пояснює Іван Крастєв
16.04.18 : Іван Крастєв
Помер Мілош Форман, відомий чеський кінорежисер. Мав два режисерські Оскари — за "Політ над гніздом зозулі" (1975) та "Амадей" (1984).
16.04.18 : in memoriam
Чому диктатори завдають собі труду організовувати вибори, результат яких відомий заздалегідь? І чому західні правителі приєднуються до надсилання цим псевдообраним вітальних послань, щойно дізнавшись результати?
13.04.18 : Сорман
На жаль, уряд PiS більше фокусується на безкомпромісній критиці історичної політики України, ніж на процесі реабілітації Сталіна в історичній політиці сучасної Росії. В цій ситуації не мав би дивувати той факт, що поправка закону про ІНП єдино лиш українців згадує яко винуватців геноцидів за іменем (і ані слова про німців та росіян).
10.04.18 : політика історична
Неможливо бути західником і не бути християнином – у сенсі не зазнати впливу християнства. Що було би зараз зі світом без Ісуса з Назарета? Ренан писав: «Вирвати Твоє ім’я (ім’я Ісуса) зі світу – однаково, що потрясти його підвалини».
07.04.18 : Мануель Мандіанес
Є багато атеїстів, які найбільше зляться якраз тоді, коли найменше мали би. Дратуються через релігійні процесії і навіть через чужі піст і повстримність, не усвідомлюючи, що насправді ці дати є найбільш атеїстичними в році
06.04.18 : Ферран Кабальєро
Ці перемишльські хлопці прийшли подивитися на приниження. Як їхні ровесники 80 років тому у Відні дивилися на приниження євреїв. Їхні зізнання є свідченням розмитої відповідальності. ТІЛЬКИ дивляться. Не відповідають за те, що бачать. У районному суді в Перемишлі свідчили свідки нападу на українську процесію. Наступне слухання 20 квітня.
04.04.18 : Перемишль
Коли ми дивимося на 1968 рік, то не бачимо купу утопічних руїн. Навпаки, це антидот проти покори. Бунтівна меланхолія. 
02.04.18 : Мануель Рівас
«Ісус воскрес із мертвих. У кожній церкві по цілому світі звучить ця звістка: Ісус є Господь, Отець воскресив Його, і Він живий навіки посеред нас»
01.04.18 : великодне
Отож, християни вбачають доказ нашого безсмертя в тому, що Ісус з Назарета "воскрес із мертвих", а отже — і ми за Ним. Маємо ми рацію чи ні, покажеться кожній людині по смерті. Ми ж, християни, до такого оптимізму, до такої надії всіх несміло заохочуємо.
31.03.18 : Ян Турнау
Однією з причин кричущої нерівності є нездатність формувати стійкі домовленості в суспільстві. Справа не в тому, хто при владі, а в тому, який застосовується механізм розподілу.
30.03.18 : інституалізм
Історія царської Росії та СРСР проливає світло на сучасність і, без сумніву, на майбутнє: росіяни наступають лише тоді, коли ніхто не протистоїть їхньому просуванню. Не треба плутати браваду Путіна з реальними можливостями.
29.03.18 : Сорман
Ми увійшли в епоху різкого експоненційного прискорення, ментально перебуваючи у світі, який не розуміє і не створений для експоненційності. Всі наші структури створені для функціонування в передбачуваному, лінійному світі, різкі зміни ми сприймаємо як кризи.
27.03.18 : питання року