Для Німеччини засяяли світлі перспективи потужного вигодонабувача від Brexit. Адже тепер саме туди може передислокуватися багато фінансових інституцій з Великої Британії. Таким чином Франкфурт-на-Майні здобуде шанс стати фінансовою столицею світу.
Німеччина 27.06.17 банки
Нині можна стверджувати майже напевно, що у Франції разом із Макроновою партією «Вперед, Республіко!» переміг єврооптимізм. Тепер прихильники європейської ідеї сподіваються на перемогу партії Анґели Меркель на парламентських виборах у Німеччині. Актуальна соціологія сприяє оптимізму.
Берлін/Париж 13.06.17 єврооптимізм
5 червня 2017 року можна вважати епохальним днем для НАТО. Військовий блок здобув нового, 29-го члена – Чорногорію. Причому цей здобуток дався і Подгориці, й Брюсселю надзвичайно важко з огляду на шалений спротив Кремля.
Чорногорія 07.06.17 Балкани
Європейське турне американського президента замість того, аби налагодити трансатлантичні взаємини, лише спричинило ще більше чвар. Зазвичай стримані європейці відгукувалися про зустріч із Дональдом Трампом на межі дипломатичного фолу. Експерти навіть чи то жартома, чи всерйоз зазначили, що Європа дала добро на імпічмент глави Білого дому
Брюссель 31.05.17 G7
Китай намагається відновити Великий Шовковий шлях через більш як півтисячоліття від його занепаду. Мета надзвичайно амбітна й коштовна, її вже назвали спробою «Ґлобалізації 2.0». Міжнародний форум «Один пояс – один шлях», який нещодавно відбувся в Пекіні, засвідчив, що ідеєю зацікавилося понад 100 держав, хоча реально долучитися до проекту забажало не так уже й багато.
Пекін 22.05.17 Шовковий шлях
З оголошенням перших результатів президентських виборів у Франції прихильники євроінтеграції повсюдно зітхнули з полегшенням: 39-річний євроентузіаст Емманюель Макрон упевнено переміг невиправну євроскептичку Марін Ле Пен.
Франція 10.05.17
Після окупації Криму Москва втратила деякі суттєві важелі впливу на Захід. Росію вигнали з «Великої сімки», НАТО, ЄУ й інші міжнародні організації заморозили співпрацю з нею. Утім Кремль щось не надто цим переймається й успішно посилює впливи на інших напрямах. І один із них – російська мафія за кордоном.
ЄУ 03.05.17 Рука Москви
Наше мислення більш обмежене і не таке правильне, як ми гадаємо – а все тому, що люди не мають нескінченного потенціалу для прийняття рішень через когнітивні упередження та пізнавальний ліміт мозку.
Львів 27.04.17 Лекторій
Через два тижні ми вже точно знатимемо прізвище нового президента Франції. З великою часткою ймовірності можна припустити, що воно буде «Макрон»
Франція 25.04.17 вибори президента
Вашингтон змінює пріоритет в сирійській політиці? Принаймні постійна представниця США при ООН Ніккі Гейлі (Nikki Haley) заявила в інтерв'ю телекомпанії CNN, що тепер головні зусилля Америки в Сирії спрямовуватимуться на повалення Башара Асада. І важко було поставити ці слова під сумнів після поважного ракетного аргументу – 59-ти крилатих ракет Tomahawk, які вдарили по сирійській авіабазі.  
Сирія 11.04.17 геополітика
Така доля всіх імперій. І британська імперія — аж ніяк не виняток. Сп'яніння від думок про власну "унікальність" чи "обраність", як результат — відрив від реальності
Лондон 26.06.17 Роман Мотичак
Минулого тижня Сенат США підтримав посилення санкцій проти Росії. Це можна вважати однією з найвизначніших перемог українського лобі в Сполучених Штатах. Після того, як закон про санкції підпише президент США, Росії буде ой як не солодко. Хоча болісного удару зазнають і ті європейці, котрі все ще ставлять на енергетичну співпрацю з Кремлем.
Вашингтон 20.06.17 Санкції
Наприкінці минулого тижня світ пережив досі небувалу кібератаку. За приблизними підрахунками, офірами комп’ютерного вірусу стали близько 200 тисяч юридичних і фізичних осіб у 150 країнах світу. То хто ж той зловмисник? Чи часом не Кремль?
17.05.17 Кремлівські гакери
«Навальний знову кидає виклик Путіну» – заголовками такого кшталту рясніли газети європейських країн. У статтях відчувалася надія на демократизацію Росії та стурбованість брутальним розгоном акції. Чи ж були реальні підстави до цього?
Росія 28.03.17 ФСБ
Глобалізацію не зупинити — навіть тим, хто її колись започаткував. Не варто повертати назад колеса історії, бо під колесами історії загинула не одна імперія
14.03.17 no_brexit
Що за чорна кішка пробігла між Росією та Білоруссю? Мінськ з Москвою вже неодноразово вели війну нервів, а потім йшли на мирову. Але нині це може перерости у щось поважніше
Мінськ 15.02.17 ЄврАзЕС
Минулого тижня на Далекому Сході міг би статися епохальний геополітичний прорив. Президент Росії Володимир Путін під час візиту до Японії мав досить високі шанси нарешті підписати з прем’єр-міністром Сіндзо Абе  російсько-японський мирний договір. Проте курильська проблема вчергове не дозволила цього зробити… на щастя, зокрема й для України.  
Токіо 19.12.16
Кремль прагне заново перерозподілити світ на зони впливу між важливими глобальними гравцями. Тобто вчинити таку собі «Ялту-2». Причому, на переконання російських очільників, таких global player’ів у світі є лише два: Москва і Вашингтон.   
Москва 04.12.16 геополітика
Ми насправді не знаємо, чи те, що говорив Трамп під час кампанії, – це справді те, що він планує робити як президент. Його перемога – не кінець світу. Але тепер це вже буде інший світ.
15.11.16 Trumpexit
Багато політичних сил нещадно інструменталізують тему антиросійських санкцій, подаючи їх як ледь не головну причину економічних проблем в Європі. Наскільки ж реально європейські санкції й російські контрсанкції вплинули на соціально-економічну ситуаціє в Європі?
Берлін 06.11.16 Санкції
Цікава і водночас трагічна історія Забутого Королівства, Le Royaume Oubliе. Та народ цей, як і їх мова «таків», досі живий, досі до кінця нескорений. Потугу лицарської звитяги, що кипить в їхній крові, не варто недооцінювати.
Окситанія 03.12.16 Європа реґіонів
У світі народжується дедалі більше малюків, зачатих з використанням технології мітохондріальної заміни. Практика мітохондріальної заміни пробуджує серйозні етичні та наукові дебати.
25.10.16 Генетика
Європейців непокоїть демократія в США; президентська кампанія, яка довший час вважалася взірцем, цього разу є, по суті, взірцем вербального насильства і фанфаронства. Як могли так низько впасти наші американські друзі?
06.10.16 ABC : Сорман
Ми відчуваємо ностальгію за творчим і відповідальним інтелектуальним життям, яке допомагає побачити ясно те, що здається заплутаним, і шукає рішення для нинішніх проблем.
04.10.16 El País : Льйоса
Капіталізм потребує легітимізації. Він процвітатиме тривалий час лише тоді, коли сприятиме добробуту громадян держави
23.09.16 FT : animal-spirits
Ґренландські акули - живуть найдовше серед хребетних і, можливо, усіх тварин на Землі.
22.08.16 Зоологія
Політичні та суспільні процеси в Росії останнім часом справляють враження, що в Кремлі таки вирішили уподібнитись орвелівському Великому Братові. Наступним логічним кроком було б заснування Міністерства Правди.
13.07.16 ...o mores
Експеримент уперше розкриває, якою є оптимальна тривалість зорового контакту в комунікації людей.
11.07.16 Соціальна психологія
Телескоп Габбл та космічний зонд Юнона спільно досліджуватимуть яскраве випромінювання газового гіганта.
08.07.16 астрономія
Роман МОТИЧАК: Поразка ідеї #Brexit – це друга після перемоги Євромайдану серйозна проєвропейська подія на континенті. І друга подія, яка почалася з доведення ситуації до абсурду 
26.06.16 Brexit

дисkурси

Про майбутнє ми можемо заспокоїтися. Політичні негаразди, які тепер переживає ряд найбільших демократій Заходу, в основному є одним з аспектів спадщини фінансової кризи: в міру того як економіка відновлюється, лють і відчай мають спласнути
29.06.17 : Мартін Вулф
Ніколи в історії людства не було стільки освічених людей – і водночас стільки людей, готових вірити у неймовірне. Брехні часто є більш захопливими і збудливими, ніж реальність, вони можуть бути більш «зручними», адже брехуни знають, що бажає чути їхня аудиторія
28.06.17 : Кармен Посадас
Коли не існує розподілу владних повноважень в американському стилі, до чого французи не призвичаєні,  Макронові варто надихнутися давнішою історією Франції і призначити придворного блазня; той йому нагадає, що він – лише президент, що його більшість є випадковою, і він, своєю чергою, може стати жертвою dégagisme’у
27.06.17 : Сорман
Твори професора Єжи Новосельського [Юрія Новосільського] повертаються на Підляшшя. Понад півстоліття тому саме там його ікони замальовували або викидали з церков
24.06.17 : сильветка
Дослідження вказують, що ми розглядаємо наше майбутнє «я» як абсолютно чужу людину. Просте прохання подумати про себе через 10 років робить людину критичнішою щодо своєї неетичної поведінки
23.06.17 : самість
Перше програмне інтерв'ю президента Франції восьми провідним газетам Європи: про цінності і кризу середнього класу, лідерство Франції і Німеччину, Путіна і Сирію, Україну і необхідність мрій
22.06.17 : Макрон
Вперше в історії Об’єднаного Королівства на нещодавніх парламентських виборах усі програли. Їх результат настільки вражаючий, аж важко зрозуміти, що ж сталося. Існує можливість, що весь цей рух за вихід з Європейської Унії піде прахом і Брекзит вже не буде актуальною проблемою
21.06.17 : Генрі Кеймен
Чи варто продавати свободу навіть за добру ціну, коли нікому не відомо, якою точно буде ситуація завтра і які саме бажання можуть виникнути в тих, хто нині бачить цей продаж вигідним ґешефтом? Якщо список можливих бажань потенційно відкритий, то свобода дійсно безцінна. Продаючи свободу, завше продешевиш
20.06.17 : Антон Олійник
Насправді Сорос солідаризується лише з філософією британця Карла Поппера, який в давнину був його викладачем в Лондоні і є автором відомого есею під назвою «Відкрите суспільство і його вороги». В наш час, коли відкрите суспільство зазнає переслідувань – і сам він, до речі, також, – я вважаю, що треба присудити Соросу Нобелівську премію миру.
19.06.17 : Сорман
Нор’єга прислуговував ЦРУ і режимові Кастро, отримуючи секретні кошти з обох джерел. На відміну від інших диктаторів, які померли у власному ліжку, він розплатився за свої неподобства, відсидівши за ґратами.
15.06.17 : Льйоса
Популісти зростали в силі, бо обіцяли зміни. Тепер слабнуть, бо не пропонують нічого, що нагадувало б майбутнє.
14.06.17 : Іван Крастєв
Археологи стверджують, що відкриття скіфської фортеці на Прикарпатті змінює історію. Це є доказом, що культурні впливи йшли до нас зі Сходу, а не — як вважали до цього часу — із Заходу.
13.06.17 : краєзнавство
Американський президент попросту не вміє розрізнити між тим, що в кліматизмі пов’язане з ідеологією, і тим, що пов’язане з наукою. Змішуючи одне з іншим, він послаблює свою власну позицію, яка сама собою є цілком прийнятною.
12.06.17 : Сорман
Двадцять п'ята — і остання — розмова о. Юзефа Тішнера з Яцеком Жаковським: НЕБО. В певному сенсі, небо створюється з землі. Воно не виростає нізвідки. Воно є продовженням землі. Перш за все тому, що саме на цій землі відбувалося чудо переміни зла у добро. Були тут такі люди, які перетворювали зло в добро.
10.06.17 : тижневі читання
Світ плаский, а географічна відстань більше не має значення? Ні, не так. Фрикційні витрати, пов'язані з фізичною віддаллю, можуть знижуватися внаслідок використання інформаційних і комунікаційних технологій, але є ще багато іншого дистансного тертя — як соціальної, когнітивної, підприємницької, технологічної або культурної перспективи, — що змушує економічні суб'єкти групуватися в просторі
09.06.17 : забути ці ідеї