Шарлоттсвілль у американському штаті Вірджінія зненацька став всесвітньо знаменитим. Невелике, консервативне, мирне містечко перетворилося на символ расового протистояння з одного боку, а з іншого – на свідчення того, що історія 150-літньої давнини може розколоти навіть таке просунуте громадянське суспільство, як у США.
США 16.08.17 Расизм
Дві події, якими почався цей тиждень, можуть, на перший погляд, здатися прохідними, але насправді вони дають змогу окреслили чіткі рамки чинного геополітичного протистояння на лінії Вашингтон-Москва і його розвитку в осяжному майбутньому. Мовиться про східноєвропейське турне віце-президента США Майка Пенса і «дипломатичні санкції» Москви.
Східна Європа 02.08.17 геополітика
Минулі дні польська вулиця жила протестами. Багатотисячні акції були спровоковані намаганням урядової партії провести котроверсійну реформу судочинства. Поки що справа зупинилася на тому, що президент заветував два з трьох законів з пакета реформ
Польща 26.07.17 реформа
Почали вимальовуватися, хоч і доволі нечіткі, орієнтири майбутнього розвитку ситуації на, послуговуючись термінами Збіґнєва Бжезинського, «великій шахівниці». А нас цікавить шанс України зайняти на ній більш-менш вигідну позицію. Принаймні до наступної рокіровки.
Варшава/Гамбург 12.07.17 >>>> :
НАТО ніяк не може виборсатися з Афганістану. Замість запланованого урочистого виходу з неспокійної країни доводиться, навпаки, нарощувати військову присутність. Дехто проводить паралелі з тим, як СРСР потрапив в афганську пастку в 1980-х роках. Хоча насправді ця аналогія аніскілечки не коректна.
Афганістан 06.07.17 Безпека
Для Німеччини засяяли світлі перспективи потужного вигодонабувача від Brexit. Адже тепер саме туди може передислокуватися багато фінансових інституцій з Великої Британії. Таким чином Франкфурт-на-Майні здобуде шанс стати фінансовою столицею світу.
Німеччина 27.06.17 банки
Нині можна стверджувати майже напевно, що у Франції разом із Макроновою партією «Вперед, Республіко!» переміг єврооптимізм. Тепер прихильники європейської ідеї сподіваються на перемогу партії Анґели Меркель на парламентських виборах у Німеччині. Актуальна соціологія сприяє оптимізму.
Берлін/Париж 13.06.17 єврооптимізм
5 червня 2017 року можна вважати епохальним днем для НАТО. Військовий блок здобув нового, 29-го члена – Чорногорію. Причому цей здобуток дався і Подгориці, й Брюсселю надзвичайно важко з огляду на шалений спротив Кремля.
Чорногорія 07.06.17 Балкани
Європейське турне американського президента замість того, аби налагодити трансатлантичні взаємини, лише спричинило ще більше чвар. Зазвичай стримані європейці відгукувалися про зустріч із Дональдом Трампом на межі дипломатичного фолу. Експерти навіть чи то жартома, чи всерйоз зазначили, що Європа дала добро на імпічмент глави Білого дому
Брюссель 31.05.17 G7
Китай намагається відновити Великий Шовковий шлях через більш як півтисячоліття від його занепаду. Мета надзвичайно амбітна й коштовна, її вже назвали спробою «Ґлобалізації 2.0». Міжнародний форум «Один пояс – один шлях», який нещодавно відбувся в Пекіні, засвідчив, що ідеєю зацікавилося понад 100 держав, хоча реально долучитися до проекту забажало не так уже й багато.
Пекін 22.05.17 Шовковий шлях
Політикум і медіа-спільнота передвиборчої Німеччини несподівано отримали нову тему для обговорення. Її надав голова Вільної демократичної партії (ВДП) Крістіан Лінднер (Christian Lindner) своїм висловлюванням про необхідність примирення з Москвою й евентуальним заплющенням очей на анексію Криму.
Німеччина 09.08.17 Санкції
Газотурбінний скандал із концерном Siemens змусить і німецький уряд, і уряди інших країн-членів ЄУ ретельніше пильнувати за тим, чи місцеві бізнесмени дотримуються санкційних приписів.
Німеччина 19.07.17 Санкції
Така доля всіх імперій. І британська імперія — аж ніяк не виняток. Сп'яніння від думок про власну "унікальність" чи "обраність", як результат — відрив від реальності
Лондон 26.06.17 Роман Мотичак
Минулого тижня Сенат США підтримав посилення санкцій проти Росії. Це можна вважати однією з найвизначніших перемог українського лобі в Сполучених Штатах. Після того, як закон про санкції підпише президент США, Росії буде ой як не солодко. Хоча болісного удару зазнають і ті європейці, котрі все ще ставлять на енергетичну співпрацю з Кремлем.
Вашингтон 20.06.17 Санкції
Наприкінці минулого тижня світ пережив досі небувалу кібератаку. За приблизними підрахунками, офірами комп’ютерного вірусу стали близько 200 тисяч юридичних і фізичних осіб у 150 країнах світу. То хто ж той зловмисник? Чи часом не Кремль?
17.05.17 Кремлівські гакери
«Навальний знову кидає виклик Путіну» – заголовками такого кшталту рясніли газети європейських країн. У статтях відчувалася надія на демократизацію Росії та стурбованість брутальним розгоном акції. Чи ж були реальні підстави до цього?
Росія 28.03.17 ФСБ
Глобалізацію не зупинити — навіть тим, хто її колись започаткував. Не варто повертати назад колеса історії, бо під колесами історії загинула не одна імперія
14.03.17 no_brexit
Що за чорна кішка пробігла між Росією та Білоруссю? Мінськ з Москвою вже неодноразово вели війну нервів, а потім йшли на мирову. Але нині це може перерости у щось поважніше
Мінськ 15.02.17 ЄврАзЕС
Минулого тижня на Далекому Сході міг би статися епохальний геополітичний прорив. Президент Росії Володимир Путін під час візиту до Японії мав досить високі шанси нарешті підписати з прем’єр-міністром Сіндзо Абе  російсько-японський мирний договір. Проте курильська проблема вчергове не дозволила цього зробити… на щастя, зокрема й для України.  
Токіо 19.12.16
Кремль прагне заново перерозподілити світ на зони впливу між важливими глобальними гравцями. Тобто вчинити таку собі «Ялту-2». Причому, на переконання російських очільників, таких global player’ів у світі є лише два: Москва і Вашингтон.   
Москва 04.12.16 геополітика
Цікава і водночас трагічна історія Забутого Королівства, Le Royaume Oubliе. Та народ цей, як і їх мова «таків», досі живий, досі до кінця нескорений. Потугу лицарської звитяги, що кипить в їхній крові, не варто недооцінювати.
Окситанія 03.12.16 Європа реґіонів
У світі народжується дедалі більше малюків, зачатих з використанням технології мітохондріальної заміни. Практика мітохондріальної заміни пробуджує серйозні етичні та наукові дебати.
25.10.16 Генетика
Європейців непокоїть демократія в США; президентська кампанія, яка довший час вважалася взірцем, цього разу є, по суті, взірцем вербального насильства і фанфаронства. Як могли так низько впасти наші американські друзі?
06.10.16 ABC : Сорман
Ми відчуваємо ностальгію за творчим і відповідальним інтелектуальним життям, яке допомагає побачити ясно те, що здається заплутаним, і шукає рішення для нинішніх проблем.
04.10.16 El País : Льйоса
Капіталізм потребує легітимізації. Він процвітатиме тривалий час лише тоді, коли сприятиме добробуту громадян держави
23.09.16 FT : animal-spirits
Ґренландські акули - живуть найдовше серед хребетних і, можливо, усіх тварин на Землі.
22.08.16 Зоологія
Політичні та суспільні процеси в Росії останнім часом справляють враження, що в Кремлі таки вирішили уподібнитись орвелівському Великому Братові. Наступним логічним кроком було б заснування Міністерства Правди.
13.07.16 ...o mores
Експеримент уперше розкриває, якою є оптимальна тривалість зорового контакту в комунікації людей.
11.07.16 Соціальна психологія
Телескоп Габбл та космічний зонд Юнона спільно досліджуватимуть яскраве випромінювання газового гіганта.
08.07.16 астрономія
Роман МОТИЧАК: Поразка ідеї #Brexit – це друга після перемоги Євромайдану серйозна проєвропейська подія на континенті. І друга подія, яка почалася з доведення ситуації до абсурду 
26.06.16 Brexit

дисkурси

Бажати, щоб щось було правдою, не є причиною вірити, що воно є правдою – а радше є ще однією причиною насторожитись, що ми втрачаємо безпосередній зв’язок з реальністю. Відкидати логічні очікування інших – тобто, іґнорувати власне ті стандарти резонності, що їх вимагаєм від них – є формою ворожості. А коли ставки високі, це стає запрошенням до насильства. Фактично, ми живемо в постійному виборі між розмовою а насильством
22.08.17 : питання року
Успішна боротьба з антиурядовими силами потребує застосування сили проти мирного населення і примирення із супротивними елітами, інколи навіть тими, які є відповідальними за страхітливі злочини. Натомість реформи доброго урядування зайві і часто недосяжні
21.08.17 : реальність
Стандартна економічна теорія каже нам: Якщо у вас є вибір, ваша утилітарнісь або має зрости, або лишитись незмінною. Не обманюйте себе. Іноді менший вибір — це краще.
17.08.17 : забути ці ідеї
Потреби мільйонів сезонних відвідувачів стали руйнівними в культурному плані. Туристичні міста повністю втрачають свій характер і перетворюються на тематичні парки, велетенські цирки для розваги відвідувачів. Для туристів жертвують усім.
16.08.17 : Генрі Кеймен
Є одне потенційне джерело доходу, про яке Цукерберг знає все, — це дані. Якщо, як кажуть, дані є новою нафтою, то ми, можливо, знайшли потік доходів 21-го століття. Дані можуть зробити для всього світу те, що нафта зробила для Аляски: базовий дохід.
15.08.17 : Джон Торнгілл
Дослідження показало, що електорат 2016 року був консервативний більше соціально, аніж економічно. На наступних президентських виборах майбутнім американської політики стане Республіканська робітнича партія.
14.08.17 : електоральний аналіз
«Довіряй, але перевіряй» звучить як хороша порада, але вона такою не є. Людей з високою схильністю довіряти і через це менш орієнтованих на безпеку обманюють рідше
11.08.17 : забути ці ідеї
Проблема не в тому, що є крикливі й навіжені ідіоти, які вимагають політкоректних цензури і заборон, а в тому, що з ними рахуються і вивчають їхні дурнуваті вимоги.
10.08.17 : Хав’єр Маріас
Хто знає, що чекає нас у всесвіті алгоритмів? Можуть існувати цілі галактики корисних алгоритмів, не відкритих ще людьми, які однак можуть бути знайдені через автоматизоване відкриття. 21-ше століття тільки почалося
09.08.17 : питання року
Коли науковці візьмуться за переписування історії III і IV РП, то один розділ мусять присвятити антинімецьким фобіям Ярослава Качинського і його партії. На потребу цих досліджень і складено антинімецьку хроніку PiS
08.08.17 : хроніка
Світ описується як сукупність країн, але також як сукупність міфічних образів, які витворилися впродовж століть – і більше завдяки митцям, аніж політикам. Хто пригадає ім’я іспанського суверена, коли писав Сервантес чи малював Гойя? А французького президента в епоху імпресіоністів? М’яка сила – це також урок скромності
07.08.17 : Сорман
Росії вчергове доводиться платити за негадані наслідки своїх дій: хотіли одне, а дістали зовсім інше. Росія вже платить за Крим. За ілюзії щодо Трампа і за незґрабні дії, які дозволили створити в США "російський фактор", доведеться заплатити ще дорожче.
04.08.17 : Лілія Шевцова
Серед багатьох втрачених в останні десятиліття здатностей є й здатність розрізняти між тим, що можна сказати приватно, і тим, що є допустимим на публіці. Раніше знали: те, що хтось ляпнув при вечері з друзями, не може слово в слово передаватися ані при мікрофонах, ані в газетній колонці.
03.08.17 : Хав’єр Маріас
Біткоїн як фінансова піраміда: якщо комусь майнінг біткоїнів замінює гру на комп'ютері – це можна тільки вітати. Але якщо хтось продає машину або закладає квартиру, щоб вкласти все в майнінг криптовалют, – це помилка.
02.08.17 : Сонін
В міру того як Пекін посувається на захід, Атлантичне століття поступається місцем новому Євразійському століттю. Поки США відступають, Китай проявляє свою присутність.
01.08.17 : геополітика