ситуація

Будівництво заводу планують розпочати восени цього року, місцеві жителі вже заявили, що вони проти такого сусідства.
Львів 18.04.18
Орест ДРУЛЬ у “Галицькому лекторії” – про загрозу різного розуміння українськості в Галичині та решті України.
Львів 17.04.18
Львівську Ратушу прикрасив прапор Пласту, який вивісили поруч із державним прапором України. З цього розпочалось урочисте відзначення 106-ї річниці Першої пластової присяги. Фоторепортаж Павла ПАЛАМАРЧУКА
Львів 14.04.18
Пересування містом – гостра проблема для львів'ян. Міська влада намагається її вирішити, однак наразі бракує стратегічного підходу – точкові заходи видимого результату не дають.
Львів 11.04.18
Кількість випадкових жертв звелася до мінімуму - бажаючих дотриматися давньої традиції обмежили площею Ринок. Фоторепртаж Павла ПАЛАМАРЧУКА
Львів 09.04.18
Професор Ігор СКОЧИЛЯС у “Галицькому лекторії” про те, як ми через свою релігійність можемо галицинізувати всю Україну
Львів 06.04.18
Ігор ДЕРЕВ’ЯНИЙ з дослідженням святкування Воскресіння Господнього в таборах ГУЛАГу.
Львів 05.04.18
На Великдень і Обливаний понеділок синоптики обіцяють Галичині +20 і без дощу. Прогноз погоди на весь квітень.
Галичина 02.04.18
Міська влада ініціює кілька варіантів радикальних змін простору перед одним із центральних парків міста – Парком культури. Усі – більш ніж дискусійні.
Львів 29.03.18
Розмову про цінності вести щораз важче. Говориш наче суцільні банальності, які зрозумілі кожному, але справа не рухається. Це природно, що кожна людина хоче бути успішною, але в нинішньому суспільстві бути успішним – це майже автоматично означає ігнорувати цінності.
Львів 27.03.18

штуkа

Ганна Улюра
книга: Чому читати сентиментальні мелодрами так приємно і так незручно? Навіть такі делікатні, як «Ніжність»?
Київ 18.04.18
Іван Монолатій
Простір міста: «Фелікс Австрія» експлікує не стільки простір міської пам’яті, а більшою мірою трансформує пам’ять культурну, надаючи їй ознак спогаду про осілу форму життя містян, підносячи «сімейне місце» до рівня культурної рефлексії.
Івано-Франківськ 17.04.18
Дарина Скринник-Миська
освіта: Саме наявність художнього висловлювання (не конче художнього образу) передовсім визначає приналежність твору до актуальних мистецьких практик.
Львів 16.04.18
Розмовляла Наталія Космолінська
ART-ідея: Проект «Caldera» – новий рівень осмислення вражень, спроба узагальнення розмаїття форм і смислів "життя на вулкані".
Львів 14.04.18
Ганна Улюра
книга: Це книжка про те, як людина мусила формувати нову політичну та національно-етнічну ідентичність. Лайно тут – не просто лайно. Лайно тут – абсолютна метафора.
Київ 11.04.18
Ярослав Підгора-Гвяздовський
НашеКіно: Ярослав Пілунський, як режисер, оператор і монтажер фільму, каже, що вони хотіли зробити «документальний екшн». Їм вийшло.
Київ 10.04.18
Аделіна Єфіменко
ОПЕРА: «Місячна» опера Гайнца Голліґера про Ніколауса Ленау: прем’єра Опери Цюріха, режисер Андреас Гомокі.
Цюріх 06.04.18
Божена Городницька
НашеКіно: Чотири роки тому тральщик «Черкаси» був єдиним з тринадцяти кораблів, якому вдалося втримати український стяг на своєму флагштоку на озері Донузлав під час анексії Криму.
Львів 05.04.18
Тимофій Гаврилів
переклад: Капоте – дуже близький до життя, надто міцно привʼязувала його пуповина до матінки-землі, до буденних речей, до світу навколо нього.
Львів 03.04.18
Святослав Максимчук
ювілей: Спогад до століття Олеся Гончара.
Львів 03.04.18

минуле

Іван ЛУЧУК
16 квітня 1848 року цісар Фердинанд І підписав патент «Про знесення всякої роботизни й інших підданських повинностей».
16.04.18 : свобода
Дмитро ПОЛЮХОВИЧ
Пам’ятаючи, що незабаром матимемо травневі вихідні та щасливу нагоду помандрувати рідним краєм, розповідаємо про вельми цікаве галицьке містечко Копичинці.
15.04.18 : краєзнавство
Василь СЛОБОДЯН
Серед старих родинних знимок, які висіли в покої бабусі, була одна, яку вона особливо шанувала. Бабуся завжди підкреслювала, що це її кузен Гнат Палажій, співак нью-йорської Метрополітен Опера (так вона казала)..
14.04.18 : постаті
Ярослав КНИШ
На цих монетах – ім’я Юрія. Але котрого? Досі вважали, що литовського князя Юрія Наримунтовича. Але львівський дослідник у своїй доповіді переконує, що їх карбував останній володар Галицько-Волинської держави (Руського королівства).
05.04.18 : нумізматика
Іван ЛУЧУК
Так у світі повелося, що куди не зазирни (точніше, куди більше не заглибся), то так чи інак натрапиш на якісь прив’язки до нашого рідного Львова.
30.03.18 : трафунки
Юлія Овсяник
Цього квітня Квітка Цісик святкувала би своє 65-річчя, якби двадцять років тому недуга, що переслідувала біліьшість жінок її роду, не забрала молоду й талановиту співачку у малого сина, люблячого чоловіка й мільйонів шанувальників.
29.03.18 : у цей день
Мар’ян ХОМЯК
У березні 2018-го – 650 років, як Судова Вишня стала повноцінним містом – отримала магдебурзьке право.
27.03.18 : урбаністика
Леся ЩЕРБАНЮК
25 березня минуло 150 років українському політику, державнику, дипломату, представникові давнього боярського роду Миколі Василькові.
26.03.18 : цей тиждень
Василь ШПАРИК
Суб'єктивні нотатки з історії Галичини в ХХ-ХХІ століттях.
25.03.18 : візія
Мар’ян ХОМЯК
ХІХ століття у житті Судової Вишні – майже суцільна біла пляма. На її тлі дар графині Генрики Коморовської-Ґурської Сестрам Милосердя не має забутися.
20.03.18 : аристократія
Тарас Прохасько:
Добре, що потреба скласти барикаду є сильнішою, ніж спокуса скористатися складеною. Адже по-справжньому захоплює нова естетика
19.04.18: обсервації
Галина Канарська:
Сороковини… дивне за енергетикою слово, сповнене болю… Сьогодні воно мені прочитується як сорок днів вини. Сорок днів вини перед людиною, яка була відлюдником
18.04.18: in memoriam
Юрій Винничук:
Давно не було такого трешу – отак починається Велика Вітчизняна Інформаційна Війна. Точніше, вона почалася, коли ЮВТ створила свій власний акант на Фейсбуку
18.04.18: обсервації
Андрій ЛЮБКА:
Нині, на 9-й день після Великодня, чимало українців підуть на могили до своїх родичів. Хоча більша частина з тих, що обходять Радуницю, вже зробила це в неділю, пішла на гробки...
17.04.18: звичаї
Олександр БОЙЧЕНКО:
«Если бы референдум проводили сегодня, мы бы за присоединение к России не проголосовали.» А іронія долі в тому, що після того референдуму цих ідіотів інфантильних в жодному з імовірних майбутніх ніхто ні про що питати не збирається
16.04.18: кримнаш
Назарій Заноз:
Галицьке «тайтаке» – фраза на всі випадки життя. Локальне несвідоме. Чергова невизначеність. Галицька загадковість. Словесна ритуальність...
15.04.18: галицьке
Юрій Андрухович:
Не вірте перекладам, особливо тим, які російською. Греко-католицький випадок в романі Набокова «Пнін».
13.04.18: переклад
Тарас Прохасько:
Просторова уява – це талант, який є доволі рідкісним. Тому так важливо зміщувати візир. Навіть тоді, коли йдеться про кілька метрів, про кількадесят сантиметрів.
12.04.18: візир
Юрій Винничук:
Вже кілька літ напередодні кожного Великодня вступають в бій світлі і темні сили, на прю стають паска contra куліч, і сам Великдень проти Пасхи, а ще Паска проти Пасхи.
11.04.18: повеликоднє
Мирослав Трофимук:
Велик-день. Оновлюємося після тривалої зими. Хочемо ставати нормальними людьми, просто нормальними. Людьми, які відчувають себе нацією.
10.04.18: Велик-день
о. Олег ГІРНИК:
Зрозуміти Андрея Шептицького, який реалізовував «східний поворот» в рамках окцидентальної культурної матриці, щоб геніально поєднати консервативні традиції й авангард.
09.04.18: Шептицький
Назарій Заноз:
В одну мить дороги Європи й небесні простори світу заполонюють каравани, котрі прямують до Галичини. Вони везуть наш люд домів. Везуть, ніби свідків, котрі бачили, що там Христос Воскрес, тому й у нас диву так само бути
07.04.18: Великдeнь
Тарас Прохасько:
...поводимося з Богом, як з прирученою твариною, перенісши своє неглибоке людське розуміння речей і суті на того, через кого все сталося, вважаючи, що все тримається на взаємній користі.
05.04.18: спокій
Люба-Параскевія СТРИНАДЮК:
Нашим основним діточим завданням перед Великоднем було напрятати яйця на свята. Обережно докладали їх у бербеницю, аби не побилися і залишали у надійному сховку...
04.04.18: передвелокоднє
Юрій Винничук:
Поволі, зі скрипом, долаючи ущелини, бурхливі ріки і болота, українська мова пробивається, як трава крізь асфальт, навіть окремі блогери переходять на нашу мову...
03.04.18: grassroots
Олександр БОЙЧЕНКО:
Ми також маємо шанси вижити, якщо зуміємо ці окуповані території по-справжньому реінтеґрувати. Точніше, не реінтеґрувати, а інтеґрувати, бо інтеґрованими вони ще в нашій історії ніколи не були
02.04.18: воскресiння
Папа Франціск:
Надгробний камінь виконав свою роботу, жінки – свою, а тепер запрошення ще раз звернене до вас і до мене: запрошення розбити рутину, оновити своє життя, рішення та існування.
01.04.18: Великдeнь
Василь МАХНО:
На Вербну неділю Він в’їжджає у Єрусалим на молодій ослиці. Цю драматургію подій викладено точно, наче записано математичними формулами. Усі слова, які мали бути сказані, – сказані й записані.
31.03.18: вербна неділя
Юрій Андрухович:
2005-й, а психоз уже гуляв на повну. І маразм усе міцнішав. І ключова фраза «Россия унижена» робила цього колективного буйно схибленого маразматика смертельно небезпечним для людства вже в цілком недалекому майбутньому.
30.03.18: плагіат
Назарій Заноз:
Люди підлаштовують своє життя під соцмережі. Прогинаються під них, впадають в залежність. Закликають інших жити яскравим різнобарвним життям, а самі замикають себе в цій зоні комфорту однотонних профілів.
29.03.18: провінція
Євген ЛАНЮК:
Уявіть собі світ, в якому за всіма вашими щоденними діями постійно спостерігають і – увага – оцінюють. Позитивна, на думку уряду, поведінка заохочується, негативна – карається. Це не дистопія, це реальність 2020 року в КНР. Спочатку в КНР.
28.03.18: Орвелл
Андрій ЛЮБКА:
Наш істеблішмент майже всуціль російськомовний, українську вмикає лише для телезвернень до народу. Україномовнішою країна стане хіба в наступному поколінні. Така реальність
27.03.18: єдінаястрана
Андрій Бондар:
Ким ти є, ким буваєш, ким не хочеш нізащо бути, ким, на жаль, бував, ким, на щастя, маєш шанс побути – всі ці питання неможливі без реальності, за якою стоїть не що інше, як інша людина.
26.03.18: тожсамість
Юрій Винничук:
І от вони отримали трибуну – Фейсбук! І стали князями життя. Вони можуть, лежачи на канапах, сидячи за кордоном, скидати цю владу. Нарешті відімстять за свою пригноблену онанізмом юність
25.03.18: обсервації
Василь МАХНО:
Життя у нас вимірювалося війнами: за Австро-Угорщини служили в уланах, за Польщі – в кавалерії та піхоті; перша радянська мобілізація, друга, потім весняні та осінні призови. Федів ровесник був першим, хто прийшов покаліченим з війська у мирний час
24.03.18: ювілей
Назарій Заноз:
Найважчі часи – посередині між Різдвом та Великоднем. Між відчуттям чуда та надією. Провалля поміж двох рятівних берегів. Різдво маємо на розпутті, аби підбадьорити нас дорогою. Великдень ж – се логічний підсумок цієї складної доби.
23.03.18: рефлексії
Тарас Прохасько:
Не знаю, чи це добре, чи погано, але переважна більшість навіть на десять років молодших від мене людей вже взагалі нічого не тямить у всій цій брехні СССР
22.03.18: деформації
МАЙКЛ:
Блиск багатств інших країн і розкіш далеких берегів манить і обіцяє, ти тільки працюй. Не знайшовши Європи в Україні, українці їдуть туди, де вона є
20.03.18: з нутра
Олександр БОЙЧЕНКО:
...чи вони врешті-решт наважаться стати світовими лідерами без лапок: «Гаразд, психопат Путін заявляє, що здатен знищити світ. Але чого вартий світ, який не здатен знищити психопата Путіна?»
19.03.18: санкцiї
Юрій Винничук:
Добро варто пам’ятати. Особливо те, яке вчинили ви. Бо коли дружина почне сварити, що ви поперли взутим до покою, то можна нагадати: «А пам'ятаєш, як ти хворіла, я тобі приготував чай? І замість одної скибки цитрини поклав дві»...
18.03.18: нотес
Марія КРИВЕНКО:
Письменник, який відчуває свою непотрібність, впадає в суїцидальний стан... Нотатки на марґінесі літпроцесу.
17.03.18: на марґінесі
Юрій Андрухович:
Вбивство отруєнням – жахливо несучасне. Втім, що таке сьогодні, коли йдеться про Росію? Де її сьогодні, де її вчора, де її завтра? А завтра її там, де її завжди.
16.03.18: UK vs РФ
Тарас Прохасько:
Дивна річ, як гнобленим і приниженим може бути потрібно пригнобити когось упослідженішого. Всі ці нещасні українці дійсно вважають, що вже хто-хто, а цигани існують для того, щоби пересвідчуватися у своїй вищості
15.03.18: генус
Назарій Заноз:
Історію цієї країни слід розповідати в потягах. В потягах робити дурниці та потягах Укрзалізниці. Власне, в потягах її історія й розгортається, розгойдується й постає.
14.03.18: УЗ
Тимофій Гаврилів:
Невідомо, як Бог, але людина вже напевно створила Бога за своєю подобою: доброго, гнівливого, такого ж вередливого, а то й жорстокого, як вона. Від Відкривача Земель і Підкорювача Світу до Розгубленої, Сповненої Сумнівів істоти – нелегка подорож
13.03.18: homo viator
Юрій Винничук:
Путін – це наша виграшна лотерея, бінґо. Якби на його місце прийшов якийсь нормальний чоловік, що вміє прораховувати всі ходи й виходи, ми б і далі гнили в своєму болітці
11.03.18: обсервації
Василь МАХНО:
наче довічний цей шлюб із війною  і  це  проживання  з   рукою  одною
10.03.18: поезія
Юрій Андрухович:
Двомовність як вона є – не лише наш феномен. І взагалі ніякий вона не феномен. Перефразовуючи певного графа, можна сказати: «Усі одномовні нації схожі на себе, кожна двомовна нещасна по-своєму»
09.03.18: softpower
Звернення громадянських середовищ Польщі та України:
Досвід наших народів попередніх століть засвідчує: конфронтація між поляками та українцями, часто інспірована Росією, призводить до нашої спільної поразки
09.03.18: звернення
Тарас Прохасько:
Сутністю фіранок є те, що, знаходячись на межі просторів, вони одночасно належать обом просторам. То, чим хочемо прикритися одним боком, виставляємо на показ іншим. Теперішні фіранки подібні до так званої розкішної білизни. Прикриття служить демонстрації
08.03.18: практика
Андрій ЛЮБКА:
Раніше мені здавалося, що в зимі немає сенсу. Що зима – темна, брудна, мокра, калюжна, ніяка пора року. А вираз «ставати на лижі» означав втікати з пар...
07.03.18: сезонове
Юліан Тамаш:
Любов то кед поет дотика швет и з їх любови родзи ше писня. Любов то кед оставаш цихо, а огень ци ше зоз шерцом карми. И кед з велїх драгох вибереш найчежшу, же би другим, цо после тебе по нєй буду исц, легчейша була
06.03.18: есей
Олександр БОЙЧЕНКО:
Але добре вже не буде. Буде тільки гірше. Аж котрогось дня вся література й справді перетвориться у сприйнятті мільярдів самовпевнених ідіотів на сповнену шуму і люті оповідку, яка не означає нічого
05.03.18: література
Юрій Винничук:
Новини з-за поребрика – то так гейби китайські вісті епохи хунвейбінів. Але й на наших теренах теж вар'ятів досить.
04.03.18: обсервації
Василь МАХНО:
Чортків – одне з міст, без яких годі уявити існування літератури. Василь Махно взявся розпороти історію міста і показати актуальне минуле.
03.03.18: оповідання
Юрій Андрухович:
Музика, не лише українська, остаточно стала фоном. Є Мережа, серіали й куховарство – три кити сучасної культури. І рок вже ніколи не буде таким екзистенційно важливим, як у році Божому 1998-му.
02.03.18: CD
Юрій Винничук:
Що й казати – щастить нам на тихих вар’ятів з нового польського уряду. Тепер кажуть, що українців австрійці придумали. Колись ми вже таке чули. Від Росії.
28.02.18: імперськість
Тимофій Гаврилів:
Все добре буде в нас тоді, коли держава буде не орвеллівським коритом і не сакральною величиною, а ефективним менеджментом
27.02.18: Система
Андрій Бондар:
Довгими днями б'юся над питанням, що сказав філософ Мінаков – правду, напівправду, неправду, постправду чи брехню? Чи, може, він просто тролив? Просто не здатен осягнути того, що він сказав.
26.02.18: брехні
Євгенія КУЗНЄЦОВА:
Резу справді ніхто не любить. Одногрупники з нього сміються. Бо Реза смішний. У Рези злегка підфарбовані вуса, закручені догори. Реза лисий. Навколо його очей зморшки. Він був на війні
25.02.18: оповідання