Рушієм національного є дух, а екзистенцією духу є мова (Вільгельм фон Гумбольдт)
200 років тому цісар Франц ІІ розпорядився про навчання рідною мовою дітей вірних УГКЦ у Галичині та Буковині
Юрій Андрухович:

Чи тільки мені здавалося, що у викладанні, передусім шкільному, української літератури якось категорично (щоб не сказати – катастрофічно) замало драйву?

20.04.18: youtube
Тарас Прохасько:

Добре, що потреба скласти барикаду є сильнішою, ніж спокуса скористатися складеною. Адже по-справжньому захоплює нова естетика

19.04.18: обсервації
Галина Канарська:

Сороковини… дивне за енергетикою слово, сповнене болю… Сьогодні воно мені прочитується як сорок днів вини. Сорок днів вини перед людиною, яка була відлюдником

18.04.18: in memoriam

штуkа

Анастасія Чупринська
НашТеатр: Про найближчі плани і амбіції – від трьох перших леді театру.
Львів 20.04.18
Ярослав Підгора-Гвяздовський
ЇхнєКіно: В цьому фільмі свідомо подається зовсім інший образ Магдалин: образ жінки-учня, жінки-помічниці, жінки, здатної не просто нести, а до-нести щось набагато важливіше за свої бажання і почуття.
Київ 19.04.18
Ганна Улюра
книга: Чому читати сентиментальні мелодрами так приємно і так незручно? Навіть такі делікатні, як «Ніжність»?
Київ 18.04.18
Іван Монолатій
Простір міста: «Фелікс Австрія» експлікує не стільки простір міської пам’яті, а більшою мірою трансформує пам’ять культурну, надаючи їй ознак спогаду про осілу форму життя містян, підносячи «сімейне місце» до рівня культурної рефлексії.
Івано-Франківськ 17.04.18
Дарина Скринник-Миська
освіта: Саме наявність художнього висловлювання (не конче художнього образу) передовсім визначає приналежність твору до актуальних мистецьких практик.
Львів 16.04.18
Розмовляла Наталія Космолінська
ART-ідея: Проект «Caldera» – новий рівень осмислення вражень, спроба узагальнення розмаїття форм і смислів "життя на вулкані".
Львів 14.04.18
Ганна Улюра
книга: Це книжка про те, як людина мусила формувати нову політичну та національно-етнічну ідентичність. Лайно тут – не просто лайно. Лайно тут – абсолютна метафора.
Київ 11.04.18
Ярослав Підгора-Гвяздовський
НашеКіно: Ярослав Пілунський, як режисер, оператор і монтажер фільму, каже, що вони хотіли зробити «документальний екшн». Їм вийшло.
Київ 10.04.18
Аделіна Єфіменко
ОПЕРА: «Місячна» опера Гайнца Голліґера про Ніколауса Ленау: прем’єра Опери Цюріха, режисер Андреас Гомокі.
Цюріх 06.04.18
Божена Городницька
НашеКіно: Чотири роки тому тральщик «Черкаси» був єдиним з тринадцяти кораблів, якому вдалося втримати український стяг на своєму флагштоку на озері Донузлав під час анексії Криму.
Львів 05.04.18
Тимофій Гаврилів
переклад: Капоте – дуже близький до життя, надто міцно привʼязувала його пуповина до матінки-землі, до буденних речей, до світу навколо нього.
Львів 03.04.18
Святослав Максимчук
ювілей: Спогад до століття Олеся Гончара.
Львів 03.04.18
Анастасія Магус
НашТеатр: У алегоричній формі, з великою дозою гумору, автори запитують: що об’єднує нас у спільноти? як функціонують системи влади? чому ми (не)сприймаємо іншості? чому більшість мовчки бездіє у відповідь на порушення своїх прав?
Львів 02.04.18
підготувала Євгенія Нестерович
дискурс: «Якщо культура просувається винятково мотивами культурного туризму, це зазвичай не ефективно».
Львів 29.03.18

минуле

Іван ЛУЧУК
16 квітня 1848 року цісар Фердинанд І підписав патент «Про знесення всякої роботизни й інших підданських повинностей».
16.04.18 : свобода
Дмитро ПОЛЮХОВИЧ
Пам’ятаючи, що незабаром матимемо травневі вихідні та щасливу нагоду помандрувати рідним краєм, розповідаємо про вельми цікаве галицьке містечко Копичинці.
15.04.18 : краєзнавство
Василь СЛОБОДЯН
Серед старих родинних знимок, які висіли в покої бабусі, була одна, яку вона особливо шанувала. Бабуся завжди підкреслювала, що це її кузен Гнат Палажій, співак нью-йорської Метрополітен Опера (так вона казала).
14.04.18 : постаті
Зоя ЗВИНЯЦЬКІВСЬКА
Street Style в Україні кінця 1980-х – початку 1990-х років: від заборони до мрії. Лекція київської мистецтвознавиці, прочитана у Львові.
11.04.18 : звичаї
Ярослав КНИШ
На цих монетах – ім’я Юрія. Але котрого? Досі вважали, що литовського князя Юрія Наримунтовича. Але львівський дослідник у своїй доповіді переконує, що їх карбував останній володар Галицько-Волинської держави (Руського королівства).
05.04.18 : нумізматика
Ірина Гах
Величезний художній цикл «Страсті Христові» відомого канадського художника Василя Курилика (1927-1977) увінчав процес повернення митця до Бога під впливом життєвих випробувань і його мандрів Святою Землею.
03.04.18 : творчість
Наталія ФЕЩУК
“Чернівці / Czernowitz” – так називається художній альбом на 360 сторінок, де зібрані роботи художників, які малювали місто над Прутом впродовж 200 років
31.03.18 : Альбом
Іван ЛУЧУК
Так у світі повелося, що куди не зазирни (точніше, куди більше не заглибся), то так чи інак натрапиш на якісь прив’язки до нашого рідного Львова.
30.03.18 : трафунки
Юлія Овсяник
Цього квітня Квітка Цісик святкувала би своє 65-річчя, якби двадцять років тому недуга, що переслідувала біліьшість жінок її роду, не забрала молоду й талановиту співачку у малого сина, люблячого чоловіка й мільйонів шанувальників.
29.03.18 : у цей день
Володимир ГІНДА
28 березня виповнилося 120 років теоретику Організації Українських Націоналістів Миколі Сціборському.
28.03.18 : у цей день
Мар’ян ХОМЯК
У березні 2018-го – 650 років, як Судова Вишня стала повноцінним містом – отримала магдебурзьке право.
27.03.18 : урбаністика
Леся ЩЕРБАНЮК
25 березня минуло 150 років українському політику, державнику, дипломату, представникові давнього боярського роду Миколі Василькові.
26.03.18 : цей тиждень
Василь ШПАРИК
Суб'єктивні нотатки з історії Галичини в ХХ-ХХІ століттях.
25.03.18 : візія
Наталія ФЕЩУК
Роберт Ґутгерц покинув рідне місто 1937 року, відтак став у Франції лікарем і удосконалив популярну методику безболісних пологів свого відомого вчителя  доктора Ламаза.
22.03.18 : постаті
Мар’ян ХОМЯК
ХІХ століття у житті Судової Вишні – майже суцільна біла пляма. На її тлі дар графині Генрики Коморовської-Ґурської Сестрам Милосердя не має забутися.
20.03.18 : аристократія

в галичині

Будівництво заводу планують розпочати восени цього року, місцеві жителі вже заявили, що вони проти такого сусідства.
Львів 18.04.18
Орест ДРУЛЬ у “Галицькому лекторії” – про загрозу різного розуміння українськості в Галичині та решті України.
Львів 17.04.18
На Львівщині обвалилася стіна замку, в який за два роки вклали 1,5 млн грн. Репортаж Z з місця завалу
Поморяни 16.04.18
Львівську Ратушу прикрасив прапор Пласту, який вивісили поруч із державним прапором України. З цього розпочалось урочисте відзначення 106-ї річниці Першої пластової присяги. Фоторепортаж Павла ПАЛАМАРЧУКА
Львів 14.04.18
Пересування містом – гостра проблема для львів'ян. Міська влада намагається її вирішити, однак наразі бракує стратегічного підходу – точкові заходи видимого результату не дають.
Львів 11.04.18
Кількість випадкових жертв звелася до мінімуму – охочих дотриматися давньої традиції обмежили площею Ринок. Фоторепортаж Павла ПАЛАМАРЧУКА.
Львів 09.04.18
Професор Ігор СКОЧИЛЯС у “Галицькому лекторії” – про те, як ми через свою релігійність можемо галицинізувати всю Україну
Львів 06.04.18
Ігор ДЕРЕВ’ЯНИЙ з дослідженням святкування Воскресіння Господнього в таборах ГУЛАГу.
Львів 05.04.18
На Великдень і Обливаний понеділок синоптики обіцяють Галичині +20 і без дощу. Прогноз погоди на весь квітень.
Галичина 02.04.18
Міська влада ініціює кілька варіантів радикальних змін простору перед одним із центральних парків міста – Парком культури. Усі – більш ніж дискусійні.
Львів 29.03.18
Розмову про цінності вести щораз важче. Говориш наче суцільні банальності, які зрозумілі кожному, але справа не рухається. Це природно, що кожна людина хоче бути успішною, але в нинішньому суспільстві бути успішним – це майже автоматично означає ігнорувати цінності.
Львів 27.03.18
«Якщо в Україні має щось статися, то спочатку це має статися в Галичині. А щоби це сталося в Галичині, воно має статися у Львові». «Галицький лекторій» стартував із професора Грицака, який розповів про Галичину від витоків до сьогодення
Львів 26.03.18
Директор Інституту історії Церкви УКУ Олег ТУРІЙ – про підтексти візиту у Львів Александера ван дер Беллена
Львів 24.03.18
Іменем видатного львів’янина депутати міської ради назвали площу перед Генеральним консульством РП у Львові на перетині вулиць Франка, Паркової, Самчука, Рутковича і Свєнціцького
Львів 22.03.18
Люди завжди хочуть мати легке сполучення: Wi-Fi, добрий громадський транспорт, відчуття малого комфортного містечка у великому місті, хочуть мати глобальне мислення, але відрізнятись у локальному плані, хочуть поєднання традицій та інновацій.
Львів 21.03.18
На вихідні у Миколаєві вже вдванадцяте пройшла Книжкова толока. Попри страшну негоду, її відвідало понад 5 тисяч людей
Миколаїв на Дністрі 19.03.18

в уkраїні

Релігієзнавці Андрій ЮРАШ і Анатолій БАБИНСЬКИЙ – про те, наскільки українська православна Церква дійсно є близькою до отримання автокефалії, і про те, в який спосіб нашій помісній Церкві може нашкодити російська патріархія
Київ 19.04.18
Джон Рональд Руел Толкін для свого сина розповідав казки, які потім стали легендою. Крім того, людство взнало, що на заході є Шир – і там добре, а на сході є Мордор – і там також відносно добре, але недовго
Україна 16.04.18
Ексклюзивне інтерв'ю з експертом Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House про Британію, Росію, Україну та Львів.
Львів 13.04.18
Чого і як навчають окупанти кримських школярів: аналіз підручників з історії для старших класів.
Київ 12.04.18
Володимир ПЕТРАКІВСЬКИЙ про "плівки Холодницького" як черговий замах держави на права та свободи своїх громадян.
Київ 11.04.18
Правосуддя в Україні – процес заплутаний і дуже часто незбагненний, а все, що має відношення до юриспруденції, викликає запаморочення. Огляд подій тижня від Юрка ТИМЧУКА.
Київ 10.04.18
Чим керувалася українська влада, ігноруючи заклики Єврокомісії щодо електронного декларування? В який спосіб оприлюднення декларацій вплине на рівень довіри до громадських середовищ?
Київ 06.04.18
Марія КРИВЕНКО з приводу нової програми української літератури в школі
Львів 03.04.18
Поважно літні громадяни (ті, що пам’ятають ще прихід «перших совєтів») іноді згадують «кривого німця з гвером», який би навів порядок. Іноді і старші люди помиляються… Огляд подій тижня від Юрка ТИМЧУКА
Київ 02.04.18
Ярослав ЮРЧИШИН: "Можна контролювати те, що діє. На жаль, частина нашої держави не діє, а імітує дію. Тому ми не маємо розкоші бути лише watch-dog'ами – нам треба бути співтворцями".
Львів 31.03.18
Джеймс НІКСІ з Chatham House: «Захід мусить захищати територіальну цілісність України незалежно від того, чи вона досягне успіху у втіленні реформ, чи провалиться. А я, Господи, уповаю на те, що Україна буде успішною».
Львів 28.03.18
Свирид Петрович з його вчоністю і рябим, яке для невчоних біле, – невмирущий. І в словах, і в діях окремих діячів стирчать вуха Голохвастова. Огляд подій тижня від Юрка ТИМЧУКА.
Київ 26.03.18
«Проблемні округи», переписування протоколів, черги в ОВК... Дослідження виборчої документації з 2014 року показує, що на українських виборах є великі проблеми з оформленням, передачею та зберіганням електоральних результатів. Випадкові помилки чи «лазівки» для фальшувань?
Київ 23.03.18
Про тунельне бачення українських “правоохоронців”: не бачать “кордонів” там, де вони є, і бачать там, де їх немає
Київ 22.03.18
Незважаючи на занурення українсько-польських двосторонніх стосунків у кризу, українці продовжують бадьоро наповнювати польський ринок праці. Згідно з офіційною інформацією, минулого року в Польщі зареєстрували понад 1,8 млн заяв про намір найняти на роботу громадян України
Львів 21.03.18
Підписатися на Збруч RSS