Елемент, що входить до складу броколі та брюссельської капусти, може пригнічувати ріст пухлин. Експерименти засвідчують, що ця речовина впливає на фермент, який пригнічує так звані супресори пухлинного росту. В результаті ці борці з раком можуть знову діяти на повну силу. Проте їсти броколі без міри, на думку вчених, це не вихід.



Зображення:  Mizina/ thinkstock​. 


 

Так звані супресори пухлинного росту – це протеїни, що керують життєвим циклом клітини і можуть призводити до її апоптозу. У такий спосіб вони запобігають зокрема тому, щоб пошкоджена клітина не продовжувала ділитися неконтрольовано. Без цього контрольного механізму настають суттєві наслідки: якщо функція супресорів пухлинного росту пригнічена, зростає ризик захворіти на рак.

 

Особливо ефективний супресор – фосфатаза PTEN. Попередні дослідження вже продемонстрували, що цей фермент залучений до розвитку багатьох ракових захворювань. Клітини пухлин в організмі пацієнтів містять дуже незначну кількість активних PTEN. А що буде, якщо це змінити?

 

Цим питанням задалися науковці на чолі з Ю-Ру Лі (Yu-Ru Lee) з Гарвардської медичної школи в Бостоні. Для цього вони намагалися спочатку з’ясувати, що впливає на активність і функції клітинних супресорів. В експериментах на людських клітинах та мишах з’ясувалося: вочевидь, ген, що має назву WWP1, відіграє важливу роль у цьому процесі.

 

Науковці повідомили: ця ділянка ДНК керує ферментом, який заважає активності фосфатази PTEN, що пригнічує розвиток раку. Тож вони цілеспрямовано стежили за молекулою, яка може протидіяти цьому ферменту, і зазнали успіху: через свою структуру індол-3-карбінол здається придатним для того, щоб нівелювати його дію. Індол-3-карбінол – це вторинна фітохімічна речовина, що міститься, зокрема, в броколі та брюссельській капусті.

 

Після того, як перші дослідження підтвердили потенціал цієї складової броколі, науковці здійснили тест на особливо схильних до раку мишах. Результат: в гризунів, яких лікували індол-3-карбінолом, розвивалися значно менші та легші пухлини, ніж у тих тварин, яких ним не лікували. У цих піддослідних рак прогресував нестримно.

 

В отриманих результатах науковці вбачають перспективні можливості для лікування пухлинних захворювань. «Ми ідентифікували важливого актора, що сприяє розвитку пухлин, – фермент, який можна пригнітити природними фітохімічними речовинами», – резюмував колега Лі Паоло Пандолфі (Paolo Pandolfi).

 

Але навіть якщо отримані результати підтвердяться у наступних дослідженнях, все ж з броколі та аналогічними продуктами запобігти виникненню раку не вдасться. «Щоб взагалі досягнути якогось ефекту, потрібно щодня з’їдати 2,7 кілограма брюссельської капусти – сирої!» – констатував Лі.

 

Кращим виходом з цієї ситуації, на думку вчених, став би прийом фармацевтичних ліків з індол-3-карбінолом або іншими речовинами, що гальмуватимуть WWP1. Навіть інше деактивування гену WWP1, здійснене методами генної інженерії, стало б можливим варіантом, уважають науковці. Але спочатку потрібно детальніше дослідити функції WWP1 та його взаємодію з супресором пухлинного росту PTEN, наголошують вони.

 

 


Daniela Albat
Hilft Brokkoli gegen Krebs?
Beth Israel Deaconess Medical Center, 17.05.2019
Зреферувала С.К.

24.05.2019