Понад три роки на Яворівському військовому полігоні іноземні інструктори навчають українських бійців за форматами країн-членів НАТО. Через ротації «Об'єднаної багатонаціональної групи з підготовки — Україна» пройшли тисячі українських вояків, які поширюють західний досвід ведення воєнних дій, поволі впроваджуючи в українське військо механізми та поняття,  відмінні від шаблонів, базованих на радянській мілітарній науці.  До повного переходу ЗСУ на західні тактичні та стратегічні моделі ще далеко, однак  щодня українські військові стають ближчими до цієї мети.

 

 

Вчитися думати та аналізувати

 

На одній з ділянок 184-го військового навчального центру, більше знаного за народною назвою «Яворівський полігон», проходять бойове злагодження підрозділи 25-ї окремої повітрянодесантної бригади.

 

Один з підрозділів відпрацьовує завдання разом з БМД, інший – розбирає дії з попереднього заняття.  Старший сержант Євген Карасьов аналізує дії бійців біля імпровізованого макету місця бойових дій, на якому за допомогою підручних матеріалів позначено бійців, техніку та позиції противника.

 

 

«Розбір польотів запровадили саме американці, вони завжди після виконання вправ чи навчального завдання аналізують дії кожного бійця. Таким чином солдатів вчать думати, що та навіщо робити, а не автоматично виконувати команди», – каже він. За словами Карасьова, американці також добре підходять з боку психології, вони ніколи не критикують за помилки. Спершу відзначають, що було зроблено добре, а потім вказують на хиби і розповідають, як уникнути їх в майбутньому.

 

 

На початках іноземні військові готували інструкторів з-поміж українських вояків, які потім передавали ці знання своїм колегам. Один з таких інструкторів, Віталій Пирч, вважає, що підготовка за західними стандартами має кілька важливих позитивних моментів. Передовсім, кожного вояка вчать думати та аналізувати роботу як його особисту, так і підрозділу. Крім того, командирів вчать того, що життя бійця є цінністю, якою треба розпоряджатися дуже розважливо. Також інструктори наполягають на інтенсивних курсах першої домедичної допомоги, бо вміння правильно допомогти бойовому товаришеві при пораненні є не менш важливим, ніж вміння влучно стріляти.

 

 

 

Один з інструкторів, капітан армії США Александер Бреннан, розповів Z, що вони допомагають розробляти плани підготовки навчання підрозділів. Зокрема, йдеться про те, щоби зробити навчання якнайбільш наближеними до реальних бойових умов.

 

 

«Вражає бажання вчитися з боку українських військових. Вони пройшли складні випробування, але відпрацьовують складні завдання, щоби покращити свою кваліфікацію та свої навички», – каже він.

 

Тренування на комп’ютерних «кішках»

 

Не менш важливою частиною підготовки за участі іноземних інструкторів є робота в першому в Україні Центрі імітаційного моделювання. Саме за допомогою працівників центру командири підрозділів, що прибувають для бойового злагодження на Яворівський полігон, мають змогу відпрацювати необхідні дії на комп’ютерах, а вже потім  відтворювати їх у реальності.

 

 

Центр відкрили минулого року – будівлю звели за кошти Міноборони, а обладнання надали військові США. Як розповів Z начальник відділу імітаційного моделювання центру підполковник Михайло Лісовський, комп’ютерні програми дозволяють детально проробити різні варіанти розгортання ситуації на полії бою та знайти найоптимальніші рішення, які потім застосовують під час реальних навчань. Крім того, застосування комп’ютерної техніки дає можливість солдатам наперед вивчити свої дій, що полегшує роботу «у полі» та економить суттєві кошти.

 

 

Водночас командири підрозділів вчаться планувати бойові дії за зразками армії західних країн. Елементи цього планування є універсальними, тож зараз українські військові починають говорити однаковими термінами зі своїми західними колегами.

 

На шляху до НАТО

 

Російська агресія питання відновлення Збройних Сил поставила руба. І одним з важливих моментів модернізації війська є відхід від радянських моделей управління, де панувала чітка детермінація та вертикальний спосіб командування з детальними наказами і вимогами їхнього чіткого дотримання. Зараз армія проходить болісний процес перевантаження на моделі управління, ближчі до натовських, де командири підрозділів мають більше свободи маневру, опираючись на конкретну ситуацію та тактичні необхідності для досягнення поставленого результату. Однак говорити, що незабаром ЗСУ перейдуть на тактичні та стратегічні моделі, прийняті в НАТО, поки що зарано, хоча початок цьому процесу закладено саме завдяки роботі іноземних інструкторів, каже керівник регіонального медіа-центру Міноборони України Олександр Поронюк.

 

 

«Все почалося з кількох інструкторів, які вчили наших військових. Потім перейшли до навчання підрозділів до рівня батальйонів. А зараз вже є наміри проводити планування навчань на рівні бригад. А це вже кілька тисяч вояків і зовсім інший рівень бойових завдань, яких вимагають реалії війни на Донбасі. Але такий перехід вимагає часу, це не рік і не два», – сказав Поронюк у коментарі Z.

 

 

За його словами, за роки війни змінили вже чимало речей – зараз військові мають три варіанти польової форми, харчування переходить на стандарт, прийнятий в західних арміях. Також випробовують та вводять нові зразки зброї і техніки, про що можна було лише мріяти буквально 10 років тому.  З військовим керівництвом працюють радники західних армій. Армія реально змінюється, і ці зміни незворотні, переконаний Олександр Поронюк.

 

 

06.06.2018