Український католицький університет першим серед закладів вищої освіти в Україні публічно виступив проти Сергія Шкарлета як очільника Міністерства освіти та науки. Ректорат УКУ вимагає від влади провести розслідування звинувачень у плагіаті, висловлених у бік Шкарлета.
Про це йдеться у заяві ректорату, опублікованій зі заголовком "Хибне рішення, яке неможливо замовчати".
"Сталося майже неймовірне: попри обґрунтовані закиди освітньої громадськості на адресу Сергія Шкарлета у порушенні академічної доброчесності та відсутності чіткої публічної позиції щодо ключових питань і принципів реформи освіти в Україні, нехтуючи чіткою позицією парламентського комітету з питань науки і освіти, Кабінет Міністрів України таки призначив ректора Шкарлета т. в. о. міністра освіти і науки України", – констатують в УКУ.
Ректорат університету не вважає змістовним арґумент прем'єр-міністра та офіційних осіб Офісу Президента, начебто кандидатуру Шкарлета схвалила нарада ректорів двох десятків університетів з Президентом 2 червня. "Якщо посилання на нараду є єдиною легітимацією згаданого рішення уряду, то нам дуже прикро, що Офіс Президента вдався до маніпуляції, скликаючи на нараду в час карантину осіб з цілої України для єдиної мети – створення видимості легітимації свого бажання посадити ректора Шкарлета у крісло міністра", – зазначили в УКУ.
Університет здивований тим, що влада відмовилася від перевірки звинувачень у плагіаті, а натомість зробила "самовбивчий крок, мало схожий на реалізацію державної політики".
"За наявності таких поважних закидів в академічній недоброчесності кандидат в очільники Міністерства освіти і науки, а тепер т. в. о. міністра мав би або сам звернутися до компетентних органів для проведення незалежної і прозорої перевірки, або, у разі переконаності у своїй правоті, звернутися до суду з вимогою спростувати ці звинувачення. Адже йдеться не про брак якихось знань чи умінь, які можна би було компенсувати підбором сильних заступників та інших членів команди. Ніхто не може бути досконалий у всьому! Йдеться про свідоме порушення професійної етики, яка лежить в основі життєздатності і продуктивності освітньо-наукової спільноти, без якої капітал і культура довіри як головної ознаки автентичності академічного світу буде зруйновано", – наголосили в УКУ.
"Немає гіршої корупції в академічному світі, ніж крадіжка чужих думок і текстів. З неї починається інша корупція – підробка результатів наукових досліджень, змова у цитуванні одне одного науковцями, хабарі для отримання вищої оцінки, списування та багато іншого", – підкреслили в університеті.
УКУ також чекає публічної позиції новопризначеного т. в. о. міністра щодо готовності продовжувати курс реформ, започаткованих упродовж минулих шести років. "Але з не меншим нетерпінням ми очікуємо на неупереджений експертний розгляд закидів у плагіаті", – наголосили в університеті. Якщо ж підозри щодо плагіату підтвердяться, УКУ обіцяє вимагати відставки Шкарлета з посади і призначення міністром особи з бездоганною репутацією. "Бо нам не байдуже!" – підсумували в УКУ.
Як писав Z, пів сотні українських науковців виступили з відкритим листом, у котрому висловили стурбованість призначенням в.о. міністра освіти та науки особи із бекґраундом звинувачень у плагіаті, а також закликали припинити переслідування вчених, котрі виступили проти Сергія Шкарлета (після акції протесту в Києві працівник СБУ відвідував одного з організаторів, Антона Сененка).
Також проти Шкарлета виступив Науковий комітет Національної ради України з питань розвитку науки і технологій, створений при уряді.
01.07.2020