Пролітаючи над..: Греко-католицька семінарія у Перемишлі

Z продовжує публікацію циклу відеооглядів визначних пам'яток Галичини, знятих з висоти. Здебільшого це замки, палаци, фортифікаційні та сакральні споруди, які руйнуються просто на очах, і наше покоління може виявитися останнім, яке ще має шанс побачити їх на власні очі. А тим часом руїни ці навіть у такому стані вражають своєю красою, величчю, вишуканістю архітектурних деталей. Особливо, коли дивишся на них згори, мов птах...

 

Будівля колишньої греко-католицької духовної семінарії — одна з найяскравіших пам`яток Перемишля. Споруджена вона 1912 року за проектом українського архітектора, львів'янина Івана Левинського.

 

Стиль споруди — неокласицизм, і у ній бачимо характерні риси стилю Левинського, зокрема, фасад оздоблений керамікою, якої так багато у його львівських проектах.

 

Зі східного боку в комплекс будівлі інтегрована каплиця. Під час Першої світової війни у будівлі семінарії був військовий госпіталь. Каплиця тоді постраждала від вибуху і відновлена в 1918 році.

 

 

Після депортації українців у 1945 році будівля перейшла у державну власність. Тут діяли казначейство, кілька навчальних закладів, а каплиця служила гардеробом і актовою залою.

 

Після повалення комуністичної влади у 1992 році будівлю повернули греко-католицькій громаді. Тут розташована штаб-квартира курії.

 

У 1997 році каплицю відновили і знову пристосували до сакральних цілей.

 

 

Цей рік у Львові оголосили роком Івана Левинського. В рамках ініціативи запланована низка заходів, зокрема, 26 березня у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики Порохова вежа відкрилася виставка "Іван Левинський. Імпульс".

 

29.03.2019