Керівництво Facebook обговорювало можливість продажу доступу до даних користувачів.

 

Про це стало відомо з опублікованих британським парламентом понад 200 сторінок внутрішніх документів компанії.

 

 

Член парламенту Великобританії Деміен Коллінс (Damian Collins) у середу, 5 грудня, опублікував понад 200 сторінок внутрішніх документів компанії Facebook. Про це повідомило видання Business Insider. До цих документів британський депутат отримав доступ наприкінці листопада в рамках розслідування скандалу з Cambridge Analytica. До них входить листування топ-менеджерів компанії про способи монетизації, співпраці з розробниками і поводження з даними користувачів.

 

Коллінс очолює парламентський комітет, який розслідує роботу Facebook через згаданий скандал і поширення фейковий новин. Опубліковані Коллінсом документи були вилучені в Лондоні у американського підприємця Теда Крамера з компанії Six4Three, яка судиться з Facebook в Каліфорнії, і адвокати якої отримали в ході судового процесу доступ до конфіденційних документів. В листопаді бізнесмен приїхав в Лондон, і Коллінс через комітет послав в готель парламентського пристава з вимогою передати документи. Крамер злякався і віддав файли, після чого швидко покинув Велику Британію. Про Крамера Коллінс міг дізнатися від журналістки The Observer Керол Кадваладер, яка однією з перших написала про скандал з Cambridge Analytica.

 

Парламентар заявив, що публікація документів має «значний суспільний інтерес». «Я мусив це зробити через брак прямих відповідей від компанії Facebook», – пояснив він.

 

Коллінс перерахував головні, на його думку, висновки з цих документів:

 

1) Після рішення обмежити доступ розробників додатків до даних користувачів в 2014-2015 роки Facebook зробив виняток для кількох великих компаній, в тому числі Netflix, Airbnb, Lyft і Badoo. Коллінс стверджує, що компаніям дали «повний доступ до даних про друзів».

 

2) У Facebook обговорювали можливість заробітку шляхом надання розробникам платного доступу до даних користувачів. Зокрема, в 2012 році в одному з листів засновник компанії Марк Цукерберґ писав, що з розробників можна брати гроші за «читання будь-яких даних, в тому числі про друзів».

 

3) Крівники компанії Facebook обговорювали, як приховати від користувачів збір даних про їхні дзвінки й повідомлення в додатку для Android. У 2015 році один зі співробітників написав колегам, що операційна система буде просити у користувачів дозвіл на збір цих даних і це являє для компанії ризики в царині піару. Він навіть припустив, що це призведе до появи гучних заголовків про те, що Facebook стежить за користувачами. В компанії знайшли спосіб не показувати користувачам діалогове вікно, у березні ж 2018 року Facebook відкинув звинувачення в зборі цих даних без згоди.

 

4) Facebook використовував дані VPN-сервісу Onavo для збору інформації про роботу інших додатків і, на думку Колінса, для ухвалення бізнес-рішень. Так, в документах є дані 2013 року про зростання популярності месенджера WhatsApp, а вже рік по тому Facebook купила цю компанію за 19 мільярдів доларів.

 

5) Facebook агресивно боровся з конкурентами. 24 січня 2013 року один із співробітників написав: «Twitter сьогодні запустив Vine. Вони дозволяють знаходити друзів з допомогою фейсбуку. Якщо ніхто не заперечує, сьогодні ми відключимо їх доступ до API для пошуку друзів». Марк Цукерберг відповів згодою.

 

6) Марк Цукерберг сумнівався, що витік даних можливий і є для компанії стратегічним ризиком. В мейлах 2012 року (до ситуації з Cambridge Analytica) він говорив, що «не може уявити ситуацію, коли дані витекли від одного розробника до іншого і це стало для нас серйозною проблемою».


В Facebook заявили, що публікація цих документів в такому вигляді «вводить в оману» без «додаткового контексту». Марк Цукерберг написав, що «розуміє», однак «також важливо, щоб висвітлення нашої діяльності — в тому числі пояснення цих внутрішніх документів-не представляли наші дії і мотиви в хибному світлі».

 

06.12.2018