Клімкін: Справа проти Купріяновича – загроза польській демократії.

 

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що кримінальне переслідування голови Українського товариства в Любліні Григорія Купріяновича, котрий опинився перед ризиком кримінального переслідування після доносу Люблінського воєводи Пшемислава Чарнека через виступ у Сагрині 8 липня, становить загрозу для польської демократії загалом.

 

Про це Клімкін написав на своїй сторінці у Facebook.

 

"Ми категорично проти того, щоби судовий механізм використовувався для переслідування одного з провідних діячів української громади Польщі, який, до речі, надзвичайно багато робить для польсько-українського історичного примирення. Як на мене, громадянське суспільство Польщі має серйозні підстави для тривоги. Саме такі поодинокі прецеденти, які трапляються десь у регіонах, а до того ж спрямовані проти представника національної меншини, неодноразово ставали в різних країнах початком широкого наступу на демократію", – наголосив міністр закордонних справ України.

 

Павло Клімкін зізнався: він не очікував, що в Польщі дійдуть до того, щоби застосовувати "антибандерівське законодавство" на практиці.

 

"Він «мав сміливість» сказати, хто був жертвою, а хто здійснив злочин, тобто ще раз озвучив давно відомі факти, які досі нікому навіть на думку не спадало заперечувати. Проте ситуація змінилася з прийняттям у цьому році в Польщі нової редакції закону «Про Інститут національної пам’яті». Вона, як відомо, викликала гостру міжнародну критику, зокрема в Україні, США й Ізраїлі, як недемократична, однобока і популістська. Деякі аналітики висловлювали сподівання, що з огляду на його чисто пропагандистський характер і юридичну неспроможність, відредагований закон на практиці ніколи застосовуватися не буде. Проте, як бачимо, пройшло лише кілька місяців, а ми вже маємо прецедент його застосування. І це не може не викликати глибокої тривоги", – додав Клімкін.

 

Міністр також висловив сподівання, що демократична громадськість "зрозуміє всю серйозність ситуації навколо українського історика і також скаже своє слово на його захист".

 

Нагадаємо, Міністерство закордонних справ України закликало Польщу припинити переслідування Григорія Купріяновича.

 

"Під час зустрічі з послом Польщі в Україні Яном Пєклом і колегами обговорили шляхи вирішення актуальних питань українсько-польських відносин. Закликав припинити кримінальне переслідування історика Григорія Купріяновича, голови Українського товариства в Любліні", – поінформував заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар.

 

Перед тим прокуратура в Замості за доносом люблінського воєводи Пшемислава Чарнека відкрила слідство у справі Григорія Купріяновича, звинувачуючи його у порушенні скандальновідомих поправок до закону про Інститут національної пам'яті Польщі через виступ на офіційних заходах за участю Президента України Петра Порошенка 8 липня у Сагрині. Якщо вину Купріяновича буде доведено, йому загрожує штраф або покарання у вигляді тюремного ув’язнення терміном до трьох років за "заперечення злочинів українських націоналістів".

 

Григорій Купріянович розповів у інтерв'ю виданню "Наше слово", що звинувачення у злочині поки що не має прямих наслідків. "Проте сам факт такого «гучного» звинувачення у злочині з боку високого державного службовця, безперечно, викликає серед української громади у Польщі побоювання відкрито представляти своє бачення історії. Це звинувачення мене з боку воєводи і весь «театр», який його супроводжував, вже виконали свою роль, реально вплинули на свідомість наших людей. Окремим питанням є загальнодержавний вимір цієї ситуації, адже те, що спіткало мене як представника української громади, може спіткати кожного громадянина цієї держави, який думає інакше, ніж ті, хто зараз перебуває при владі", – сказав Купріянович.

 

Нагадаємо, 8 липня Президент України Петро Порошенко прибув до села Сагринь в Люблінському воєводстві вшанувати пам'ять більш як тисячі українців, яких було вбито в рамках акції Армії Крайової та т. зв. "батальйонів хлопських” 10 березня 1944 року. Під час урочистостей промову виголосив доктор Григорій Купріянович.

 

9 липня люблінський воєвода Пшемислав Чарнек подав заяву до прокуратури на д-ра Григорія Купріяновича у справі його промови. Воєвода назвав подію у Сагрині "провокацією", а українців, які приїхали з України чи Польщі на неї, – "націоналістами". Чарнек зазначив, що думки, які Купріянович висловлював протягом останніх років, та доповідь на цвинтарі у Сагрині, якою українець зрівнює вбивство у Сагрині з "вбивством 130 тис. поляків на Волині”, однозначно є порушенням закону про Інститут національної пам’яті Польщі.

 

Дотепер офіційна Україна в справі Купріяновича не виступила чітко на його захист. З заявою виступило Посольство України в Польщі, зазначивши: "Вшанування пам’яті загиблих представників кожної з країн, якої б національності вони не були, – це не провокація, а високоморальний християнський вчинок. Українців, які піднімають на офіційних заходах національні прапори, ніяким чином не можна називати націоналістами і провокаторами".

 

23.08.2018