МЗС закликало Польщу закрити "справу Купріяновича".

 

Міністерство закордонних справ України закликало Польщу припинити переслідування голови Українського товариства в Любліні Григорія Купріяновича, котрий постав перед ризиком кримінального переслідування після доносу Люблінського воєводи Пшемислава Чарнека через виступ у Сагрині 8 липня.

 

Про це повідомив заступник міністра закордонних справ України Василь Боднар на своїй сторінці у twitter.

 

"Під час зустрічі з послом Польщі в Україні Яном Пєклом і колегами обговорили шляхи вирішення актуальних питань українсько-польських відносин. Закликав припинити кримінальне переслідування історика Григорія Купріяновича, голови Українського товариства в Любліні", – поінформував Боднар.

 

Напередодні стало відомо, що прокуратура в Замості за доносом люблінського воєводи Пшемислава Чарнека відкрила слідство у справі Григорія Купріяновича, звинувачуючи його у порушенні скандальновідомих поправок до закону про Інститут національної пам'яті Польщі через виступ на офіційних заходах за участю Президента України Петра Порошенка 8 липня у Сагрині. Якщо вину Купріяновича буде доведено, йому загрожує штраф або покарання у вигляді тюремного ув’язнення терміном до трьох років за "заперечення злочинів українських націоналістів".

 

Григорій Купріянович розповів у інтерв'ю виданню "Наше слово", що звинувачення у злочині поки що не має прямих наслідків. "Проте сам факт такого «гучного» звинувачення у злочині з боку високого державного службовця, безперечно, викликає серед української громади у Польщі побоювання відкрито представляти своє бачення історії. Це звинувачення мене з боку воєводи і весь «театр», який його супроводжував, вже виконали свою роль, реально вплинули на свідомість наших людей. Окремим питанням є загальнодержавний вимір цієї ситуації, адже те, що спіткало мене як представника української громади, може спіткати кожного громадянина цієї держави, який думає інакше, ніж ті, хто зараз перебуває при владі", – сказав Купріянович.

 

Нагадаємо, 8 липня Президент України Петро Порошенко прибув до села Сагринь в Люблінському воєводстві вшанувати пам'ять більш як тисячі українців, яких було вбито в рамках акції Армії Крайової та т. зв. "батальйонів хлопських” 10 березня 1944 року. Під час урочистостей промову виголосив доктор Григорій Купріянович.

 

9 липня Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек подав заяву до прокуратури на д-ра Григорія Купріяновича у справі його промови. Воєвода назвав подію у Сагрині "провокацією", а українців, які приїхали з України чи Польщі на неї, – "націоналістами". Чарнек зазначив, що думки, які Купріянович висловлював протягом останніх років та доповідь на цвинтарі у Сагрині, якою українець зрівнює вбивство у Сагрині з "вбивством 130 тис. поляків на Волині”, однозначно є порушенням закону про Інститут національної пам’яті Польщі.

 

Дотепер офіційна Україна в справі Купріяновича не виступила чітко на його захист. З заявою виступило Посольство України в Польщі, зазначивши: "Вшанування пам’яті загиблих представників кожної з країн, якої б національності вони не були, – це не провокація, а високоморальний християнський вчинок. Українців, які піднімають на офіційних заходах національні прапори, ніяким чином не можна називати націоналістами і провокаторами".

 

17.08.2018