Посольство: Люблінський воєвода вийшов за фундаментальні засади.

 

Посольство України в Польщі розкритикувало заяви люблінського воєводи Пшемислава Чарнека щодо протизаконності та "провокативності" промов, виголошених 8 липня під час відзначення пам’яті українців, які загинули від рук польських "селянських батальйонів" та підрозділів Армії Крайової 1944 року в селі Сагринь.

 

Про це йдеться у заяві українського посольства.

 

 

"Українців, які піднімають на офіційних заходах національні прапори, ніяким чином не можна називати націоналістами і провокаторами. Так само не можна застосовувати таке визначення до поляків, які публічно використовують національні прапори. Переконані, однак, що люди з національними прапорами дбають не лише про гідність своєї держави, а й про дружні і добросусідські відносини між Україною і Республікою Польща", – йдеться у відозві амбасади.

 

"Хочемо ще раз звернути увагу на значення фундаментального принципу міждержавних відносин: політики і посадові особи не повинні маніпулювати історією. Особливо це має значення тоді, коли вони самі визнають, що не є істориками, не знають встановлених фактів та не заглиблюються в суть питання, про яке говорять", – наголосили у посольстві.

 

Українська дипломатія наголошує, що "вшанування пам'яті загиблих представників кожної з країн, якої б національності вони не були, – це не провокація, а високоморальний християнський вчинок, який здійснили 8 липня президенти України і Польщі". "У християнській традиції померлі поминаються в будь-яку пору року без згадування про дату смерті, особливо, коли це здійснюється в присутності духовних осіб. Нашим спільним обов’язком є збереження пам'яті про всіх загиблих, незалежно від того, чи йдеться про кілька сотень осіб, чи про декілька десятків тисяч", – підкреслили в амбасаді.

 

Як писав Z, люблінський воєвода Пшемислав Чарнек заявив про намір подати заяву у прокуратуру через промову історика Григорія Купріяновича, котру той виголосив 8 липня у Сагрині.

 

На його думку, слова Купріяновича попадають під дію скандального закону про Інститут національної пам'яті, котрий забороняє пропаганду "бандеризму". Зокрема Чарнек заявив, що думки, які Купріянович висловлював протягом останніх років, та його доповідь на урочистостях, якою українець зрівнює вбивство у Сагрині з "вбивством 130 тис. поляків на Волині", однозначно є порушенням закону.

 

Самі відзначення у Сагрині, у яких взяли участь президент України Петро Порошенко, політики, громадські діячі, громада, Пшемислав Чарнек назвав "провокацією". Також Чарнека обурило те, що ці урочистості відбулися синхронно з поїздкою Анджея Дуди на Волинь.

 

"Їх організовано у 75-ті роковини трагічної «Кривавої неділі» на Волині, де у системний спосіб українські націоналісти, бандити, яких важко шукати в історії світу, у жорстокий спосіб мордували тисячі поляків, також під час Богослужінь. Ці роковини були урочисто відзначені президентом Анджеєм Дудою у луцькій катедрі і теж на місці злочину. Натомість українці зорганізували молитву на могилах своїх побратимів, які загинули 10 березня, а не 11 липня, однозначно здійснюючи провокацію”, – вважає Пшемислав Чарнек.

 

Див. репліку Павела Смоленського про цей демарш воєводи

та текст промови голови Українського Товариства д-ра Григорія Купріяновича на урочистостях, присвячених вшануванню пам’яті українських православних жертв, котрі загинули 10 березня 1944 р. у Сагрині з рук відділів Армії Крайової

 

10.07.2018