Проросійський президент Молдови програв справу щодо пропаганди Кремля.

Конституційний суд у Кишиневі визнав правомірним закон про боротьбу з російською пропагандою.

 

 

Конституційний суд Молдови в понеділок, 4 червня, ухвалив рішення, яким визнав так званий закон «про боротьбу з російською пропагандою» таким, що відповідає Конституції країни. КС відхилив відповідний запит президента Молдови Ігоря Додона. Рішення суду остаточне і набуло чинності з моменту ухвалення. Про це повідомив молдовський інформаційний портал Point.md.

 

Окрім того, Конституційний суд оголосив рішення у відповідь на запит урядової Ліберальної партії щодо функціонування російської мови в Республіці Молдова. Звернення ЛП було задоволено частково.

 

Зокрема, судді КС визнали застарілим Закон №3465 від 01.09.1989 р. «Про функціонування мов на території Молдавської РСР», який наділяв російську мову статусом мови міжнаціонального значення, а також гарантував використання української, російської, болгарської, іврит, ідиш, циганських мов, мов інших етнічних груп, які проживають на території республіки, для задоволення національно-культурних потреб. Таким чином, з 4 червня той документ є недійсним. 

 

Інші вимоги лібералів, котрі хотіли визнати неконституційними п'ять законів країни, які виголошують російську мову мовою міжнаціонального спілкування, були відхилені. 

 

Нагадаємо, що парламент Молдови 7 грудня минулого року ухвалив поправки до Кодексу про телебачення і радіо, які передбачають заборону на ретрансляцію в країні інформаційних, інформаційно-аналітичних, політичних і військових передач з держав, які не ратифікували Європейської конвенції про транскордонне телебачення. Росія підписала документ ще 2006 року, але не ратифікувала його.

 

Президент Додон відмовився підписувати закон навіть після того, як парламент схвалив його повторно. Після цього Конституційний суд тимчасово усунув Додона з посади, а голова парламенту Андріан Канду підписав закон як виконувач обов'язків президента.

 

Закон набув чинності 12 лютого. За цей час вже кілька молдовських телеканалів були оштрафовані за показ російських новин, а також за трансляцію виступу президента Росії Володимира Путіна перед Федеральними зборами РФ. Наразі Координаційна рада з питань телебачення і радіо готується розглянути питання про покарання телеканалу «РТР-Молдова», який транслював в прямому ефірі парад на честь Дня перемоги в Москві.

04.06.2018