21:49 Президент США Джо Байден провів переговори з лідерами ЄС, країн G7 і НАТО про продовження військової та економічної підтримки України. У розмові взяли участь очільники Євроради та Єврокомісії, генсек НАТО Єнс Столтенберг, лідери Канади, Німеччини, Італії, Японії, Польщі, Румунії, Британії, а також голова МЗС Франції. "У розмові Байден підтвердив підтримку США України так довго, як буде потрібно. Лідери обговорили продовження постачання Україні боєприпасів і зброї для захисту її території, а також зміцнення її протиповітряної оборони", – заявив на брифінґу представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі. “Оскільки Росія продовжує свою жорстоку війну, ми всі зобов’язуємося підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно”, – наголосив генсек НАТО Єнс Столтенберґ. "Ми, всі лідери, як і раніше, налаштовані підтримувати Україну", – запевнив польський президент Анджей Дуда. “У ці часи випробувань трансатлантичні дії важливіші, ніж будь-коли”, – оцінив президент Європейської ради Шарль Мішель.
21:13 "На Таврійському напрямку є просування сил оборони", – заявив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський.
20:05 "Після відмови від фіксованого курсу гривня не здійснила "політ у космос", який пророкували російські ІПСО", – заявив голова Національного банку України Андрій Пишний. Керівник центробанку констатував, що за добу курс гривні майже не змінився. "Зростання попиту на ринку є для нас очікуваним. Природно, що валютний ринок намагається протестувати рішучість НБУ. НБУ продав стільки, скільки потрібно, щоб задовольнити цей попит... Переконаний, що коли ринок зрозуміє, що НБУ не планує відпускати гривню у вільне плавання, інтервенції поступово стабілізуються", – прокоментував Пишний.
19:21 Міський голова Києва заявив, що опалювальний сезон у столиці під загрозою зриву через заборгованість із центрального бюджету по компенсації різниці в тарифах на тепло і водопостачання. "Ситуація насправді дуже серйозна", – стверджує Кличко. Зі слів голови міста, заборгованість існує вже два роки і сягнула 6,8 млрд грн.
18:46 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:
Противник і надалі ігнорує закони та звичаї війни, використовує тактику терору, здійснює обстріли як військових, так і цивільних об’єктів.
Протягом доби відбулось 26 бойових зіткнень. Також російська федерація завдала чергового удару по Україні, застосувавши крилату ракету «Іскандер-К» та 31 ударний БпЛА типу “Shahed-136/131”. Протиповітряною обороною знищено крилату ракету «Іскандер-К» та 29 ворожих “шахедів”. Загалом ворог завдав 3 ракетні та 80 авіаційних ударів, здійснив 28 обстрілів з реактивних систем залпового вогню позицій наших військ та населених пунктів. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи зс білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, продовжує обстріли населених пунктів з території рф, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону України. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали понад 25 населених пунктів, серед них Карповичі, Блешня, Єліне Чернігівської області; Хотінь, Яструбине, Володимирівка, Новодмитрівка, Сумської області; Уди, Козача Лопань, Івашки, Гатище Харківської області.
На Куп’янському напрямку противник завдав авіаційних ударів біля Петропавлівки, Сенькового, Синьківки Харківської області. Артилерійських та мінометних обстрілів противника зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема, Дворічна, Синьківка, Кучерівка, Берестове, Петропавлівка Харківської області.
На Лиманському напрямку Сили оборони відбили близько 10 атак ворога в районі Макіївки Луганської області. Противник завдав авіаційних ударів неподалік Новоселівського Луганської області, Нового, Колодязів, Ямполівки, Ставків, Веселого, Спірного Донецької області. Від артилерійських та мінометних обстрілів постраждали понад 10 населених пунктів, серед них Макіївка, Невське, Білогорівка Луганської області та Новосадове, Торське, Верхньокам'янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.
На Бахмутському напрямку противник безуспішно намагався відновити втрачене положення в районі Андріївки Донецької області. Завдав авіаційних ударів біля населених пунктів Богданівка, Костянтинівка, Кліщіївка, Андріївка та Олександро-Шультине, Катеринівка Донецької області. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися близько 15 населених пунктів, зокрема, Біла Гора, Іванівське, Кліщіївка, Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку Сили оборони відбили всі атаки ворога в районі Первомайського Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Степове, Авдіївка, Карлівка, Новокалинове, Первомайське Донецької області.
На Мар’їнському напрямку протягом доби Сили оборони успішно відбили 10 атак в районі Мар’їнки Донецької області та атаку ворога в районі Красногорівки Донецької області. Противник завдав авіаційних ударів неподалік Мар'їнки та Новомихайлівки Донецької області. Під вогнем окупантів перебувало близько 10 населених пунктів, зокрема, Георгіївка, Катеринівка, Мар’їнка, Побєда Донецької області.
На Шахтарському напрямку окупанти завдали авіаційних ударів в районах населених пунктів Водяне, Урожайне, Шахтарське Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали Вугледар, Новоукраїнка, Урожайне, Старомайорське Донецької області.
На Запорізькому напрямку окупанти завдали авіаційних ударів в районах населених пунктів Новодарівка, Роботине, Старомайорське Запорізької області. Обстріляли з артилерії та мінометів понад 25 населених пунктів, зокрема Левадне, Гуляйполе, Мала Токмачка, Лобкове, Роботине, П'ятихатки, Оріхів Запорізької області.
На Херсонському напрямку противник завдав авіаційних ударів в районах населених пунктів Антонівка та Ольгівка Херсонської області. Ворожих артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед яких Антонівка, Чорнобаївка, Зміївка Херсонської області та місто Херсон, Дмитрівка Миколаївської області.
Водночас, Сили оборони України продовжують наступальну операцію на Мелітопольському напрямку, наступальні (штурмові) дії на Бахмутському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.
Протягом доби авіація Сил оборони завдала 13 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 4 – по зенітно-ракетних комплексах противника.
Підрозділи ракетних військ уразили 3 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 20 артилерійських засобах противника.
18:21 Кабінет Міністрів виклав у відкритий доступ документ із планом реформ в Україні – "Концепт посилення стійкості демократії". План передбачає зміцнення парламентаризму, посилення інституційних спроможностей органів державної влади, розвиток судової влади та зміцнення антикорупційних інституцій. Уряд зазначає, що для зміцнення демократії Україна потребує остаточно очиститися від олігархічно-корупційного впливу.
17:46 Президент України Володимир Зеленський оглянув танки Leopard 2 і бойові машини піхоти CV-90 під час поїздки на куп'янський напрямок. "Воїни задоволені", – прокоментував Зеленський.
17:27 Росіяни обстріляли село Антонівка – внаслідок атаки загинув 69-річний чоловік, який на момент удару перебував у гаражі. Семеро людей зазнали травмувань.
17:10 Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс привітав домовленості про експорт українського зерна і повідомив, що коридор уже погоджено. "Росія знищує продовольство, Литва його доставляє. Було ухвалено й погоджено коридор для транзиту зерна в порти Балтії, що послаблює тиск на українському кордоні та збільшує постачання в Африку та за її межі. Співпраця дає результат!" – написав Ландсбергіс у твіттері.
16:44 Міністерства сільського господарства Польщі, України та Литви домовилися про відновлення українського експорту через польську територію. Як повідомив міністр сільського господарства Польщі Роберт Телюс, на переговорах у вівторок сторони досягли згоди, що коридор ітиме у бік порту литовського Клайпеда, і Литва візьме на себе повноваження з контролю експорту. "Цей контроль ми переносимо на литовську сторону, литовська сторона бере відповідальність за весь контроль. Для нас це добра інформація. Опечатане зерно транзитом буде їхати через Польщу, а тому для польського ринку немає жодної загрози", – сказав Телюс.
16:19 Національна аґенція з питань запобігання корупції внесла до переліку міжнародних спонсорів війни три китайські компанії – China National Offshore Oil Corporation (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) та China National Petroleum. Corporation (CNPC). "Три найбільші китайські нафтогазові компанії продовжують реалізовувати спільні проєкти з РФ та фінансувати стратегічну галузь Росії сплатою своїх значних податків", – ідеться у повідомленні НАЗК.
15:54 Європейський парламент підтримав пропозиції до багаторічного бюджету ЄС на 2021–2027 роки, котрі передбачають утворення спеціального Українського фонду в 50 мільярдів євро. За резолюцію на підтримку пропозицій Єврокомісії з перегляду бюджету проголосувало 393 парламентарі, "проти" – 136. Європейський парламент "підтверджує той факт, що цей перегляд має бути сфокусований на багаточисельних наслідках російської агресивної війни проти України, на зміцненні відкритої стратегічної автономії і суверенітету Європейського Союзу та на наданні Європейському Союзу адекватної гнучкості для відповіді на кризи".
15:29 Президент України Володимир Зеленський відвідав бригади, які виконують бойові завдання на Купʼянсько-Лиманському напрямку, – 103-ту окрему бригаду територіальної оборони, 68-му окрему єгерську бригаду імені Олекси Довбуша, 25-ту окрему повітрянодесантну Січеславську бригаду. Верховний головнокомандувач обговорив із комбригами й комбатами оперативну ситуацію на полі бою, актуальні питання, потреби.
15:10 Електроенергії, яку виробляють українські електростанції, достатньо для забезпечення потреб споживачів, рутинно повідомили в Міненерго. Через обстріли залишається без світла частина споживачів у Запорізькій, Донецькій, Дніпропетровській, Сумській, Харківській, Херсонській, Чернігівській областях. Внаслідок технологічних порушень залишаються знеструмленими на Київщині 5 населених пунктів, на Дніпропетровщині – 7 населених пунктів.
Комерційний імпорт електроенергії за минулу добу відсутній. Експорт до Словаччини та Молдови становив 4,561 ГВт·год.
14:58 Вночі у Києві військовослужбовець розстріляв двох колег по службі. Трагедія відбулася під час пиятики після того, як солдат повернувся із добового чергування. Чоловік намагався втекти з місця злочину зі штатною зброєю; його затримали.
14:35 У перший день переходу НБУ від фіксованого курсу (36,5686 грн/$) у режим керованої гнучкості курс гривні на міжбанківському валютному ринку стабільний і становить близько 36,6 грн/$. Про це повідомляє аґенція "Інтерфакс-Україна", покликаючись на учасників ринку. Обсяг операцій зріс на порядок, перевищивши $100 млн уже в перші години, водночас державний "ПриватБанк" і Нацбанк продавали необхідні обсяги за курсом 36,55 грн грн/$. На "чорному" ринку і в небанківських обмінниках долар подорожчав незначно – приблизно на 25 коп., орієнтовно до 38,4 грн/$, а спред між курсами купівлі та продажу розширився приблизно на 10 коп. Найбільше зростання фіксують у Харкові, найменше – у Києві.
14:16 Україні для внутрішніх потреб достатньо 25% зібраного зерна, решту треба експортувати, заявив прем'єр-міністр Денис Шмигаль. З його слів, Міністерство аграрної політики прогнозує врожай цього року на рівні понад 79 млн тонн – це на 10% більше, ніж торік. "Хороший урожай означає, що Україна збереже стратегічне значення гаранта глобальної продовольчої безпеки. Для внутрішніх потреб нам достатньо близько 25% зібраного зерна, решту потрібно експортувати. Тому що це ресурси для фермерів, це валютна виручка для держави, це продовольство для голодуючих країн", – зазначив Шмигаль.
13:46 Національна аґенція з питань запобігання корупції виключила угорський OTP Bank із реєстру міжнародних спонсорів війни. Минулого тижня НАЗК призупинила присутність угорського банку у списку, та цей крок розкритикував офіційний Будапешт. Антикорупційна аґенція повідомила, що переговори тривали впродовж кількох днів, і OTP Bank "узяв на себе низку зобов’язань щодо своїх подальших планів на російському ринку".
13:15 Парламент Вірменії ратифікував Римський статут Міжнародного кримінального суду, що означає визнання ордеру на арешт Путіна. За ратифікацію проголосували 60 депутатів від правлячої фракції "Громадянський договір". 22 депутати від опозиційних фракцій "Вірменія" і "Честь маю" проголосували проти.
13:04 Державне бюро розслідувань передало українським військовослужбовцям гелікоптер Мі-2, який колишнє керівництво АТ "Мотор Січ" намагалося приховати від ЗСУ. Навесні 2022 року цей вертоліт перегнали спочатку в одну з європейських країн, а потім на Близький Схід. Гвинтокрил повернули; він виконуватиме завдання в одній із бойових частин ЗСУ.
12:42 На Миколаївщині нейтралізували агентурну мережу корегувальників. За даними слідства, адміністратор прокремлівського телеграм-каналу створив мережу інформаторів у різних регіонах України з числа підписників. Його агенти збирали й передавали інформацію про об’єкти критичної інфраструктури, а також розташування та переміщення Сил оборони. Один із них навів ракету на житлову багатоповерхівку в Миколаєві, коли загинуло семеро мирних жителів, у тому числі дитина. Адміністраторові каналу склали підозру в державній зраді; він переховується на окупованій росіянами території. Заарештовано 13 членів мережі; чотирьом уже оголосили вироки.
12:11 МЗС України рішуче засудило примусове етапування з тимчасово окупованого Криму до РФ незаконно засуджених громадян України Нарімана Джеляла, Асана та Азіза Ахтемових. "Російська окупаційна адміністрація в українському Криму з моменту тимчасової окупації розгорнула цілеспрямовану репресивну кампанію, метою якої стало викорінення будь-яких форм нелояльності. Однією з головних жертв репресій став корінний народ Криму – кримські татари, сотні з яких зазнали різних форм переслідувань за етнічним, політичним, релігійним підґрунтям", – ідеться у коментарі МЗС. Першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла росіяни засудили до 17 років позбавлення волі, Асана Ахтемова – до 15 років, Азіза Ахтемова – до 13 років позбавлення волі.
12:00 Протягом минулої доби російські війська з різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 127 населених пунктів на території 9 областей України, підтверджено ураження 115 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.
11:30 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
• Нове опитування російського державного російського центру вивчення громадської думки (ВЦИОМ) свідчить про те, що влада успішно використовує позначення "іноземного агента" як інструмент для маніпулювання громадською думкою за антизахідними і провоєнними наративами держави.
• 26 вересня 2023 року ВЦИОМ опублікував результати опитування щодо ставлення росіян до осіб та організацій, зареєстрованих як "іноагенти". ВЦИОМ стверджує, що 61% опитаних вважають "іноземних агентів" "зрадниками", які "поширюють брехню" про Росію.
• Росія розширила законодавство про іноземних агентів після свого повномасштабного вторгнення в Україну. Ці заходи значно звужують інформаційний простір всередині Росії, що робить усе складнішим артикуляцію будь-якої точки зору, в тому числі незгоди щодо війни, яка відрізняється від офіційної лінії.
11:17 Слідчий комітет РФ через атаки по російській території безпілотниками відкрив справу проти керівника Головного управління розвідки Кирила Буданова, командувача Повітряних сил ЗСУ Миколи Олещука, командувача ВМС ЗСУ Олексія Неїжпапи, командира 383-го окремого полку Сергія Бурденюка.
11:00 Оцінка ситуації на фронті станом на кінець минулої доби від OSINT-групи DeepState:
Білоруський, Сіверський та Білгородський відтинки — без змін.
Сватівський відтинок — ворог намагався в районі Синьківки покращити тактичне положення, але невдало. Традиційно гаряче в Серебрянському лісництві, але з появою бригади НГУ "Азова" ворог став боятися часто проводити штурмові дії.
Бахмутський напрямок — тривають важкі бойові дії біля Андріївки та східніше залізниці.
Авдіївський відтинок — ворог проводив наступальні дії в Мар'їнці та біля Красногорівки, успіху не мав. Крім того, росіяни наступали з Крутої Балки та в Опитному, так само численні спроби не мали успіху. Біля Невельського за серпень-вересень успіхи були в 59 ОМПБр.
Бердянський відтинок — без змін.
Запорізький відтинок — вдалося зупинити контратаку ворога біля Новопрокопівки та відкинути ворога назад. Біля Вербового тривають бої, росіяни продовжують надсилати резерви на Запоріжжя.
Таврійський відтинок — без змін.
10:45 Хоча у США є можливість продовжувати підтримувати здатність України захищатися в найближчій перспективі, більшу частину наявного фінансування безпекової допомоги вже вичерпано, тож Конґресу необхідно вжити заходів, заявив речник Держдепартаменту США Метью Міллер: "Хоча у нас ще залишилися повноваження щодо скорочення витрат, які ми можемо використати для продовження надання безпекової допомоги Україні в короткостроковій перспективі, і фактично у нас є ще один пакет скорочення найближчими днями, фінансування USAI було призупинено, фінансування FMF (Foreign Military Financing) припинено. Це програми, які дозволяють нам укладати контракти для України у довгостроковій перспективі, тому ми не зможемо це зробити без подальших дій із боку Конгресу." Він зазначив, що у Білому домі розчаровані тим, що
"попри тривалу і сильну двопартійну підтримку України, коли вона бореться із вторгненням Росії, тимчасова бюджетна резолюція, яку Конґрес ухвалив у суботу, не містить вкрай необхідної допомоги, хоча переважна більшість в обох палатах Конгресу підтримує продовження надання допомоги Україні, оскільки це стосується не лише України.
Йдеться про світ, у якому ми хочемо жити. Якщо ми дозволимо таким авторитарним діячам, як президент Путін, робити з іншими суверенними країнами все, що їм заманеться, весь Статут ООН зруйнується. І ми будемо жити у світі, де така агресія може статися будь-де та будь-коли.
Ми повинні продовжувати робити так, щоб Україна була в найсильнішому становищі, аби захищатися... Ми в жодному разі не можемо допустити, щоб підтримка України Америкою зупинилася. Наші союзники, наші супротивники та світ спостерігатимуть".
10:36 Міністерство закордонних справ Словаччини викликало посла Росії у Братиславі Іґоря Братчікова, щоб висловити йому протест проти "неприпустимого втручання" Кремля у виборчий процес у Словаччині. Зовнішньополітичне відомство обурене через висловлювання голови служби зовнішньої розвідки РФ Сєрґєя Наришкіна, виголошеними в період, коли у самій Словаччині була заборонена виборча агітація.
10:30 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
138,5% танків (з них 1,7% за минулий тиждень),
51,9% бойових броньованих машин (з них 0,3% за минулий тиждень),
148,9% автомобільної техніки (з них 2,3% за минулий тиждень),
213,1% артилерійських систем (з них 7,4% за минулий тиждень),
71,9% РСЗВ (з них 0,8% за минулий тиждень),
38,4% засобів ППО (з них 0,2% за минулий тиждень),
25,3% літаків (з них 0,1% за минулий тиждень),
35,5% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).
10:15 У Міноборони США є можливість забезпечити постачання зброї Україні ще на $5,4 млрд, повідомляє "Голос Америки". Наразі США можуть здійснювати поставки зі своїх складів на цю суму, щоби забезпечити термінові потреби ЗСУ на полі бою.
10:00 Внаслідок падіння уламків збитих "шахедів" під час російської нічної атаки у Дніпрі загорілося приватне підприємство, гараж і авто, було також влучання територію промислового підприємства в Павлограді, повідомив голова обласної військової адміністрації Сергій Лисак.
09:45 Вночі російські війська атакували 31 ударним БпЛА «Shahed» і крилатою ракетою «Іскандер-К». Пуски здійснювали з тимчасово окупованого Криму: «шахедів» – із мису Чауда, КР «Іскандер-К» – з району Джанкоя.
Всього силами та засобами Повітряних сил у взаємодії з протиповітряною обороною Сил оборони України знищено тридцять повітряних цілей:
29 «Shahed-131/136» (94%);
1 крилату ракету «Іскандер-К» (100%).
Цілі знищувались у зонах відповідальності повітряних командувань «Південь» та «Схід» у межах Миколаївської (16 БПЛА) та Дніпропетровської областей (13 БПЛА і ракета).
09:35 Станом на 07:30 у Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 3 російські кораблі, серед яких немає носіїв крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.
09:30 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Популярний російський мілблогер і командир фронтового підрозділу стверджував, що командувач повітряно-десантних військ Росії генерал-полковник Тєплінскій "врятував" російську 31-шу гвардійську бригаду ПДВ, яка воювала на південь від Бахмута, повторюючи заяви значно менш популярного мілблогера про підрозділи ПДВ на заході Запорізької області. Командир батальйону "Восток" Ходаковскій згадав розмову з тодішнім командиром 31-ї бригади ПДВ полковником Кондрашкіним перед його загибеллю під Бахмутом у середині вересня, у якій Кондрашкін розповів, що його війська зазнали втрат у особовому складі та що їхня мотивація до боротьби впала до критичного рівня. Повідомляється, що Кондрашкін заявив, що російське військове командування вимагало від його підрозділу вжити "рішучих дій", хоча він знав, що його особовий склад страждає від критичної відсутності мотивації. Ходаковскій зазначив, що Кондрашкін утримався від того, щоб висловити свою стурбованість військовому командуванню, і продовжував звинувачувати свої військові невдачі у відсутності консолідації російських військ. Ходаковскій, своєю чергою, зазначив, що проблема не в консолідації, а радше в тому, що Кондрашкіну потрібно було зробити вибір: або "витратити" свої війська в бою, або протестувати наказ російського військового командування за рахунок своєї кар'єри. Ходаковскій зазначив, що у Кондрашкіна ніколи не було шансу зробити цей вибір, оскільки він отримав поранення в бою відразу після розмови, і що Тєплінскій "врятував" 31-шу бригаду, взявши "залишки [бригади] під своє крило" і віддавши їм можливість відпочити від бою. Телеграм-канал, який підтримує Тєплінского, також поширив інформацію Ходаковского, стверджуючи, що російські сили ПДВ – а саме частини 7-ї та 76-ї дивізій ПДВ РФ – стикаються з подібними проблемами на заході Запорізької області. Мілблогер стверджував, що Тєплінскій уже не в змозі врятувати ці підрозділи, оскільки його тихо зняли з посади.
• Російський інструктор десантно-штурмового підрозділу "Шторм Z" припустив, що міноборони Росії відсторонило генерал-лейтенанта Січевого від командування Бахмутським напрямком через погану ефективність.
• Українські вчора війська незначно просунулися в районі межі Донецької та Запорізької області внаслідок продовження контрнаступальних операцій на заході Запорізької області та поблизу Бахмута. Геолокаційні кадри, опубліковані вчора, показують, що українські сили незначно просунулися на північний захід від Новомайорського. Генштаб України повідомив, що українські війська продовжували наступальні дії на Мелітопольському та Бахмутському напрямках. ISW оновлює свою оцінку від 1 жовтня про те, що українські війська втратили позиції в системі окопів на південний захід від Роботиного внаслідок контратак росіян між 13 і 30 вересня. Географічні кадри, опубліковані вчора, і супутникові знімки вказують на те, що українські сили, ймовірно, відбили ці позиції десь між 12 і 17 вересня і зараз їх утримують.
• Популярні суб'єкти російського інформаційного простору продовжують спекулювати про можливе майбутнє "групи Ваґнера" у складі росгвардії.
• Міжнаціональна напруженість і заяви про зверхність чеченських сил "Ахмата" над регулярними російськими військами продовжують породжувати суперечки в російському інформаційному просторі. Як повідомляється, голова політичної партії "Патріоти Росії" і комітету держдуми у справах національностей Сємигін опублікував видалену потім заяву на сайті "Патріоти Росії" на підтримку сина глави Чечні Рамзана Кадирова після того, як сина Кадирова зняли на відео, коли він б'є затриманого, якого звинувачують у спаленні Корану. У дописі зазначалося, що "якби російський солдат так само безкомпромісно захищав свої ідеали, то [чеченському] батальйону "Ахмат" не довелося б виганяти на поле бою бійців ЗС РФ". Пост Сємигіна викликав вчора широку критику в російському інформаційному просторі, аж до того, що один російський чиновник закликав російську владу заборонити депутатам Думи публічно говорити про війну в Україні. Один російський мілблогер звинуватив Сємигіна в спробі розпалювати міжнаціональну ворожнечу, порівнюючи "відважних чеченців з боягузливими росіянами". Пізніше Сємигін виступив із заявою в Telegram, в якій стверджував, що невідомі особи зламали сайт "Патріотів Росії", щоб опублікувати заяву на знак протесту проти законопроєкту про міжнаціональні відносини, який розробляла його команда. Мілблогер також розкритикував заяву Сємигіна про хакера, який розмістив повідомлення, запитуючи, чому Сємигін не видалив заяву раніше або як він міг отримати доступ до веб-сайту "Патріотів Росії", якщо його зламали. ISW вже давно спостерігає напруженість у відносинах між чеченськими і нечеченськими офіційними особами і військовими підрозділами, і тривала емоційна реакція в російській інформації свідчить про те, що ця напруженість все ще присутня.
• Російські війська в ніч з 1 на 2 жовтня завдали маломасштабного удару безпілотниками "Шахед-131/136" по Україні після того, як у вересні 2023 року російські війська завдали рекордної кількості ударів безпілотниками по українській зерновій та портовій інфраструктурі.
• Російські війська вчора вели наступальні операції поблизу Кремінної, поблизу Бахмута, вздовж лінії Авдіївка–Донецьк, на межі Донецької та Запорізької області та на заході Запорізької області.
• Російський батальйон "Восток" продовжував скаржитися 1 жовтня на те, що російське військове командування не виконує своїх обіцянок про те, що підрозділ буде воювати у другому ешелоні, і не надає державних нагород.
• Російські окупаційні чиновники продовжують вивозити українських дітей до Росії під виглядом освітніх поїздок.
09:01 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:
08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
03.10.2023Сили оборони України продовжують ведення оборони на сході та півдні України, наступальної операції на Мелітопольському напрямку та наступальних дій на Бахмутському напрямку, знищують ворога, крок за кроком звільняють тимчасово окуповані території, закріплюються на досягнутих рубежах.
Протягом минулої доби відбулося 35 бойових зіткнень. Загалом, ворог завдав 8 ракетних та 47 авіаційних ударів, здійснив 27 обстрілів з реактивних систем залпового вогню як по позиціях наших військ, так і по цивільних об’єктах нашої держави. Також, російська федерація атакувала Україну 7 ударними БпЛА типу “Shahed-136/131” з південно-східного напрямку. Нашою протиповітряною обороною знищено 4 ворожі “шахеди”. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Авіаційних ударів зазнали: Степок Сумської області; Куп'янськ, Іванівка та Чернещина Харківської області; Зарічне, Спірне, Лиман, Кліщіївка, Олександро-Шультине, Мар'їнка, Новомихайлівка, Парасковіївка, Урожайне, Старомайорське, Новодарівка Донецької області; Мала Токмачка Запорізької області; Миколаївка Херсонської області.
Під артилерійським вогнем опинилися понад 100 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей.
В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, проводить активну диверсійну діяльність з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в бєлгородській області.
В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Куп’янському напрямку противник наступальних (штурмових) дій не вів.
На Лиманському напрямку Сили оборони відбили атаки противника в районі населеного пункту Макіївка Луганської області.
На Бахмутському напрямку противник безуспішно намагався відновити втрачене положення в районі Андріївки Донецької області.
В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку противник намагався відновити втрачене положення в районі Авдіївки Донецької області, але успіху не мав. Крім того, наші захисники успішно відбили атаки ворога в районі східніше Степового Донецької області. Ворог здійснив 10 невдалих атак в районах Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області.
На Шахтарському напрямку українські воїни успішно відбили атаки противника поблизу Старомайорського та Рівнополя Донецької області.
На Запорізькому напрямку противник безуспішно намагався відновити втрачене положення західніше Вербового та південно-східніше Малої Токмачки Запорізької області.
Сили оборони України продовжують наступальну операцію на Мелітопольському напрямку, наступальні (штурмові) дії на Бахмутському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, закріплюються на зайнятих рубежах та виснажують ворога.
В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку Сили оборони ведуть контрбатарейну боротьбу, знищують склади забезпечення та наносять успішне ураження по тилах противника.
Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 1 – по зенітно-ракетному комплексу противника.
Підрозділи ракетних військ уразили 2 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, пункт управління, 2 станції РЕБ та 4 артилерійські засоби противника.