20:10 Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук закликала українців виїхати з окупованого Криму "перечекати деокупацію півострова на підконтрольній території або в третіх країнах".
19:14 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:
Протягом доби відбулось 15 бойових зіткнень. Також російська федерація завдала чергового удару по Україні дронами-камікадзе типу “Shahed-136/131”. У результаті бойової роботи силами та засобами Повітряних сил у взаємодії з ППО інших складових Сил оборони було знищено 14 із 15 “шахедів”. Ворог завдав 5 ракетних та 44 авіаційні удари, здійснив 22 обстріли з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед цивільного населення. Руйнувань і пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Оперативна обстановка на сході та півдні України залишається складною.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи збройних сил білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах, продовжує обстріли населених пунктів з території рф. Артилерійських та мінометних обстрілів ворога зазнали понад 20 населених пунктів, серед них Тур'я, Блешня, Прогрес, Янжулівка Грем'яч Чернігівської області; Нововасилівка, Марчихина Буда, Іскрисківщина, Запсілля, Пожня Сумської області та Уди, Мороховець, Нескучне, Бударки, Тополі Харківської області.
На Куп’янському напрямку противник завдав авіаційних ударів в районі населених пунктів Синьківка, Іванівка, Кислівка Харківської області та Надія Луганської області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали райони понад 10 населених пунктів, зокрема, Берестове, Масютівка, Кучерівка, Іванівка, Кислівка Харківської області.
На Лиманському напрямку Сили оборони успішно відбили атаку противника в районі Білогорівки Луганської області. Авіаційних ударів зазнали райони населених пунктів Невське, Білогорівка Луганської області та Серебрянка, Спірне, Веселе Донецької області. Від артилерійських та мінометних обстрілів постраждали понад 10 населених пунктів, серед них Невське, Білогорівка Луганської області та Новосадове, Торське, Григорівка, Верхньокам'янське, Спірне Донецької області.
На Бахмутському напрямку противник намагався відновити втрачене положення в районі Кліщіївки Донецької області, але успіху не мав. Натомість завдав авіаційного удару в районі цього населеного пункту. Під артилерійським та мінометним вогнем опинилися понад 15 населених пунктів, зокрема, Васюківка, Оріхово-Василівка, Богданівка, Кліщіївка, Біла Гора та Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку Сили оборони успішно тримають оборону на зайнятих рубежах. Противник завдав авіаційного удару біля Авдіївки Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали Керамік, Новобахмутівка, Степове, Тоненьке, Первомайське Донецької області.
На Мар’їнському напрямку протягом доби наші захисники успішно відбили 9 атак ворога в районах Мар’їнки та Побєди Донецької області. Противник завдав авіаційного удару біля Мар’їнки Донецької області. Під вогнем окупантів перебувало понад 10 населених пунктів, серед них Невельське, Олександропіль, Красногорівка, Побєда, Новомихайлівка, Катеринівка Донецької області.
На Шахтарському напрямку ворог завдав авіаційних ударів в районах населених пунктів Вугледар, Урожайне, Старомайорське Донецької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів, серед яких Водяне, Вугледар, Пречистівка, Золота Нива, Благодатне, Урожайне Донецької області.
На Запорізькому напрямку Сили оборони продовжують наступальну операцію. Зокрема, в районі Вербового Запорізької області витісняють противника із займаних позицій, закріпляються на зайнятих рубежах. Противник завдав авіаційного удару поблизу Роботиного Запорізької області. Артилерійських та мінометних обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема Червоне, Залізничне, Гуляйполе, Новоандріївка, Щербаки, Кам'янське Запорізької області.
На Херсонському напрямку противник завдав авіаційних ударів у районах населених пунктів Козацьке, Миколаївка, Ольгівка Херсонської області. Ворожих артилерійських та мінометних обстрілів зазнали близько 10 населених пунктів Херсонської області, серед них Новоолександрівка, Дудчани, Зміївка, Токарівка, Велетенське, Кізомис Херсонської області.
Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському напрямку, наступальні (штурмові) дії на Бахмутському напрямку, завдають окупаційним військам втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту.
Протягом доби авіація Сил оборони завдала 8 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 4 — по зенітно-ракетних комплексах противника.
Підрозділами ракетних військ уражено 1 район зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 1 зенітно-ракетний комплекс, 5 артилерійських засобів та 1 радіолокаційна станція противника.
18:51 Унаслідок удару по Херсону загинула 65-річна жінка – російський снаряд убив її на подвір'ї власного будинку. У ході обстрілу також поранено 27-річного чоловіка.
18:29 Іще три судна, які скористалися тимчасовими коридорами від ВМС України, досягли Чорноморських портів. Як зазначає аґенція "Інтерфакс-Україна", балкери YING HAO 01 і AZARA перебувають у порту "Південний", а ENEIDA тримає курс на порт "Чорноморськ". Їх мають завантажити 127 тис. тонн української агропродукції, а також залізною рудою.
17:05 Президент України Володимир Зеленський відбув зустріч із головою Суверенної ради Судану Абдель Фаттахом аль-Бурганом. Переговори були незапланованими і відбулися в аеропорту Шеннон. Зеленський подякував співрозмовникові за послідовну підтримку Суданом суверенітету й територіальної цілісності України. "Обговорили спільні безпекові виклики, а саме діяльність незаконних збройних формувань, фінансованих Росією. Запросив підтримати ініціативу Grain from Ukraine і взяти участь у цьогорічному саміті. Розглянули можливі майданчики для посилення взаємодії України та країн Африки", – прокоментував Зеленський.
16:16 МАГАТЕ констатує, що на території окупованої Росією Запорізької АЕС залишаються міни, встановлені окупантами раніше. "Під час обходу команда не помітила важкого озброєння, але підтвердила, що міни, про які повідомлялося раніше, залишилися на місці", – йдеться у заяві генерального директора аґенції Рафаеля Гроссі.
14:49 Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук вважає, що у парламенті немає достатньо підтримки для заборони діяльності УПЦ МП. "Мені здається, що поки немає 226 голосів навколо такого важливого законодавчого акту. Виносити його у залу, провалювати для того, щоб просто потішити Російську Федерацію, – то це просто безглуздо і юридично, і політично безвідповідально", – сказав Стефанчук "Радіо Свобода".
14:04 Ініціативна група "Першого грудня" оприлюднила звернення, в котрому закликала українців готуватися до довгої війни і відкинути самозаспокійливі думки про швидку перемогу, адже "головною передумовою тут є наша готовність до самопожертви, в якій ми не знатимемо втоми й розчарувань". "Ми переможемо тільки тоді, коли ця війна буде війною всього народу, а не лише війська; коли ця війна буде справедливою війною в очах цілого світу", – ідеться у зверненні, підписаному Олею Гнатюк, Володимиром Єрмоленком, Євгеном Захаровим, Йосифом Зісельсом, Мирославом Мариновичем, Ігорем Юхновським, Ярославом Яцківим.
#дослівно
Правда та справедливість – запорука вистояти в цій війні та відновити Україну.
Про цю ганебну війну вже сказано багато і в Україні, і у світі. Але ще далеко до того часу, коли про неї ми взнаємо всю правду.
Очевидно одне: ця війна призвела до зміни епох, яка триває нестерпно довго…
Щось у цьому світі таки застигло. Паралізовані інституції, покликані для забезпечення міжнародного порядку. Застиг холодний погляд кровожерливого кремлівського звіра. І застигли серця матерів, дружин і дітей, що втратили своїх рідних.
Зміна епох, що є лише миттю для вічності, справді триває нестерпно довго для нас, її учасників. Як розрахувати сили і вистояти?
Почнімо з психологічної пастки. Просити Бога про якнайшвидше закінчення війни можна і треба, але вважати, що вона закінчиться вже завтра, – категорично ні. Цієї дати не знає ніхто.
Тому краще приготуватися до тривалої війни і зрадіти, коли вона скінчиться раніше, ніж наперед святкувати швидку перемогу, щоразу переживаючи гіркоту розчарування.
Таку саму пастку готує нам переконаність у повній і швидкій перемозі над ворогом. Що ж, віра в нашу повну перемогу виправдана тим, що сатанинство не сміє запанувати на цьому світі. І ця віра в перемогу Добра лише підтверджує, що ми – на правильному боці історії. Проте гірську річку не можна перестрибнути за один раз. Треба зуміти майстерно перестрибувати з каменя на камінь. Отож якщо це доводиться робити і нам – не впадаймо у відчай. Бережімо сили й контролюймо дихання.
Україна масово заговорила про те, як житиме після війни. Це абсолютно правильно в сенсі народної приказки: «Готуй сани влітку, а воза взимку». Проте ми лише в розпалі геополітичного протистояння, і не в одній голові вже промайнула думка, що все йде до великої війни. Отож нам, українцям, слід було б обдумати також, як жити не після війни, а в контексті великої війни. Висновки, яких ми дійдемо, пригодяться нам навіть у тому випадку, якщо великої війни вдасться не допустити.
І головною передумовою тут є наша готовність до самопожертви, в якій ми не знатимемо втоми й розчарувань. Адже на нас лежить борг вдячності перед тими нашими співвітчизниками, які піднялися на найвищі вершини самопожертви. Це не лише Герої Небесної Сотні, а й добровольці, які прямо з Майдану пішли на фронт, і волонтери, без яких фронт у перші місяці війни не втримався б. Це оборонці наших міст і сіл, в яких на перших порах були лиш «коктейлі Молотова», і лікарі та священнослужителі, які рятували тіла й душі наших героїв. Це ті трударі, що взяли на себе щоденний тягар війни і несуть його без слова скарги. В усьому цьому – наш духовний скарб, що його ми не сміємо зрадити.
Проте на ті самі завдання можна поглянути і практичним оком. Для прикладу, в час війни стрімко занепадає мале фермерство. Чи вдасться країні надовго вижити без нього? І хіба, підтримавши фермерів в умовах війни, ми не закладемо тим самим передумови їхнього розквіту після її завершення?
Підсилити опору на власні сили нам потрібно ще й тому, що обіцянки наших партнерів «підтримувати Україну, доки треба буде» зазнають важких випробувань у час виборів, які грядуть у низці західних держав.
Керівництво нашої країни та її дипломати виконали фантастичну роботу, консолідувавши потужну групу країн на підтримку України. Проте так вічно не буде, і країна потребує зрозумілої стратегії реорганізації її життя та впровадження режиму розумного самообмеження. А це означає, що переваги централізованого управління країною з Офісу президента можуть швидко обернутися несподіваними проблемами.
В минулому, щоб дізнатись думку народу, гетьмани скликали віче. В сучасних умовах їхніми відповідниками можуть бути наради в межах професійних кластерів для вироблення загальнонаціональної стратегії. У кожнім разі, й далі покладатися виключно на спроможності одноосібних кризових менеджерів, хай навіть дуже ефективних, стає надто небезпечно.
До того ж війна огранила душі молодого покоління, як різець ювеліра огранює алмаз. Ці молоді люди можуть стати опорою там, де потрібне радикальне зречення застарілих методик. Проте при цьому важливо також знайти безпечний прохід поміж інертністю застарілих підходів і часом непрофесійним запалом неофітів.
Сьогодні в країні йде лавина сигналів про безлад у якихось ділянках управління чи то про застарілість методик його вирішення. Зазвичай ці сигнали формулюються «по-українськи», тобто надміру пристрасно. Це змушує управлінців на різних щаблях влади ставати в позицію самозахисту. Проте навіть життєва мудрість вимагає від керівництва відділити емоції від важливої інформативності тих больових сигналів, оскільки вони вказують на ділянки, які потребують негайного терапевтичного, а часом і хірургічного втручання.
Україна може й повинна бути країною швидких змін, однак суспільство прийме їх лише за умови справедливості й правової захищеності.
У час війни особливо шокують прояви аморальності, якою просякла частина нашого суспільства. Це вона заохочувала агресора, як кволість овечки автоматично приваблює спостережливого хижака. Отож самомобілізація, яка подвигнула народ на активний захист від ворога, має супроводжуватися і самоочищенням суспільства від цієї пухлини, яка загрозлива для всього організму.
Тому нинішня війна має видиму і невидиму площини. На видимій працюють «хаймерси» і жваво літають дрони. На невидимій «випаровується» наше минуле. Так, усе йде не так швидко, як би хотілося. Але ми знаємо: поки в огні цієї війни з нас не «випаруються» старі й негідні навички, наша країна не зазнає очікуваного преображення. Так, вони випаруються не всі – ідеального нічого не буває. Проте вони мають стати винятком, а не правилом.
І прискорити цей процес може кожен чи кожна із нас. Треба тільки на це зважитись. Бо «маленькі» гріхи кожної особи зливаються в один великий гріх усього суспільства. І коли це усвідомимо й цьому протиставимося – то й зуміємо вистояти. Але протиставитись треба не нестримним цькуванням та ненависництвом, а готовністю жити за цивілізованими суспільними правилами. Замість негідного «хейтерства» – творімо осередки якісно нового життя, в яких старе втратить будь-які шанси.
Ми перемогли на перших етапах війни завдяки неймовірній суспільній консолідації. Зараз ця консолідація послаблюється. У суспільстві з’являються нові тріщини і розбрати, причина яких часто криється не у відмінності поглядів і ідеологій, а у відмінності досвіду та дій. Дуже важливо не допустити розширення цих тріщин.
Тил, як усередині країни, так і ззовні, має продовжувати робити все можливе, щоб допомагати фронту, а не «жити своїм життям» та сподіватися на ЗСУ.
Ми переможемо тільки тоді, коли ця війна буде війною всього народу, а не лише війська; коли ця війна буде справедливою війною в очах цілого світу.
Тож у нашій консолідації ми повинні бути правдиві, справедливі і переконливі. Ми повинні вперто виховувати наших дітей у повазі та любові до батьків і України, формувати з них фахівців. Наше військо повинно бути фаховим. Не спішімо посилати воїнів на передову, не навчивши їх володіти сучасною зброєю. Наше старше покоління повинно бути терплячим, вдячним та умілим. Увесь народ має жити спільною вірою та спільними діями. На нас напав ворог, і зі спільною вірою ми маємо його перемогти.
13:40 Українські військові роблять дірки в загальній системі протиповітряної оборони, при тому, що системи ППО є дуже дорогим устаткуванням, на виробництво яких іде багато часу, зазначив начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов в інтерв’ю "The War Zone". А всі системи ППО армія РФ залучила на фронті, а також для захисту Москви:
"Ми проріджуємо загальне охоплення ППО ворога. Такі "дірки" потім використовуються для інших цілей. Крім того, виснажуємо запаси ракет ППО російської армії, вони не безмежні. З політичної точки зору – демонструємо неспроможність російських систем ППО якісно виконувати свою функцію. Це робить їх менш прибутковими на світових ринках озброєнь.
Весь світ бачить, що, попри російські системи ППО, якісь БПЛА все одно атакують Москву, – і ніхто вже не хоче їх купувати.
Водночас населення РФ та особливо великий російський бізнес, крім фінансової сторони, починають відчувати на собі вплив війни. До цього вона для них йшла лише на екранах телевізорів. Це підриває віру населення РФ у "всемогутній російський режим". Вони починають ставити логічні питання, як-от: "Де наша ППО, яка має нас захищати?" – та звинувачувати владу, що вона вкрала всі гроші".
13:28 Кількість травмованих внаслідок ракетного обстрілу Кременчука зросла до 32 людей. Троє осіб у тяжкому стані, повідомив начальник Кременчуцької РВА Олег Лєднік.
12:45 Наразі немає жодних планів щодо збільшення тарифів на електропостачання для побутових споживачів, заспокоїв міністр енергетики України Герман Галущенко, наголосивши, що енергосистема України повністю готова до проходження осінньо-зимового періоду з погляду забезпечення ресурсами, підготовленості генерації та системи передачі.
12:25 Росіяни накопичують високоточні "Калібри" для ударів восени-взимку по об’єктах критичної інфраструктури України, пояснила керівник пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону, пояснюючи те, що зараз ми не спостерігаємо активності використання ракет з носіїв морського базування.
12:00 Найбільший прорив у цьому контрнаступі ще попереду, українським військам потрібно принаймні дійти до міста Токмак, заявив командувач оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Олександр Тарнавський в інтерв'ю для CNN. За його словами, великий прорив ЗСУ в цьому контрнаступі відбудеться після Токмака, зараз росіяни покладаються на глибину своєї лінії оборони там.
Зима не завадить українському контрнаступу, адже більшість бойових поступів зараз проходять пішо: "Погода може бути серйозною перешкодою при просуванні. Але з огляду на те, як ми рухаємося вперед, в основному без транспортних засобів, я не думаю, що погода сильно вплине на контрнаступ". Сильні дощі восени та на початку зими можуть зробити землю мокрою та ускладнити пересування важкої техніки, такої як танки, але українські сили рухаються невеликими групами.
11:50 Президент Володимир Зеленський заявив, що українське суспільство не дозволить парламенту та уряду витрачати гроші під час війни на проведення виборів:
"Ми навіть не порушували питання виборів, тому що воно сьогодні через безпеку неактуальне. Закон забороняє під час війни проводити ті чи інші вибори. Безпека – складний елемент проведення виборів. Перша складність у тому, щоб вибори були проведені демократично та прозоро. Для цього потрібні незалежні спостерігачі з різних країн світу, як це зазвичай відбувається в Україні.
Друге питання: як голосувати людям, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Я навіть говорю не про території, окуповані Росією з 2014 року. Ми говоримо про те, що було окуповано з 24 лютого. Це складність і про це треба думати. Третє: велика кількість українців, навіть не сотні тисяч, а мільйони, за кордоном. Як організувати цей процес – це також дуже складно.
Щоб там не було, ми сьогодні говоримо, що в Україні, коли парламент чи уряд хоче направити гроші на той чи інший напрямок, крім зброї, суспільство не готове це підтримувати. І не просто не готове, а проти, бо йде війна. Тим не менш, ця тема порушується і потрібно бути до неї готовим.
Є найбільша складність. Військові, мільйон людей – як в окопах вони голосуватимуть і як вони голосуватимуть на дільницях біля лінії фронту. Все має бути в бомбосховищах. Ми знаємо Росію – вона просто розстріляє всіх людей, які прийдуть. Про військових, це може бути найбільшою несправедливістю. Люди, які захищають права і свободи громадян, не матимуть прав і свобод, щоб проголосувати. Це якийсь нонсенс".
11:20 Оцінка ситуації на фронті станом на кінець минулої доби від OSINT-групи DeepState:
За останні декілька діб Сили оборони мають незначні успіхи південніше Бахмута та біля Новопрокопівки. Росіяни ж намагаються нагадувати про своє існування перевагою в артилерії та періодичними самовбивчими штурмами.
• Білоруський, Сіверський та Білгородський відтинки – без змін.
• Сватівський відтинок – ситуація біля Новоєгорівки після останніх штурмів ворога знову стабілізувалася, на ділянці ворог посилює артилерійський вплив.
• Бахмутський напрямок – ворога відкинуто від Кліщіївки, а бої йдуть вже на залізничному полотні. Ворог пробував покращити тактичне положення біля Залізнянського та Берхівки, за попередньою інформацією успіху не мав, бої тривають.
• Авдіївський відтинок – без змін.
• Бердянський відтинок – без змін. Ворог проводить підтягування резервів і намагається їх вводити в міру виснажування наявних сил. Лінія фронту тут доволі стабільна.
• Запорізький відтинок – ворог ввів значні резерви на початку місяця, враховуючи їх тип було дивно очікувати, що вони будуть сидіти в обороні. Інформація про пробиття ліній є лише інформаційною спекуляцією. Ворог має ешелоновану оборону, яка не закінчується за останнім окопом.
• Таврійський відтинок – без змін.
11:10 Внаслідок атаки України на штаб Чорноморського флоту Росії в Севастополі загинули щонайменше 9 працівників штабу, поранення отримали 16, серед них — російські генерали, повідомив начальник Головного управління розвідки України Кирило Буданов. Серед поранених – командувач угруповання на Запорізькому напрямку генерал-полковник Романчук, в дуже важкому стані, начальник штабу генерал-лейтенант Цеков, що перебуває без свідомості. Інформації про стан командувача Чорноморського флоту РФ адмірала Віктора Соколова в ГУР наразі немає. Кількість постраждалих звичайних військовослужбовців, які не є працівниками штабу, ще встановлюється.
11:00 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 144 населені пункти на території 11 областей України, підтверджено ураження 92 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.
10:40 Зухвала та кропітка робота ССО дозволила "вчасно та точно" вразити штаб Чорноморського флоту під час проведення наради керівного складу флоту РФ в тимчасово окупованому м. Севастополь, повідомили в Силах спеціальних операцій ЗСУ. Дані було передано Повітряним силам для завдання ураження. Деталі проведення стануть відомі, коли це буде можливо, а результат – десятки загиблих і поранених окупантів, серед яких вищий керівний склад флоту.
10:10 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
• З лютого 2022 року троє командирів одного з найпрестижніших російських десантних полків один за одним або пішли у відставку, або були вбиті.
• Командир 247-го гвардійського десантно-штурмового полку полковник Василій Попов, імовірно, загинув на Оріхівському напрямі, де тривали запеклі бої, на початку вересня 2023 року. Лише за кілька тижнів до цього, у серпні 2023 року, його попередник полковник Пьотр Попов, ймовірно, подав у відставку. Джерела незалежних російських медіа стверджують, що він зробив це на знак протесту проти того, що військові не змогли знайти тіла загиблих росіян.
• У перші тижні вторгнення тодішній командир 247-го полковник Костянтин Зізевський загинув під Миколаєвом. Досвід 247-ї підкреслює надзвичайне виснаження та високу плинність розгорнутих російських військових, навіть серед відносно високих чинів.
10:05 Росіяни вивели в акваторію Чорного моря ракетоносій, станом на 09:00 на бойовому чергуванні там перебуває 4 російські кораблі, серед яких один носій крилатих ракет "Калібр", загальний залп становить до 8 ракет, попередили у Військово-морських силах ЗСУ.
10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
136,2% танків (з них 1,0% за минулий тиждень),
51,4% бойових броньованих машин (з них 0,5% за минулий тиждень),
145,3% автомобільної техніки (з них 3,0% за минулий тиждень),
201,6% артилерійських систем (з них 6,7% за минулий тиждень),
70,8% РСЗВ (з них 1,2% за минулий тиждень),
38,0% засобів ППО (з них 0,5% за минулий тиждень),
25,2% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
35,5% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).
09:40 Вночі російські війська із південно-східного напрямку (Приморсько-Ахтарськ – РФ) атакували Україну в напрямку Запорізької та Дніпропетровської області 15 ударними БпЛА типу “Shahed-136/131”. 14 з них знищено (93%) силами та засобами протиповітряної оборони Повітряних сил у взаємодії із ППО Сил оборони України.
09:35 Вночі Одеська область знову зазнала удару ракетами типу "Онікс", повідомила керівниця пресцентру Оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк в ефірі телемаратону: "Дві ракети влучили в рекреаційну зону Одещини, але це відкрита територія. Критичних і травмованих руйнувань немає".
09:30 Станом на 08:00 в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 5 російських кораблів, серед яких немає носіїв крилатих ракет "Калібр", повідомили у Військово-морських силах ЗСУ.
09:25 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• 22 вересня українські війська завдали ударів із безпілотників і крилатих ракет по окупованому Криму та суттєво пошкодили штаб командування Чорноморського флоту РФ у Севастополі. Про це заявив Стратком ЗСУ. Російські джерела стверджують, що для завдання удару українські сили використовували крилаті ракети Storm Shadow, а кадри з місця подій у соціальних мережах свідчать про значні пошкодження будівлі. Міністерство оборони Росії заявило, що російські засоби ППО збили п'ять українських ракет, і визнало, що український удар пошкодив будівлю штабу командування ЧФ РФ. Російські джерела стверджують, що українські сили завдали удару з безпілотників перед ракетним ударом. Командувач Повітряних сил Збройних Сил України генерал-лейтенант Микола Олещук, оприлюднивши відеозапис удару, подякував українським льотчикам. Речник Південного оперативного командування ЗСУ капітан першого рангу Наталія Гуменюк заявила, що українські війська в майбутньому завдаватимуть ударів по більшій кількості російських військових об'єктів у Криму. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що українські війська продовжуватимуть завдавати ударів по Севастополю, а ЧФ РФ має знищувати власні кораблі, щоб уникнути подальших ударів з боку України.
• Вчора російський інформаційний простір зосередив свою увагу на українському ударі по Севастополю. Один російський мілблогер поскаржився на нездатність російської влади контролювати поширення української інформації про наслідки удару, а інші мілблогери критикували російську владу і російських військових за недостатню реакцію у відповідь. Ще один російський мілблогер стверджував, що такі українські удари по Криму є очікуваними, оскільки Україна та її західні партнери вважають Крим українською територією. Кілька російських мілблогерів стверджували, що західні партнери допомагали українським військам націлитися на штаб-квартиру командування Чорноморського флоту.
• Українські сили просунулися на південь від Бахмута і, як повідомляється, вчора просунулися на заході Запорізької області. Геолокаційні кадри, опубліковані вчора, вказують, що українські сили просунулися на південний схід від Кліщіївки. Пов'язаний з Кремлем мілблогер стверджував, що українські сили трохи просунулися на північ від Новопрокопівки і в даний час знаходяться на відстані близько 800 метрів від околиць населеного пункту, що в цілому відповідає оцінці ISW про наближення українського контрнаступу до цього населеного пункту. Український Генеральний штаб повідомив, що українські війська продовжують вести наступальні операції на Мелітопольському та наступальні дії на Бахмутському напрямках, виснажуючи та завдаючи втрат російським військам по всьому фронту.
• 21 вересня Міністерство оборони США оголосило про новий пакет допомоги у сфері безпеки, згідно з яким Україні буде надано військову техніку на суму 325 мільйонів доларів.
• Повідомляється, що США незабаром передадуть Україні тактичні ракетні комплекси великої дальності (ATACMS). Чотири неназвані американські урядовці повідомили NBC News у статті, опублікованій 22 вересня, що президент США Джо Байден пообіцяв Президенту України Володимиру Зеленському, що США нададуть Україні "невелику кількість ракет великої дальності". Чиновники не вказали, коли США про це оголосять або коли США доставлять ATACMS Україні. Американські урядовці все ще обговорюють тип ракети та кількість ракет, які США нададуть Україні. Кілька неназваних осіб, знайомих з поточними дискусіями щодо ATACMS, також повідомили Washington Post, що адміністрація Байдена планує надати Україні версію ATACMS, озброєну касетними бомбами, а не однією (унітарною) боєголовкою. Washington Post повідомила, що ATACMS, озброєні касетними бомбами, мають дальність дії до 305 км (залежно від версії) і можуть дозволити Україні завдавати удари по російських військових позиціях далеко в тилу.
• Російські спроби посилити розбіжності між Україною та її центральноєвропейськими партнерами, схоже, зазнали невдачі, оскільки вчора прем’єр-міністр Польщі Анджей Дуда підтвердив міцність польсько-українських відносин.
• Український військовий посадовець оперативно спростував російську заяву про те, що на окупованій Херсонщині діють сили "Ваґнера". Кілька російських джерел заявили вчора, що особовий склад "Ваґнера" прибув до районів бойових дій в окупованій Херсонській області та що штурмові загони розподілені там по ділянках фронту. Вчора ж речник Південного оперативного командування капітан першого рангу Наталія Гуменюк спростувала цю заяву і заявила, що російські джерела, ймовірно, поширюють подібні заяви з метою підняття бойового духу російських військових. Гуменюк також заявила, що чеченські сили та сили Росгвардії прибули в окуповану Херсонську область "кілька тижнів тому", щоб запобігти дезертирству російських військовослужбовців. Російські мілблогери можуть стверджувати, що сили "Ваґнера" прибули в окуповану Херсонську область на тлі чуток про те, що сили "Ваґнера" повернуться до бойових дій в Україні, діючи разом із Росгвардією.
• Повідомляється, що ФСБ перевіряє високопосадовців Росгвардії щодо їхньої можливої причетності до заколоту "групи Ваґнера" 24 червня. Російське інсайдерське джерело вчора повідомило, що ФСБ проводить розслідування щодо посадових осіб Росгвардії після того, як Росгвардія дозволила "Ваґнеру" "сховати" снаряди та обладнання на складах Росгвардії одразу після заколоту та в період роззброєння "Ваґнера". Джерело стверджувало, що невстановлений генерал Росгвардії на ім'я "Роман" контролював зберігання до чотирьох великих контейнерів із військовою технікою "Ваґнера" поблизу полігону Росгвардії в районі "Козачий Стан". ISW продовжує оцінювати, що Кремль, ймовірно, мав на меті після заколоту "Ваґнера" консолідувати апарат внутрішньої безпеки Росії навколо Росгвардії.
• Російські війська вели наступальні дії в районі Куп’янська, поблизу Бахмута, уздовж лінії Авдіївка–Донецьк, а також на заході Донецької області та на межі між Донецькою та Запорізькою областями.
• Повідомляється, що російський уряд планує у 2024 році збільшити витрати на оборону на 4,4 трильйона рублів (46 мільярдів доларів).
09:01 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:
08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
23.09.2023Російські окупанти продовжують ігнорувати міжнародне гуманітарне право, обстрілюють не лише позиції українських військ, а й цивільну інфраструктуру населених пунктів. Так, минулої доби російська федерація атакувала Україну 6 ударними БпЛА типу “Shahed-136/131”, з яких 2 знищено засобами протиповітряної оборони України. Окрім цього, від ракетної атаки на місто Кременчук постраждало понад 30 людей, серед яких троє дітей. Також, через цинічний ракетний удар постраждали й мирні жителі Юрківки Запорізької області. Руйнувань та пошкоджень зазнали приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Сьогодні вночі окупанти вчергове атакували Україну ракетами та дронами-камікадзе типу “Shahed-136/131”. Інформація щодо наслідків цієї терористичної атаки наразі уточнюється.
Сили оборони України продовжують ведення оборони на сході та півдні України, наступальної операції на Мелітопольському напрямку та наступальних дій на Бахмутському напрямку, знищують ворога, крок за кроком звільняють тимчасово окуповані території, закріплюються на досягнутих рубежах.
Минулої доби відбулося понад 30 бойових зіткнень. Ворог завдав 5 ракетних та 49 авіаційних ударів, здійснив 24 обстріли з реактивних систем залпового вогню як по позиціях наших військ, так і по цивільних об’єктах держави.
Авіаційних ударів зазнали: Бологівка Харківської області; Надія, Макіївка, Невське, Білогорівка Луганської області; Богданівка, Кліщіївка, Північне, Авдіївка, Красногорівка, Мар’їнка, Водяне, Вугледар, Старомайорське Донецької області; Мала Токмачка, Роботине Запорізької області; Козацьке, Миколаївка, Одрадокам’янка, Тягинка, Антонівка Херсонської області.
Під артилерійським вогнем опинилися понад 120 населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської, Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей.
В зоні відповідальності ОСУВ “Північ” на Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка залишається без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність у прикордонних районах. Проводить активну диверсійну діяльність у прикордонних районах з метою недопущення перекидання наших військ на загрозливі напрямки, нарощує щільність мінно-вибухових загороджень вздовж державного кордону в Бєлгородській області.
В зоні відповідальності ОСУВ “Хортиця” на Бахмутському напрямку Сили оборони успішно відбили атаки противника в районах Міньківки, Оріхово-Василівки та Григорівки Донецької області. Противник намагався відновити втрачене положення в районі Андріївки Донецької області, успіхів не мав. Сили оборони продовжують штурмові дії південніше Бахмута Донецької області, завдають ворогу втрат у живій силі та техніці, закріплюються на досягнутих рубежах.
В зоні відповідальності ОСУВ “Таврія” на Авдіївському напрямку українські воїни успішно відбили атаки противника в районах Авдіївки та Сєверного Донецької області.
На Мар’їнському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районі Мар’їнки та Красногорівки Донецької області, де протягом минулої доби здійснив 12 невдалих спроб витіснити наші підрозділи із займаних позицій.
На Запорізькому напрямку атаки ворога в районах Роботиного та Вербового Запорізької області завершилися для окупантів значними втратами як у живій силі, так і в техніці. Наші захисники продовжують тримати оборону на зайнятих рубежах, завдають окупаційним військам втрат.
На Мелітопольському напрямку Сили оборони продовжують наступальну операцію, завдають окупаційним військам значних втрат в живій силі та техніці, виснажують ворога вздовж всієї лінії фронту та змушують відходити із займаних позицій.
В зоні відповідальності ОСУВ “Одеса” на Херсонському напрямку Сили оборони продовжують контрбатарейну боротьбу, знищують склади забезпечення та наносять успішне ураження по тилах противника.
Протягом минулої доби авіація Сил оборони завдала удару по штабу командування чорноморського флоту росії в тимчасово окупованому Севастополі, 12 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки та 4 – по зенітно-ракетних комплексах противника.
Підрозділами ракетних військ уражено 2 зенітно-ракетні комплекси та 4 артилерійські засоби противника.