23:24 Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що підтримує удари по російській території. "Для того, щоб врятувати своїх людей, чому я маю питати у когось дозволу, що робити на території ворога? Чогось я повинен думати, що мені чогось не дозволено там робити... Чому? Тому що Путін застосує ядерну зброю? Діти, які вмирають, не хвилюють... Це наша проблема і це нам вирішувати, як убивати цього ворога. Це можливо і потрібно – вбивати ворога на його території під час війни. Якщо наші партнери бояться використання своєї зброї, то ми вбиватимемо зі своєї. Але стільки, скільки буде потрібно", – сказав Залужний у інтерв'ю The Washington Post. Коментуючи перспективу звільнення Криму, Залужний заявив: "Щойно у мене будуть засоби, я щось зроблю. Мені начхати – мене ніхто не зупинить".
22:31 Суд постановив заарештувати колишнього настоятеля Києво-Печерської лаври Павла Лебідя після того, як правоохоронці оголосили митрополиту УПЦ МП оновлену підозру про виправдовування російської агресії. Альтернативний запобіжний захід – внесення застави у розмірі 33 млн грн, інформує прокуратура. Згідно з повідомленням BBC New Україна, під час судового засідання прокурор зацитував кілька висловлювань Павла з телефонних розмов, зокрема про те, що "придурки-маразматики в Америці кажуть, що моляться за мир і тут же зброю пхають", "у Тернополі всі одне одного вже б'ють і віддають просто на фронт – вони це, напевно, роблять, щоб вибити східну та центральну Україну, вся ця бандерівщина там буде процвітати", а "Америка б'ється з Росією до останнього українця". Митрополит на це заявив, що цих звинувачень не визнає і "готовий свідчити на Євангелії": "Це все не правда. Я ніколи не був за агресора, я ніколи не був за Путіна".
19:13 Російське гакерське угруповання Armageddon нарощує активність в ІТ-системах державних органів України, зокрема військовослужбовців. Держспецзв'язку просить негайно звертатися до Центру кібербезпеки, якщо на комп'ютері відсутній засіб захисту класу EDR (не "антивірус"). Як повідомляється, основним завданням угруповання є кібершпигунство за Силами безпеки і оборони України. Також відомо щонайменше про один випадок здійснення деструктивної діяльності на об'єкті інформаційної інфраструктури.
18:54 Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ:
Протягом доби російські окупанти завдали чергового ракетно-авіаційного удару по території України, застосувавши 17 ударних безпілотників іранського виробництва «Shahed» та 1 зенітну керовану ракету із ЗРК С-300. В результаті успішної бойової роботи зенітних ракетних підрозділів, винищувальної авіації, мобільних вогневих груп Повітряних сил та протиповітряної оборони інших складових Сил оборони України знищено 16 «шахедів».
Крім того, ворог завдав 43 авіаційні удари та здійснив 17 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось близько 20 бойових зіткнень.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін. Ознак формування наступальних угруповань не виявлено. Визначені підрозділи ЗС білорусі виконують завдання у прикордонних з Україною районах.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник зберігає військову присутність. Протягом доби завдав авіаційного удару в районі Радьківки Сумської області. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 15 населених пунктів, зокрема це Карповичі, Камінь Чернігівської області; Малушине, Бояро-Лежачі Сумської області та Козача Лопань, Нескучне, Тернова Харківської області.
На Куп’янському напрямку наші воїни стійко тримають оборону. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали Дворічна, Западне, Кам’янка, Кислівка, Берестове, Фиголівка Харківської області.
На Лиманському напрямку протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії західніше Діброви Луганської області та східніше Новосадового Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Верхньокам'янське, Спірне, Роздолівка Донецької області.
На Бахмутському напрямку, під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили усі ворожі атаки в районі Берхівки Донецької області. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали понад 10 населених пунктів, серед них Васюківка, Часів Яр, Олександро-Шультине, Диліївка та Північне Донецької області.
На Авдіївському напрямку ворог вів безуспішні наступальні дії в районі Первомайського. Завдав авіаційних ударів в районах Авдіївки та Первомайського Донецької області. У той же час ворог здійснив артилерійські обстріли понад 10 населених пунктів, зокрема це Бердичі, Ласточкине, Авдіївка Донецької області.
На Мар’їнському напрямку, Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ у районі Мар’їнки. Противник здійснив обстріли понад 10 населених пунктів, серед них Красногорівка, Мар’їнка, Побєда та Георгіївка Донецької області.
На Шахтарському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районі Новомихайлівки Донецької області. Здійснив обстріли населених пунктів Парасковіївка, Новомихайлівка, Новоукраїнка, Благодатне та Богоявленка.
На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні подальшого просування наших військ. Завдав авіаційних ударів в районах Малої Токмачки Запорізької області та Грозового Херсонської області. Здійснив артилерійські обстріли понад 20 населених пунктів, серед них Вільне поле, Мала Токмачка, Гуляйполе, Залізничне, Білогір'я Запорізької області; Антонівка, Тягинка, Чорнобаївка, Микільське Херсонської області та місто Херсон. Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.Авіація сил оборони за добу завдала 13 ударів по районах зосередження особового складу та 1 по зенітно-ракетному комплексу противника.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 9 артилерійських засобів на вогневих позиціях.
18:35 Керівник Офісу президента Андрій Єрмак сподівається на продовження "зернової угоди" після 17 липня. "Будемо боротися. Це дуже важливо", – сказав Єрмак журналістам, зазначивши, що роботу з продовження угоди проводять президент Туреччини Реджеп Ердоган і генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш.
18:16 Українську письменницю Оксану Забужко та військовослужбовця режисера Олега Сєнцова нагородили орденом Почесного легіону Франції у Національний день 14 липня, повідомив французький посол Етьєн де Понсен.
17:58 Кабінет Міністрів призначив головою Національної поліції України Івана Вигівського. Дотепер Вигівський очолював головне управління в Києві, виконував обов'язки керівника Нацполіції.
17:31 Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Владімір Путін погодився з необхідністю продовжити "зернову угоду". Термін дії теперішніх домовленостей вичерпується 17 липня.
17:07 Сполучені Штати викуповують у Тайваню MIM-23 Hawk у модифікації Phase III, списані минулого місяця, повідомляє Taiwan News. Сторони домовилися, що ці системи передадуть Силам оборони України.
16:33 У Миколаєві на підприємстві "Нібулон" розпочали будівництво судна для розмінування, повідомив директор із взаємодії з органами влади та питань сталого розвитку компанії Михайло Різак. Замовник – ДСНС. Основне призначення – розмінування міжнародних внутрішніх водних шляхів.
16:10 Бійці ПВК "Ваґнер" почали тренувати військовослужбовців білоруської тероборони, повідомило лукашенківське міноборони. Вишкіл проходить на полігоні біля міста Осиповичі, "ваґнерівці" є інструкторами з деяких дисциплін.
15:41 Диверсант генштабу ЗС РФ, який займався підготовкою підриву транспортної інфраструктури у Рівненській області, отримав за вироком суду 10 років ув'язнення. "Агресор сподівався зірвати поставки іноземного озброєння та боєприпасів для Сил оборони на східному та південному фронтах. Для виконання ворожого завдання злочинець провів розвідку території навколо інфраструктурних об’єктів і готувався до встановлення вибухівок у найбільш «вразливих» місцях обох транспортних шляхів", – поінформувала СБУ.
15:26 У роковини кривавої ракетної атаки по Вінниці ГУР заявило, що російських воєнних злочинців чекатиме відплата, і нагадало про недавнє вбивство командира підводного човна. "Усіх московських душогубів, убивць українських дітей та всіх воєнних злочинців Україна обов’язково віддасть під міжнародний трибунал. День розплати настане – рано чи пізно, але невідворотно. Історія одного російського командира-підводника, причетного до воєнного злочину у Вінниці, свідчить, що від суду можна ховатись, але від відповідальності все одно не втекти. Головне управління розвідки Міністерства оборони України нагадує – за кожен воєнний злочин буде справедлива відплата", – заявило ГУР. Нагадаємо, за кілька днів до цих роковин у Росії застрелили командира підводного човна "Краснодар" Станіслава Ржицького. Рік тому внаслідок російського удару по Вінниці загинуло 27 людей, серед них було троє маленьких дітей.
15:03 Президент України Володимир Зеленський заявив про нарощування українського виробництва у галузі ВПК, зокрема про "хороший результат" щодо БПЛА. Ставка Верховного Головнокомандувача обговорила ситуацію на фронті, просування військ, оборону; нові оборонні пакети; покращення логістики постачання; захист атомних станцій та північного кордону.
14:42 Росія вивела із Білорусі майже всіх своїх військовослужбовців, заявив речник Держприкордонслужби Андрій Демченко. "Ще донедавна ми фіксували цю кількість на рівні до 2 тисяч військовослужбовців, але на даний момент пройшла чергова ротація і практично всі російські військові виведені з території Білорусі", – сказав він. Демченко не виключає, що згодом чергові підрозділи ввійдуть на територію Білорусі й надалі використовуватимуть країну як майданчик або полігон для навчання своїх підрозділів – але наразі таких пересувань не зафіксовано. "Ситуація по кордону з Білоруссю залишається повністю контрольованою. По той бік кордону ми не бачимо, щоб ворог мав угруповання, яке могло б здійснити повторне вторгнення на територію України. Попри все ми маємо бути готовими до будь-якого розвитку ситуації", – додав він.
14:19 Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав "прикрим непорозумінням" заяву міністра оборони Великої Британії Бена Воллеса про недостатню вдячність українців за надану допомогу. "Правда полягає у тому, що, вибачте, у нас війна! І коли мене запитують часто колеги, міністри й іноземні журналісти: а чи достатньо вам передали зброї? Кажу: зброї буде недостатньо рівно стільки, скільки триватиме наш шлях до перемоги. Коли переможемо, тоді я скажу: дякую, зброї було достатньо. Але поки триває боротьба – зброї недостатньо", – сказав Кулеба в етері телемаратону. "Чому я вважаю, що це непорозуміння? Ми ж сиділи поруч – Президент України поруч із прем'єр-міністром Британії... Я сидів з Олексієм Резніковим, поруч сиділи мій британський колега Джеймс Клеверлі і Бен Воллес – і прямо там у залі Олексій з Воллесом домовився про одне важливе рішення по зброї. Насправді все нормально", – запевнив Кулеба.
13:51 Україна повернула на вільну землю тіла ще 62 полеглих захисників. З-поміж них четверо воїнів померли у ворожому полоні внаслідок поранення, хвороби та неналежного медичного догляду, повідомило Мінреінтеграції. Після ідентифікації тіла передадуть родинам для гідного поховання.
13:25 Головним сержантом 47-ї окремої механізованої бригади "Маґура" затвердили Віталія Аверіна. Раніше цю позицію займав Валерій Маркус, та він через гострі розбіжності з керівництвом попросився на нижчу посаду. Аверін пішов на війну добровольцем у 2014 році, брав участь у боях за Іловайськ, Широкине, Попасну; нагороджений орденом "За мужність" III ступеня. Сам Маркус заявив, що в його заяві кожне слово було виваженим, як і кожна дія довкола цього рапорту, і запевнив, що кожна дія матиме наслідки. Валерій відмовився коментувати потоки критики у свій бік, пообіцявши дати відповідь недоброзичливцям згодом. "Я ще декілька днів помовчу", – сказав він.
13:07 Верховна Рада перенесла державне свято – Різдво – із 7 січня на 25 грудня, внісши зміни до Кодексу законів про працю України. Законодавець також встановив, що 1 жовтня відзначатиметься День захисників і захисниць України (раніше – 14 жовтня), а День української державності – 15 липня (раніше – 28 липня). Зі слів народного депутата Олексія Гончаренка, нововведення почнуть діяти з 1 вересня. "Тобто День Української Державності відсвяткують ще 28 липня у цьому році, у наступному буде 15 липня. А вже День захисників і захисниць – 1 жовтня", – прокоментував Гончаренко. Нагадаємо, 1 вересня дві основні українські Церкви – ПЦУ та УГКЦ – переходять на новоюліанський календар.
12:43 У звільненому минулого року селі Степове (Миколаївщина) виявили тіла двох цивільних, яких замордували росіяни. "Їх торік навесні розстріляли військові РФ", – повідомив Офіс генпрокурора. Тіла загиблих ексгумували і направили на судово-медичну експертизу для дослідження. Слідство прагне встановити вбивць.
12:21 Болгарія відправила великий пакет військової допомоги Україні, до якого ввійшло 100 одиниць бронетехніки. Це перше відкрите офіційне рішення Софії допомогти українцям важким озброєнням, пише EurActiv. "Це броньована військова техніка, яку ніколи не використовували. Її зберігання і технічне обслуговування призводить до витрат. Українці подбають про те, щоб ця техніка їм стала у пригоді", – заявив депутат Івайло Мірчев із правлячої коаліції.
12:10 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 120 населених пунктів на території 9 областей України, підтверджено ураження 59 об’єктів інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.
11:51 Голови фракцій Верховної Ради внесли на розгляд проєкт постанови із закликом до президента Грузії Саломе Зурабішвілі помилувати третього президента Грузії, громадянина України Міхеїла Саакашвілі з огляду на його важкий фізичний стан. Також Верховній Раді запропоновано попросити парламенти держав – членів Європейського Союзу ухвалити відповідні рішення та резолюції.
11:19 Чехія, Данія, Нідерланди, Норвегія, Іспанія та Швеція за першу добу після саміту НАТО у Вільнюсі приєдналися до "гарантій безпеки" для України, запропонованих країнами "Великої сімки", повідомив Президент України Володимир Зеленський.
11:09 З ремонту, який тривав у межах масштабної ремонтної кампанії енергетичних об’єктів, вийшов енергоблок теплової генерації потужністю 240 МВт; електроенергії, яку виробляють українські електростанції, повністю достатньо для покриття потреб споживачів, повідомили в Міненерго. Через негоду та спричинені нею технологічні порушення знеструмлено 140 населених пунктів у Київській, Полтавській, Львівській, Чернігівській, Одеській, Чернівецькій областях. Через обстріли знеструмлювали споживачів у Дніпропетровській, Донецькій, Чернігівській, Харківській, Запорізькій та Херсонській областях.
10:51 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
12 липня 2023 року російські державні ЗМІ повідомили, що атомні підводні човни Північного флоту Росії не братимуть участі в головному параді флоту на день ВМФ у Санкт-Петербурзі 30 липня 2023 року.
З моменту створення нинішнього формату дня ВМФ у 2017-му це вперше в ньому не беруть участь атомні підводні човни. Ця зміна, ймовірно, пов'язана насамперед із необхідністю проведення технічного обслуговування і збереження готовності до операцій і навчань.
Існує також реальна можливість того, що на це рішення вплинули міркування внутрішньої безпеки після спроби заколоту "групи Ваґнера".
10:35 Телеґрам-канали поширюють фото готелю "Дюна" в Бердянську, котрий 11 липня зазнав удару ракетами ЗСУ; тоді було вбито російського генерала Олєґа Цокова.
10:19 Вночі безпілотники атакували Вороніж і Курську область. Як повідомив губернатор Курщини Роман Старовойт, унаслідок вибуху в місті Курчатов пошкоджено багатоквартирний будинок – на ньому посічено фасад і вікна, але "критично важливі об'єкти" (в Курчатові розташована АЕС) не постраждали.
10:05 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
119,9% танків (з них 0,7% за минулий тиждень),
46,2% бойових броньованих машин (з них 0,3% за минулий тиждень),
117,0% автомобільної техніки (з них 1,8% за минулий тиждень),
144,4% артилерійських систем (з них 3,3% за минулий тиждень),
61,0% РСЗВ (з них 1,7% за минулий тиждень),
25,2% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
34,8% гелікоптерів (з них 0,1% за минулий тиждень),
30,2% засобів ППО (з них 0,9% за минулий тиждень).
09:45 Українські війська мають успіх на Бахмутському напрямку, повідомив речник Генерального штабу Збройних Сил України Андрій Ковальов.
Сили оборони продовжують вести наступальні дії північніше та південніше міста Бахмут. На напрямку Біла Гора – Андріївка мали успіх, закріплюються на досягнутих рубежах.
Українські військові продовжують стримувати наступ росіян на Куп’янському, Лиманському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Ворог активно застосовує тут свої резерви, тривають важкі бої.
09:30 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Колишній командувач 58-ї загальновійськової армії генерал-майор Іван Попов заявив у оприлюдненому аудіо, що міністр оборони Росії Сєрґєй Шойґу відправив його у відставку за те, що він постійно скаржився на проблеми на західній лінії фронту в Запорізькій області перед вищим командуванням. Депутат держдуми РФ і колишній заступник командувача Південного військового округу генерал-лейтенант Андрєй Гурульов 12 липня оприлюднив аудіозвернення Попова, в якому Попов заявив, що російське командування звільнило його за висловлення скарг на відсутність підтримки російських військ і замінило його генерал-лейтенантом Дєнісом Ляміним. Попов стверджував, що висловлював занепокоєння "найвищому рівню" російського командування з приводу відсутності у Росії можливостей контрбатарейної боротьби, відсутності станцій артилерійської розвідки, значних втрат росіян від вогню української артилерії та інших питань. Попов стверджував, що Шойґу звільнив його через те, що його чесність в озвученні різних проблем у російській армії загрожувала російському командуванню. Попов заявив, що він вирішив "називати речі своїми іменами" в ім’я своїх загиблих товаришів замість того, щоб "залишатися в мовчазному боягузтві". Раніше російські джерела повідомляли, що начальник генштабу РФ генерал армії Валєрій Гєрасімов звільнив Попова за висловлення стурбованості необхідністю ротації військ на заході Запорізької області на тлі контрнаступальних операцій України. Найімовірніше, Попов знав, що одержувач його повідомлення у ветеранському середовищі 58-ї ЗВА зіллє аудіозапис. Як повідомляється, Попов розповсюдив запис різним особам, в тім числі з командування, особового складу і ветеранів 58-ї ЗВА. Гурульов, колишній начальник штабу 58-ї ЗВА, опублікував запис у своєму telegram-каналі 12 липня, після чого деякі відомі представники російської ультранаціоналістичної спільноти розкритикували його за порушення недоторканності приватного чату. Вони звинуватили Гурульова у витоку аудіозапису з метою політизації ситуації та посилення власної публічної привабливості. Вибір Попова розповсюдити аудіо серед учасників спільноти ветеранів Росії свідчить про те, що він, ймовірно, використовував неофіційні або незахищені канали для розповсюдження цього повідомлення та що він, можливо, усвідомлював ризик використання таких каналів для нібито обмеженої аудиторії. Можливо, Попов мав на меті, щоб деякі одержувачі оприлюднили аудіо. Гурульов є відомим серед російської ветеранської спільноти, він раніше критикував ведення війни російським міноборони, тому, ймовірно, поширив такий запис із незахищеного каналу. Один мілблогер стверджував, що Попов навмисно оприлюднив аудіо, щоб продемонструвати, що не боїться гніву російського військового командування. Російське джерело оприлюднило скарги Попова та повідомлення про його звільнення 11 липня до витоку запису, що може припустити, що Попов міг узгодити час витоку 12 липня. Попов прирівняв себе до лідера повстання менш ніж через місяць після повстання "групи Ваґнера", називав себе "Спартаком" (своїм давнім позивним), а своїх підлеглих – "гладіаторами", ймовірно, навмисно посилаючись на пам’ять лідера повстання римських рабів Спартака, щоб підкреслити себе як відокремленого від бездарного та активно шкідливого російського військового командування. Попов стверджував, що "найвищий командувач" Росії атакує російські сили з тилу, коли вони захищаються від українського контрнаступу на лінії фронту, і представив себе морально зобов’язаним висловити свою стурбованість російському військовому командуванню. Це помітно нагадує риторику фінансиста "групи Ваґнера" Євґєнія Пріґожина напередодні та під час його збройного повстання 24 червня. Однак Попов не відомий своїми зв’язками з "Ваґнером" чи Пріґожиним.
• Попов, ймовірно, намагався звернутися до Кремля з проханням частково або повністю відсторонити Гєрасімова від командування операціями в Україні. Ймовірно, Попов своєю спробою пробував повторити успішне звернення Тєплінського до Путіна в березні, коли Тєплінський тимчасово подав у відставку в січні через конфлікт із Гєрасімовим щодо використання повітряно-десантних сил в атаках навколо Соледара та, як повідомляється, використав зв’язки у ветеранських спільнотах, щоб напряму звернутися до Путіна. Можливо, Попов намагався використати можливе занепокоєння Кремля щодо зростання зневаги до Гєрасімова, щоб підняти власний авторитет у спосіб, що нагадує підвищення Тєплінського до заступника начальника театру військових дій.
• Можливо, Гєрасімов намагався захиститися перед Путіним від небажаної критики, щоби зберегти його непоінформованість, звільнивши Попова, перш ніж той міг звернутися безпосередньо до Кремля. Джерело, пов'язане з російськими спецслужбами, стверджує, що ще до того, як Гєрасімов звільнив його з посади, Попов говорив, що звернеться до Путіна, – це може свідчити про те, що Гєрасімов безпосередньо відреагував на погрозу Попова. ISW раніше помітила, що Путін ігнорував скарги російських офіційних осіб, які виступали від імені російських військовослужбовців – ймовірно, щоб дистанціюватися від російських воєнних невдач. Наприклад, секретар генеральної ради партії "Єдіная Росія" Андрєй Турчак у лютому 2023 року провів прямий брифінг безпосередньо перед Путіним щодо жахливого стану російського зимово-весняного наступу, але не зміг ініціювати зміну командування. За оцінками ISW, звернення Тєплінського до російських ветеранських спільнот, однак, змусило Путіна відреагувати на скарги про необхідність підготовки до українських контрнаступів у березні. Це демонструє, що Путін вважав за краще залишатися в невіданні, поки не зіткнувся з потенційною негативною реакцією з боку військових чиновників і російських ветеранів. Можливо, Путін доручив Гєрасімову запобігати подібним компрометуючим ситуаціям і вирішувати їх до того, як ці інциденти дійдуть до Кремля.
• Спроба Попова напряму звернутися до Путіна по підтримку та його непідпорядкування командуванню Гєрасімова свідчить про корозію, яка склалася в російському командуванні та військах, які воюють в Україні. Спроби Попова і Тєплінського підштовхнути Путіна до дій проти Гєрасімова нагадують заколот Пріґожина 24 червня, під час якого сили "Ваґнера" намагалися змусити Путіна усунути Гєрасімова і Шойґу. Три відомі фігури в російських воєнних діях в Україні (Тєплінський, Пріґожин і Попов) зараз намагаються послабити владу Гєрасімова і Шойґу через глибоку стурбованість виснаженням їхніх сил і намагаються використати свою відповідальність за ключові ділянки фронту, щоб вийти за рамки субординації і змусити Кремль діяти на їхню користь. ISW вже оцінював, що публічні розбіжності між російськими військами в Україні щодо постачання і бойових завдань, а також очевидна необхідність міністерства оборони Росії вести переговори з підлеглими командирами з цих питань, свідчать про наявність серйозних проблем у системі підпорядкування. Зростання кількості прецедентів, коли командири, підлеглі Гєрасімову, порушують субординацію для досягнення бажаних цілей, може бути наслідком того, що командири заохочені до порушення субординації. Російські командири, можливо, все частіше беруть забезпечення своїх військ у власні руки з огляду на постійні невдачі МО РФ із розв'язанням ендемічних проблем, пов'язаних із російськими воєнними діями в Україні. Посилення крихкості російської вертикалі командування може призвести до критичної кризи командування і контролю в майбутньому, коли підтримка польових командирів російського військового командування може стати ще слабшою.
• Російські мілблогери по-різному відреагували на звільнення Попова, хоча ніхто не заперечив скарг Попова на проблеми, які відчувають російські війська на фронті. Багато російських джерел характеризували Попова як «розумного», «компетентного» та «авторитетного» і стверджували, що він був хорошим командиром, який мав широку підтримку своїх військ.
• Перебої в роботі російського командування, яке контролює російські оборонні операції на півдні України, ймовірно, матимуть тимчасовий і незначний вплив на російські сили.
• Звільнення Попова через питання про втрати росіян і повідомлення про скарги на відсутність ротації сил ще більше підтверджує оцінку ISW про те, що російська оборона в Україні, ймовірно, крихка. Раніше ISW оцінювало, що російським силам не вистачає резервів для ротації фронтових підрозділів і що без оперативних резервів у разі українського прориву російським силам доведеться відступити на підготовлені оборонні позиції без значної підтримки. Скарга Попова щодо втрат росіян від артилерійського вогню, ймовірно, вказує на те, що російські війська потребують ротації та підкріплення, щоб підтримувати свою оборону на заході Запорізької області. Відсутність у Росії резервів, ймовірно, не дала Гєрасімову можливості серйозно розглянути апеляцію Попова, а звільнення Попова ще більше продемонструвало, що російські сили не можуть проводити ротацію сил. Очевидна відсутність ротації сил на всьому театрі воєнних дій свідчить про те, що російським силам доведеться покладатися на наявні та вже ослаблені сили у разі будь-якого українського прориву. Скарги Попова на низьку контрбатарейну спроможність російських військ і значні втрати росіян від вогню української артилерії, ймовірно, є результатом того, що ISW оцінює як спроби України максимально ослабити російські сили, які обороняються на півдні України.
• Українські війська 13 липня продовжували контрнаступальні дії щонайменше на трьох ділянках лінії фронту, на окремих ділянках досягли успіхів. У Генштабі України повідомили, що українські війська продовжують наступальні дії на Бахмутському, Мелітопольському (захід Запорізької області) та Бердянському (район межі Донецької та Запорізької області) напрямках. Генштаб України повідомив, що українські сили досягли часткового успіху на напрямках Новоданилівка–Широка Балка (приблизно 3 км на південь від Оріхова) та Мала Токмачка–Новопокровка (6–13 км на південний схід від Оріхова). Українські офіційні особи також повідомили, що українські сили наступали на південному фланзі Бахмута. Геолокаційні кадри, опубліковані 11 липня, показують, що українські сили нещодавно здійснили обмежене просування на північ від Красногорівки (9 км на північ від Авдіївки).
• Повідомляється, що Кремль наказав після збройного повстання "групи Ваґнера" 24 червня затримати та відсторонити кількох старших військових офіцерів. Це підтверджує попередню оцінку ISW про те, що Кремль, ймовірно, має намір очистити міноборони від осіб, яких вважають нелояльними.
• Кремль все ще не визначився з наслідками збройного заколоту "Ваґнера", оскільки майбутнє "групи Ваґнера" і Пріґожина залишається неясним. На опублікованих 13 липня відео з геолокацією нібито видно, як сили "Ваґнера" їдуть по трасі М4 у Воронезькій області, передислоковуючись з польових таборів, ймовірно, в тилу окупованої Росією України. Російський мілблогер стверджує, що на відеозаписах видно російську поліцію, яка супроводжує колону, і автобуси з білоруськими номерними знаками, що, можливо, вказує на пункт призначення колони. Російські військові продовжують висловлювати занепокоєння безпекою штабу в Ростові-на-Дону. Знимки, опубліковані 13 липня, показують, що російські сили розмістили навколо штабу габіони, заповнені піском, а мілблогери стверджують, що зовні будівлі перебувають невизначені спецпризначенці та броньований автомобіль з кулеметом.
• 13 липня російські війська завдали серії ударів з безпілотників "Шахед" по території України.
• Російські й українські війська вели позиційні бої під Кремінною.
• Українські сили здійснили наземні атаки та, як повідомляється, просунулися навколо Бахмута.
• Українські та російські сили продовжують вести наземні атаки на лінії Авдіївка–Донецьк.
• Збройні Сили України повідомили про проведення обмежених наступальних дій на заході Донецької області та продовження контрнаступальних дій на межі Донецької та Запорізької областей.
• Станом на 13 липня українські війська продовжували контрнаступальні дії та досягли певних успіхів у західній частині Запорізької області.
• Можливо, Росія не виконує деяких своїх зобов’язань перед Іраном у рамках їхнього двостороннього партнерства у сфері безпеки, навіть якщо російські військові продовжують значною мірою покладатися на безпілотники іранського виробництва в Україні. Дослідницька група Bourse and Bazaar, що базується у Великій Британії, повідомила 13 липня, що нинішні та колишні іранські дипломати стверджують, що Іран завершив оплату 50 російських винищувачів СУ-35 під час другого терміну президента Ірану Хасана Роухані між 2017 і 2021 роками. Росія досі не поставила СУ-35 до Ірану, незважаючи на спекуляції, а іранські джерела Bourse and Bazaar заявили, що Росія, ймовірно, не зможе поставити винищувачі до Ірану до кінця 2023 року, як обіцяла. The Wall Street Journal повідомила 13 липня, що знайдені в Україні іранські безпілотники свідчать про те, що іранські компанії відтворюють компоненти безпілотників, які раніше вони отримували від західних фірм. Як повідомляється, слідчі з питань зброї в Україні виявили деталі у збитих безпілотниках, які вказують на те, що іранська приватна електронна фірма Sarmad Electronics Sepahan почала виробляти аналоги деталей, які раніше надходили від японських виробників електроніки. Зусилля Ірану з виробництва власних компонентів, схоже, частково спрямовані на підтримку поставок безпілотників до Росії, а також мають внутрішню цінність для Ірану. Неможливість постачання Су-35 до Ірану навряд чи порушить зобов'язання Ірану щодо надання Росії безпілотників, хоча затримка із постачанням може стати більшою перешкодою для подальших зусиль зі зміцнення російсько-іранського двостороннього партнерства у сфері безпеки.
• 13 липня агентство Associated Press повідомило, що російські війська й окупаційна адміністрація проводять широкомасштабну кампанію із затримання та жорстокого поводження з цивільними особами та планують побудувати додаткову інфраструктуру інтернованих осіб на окупованих територіях.
09:09 З вечора і до 4-ї ранку росіяни з південно-східного напрямку (Приморсько-Ахтарськ) атакували Україну 17 ударними безпілотниками іранського виробництва типу «Shahed». 16 «шахедів» знищено в результаті бойової роботи у південних та східних областях.
09:01 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:
08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
Російська федерація продовжує вести загарбницьку війну. Противник продовжує вбивати мирне населення України.
Сьогодні вночі ворог знову атакував територію України, застосувавши іранські ударні БпЛА типу “Shahed”. Інформація щодо наслідків цієї атаки наразі уточнюється.
Протягом минулої доби російські окупанти завдали ракетно-авіаційного удару по території України, застосувавши 2 крилаті ракети “Калібр”, 1 балістичну ракету “Іскандер-М” та 20 іранських ударних БпЛА “Shahed”. В результаті успішної бойової роботи Сил оборони України знищено 2 крилаті ракети “Калібр” та 20 ударних дронів. Також ворог завдав 52 авіаційні удари та здійснив близько 50 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах. На жаль, постраждали цивільні люди, серед яких є діти, руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна та адміністративна інфраструктура.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Противник і надалі зосереджує основні зусилля на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, тривають важкі бої. Протягом доби відбулось близько 30 бойових зіткнень.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках противник протягом минулої доби завдав авіаційного удару в районі Ветеринарного Харківської області. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 15 населених пунктів, зокрема це Камінь Чернігівської області; Покровка, Рясне, Велика Писарівка Сумської області та Муравське, Олійникове, Різникове, Бологівка Харківської області.
На Куп’янському напрямку наші воїни стійко тримають оборону. Противник завдав авіаційних ударів в районах Кислівки та Котлярівки. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали Строївка, Красне Перше, Новомлинськ, Дворічна, Западне, Куп’янськ Харківської області.
На Лиманському напрямку протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії східніше Невського Луганської області та східніше Тернів на Донеччині. Завдав авіаційних ударів в районах Невського і Білогорівки Луганської області та Спірного Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема Невське, Білогорівка на Луганщині та Торське, Верхньокам'янське, Спірне і Роздолівка Донецької області.
На Бахмутському напрямку, під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили усі ворожі атаки в районі Берхівки. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Васюківка, Часів Яр, Олександро-Шультине, Диліївка та Північне Донецької області.
На Авдіївському напрямку, під щільним вогнем артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки російських військ у районі Первомайського. Ворог завдав авіаційного удару біля Авдіївки. У той же час, здійснив артилерійські обстріли понад 10 населених пунктів, зокрема це Бердичі, Степове та Авдіївка Донецької області.
На Мар’їнському напрямку, Сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районі Мар’їнки. Противник здійснив обстріли понад 10 населених пунктів, серед них Красногорівка, Мар’їнка та Георгіївка Донецької області.
На Шахтарському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії в районі Новомихайлівки. Завдав авіаційного удару біля Макарівки та здійснив обстріли населених пунктів Парасковіївка, Новомихайлівка, Новоукраїнка, Сторожеве, Благодатне та Макарівка Донецької області.
На Запорізькому та Херсонському напрямках противник зосереджує основні зусилля на недопущенні подальшого просування наших військ. Завдав авіаційних ударів у районах населених пунктів Приютне, Рівнопіль, Мала Токмачка, Оріхів, Малокатеринівка Запорізької області та Козацьке Херсонської області. Здійснив артилерійські обстріли понад 20 населених пунктів, серед них Новодарівка, Малинівка, Гуляйполе, Залізничне, Білогір'я, Оріхів Запорізької області; Золота Балка, Михайлівка, Антонівка, Чорнобаївка, Кізомис Херсонської області та місто Херсон. Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, завдають вогневого ураження артилерією по виявлених цілях противника, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
Авіація сил оборони за минулу добу завдала 8 ударів по районах зосередження особового складу та 2 по зенітно-ракетних комплексах противника.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили район зосередження живої сили, озброєння та військової техніки, 2 склади боєприпасів, 10 артилерійських засобів на вогневих позиціях, 3 засоби протиповітряної оборони, радіолокаційну станцію контрбатарейної боротьби, станцію радіоелектронної боротьби та ще одну важливу ціль ворога.
14.07.2023