Росія інфікує брехнею

Пандемія коронавірусу стала періодом потужної активізації кремлівської пропаганди. Зі спалахом глобальної хвороби російські фейкотворці взріли перед собою величезне поле для маніпуляцій, виявили нові аргументи для розвитку старих антизахідних і антидемократичних наративів, а також взялися намотувати клубки нових конспірологічних теорій.

 

Чипізація Білла Ґейтса, масонський контроль за народонаселенням, американські лабораторії в Україні, крах нездалої демократії і праведна війна Росії та Китаю – в орієнтованих на Москву медіях постійно виринають різноманітні бздури. Їхньою помітною особливістю є повторюваність. А коли фейк повторюється, то це комусь, отже, вигідно.

 

Офіційний підрозділ Єврокомісії East StratCom у свіжому місячному звіті на тему COVID-19 зазначає, що автори фейків «намагаються посіяти невизначеність у суспільстві, а також примножити страхи та невпевненість людей задля втілення власних інтересів». Основним джерелом «коронавірусної» пропаганди названо Росію. Котра виявилася спроможною працювати не лише за себе, а і, як полюбляють говорити в Росії, «за того хлопця» – за Китай.

 

Втім, навіть самі російські медії в якийсь момент оторопіли від власних фантазій. Експерти East StratCom – Оперативної робочої група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішньополітичної діяльності – виявили різкий спад російської пропаганди в той момент, коли COVID-19 вдарив уже по самих росіянах. Кісєльов, Соловйов, Скабєєва у певний момент перемкнулися на давні теми своїх передач (український Майдан, трагедія MH17 тощо), але перестали дурити людей на тему коронавірусу. Причина – фейки почали підривати довіру до епідеміологічної політики самої Москви.

 

Росії ввижаються чортики

 

Якщо зупинятися на персонах, то основними антигероями російської пропаганди є засновник корпорації Microsoft Білл Ґейтс і бізнесмен-філантроп Джордж Сорос.

 

Сороса тим не здивуєш: він є постійною жертвою московської інформаційної політики, а також об’єктом для цькувань з боку проросійських українських політиків. Натомість Ґейтс – доволі новенький герой зведень на тему дезінформації. Сплеск уваги до його особи зумовлений сферою благодійницького заангажування американського бізнесмена – вакцинацією, а також висловлюванням Ґейтса кількарічної давнини про те, що людство може виявитися загроженим з боку невідомих епідемій.

 

 

Матеріали про стосунок Ґейтса до коронавірусу публікує не лише «жовта» чи маргінальна преса, а й приналежні урядові медії: телеканал «Россія», мережа Russia Today, канал Міністерства оборони «Звєзда» тощо.

 

Закиди проти Білла Ґейтса відтворюють два кліше. Одна з позицій наполягає на тому, що засновник Microsoft має грошовий визиск із пандемії, а його благочинна діяльність – то лише ширма для скупого і цинічного капіталізму. Закид у спробах заробити на людській біді – грубий, але він поступається інакшому кліше. Прокремлівські медії передбачають і гіршу мотивацію пана Ґейтса – намір спровокувати таку епідеміологічну й економічну ситуацію, котра посприяє зменшенню кількості населення на планеті.

 

Російські автори для згущування конспірологічних теорій докотилися до використання проти Ґейтса диявольських метафор: експерти East StratCom виявили на маргінальних сайтах збільшення випадків, коли прізвище засновника Microsoft згадується в контексті антихриста, сатани. Одним із аргументів на користь конспірологів є знимка Мелінди Ґейтс, дружини бізнесмена і співзасновниці сімейної благодійної фундації, на котрій вона зображена із натільним хрестиком у вигляді Хреста Святого Петра (хреста, перевернутого на 180⁰).

 

 

Апогеєм антиґейтсівської пропаганди на рос-ТБ стала телепередача «Бєсоґон» культового в Росії режисера Нікіти Міхалкова. Улюблений кінотворець Кремля сказав в ефірі, що Ґейтс прагне встромити мікрочипи мільярдам людей, аби керувати ними. Його виступ був настільки макабричним, що офіґіла сама редакція, і навіть зняла проєкт із етеру. Натомість Міхалков звинуватив телеканал «Россія 24» в цензурі: «Наша передача – це, в певному сенсі, примус до правди ненасильницькими методами. Якщо передачу знімають із ефіру, отже, є недоторканні, а отже, ця правда не потрібна», – образився режисер.

 

Згодом бздури Міхалкова таки показали на телебаченні, але далеко поза праймом. Після того інциденту обсмоктування демонічної особи Білла Ґейтса на якийсь час припинилося. І Ґейтс отримав змогу готуватися до геноциду в спокої (вибачте, важко не жартувати).

 

Чипи вже в Україні

 

Україна звикло займає одне з найпомітніших місць в калейдоскопі від російської пропаганди. Основні наративи – Україна є failed state і під тиском пандемії та економічної кризи ну вже точно затопче ряст. А якщо Україна іще й протримається якийсь час, то зсередини її розірве «третій Майдан» у виконанні протестувальників, обурених неміччю Володимира Зеленського. А взагалі, всі проблеми України почалися в момент, коли Сполучені Штати Америки вирішили взяти під контроль українські біологічні лабораторії. Роль нинішньої України – бути експериментальним полігоном для злих американських біологів.

 

 

У російськомовному інтернеті активно поширюється публікація про те, що злії демони вже розпочали чипізацію українців. Першоджерелом цієї байки, як ідентифікував East StratCom, є проросійський сайт із України fraza.ua. Публікація, котра вийшла на «Фразі» 28 квітня, набула дуже високої популярності і має за місяць майже 225 тисяч переглядів.

 

Автор публікації зробив висновок про початок чипізації українців на підставі facebook-посту, опублікованого засновником львівської поліклініки «Стоматологія майбутнього» Юрієм Дмитришиним. Пан Дмитришин написав: «Вперше в Україні! Плануємо встановлення у нашій клініці сертифікованих біочипів банківських карт. Всюди, де є paypass, ви зможете розраховуватись проведенням руки. В комплект входитиме зчитувальний пристрій для карт та чип».

 

І хоча згодом Дмитришин уточнив, що він жартував, прибічники змовницьких теорій вже того йому не подарували.

 

У статті йдеться про те, що Юрій Дмитришин є членом організації Rotary Club – клубу, котрий конспірологи трактують як масонську ложу. Згадано про те, що одним зі спонсорів Ротарі-клубу був Білл Ґейтс. «У світлі сказаного цікаво «заграла» стаття зі львівської газети «Ротарієць» зі зображенням Білла Ґейтса, котрий запихає до рота дитині вакцину», – написала «Фраза».

 

 

Значній частині «української» дезінформації Кремль завдячує Вікторові Медведчукові. Лідер «ОПЗЖ» тривалий час послідовно здіймає інформаційні хвилі довкола секретних американських біологічних лабораторій в Україні.

 

У квітні Медведчук із групою депутатів скерував до Президента Зеленського запит із проханням підтвердити факт розміщення щонайменше 15 американських біолабораторій в Україні, діяльність котрих нібито фінансує Пентагон. У своєму запиті лідер «ОПЗЖ» виклав інформацію, що за час роботи лабораторій Україна час від часу потерпає від спалахів невідомих хвороб, котрі завершувалися навіть летальними випадками. Медведчук стривожився тим, що «з тих чи інших причин відбувалися витоки штамів вірусів».

 

Посольство США у відповідь виступило зі спростуванням: Міністерство оборони США фінансує програму «Зниження біологічної загрози» і співпрацює з українським урядом «з метою створення безпечних сховищ патогенів і токсинів, котрі викликають стурбованість з точки зору безпеки, на українських державних об’єктах», але вони не можуть бути витоком епідемій.

 

Програма Biological Threat Reduction Program є частиною ширшої програми, закладеної в 1991 році, для допомоги країнам колишнього СРСР в утилізації зброї масового ураження. До 2015 року вона діяла навіть в Росії. Але Віктор Медведчук і далі гне своє: «Створення окремої лабораторії для людських патогенів свідчить про проведення експериментів на людях».

 

Для посилення антиукраїнської пропаганди Росія звикло вдається до перевіреної методи – викликає людей режиму Януковича. Колишній прем’єр-міністр України Микола Азаров особисто засвідчив у інтерв’ю виданню «Московський комсомолець», що в Україні були секретні біологічні лабораторії, до яких українських фахівців навіть не допускали. Понад те, Азаров припустив, що спроби тодішньої влади перевірити діяльність лабораторій і підбурили американців на початок Майдану!

 

«Я не можу на 100% стверджувати, що це питання зіграло вирішальну роль, – сказав Азаров, – та серед інших причин Майдану він міг бути. Той курс, котрий проводив наш уряд, американців не влаштовував».

 

Російське телебачення також тиражує підозри про те, що американські лабораторії працюють у Вірменії, Грузії та Молдові. 

 

«Вирівняти криву»

 

Згідно зі спостереженнями експертів, найбрехливішим періодом для кремлівської пропаганди став початок весни. Ближче до кінця квітня пропагандисти вгамувалися: COVID-19 влупив по чолі самої Росії. Нині, на тлі поступового зменшення темпів поширення пандемії, «коронавірусна» тема знову пішла вгору за інтенсивністю. Зокрема, із середини травня на екрани повернувся Білл Ґейтс.

 

«Найбільше повідомлень про спалах COVID-19 з'являлося в кінці березня і на початку травня, коли в Росії фіксували відносно невелику кількість випадків, – йдеться у публікації на сайті EUvsDisinfo, котрий видає група East StratCom. – У цей проміжок часу було декілька матеріалів, у котрих стверджували, що заходи, введені в Росії, є ефективнішими, або те, що «авторитарна система» ліпше пристосована до подолання кризи. Згодом цього стверджувати вже не могли, отож, із другої половини квітня спостерігали очевидне зниження кількості матеріалів».

 

 

Коли захворів російський прем’єр Міхаіл Мішустін, коли на ізоляцію пішов Владімір Путін – росіянам стало вже не до сміхоньок. І, відтак, мусів минути певний час, перш ніж наративи на тему COVID-19 продовжили розвиватися у Росії.

 

Журналіст «Новой газєти» Павєл Каниґін дуже влучно сказав з цього приводу, що російська пропаґанда повернула до путінського режиму бумерагом. Зі слів Каниґіна, уряд не повною мірою інформував громадян про епідемію, і це ж зіграло з кісєльовщиною недобрий жарт (Примітка Z. До речі, «Новая газєта» була змушена за запитом Роскомнагляду зняти зі свого сайту публікацію про приховування COVID-19 у Чечні, у котрій жертви зізнавалися, що їм простіше вмерти від вірусу, ніж під тортурами кадирівців, – захисники російської моралі визнали роботу журналістів брехливою). 

 

«Через кишенькові медії уряд заявляє про те, що жодної загрози неконтрольованої епідемії немає. При тому йшли звіти про те, що Захід палає, Україна, ясна річ, у вогні – а ми готові найбільше. Водночас, російська влада лютує, як підліток, коли люди відмовляються дотримуватися правил самоізоляції чи, навпаки, впадають у паніку, спорожнюючи полиці супермаркетів. Проблема в тому, що, поширюючи замість фактів бздури, пропаганда врешті б’є по своїх же замовниках у владі, привчаючи людей до підозрілості та недовір’я», – пояснив Каниґін.

 

Химерно, що при тому всьому Москва ще й насмілюється повчати свободі слова країни справжньої демократії. Зокрема, нещодавно МЗС Росії бралося спам'ятати видання New York Times через незгоду з тезою, начебто РФ є одним зі світових лідерів за числом випадків короавірусної хвороби. Відомство Сєрґєя Лаврова ствердило, що американці здійснили «політично вмотивовану спробу перемкнути громадську увагу з внутрішніх проблем на антиросійські фейкові елементи».

 

При тім Росія захищала від лютого заходу не лише себе, а й рідний коронавірусові Китай. На початковому етапі пандемії в Росії масово тиражували контент про те, начебто китайці не мають стосунку ані до небезпечних експериментів над вірусом, ані до приховування хвороби. 

 

На стражі китайських інтересів виступив у своєму телепроєкті сам Дмітрій Кісєльов, порівнявши американські звинувачення проти Пекіна зі солсберійськими викриттями. «Доказів жодних, а вереску багато, – сказав Кісєльов. – Подібне ми вже бачили не раз. Наприклад, коли Росію звинувачували у втручанні в американські вибори, або коли російські спецслужби звинуватили в отруєння сім'ї Скрипалів у Великій Британії. Ніхто ніяких доказів не надав до цього часу».

 

«ЄС розвалиться»

 

Пропаганда Росії, звісно, спрямована не лише на внутрішнього споживача, а й на іноземця. Кремль намагався по максимуму пропагувати тезу про те, що Європейська Унія провалила випробування коронавірусом.

 

Прокремлівські ресурси, зокрема, поширювали твердження, що EU не до снаги впоратися з пандемією і Унія «ось-ось розвалиться». А крім того, ЄС – егоїстичний (не демонструє уваги всім загроженим країнам) «і зраджує власним цінностям».

 

Про Європейський Союз також писали, що європейські союзники вже остаточно покинули failed state Україну.

 

У західних країнах до аналізу російських фейків залучено спеціалізовані підрозділи з питань інформаційної безпеки. Служба безпеки Нідерландів виявила поширення у соціальних мережах низки препарованих Росією наративів про відсутність всеєвропейської солідарності.

 

Державний департамент США звинуватив Росію у поширенні брехні про епідемію. У березні керівниця Центру ґлобального заанґажування Держдепу США Леа Ґабріелл сказала на слуханнях у Сенаті, що Москва сприймає пандемію коронавірусу як слушну оказію для поширення хаосу та супе конфліктів – аби «отримати визиск із кризи, коли люди нажахані».

 

Розмах COVID-фейків підштовхнув видання The New York Times проаналізувати дезінформацію за роки інших епідемій. У публікації йдеться про те, що коли вирували свинячий грип та Ебола, то американські лабораторії так само звинувачувалися в поширенні небезпечних збудників. У 2014 році в соціальних мережах виявили масу повідомлень (правдоподібно, із "Фабрики тролів" у Санкт-Петербурзі) про те, що Ебола – штучна й спрямована на контроль за чисельністю населення.

 

У своїй публікації NYT згадала про те, як у 80-х роках Радянський Союз розпалював конспірологічну теорію про те, що СНІД вигадали для винищення темношкірого населення. Дослідження соціологів виявили, що в Африці сильно впав рівень довіри до США. А анкетування темношкірих геїв у Лос Анджелесі продемонструвало: половина з них певні в штучному походженні вірусу імунодефіциту.

 

«Це робиться для посіяння недовіри до урядових інституцій», – тлумачить Пітер Померанцев, автор книги «Нічого правдивого і все можливе».

 

Професорка з Університету Мериленда Сандра Квінн вивчає російські застрашування на тему вакцинації понад п'ять років. Пані Квінн називає інтенсивність пропаганди нечуваною. «Уся різниця у швидкості, з котрою то все поширюється, і знеціненні інституцій, на котрі ми покладаємося в спробах зрозуміти правду. Ми дійсно на дуже небезпечному ґрунті», – резюмувала професорка.

 

03.06.2020