Тернопільщина: що має, тим і приймає

Тим, хто полюбляє активний відпочинок, варто побувати на Тернопіллі. Якщо вас не лякають понищені дороги та брак інфраструктури, то знайти відпочинок для душі тут дуже просто.

 

Головні ворота Кременецького замку

 

Середньовічні твердині та дерев'яні церкви

 

В області, яка є однією з найменших за територією в Україні, — десятки унікальних кам'яних храмів і костьолів. За числом замків, а їх тут 34, Тернопільщина займає перше місце в Україні. Щоправда, більшість з них занедбані і практично зруйновані, але старовинні кам'яні мури й у такому стані притягують до себе людей. Найвідомішими є Теребовлянський, Вишнівецький, Язловецький і Бучацький замки, замок ґотичного стилю у Кременці, а також Бережанський замок.

 

На території Тернопільщини збереглися 85 дерев'яних церков. Більшість з них — у Шумському, Лановецькому, Кременецькому, Збаразькому та Зборівському районах. Найдавніші пам'ятки архітектури краю є в Борщівському районі, серед них Трояновий вал уздовж річки Збруч від села Гермаківка до річки Дністер, давньослов'янський дохристиянський печерний храм біля села Міжгір'я (нині Монастирок), Миколаївська церква кінця 13 ст. в селі Збручанське Борщівського району.

 

Церква святих Петра і Павла в Урмані

 

В області налічується більше чотирьохсот територій та об'єктів, що належать до природно-заповідного фонду. Найвідоміші туристичні маршрути пролягають заповідником «Медобори». На території Тернопільщини містяться 1068 археологічних, історичних та архітектурних пам'яток. Найвідоміші з них — Свято-Успенська Почаївська лавра і Марійський духовний центр у Зарваниці. Область має три державні історико-архітектурні заповідники: Збаразький, Бережанський і Кременецько-Почаївський.

 

Дива природи

 

З-поміж пам'яток, над створенням яких попрацювала сама природа, варто виділити унікальний Дністровський каньйон, Джуринський сімнадцятиметровий водоспад, який визнано найвищим з усіх «рівнинних» українських водоспадів, мальовничі Русиловські водоспади, а також розміщені вже на Хмельниччині, але дуже близько до Тернопілля, Подільські Товри, що виникли близько 20 мільйонів років тому.

 

Подільські товри

 

Пам'яткою природи національного значення є найдовша у світі печера карстового походження «Оптимістична». Вона лежить в межиріччі Серету, Збруча і Дністра на заповідній території.

 

По воді і під землею

 

Туристичні аґенції, яких нині не бракує, розробляють маршрути на всі смаки, у тому й сплави по Дністру та Збручу, а також веломаршрути. Інформацію про них можна знайти в Інтернеті, де вказано номери телефонів, за якими можна уточнити всі деталі. Від того, що саме вам буде цікаво побачити, залежить і вартість екскурсії. Крім групових екскурсій, є можливість замовити й індивідуальний тур.

 

Знаменитий Дністровський каньйон — ще одне диво природи

 

Одним з найпопулярніших видів активного відпочинку є сплави по Дністру. Можна обрати тур вихідного дня, а можна вирушити у мандрівку, яка триватиме до двох тижнів. У такі тури входять й екскурсії тими місцинами, де проходить маршрут сплаву. Для прикладу, на водно-спелеотуристичному маршруті Дністровським каньйоном і печерами Тернопільщини туристам пропонують пішохідні екскурсії до «Срібних водоспадів», «Джерел бажань», «Скель семи джерел». До послуг відпочивальників на базі — дво-, три- та чотиримісні кімнати, бар, сауна, спортивні майданчики, серед розваг — катання на катамаранах, човнах, рибалка. Яскраві враження отримають туристи, відвідавши одну з найбільших печер світу — «Кришталеву», — загальна довжина пустот та лабіринтів якої становить 27 км. Орієнтовна вартість такого відпочинку залежить від кількості днів, пробутих на базі, і виходить від 130 до 400 гривень.

 

Тим, хто вирішить прокласти свій маршрут до печер, окрім того, що треба буде заплатити за організацію екскурсійного туру, доведеться ще й оплатити вартість вхідних квитків. Наприклад, вхід у печеру «Вертеба» коштує 10 гривень для дорослих і 7 грн. для дітей, у печеру «Млинки» — 30 гривень за особу. А ще плюс 10 гривень за оренду комбінезона спелеолога та 5 гривень за ліхтарик.

 

Відпочинок по-сільському

 

Потихеньку починає розвиватися на Тернопіллі й сільський «зелений» туризм. Доба проживання в садибах на Тернопільщині коштує 60–70 гривень з особи. Хоч є й дорожчі варіанти. Зазвичай «зелені» садиби відкривають біля привабливих туристичних місць — на берегах Дністра, Стрипи, Збруча та інших річок і ставків, а також поблизу гір, водоспадів, замків, палаців і святих місць.

 

Приватна садиба на Тернопіллі чекає на гостей

 

Деякі господарі місцевих «зелених» садиб вже активно поширюють про себе інформацію на спеціальному порталі та просто в Інтернеті. Серед пропозицій — допомога в організації рибалки й полювання, екстремальні джип-трофі бездоріжжям, сплав на катамаранах річками Збруч та Дністер, піші походи в гори тощо.

 

Тернопільщина фестивальна

 

Цього року на Тернопільщині відбудеться більше фестивалів у середньовічних замках та фортецях. Нагадаймо, що більшість цих споруд у занедбаному стані, а деякі навіть не охороняють. Аби запобігти руйнуванню замків та фортець, в області планують залучати їх до проведення розмаїтих історико-театралізованих дійств, анімаційних шоу та фестивалів.

 

Знайти туристично-фестивальний календар Тернопільщини можна на сайті управління з питань туризму Тернопільської облдержадміністрації.

 

На липень заплановано такі заходи: фестиваль мистецтв «Забави у княжому місті» в Теребовлі (точна дата наразі ще не визначена), купальська феєрія «Ой, на Івана, ой, на Купала!» в селі Чагарі (6–7 липня), кулінарний фестиваль «Короп Фест» у Коропці Монастириського району (селище міського типу, розкинене на берегах Дністра, дату визначають), мистецько-розважальний фольк-рок-фестиваль «На хвилях Серету» в селі Залізці на Зборівщині. 

 

В серпні можна буде побувати на всеукраїнському фестивалі лемківської культури «Дзвони Лемківщини» (3–4 серпня, урочище Бичова, м. Монастириська), реґіональному фестивалі стрілецької та повстанської пісні «Дзвони Лисоні» (м.Бережани), Дні міста Тернополя (28 серпня).

 

А вже на початок осені заплановано фольклорно-мистецький фестиваль «В Борщівському краї цвітуть вишиванки» (7–8 вересня, м. Борщів), кулінарний фест борщу «Борщ’їв» (8 вересня, м. Борщів), всеукраїнський фестиваль-конкурс козацької пісні «Байда».

 

Цікаві з туристичного погляду місця на Тернопіллі

Довідайтеся на «Z», як гарно відбути відпустку або просто вихідні на Івано-Франківщині та Львівщині

 

05.07.2013