Гори кличуть: Івано-Франківщина

Море — це добре. А гори — ще краще. Тим більше, що нам, галичанам, аж так дуже обирати між цими варіантами потреби немає:  у велику літню відпустку (кому на неї пощастить) гайнемо на морський курорт, а в рідні Карпати їдьмо собі хоч кожні вихідні.

 

На Зелені свята (23–24 червня) та День конституції (28 червня) матимемо по одному додатковому вихідному поряд із суботою та неділею. То чим не нагода подихати чистим гірським повітрям і попоїсти справжньої гуцульської бринзи?!

 

 

Карпати можуть бути різними

 

Бази відпочинку, готелі, санаторії, приватні садиби повиростали в Карпатах, як гриби після дощу. І ростуть далі. Значить, попит туристів до гірського відпочинку теж росте. В Інтернеті існує безліч сайтів, де можна подивитися фотографії, ознайомитися з умовами проживання, додатковими сервісами, цінами. Знайти інформацію справді неважко, та ще й відгуки відпочивальників почитати можна.

 

Хоч, ясна річ, всього, що можна знайти в Карпатах, Інтернет ще не охопив. Десь високо на полонинах стоять собі хатки, а в них живуть бабусі і чекають на гостей. Такий варіант відпочинку найдешевший (від 40 грн. на добу) і найспокійніший: навколо жодного галасу, самі лише гори і небо. Однак знайти таку хатку з бабусею для першого разу буде важкувато. Треба буде просто їхати собі дорогою, зупинятися в селах та присілках і розпитувати людей.

 

 

 

Щодо  решти варіантів житла в Карпатах і цін на нього, то, як запевнили «Z» в одній з франківських тураґенцій, порівняно зі зимовим сезоном влітку відпочивати суттєво дешевше.

 

Якщо ви їдете в гори компанією, можна винайняти собі окремий дерев'яний котедж чи приватну садибу. Ціна буде коливатись десь у межах 500–2000 грн. за добу. Залежно від кількості місць в котеджі та його класу. На людину це вийде близько 50–200 грн. Харчування за домовленістю. Але у вас у хаті буде своя кухня.

 

 

Є ґазди креативніші, котрі видходять за межі звичайного здавання в оренду житла, пропонучи туристам відчути себе справжніми гуцулами. Називається такий відпочинок етно-рекреаційний тур, а його вартість може сягати 300 грн. з особи за добу. Харчування включене чи ні — то вже як собі ґазда забажає. Але програма туру може бути цікавою. Для прикладу, читаємо перелік розваг для туристів у візитівці однієї з садиб Косівського району: проживання в автентичній гуцульській хаті, готування їжі в печі, випікання хліба, доїння корів, мандрівка в гори, похід до джерела з соляною ропою і виварювання солі, мелення борошна на жорнах, збивання масла, виготовлення бринзи, ткання килимів, катання верхи на коні та інше.

 

Якщо йдеться про дерев'яні котеджі, то переважно в господарів їх є кілька. І на спільному подвір'ї у вас може буде дитячий майданчик, басейн, сауна, мангали, альтанки. Харчування можна замовити в господарів чи в колибі, що, буває, міститься на території «котеджного містечка». За додаткову плату (100–150 грн. за годину) можна скористатися сауною, якщо вона є, і замовити трансфер до місця відпочинку.

 

Якщо відпочивати ви їдете у вузькому сімейному колі, то оптимальніше буде винайняти номер у готелі. Сервіс пропонується той самий, що і в котеджах та садибах. Просто живете ви не в окремій хаті, а в багатоповерховому будинку (якщо вживати міську термінологію). Ціни залежать від рівня готелю та класу самого номеру. Так, номер економ-класу можна винайняти за 100 грн., а VIP-апартаменти можуть вийти більш як у 1500 грн. за добу. Залежно від ціни готельного номеру різниться і комплекс послуг, що входять до його вартості. В дешевших готелях ви додатково платитимите за їжу, а в дорожчих одно- або дворазове харчування буде включене у вартість вашого тимчасового житла.

 

 

Таку популярну серед сучасних туристів систему, як «все включено», в Карпатах знайти буде важко. Але в гуцульських відпочинкових закладах можна торгуватись і домовлятися з господарями. А якщо ґазда вас собі вподобає, то вам ще й розкажуть про лісові місцини, де росте більше грибів та ягід і про які знають тільки місцеві мешканці, запропонують знижки на додаткові послуги, а то й дозволять скористатися з них безкоштовно.

 

Якщо ви  з природою на «ти», вмієте розпалити вогнище і розкласти намет, то кращого відпочинку, ніж віч-на-віч з горами, вам не знайти, та ви, напевно, і не шукаєте.  Як повідомили «Z» у франківському Реґіональному туристично-інформаційному центрі (РТІЦ), кемпінґових містечок на кшталт закордонних — з підведеним водопостачанням, туалетами, паркінґом — в Карпатах немає. Але є багато уподобаних туристами місць, де можна розкинути наметовий табір. Головне — не потрапити в заповідну зону, щоб не довелося платити штраф, наприклад, за розведення вогню.

 

Такий відпочинок коштуватиме найдешевше, але вражень від поїздки в гори ви отримаєте найбільше.

 

Пішки в гори…

 

Екологічний туризм — це один з видів сільського зеленого туризму, який включає в себе подорож мальовничими місцями краю. У такому туристичному поході відчути гори можна буде максимально. «Хоч екотуризм ще не розвивається в нас швидкими темпами, але щораз більше туристів — і наших, і з Польщі, Німеччини, Чехії — обирають для себе цей вид туризму в Карпатах», — каже керівник асоціації «Великий карпатський бренд — Чиста флора» Михайло Стовп'юк.

 

 

Розроблені екомаршрути поділяються за своєю важкістю. Туристи можуть обрати від найлегших, прогулянкових, розрахованих на дітей, до найважчих, багатоденних, орієнтованих на туристів з досвідом. Найвідоміший своїми вершинами Чорногорський хребет. Він має 6 гір,  вищих за  2 тисячі метрів над рівнем моря. На території Івано-Франківщини містяться чотири з них: найвища гора України — Говерла (2061 м), а також Бребенескул (2036 м), Піп Іван (2028 м), Ребра (2001 м). На цьому ж таки хребті є відомі своїми красою та чистотою високогірні озера Несамовите, Бребенескул, Марічейка.

 

Є також цікавий історичний маршрут колишнім польсько-чехословацьким кордоном, який тягнувся масивами Ґорґан та Чорногори і завершувався на г. Піп Іван (Чорна гора). Тут збереглись руїни  польської метеорологічної обсерваторії, яку в народі називають «Білий Слон», через те що взимку її повністю обліплює снігом та льодом.

 

Серед наймальовничіших маршрутів Михайло Стовп'юк також називає відвідини села Буркут Верховинського району, що є найвіддаленішим пунктом Івано-Франківської області і лежить на кордоні з Румунією. Тут дуже любила відпочивати Леся Українка. Відома місцина своїм мінеральним джерелом.

 

 

На Косівщині, каже пан Михайло, люди люблять походити довколишніми селами. Чи не найпопулярнішим тут є вихід на Писаний Камінь та мандрівка до місця історичної знахідки — кам’яних баб. Тут можна відчути зв'язок сучасності із сивою давниною, прадавніми цивілізаціями. В селі Космач, крім  гарних краєвидів, туристів зацікавить музей Олекси Довбуша. А ще тут організовано першу овечу екологічну ферму.

 

«Так можна ходити по всій області, — запевняє Михайло Стовп'юк. — Івано-Франківщина має дуже багато мальовничих місцин і в ботанічному, і в географічному, і в інших напрямках. Долина нарцисів, Дністровський каньйон, скелі Довбуша, мандрівка вузьколійкою "Карпатський трамвай", містечко св. Миколая, Лебедине озеро — таких місць є надзвичайно багато, і всі вони підкреслюють незрівнянну красу українських Карпат».

 

Пофестивалимо?

 

На Івано-Франківщині влітку відбувається чимало культурно-мистецьких подій, і не тільки в горах. Відвідавши їх, кожен зможе ознайомитися з історією, традиціями, фольклором нашого краю і часом навіть стати співучасником дійства.

 

16 червня в селі Верхній Ясенів (урочище «Запідок») біля Верховини відбудеться традиційне гуцульське свято «Полонинське літо». Тут ви зможете насолодитись автентичним гуцульським фольклором, станете учасником святкових полонинських дійств, запалення полонинської ватри, скуштуєте справжню полонинську кулешу і станете в гуцульський танок під запальні мелодії троїстих музик.

 

23 червня відшумить Обласний відкритий фестиваль народної творчості «Пісні Опілля» в Рогатині.

 

30 червня усіх запрошує Обласний фестиваль-конкурс народного  сценічного  танцю «Арканове коло».

 

13 липня пройде свято патріотичної пісні «Яворина -2013» в селі Липа біля Долини (урочище «Розтока»). Того самого дня можна буде відвідати Міжнародний з'їзд писанкарів у Космачі.

 

Найбагатшим на події заповідається серпень: фестиваль аматорського мистецтва «Покутські джерела» в Тлумачі, відкритий фестиваль автентичної карпатської кухні «Медовий Спас»,  фестиваль троїстих музик в Івано-Франківську, фестиваль пісенної творчості «Дністрові  зорі» та ще купа всього.

 

Як кажуть бувалі туристи, з яким настроєм на відпочинок поїдеш, такі враження і привезеш. Тож гарного всім настрою і приємного відпочинку!

 

Про літній відпочинок на території Львівщині: "Літо під Львовом"

 

 

06.06.2013