Старим тут не місце

 

Завсідники парламентських кулуарів полюбляють жартувати про атракцію, котра їм випадає на початку кожної каденції Верховної Ради: вивчати імена нових народних депутатів і запам’ятовувати їхні обличчя. У будівлі ВР на цю тему розповідається багато історій – чи то бувальщин, чи то небилиць – але в дев’ятому скликанні цих розповідей може виявитися набагато більше.

 

Згідно з результатами виборів, оприлюдненими Центральною виборчою комісією, персональний склад Верховної Ради зазнав найбільшого оновлення за попередні 25 років: 77% народних депутатів обралося до законодавчого органу вперше. Переважна більшість переможців є людьми, котрі раніше не мали досвіду політичної діяльності. Це успішні покорителі хвилі «нових облич», котра цілковито перекопала політичний ландшафт України і заперечила досвід та спадковість як цінності.

 

 

Зробимо ЇХ. Зробимо IX

 

Гаслом виборчої кампанії партії «Слуга народу» був слоган, використовуваний Володимиром Зеленським на виборах Президента – «Зробимо їх разом!». «ЇХ» – вони дійсно «зробили». А водночас зробили і нове IX скликання Верховної Ради, склавши одноосібну більшість у сесійній залі.

 

Ефективна франшиза дозволила команді Зеленського провести до парламенту 254 кандидатів. Жоден із них не був депутатом раніше.

 

Ще 19 «початківців» прийдуть до ВР від партії «Голос».

 

ВР першого скликання слугує точкою відліку для українського парламентаризму. Це перші депутати Незалежної України, але багато з них обиралися і в попередніх каденціях ВР УРСР

 

Загалом, у Верховній Раді IX скликання буде 326 депутатів, обраних уперше. Поруч із ними працюватиме сотня колег, котрі вже мали парламентський досвід: 85 депутатів переобралися до ВР на новий термін із поточного парламентського скликання, а ще 13 переможців відпрацювали депутатами у попередніх каденціях.

 

У такий спосіб, міра оновлення Верховної Ради нового скликання становитиме 76,9%.

 

Таке сильне перевтілення є безпрецедентним випадком в історії українського парламентаризму, за винятком виборів 1994 року. Втім, вибори до ВР II скликання у 1994 році слід сприймати як виняток, адже тоді парламентські вибори відбувалися вперше після проголошення Акту Незалежності.

 

А далі чекати установчих зборів?

 

Графік притоку нових депутатів до Верховної Ради демонструє, що українці завжди вливають «молодої крові» у парламент хоча б наполовину – не менше 50%. А отже, кожні вибори приводять до сесійної зали немалу кількість «нових облич». Ці люди, однак, розчаровують електорат, тому ближче до кінця парламентської каденції виборець починає шукати собі інших «слуг», нових та незаплямованих.

 

 

Український парламент зазнав найменшого оновлення у 2007 році (26,4%), на дострокових виборах, що  відбулися лише через рік після чергових виборів.

У перші роки Незалежності депутатський корпус обростав стабільною базою досвідчених парламентарів, але після 2007-го року ця база постійно звужується. Відтоді тренд на оновлення парламенту поступово зростає, а сам графік «повертається» до попередніх позицій майже симетрично.

 

(Далі – цікаве запитання до поціновувачів теорії циклічності історії. Якщо цього року ми повернулися до показників 1994 року і парламент оновився на 80%, то як тоді виглядатиме наш «флешбек» у 1990 рік, котрий слугує нам точкою відліку для українського парламентаизму? Може, історія натякає нам на «нульовий варіант», скажімо, на новий законодавчий орган – Центральну Раду чи якісь Установчі збори? Або, може – тьху її! – ВР УРСР?).

 

Іоффе, будете за старшого!

 

У Верховній Раді IX скликання перерветься довговічна епоха Юхима Звягільського. Директор шахти Засядька обирався народним депутатом усіх попередніх восьми скликань і залишався єдиним нардепом, котрий бачив український парламент у повній ретроспективі від Декларації про суверенітет і до інавгурації Володимира Зеленського. Втім, 86-річний Звягільський не брав участі у цьогорічних виборах і поступився кріслом старійшини.

Між тим, рекорд Звягільського побив 62-річний депутат Іван Кириленко – близький соратник Юлії Тимошенко, він обрався до ВР увосьме поспіль (№6 у списку «Батьківщини»).

 

 

 

У цьому скликанні буде двоє народних депутатів, котрі бачили I скликання парламенту,  – Сергій Соболєв («Батьківщина») та Юлій Іоффе («Опозиційна платформа – За життя»).

 

78-річний Іоффе на правах найстарішого народного депутата має відкривати урочисте засідання ВР скликання і приводити парламент до присяги.

 

Есдеки повертаються через 13 років

 

Отже, у Верховній Раді дев’ятого скликання буде один народний депутат, котрий здобував мандати восьми скликань,  – Іван Кириленко.

Іще 6 депутатів обиралися у семи скликаннях: Сергій Соболєв, Юлій Іоффе, Юлія Тимошенко, Олександр Абдуллін (обидвоє – «Батьківщина»), Мустафа Джемілєв («Європейська солідарність»), Андрій Деркач (самовисування).

 

 

Переріз парламентської досвідченості виглядає наступним чином: шість скликань – 3 депутати, п’ять скликань – 6 депутатів, чотири скликання – 19 депутатів, три скликання – 26, два скликання – 37 нардепів, обрані вперше – 326.

 

Джерелом досвіду для ВР стали партії «Опозиційна платформа – За життя», «Батьківщина» і «Європейська солідарність», котрі провели до парламенту по 20 народних депутатів минулих скликань.

 

Авторами найбільшого come back’у стали Віктор Медведчук і Григорій Суркіс. Колишні есдеки повертаються в парламент, пропустивши по п’ять скликань.

 

Підсумовуючи: в парламенті дев’ятого скликання буде менше сивини, аніж у попередніх каденціях. Але найважливішим, звісно, є інше – аби ми, виборці, через такий парламент передчасно не посивіли самі…

 

26.07.2019