«Бабіш, йди геть!»

Два тижні поспіль в Чехії проходять акції протесту проти прем’єра Андрея Бабіша. Вони стають усе велелюднішими, чим щоразу більше нагадують часи Оксамитової революції.

 

 

Загалом можна сказати, що чехи починають приємно дивувати. Після того, коли вони вдруге обрали президентом старого прокремлівського комуніста Мілоша Земана, а на прем’єрське крісло провели підозрюваного у фінансових аферах лідера партії ANO Андрея Бабіша, склалося враження, що моральна чистота політика, його ідеологія, внутрішньо- та зовнішньополітичні преференції для чехів – індиферентні. Що для них головне, аби політика була прагматичною, а політик – ефективним.

 

Але от ініційована групою «Мільйон миттєвостей за демократію» акція протесту вивела 4 червня на Вацлавську площу в центрі Праги близько 120 тисяч протестувальників. І стало зрозуміло, що в суспільстві відбуваються якісь радикальні трансформації. Принаймні закінчується епоха, коли чехи дивилися крізь пальці на ті зловживання, що творяться у верхах. А передовсім – на корупційні афери «ефективного» прем’єр-міністра Бабіша, котрий є другою за статками людиною в країні, а також на покривання його оборудок міністеркою справедливості Марією Бенеш.

 

«Досить вже цього!», «Ми не сліпі!» «Бабіш, йди геть!», «Андрея Бабіша за ґрати!» – проголошували транспаранти, які несли демонстранти. Акція протесту тривала понад дві години. Її організатори вимагали звільнення прем'єр-міністра і міністра юстиції. На їхню думку, це єдиний спосіб забезпечити незалежність судової влади в Чеській Республіці.

 

Вимога про демісію керівника уряду з’явилася після того, як Європейська комісія оприлюднила попередню версію аудиту використання Чехією субсидій Євроунії. Зі звіту випливало, що Бабіш перебуває в конфлікті інтересів, оскільки він зберігає вплив на свою нібито колишню компанію Agrofert і отримує прибуток від її діяльності. Хоча нібито ще 2017 року він передав акції компанії трастовому фонду. Що більше, аудитори з Брюсселя виявили, що чеський кабінет міністрів ухвалював бюджетні рішення на користь цього фонду. Через такі афери Брюссель має намір вимагати від Праги повернути кілька десятків мільйонів євро, виданих у формі субсидій, через їхнє нецільове використання.

 

Відтак протестувальники також вимагають від фонду, аби він повернув до державної скарбниці неправомірний прибуток. Окрім того, його слід позбавити податкових пільг та державних замовлень.

 

– Прем’єр – це шеф мафії, він найгірший політик в Чехії, – обурювався на камеру один з учасників демонстрації.

 

– Годі вдавати, що це нормальна річ, коли прем’єр перебуває у конфлікті інтересів, а його особисті бізнеси шкодять цілій країні. Вимагаємо відставки Андрея Бабіша, – заявляє другий демонстрант.

 

– Бабіш є олігархом. Він, як Берлусконі, але гірший. Він думає, що є володарем Чехії, хоча сам навіть не є чехом, він – словацький бандит. Хоча словаки самі тішаться, що його позбулися, – пояснює третій учасник акції.

 

Як на це реаґує сам Бабіш? Він визнає, що ці акції йому неприємні, а водночас зазначає, що не має підстав хвилюватися. «Вони мітингують на підставі брехливих закидів. Всі звинувачення є хибними, але навряд чи мені вдасться переконати цих демонстрантів», – визнає він. Щобільше, Бабіш вважає, що Єврокомісія здійснює «атаку на Чеську Республіку», а навіть «втручається у внутрішні справи країни», маючи на меті «дестабілізувати державу». Ось так, ні більше ні менше.

 

Часопис Forbes оцінює статки Андрея Бабіша у 3,7 мільярда доларів. Він володіє зірковим рестораном La Paloma на Лазуровому узбережжі, а також голдингом Agrofert, що є конґломератом з 250 спілок у царині хімічної, аграрної та харчової промисловості. Окрім того, він має ще низку менших компаній.

 

Досі Бабіш видавався непотопним. Він, приміром, зумів малою кров’ю відкараскатися від «сексотського» скандалу. Як стало відомо ще в 90-х роках з документів, оприлюднених Інститутом національної партії Словаччини, 12 листопада 1980 року Андрей Бабіш був зареєстрований як «довірена особа» Служби безпеки Чехословацької Соціалістичної Республіки. Також є документ, датований 1982 роком, про переведення Бабіша у статус аґента під псевдом Bureš. Окрім того, є свідчення, що й у своїй закордонній господарській діяльності він активно працював на спецслужби. Утім, це якось не надто вплинуло на політичну кар’єру Бабіша.

 

Але останнім часом над прем’єром таки збираються чорні хмари. Причиною став скандал з його «викраденим» сином. Все почалося 12 листопада минулого року, коли на сайті порталу Seznam Zprávy з'явився компрометуючий для прем'єра відеозапис. Два журналісти-розслідувачі порталу зуміли добратися до Бабішового сина від першого шлюбу й зробити з ним інтерв’ю. 35-річний Андрей Бабіш-молодший, який мешкає у Швейцарії, розповів, що 2017 року його силою вивезли з Праги до анексованого Росією Криму, щоб не дати можливості свідчити проти батька щодо ймовірних махінацій з коштами Євроунії. Мова йде про розбудову за унійні гроші відпочинково-навчального комплексу Bocianie Gniazdo, який належить Андрею Бабішу. Цікаво, що операцію з вивезення сина до Криму здійснював росіянин Пьотр Протопопов, котрий вже кілька років працює на Бабіша, реалізовуючи темні справи за наказом свого боса.

 

Журналісти шукали Бабіша-молодшого близько року. Мати – перша дружина Бабіша-старшого, котра жила з сином, – не погоджувалася на проведення інтерв'ю перед камерами, тому журналісти вдалися до обману – записали розмову на мінікамеру, вмонтовану в окуляри.

 

Це інтерв’ю стало серйозним ударом по позиціях Бабіша. Хоча значно більше збурило чеське суспільство оприлюднення попереднього звіту Єврокомісії. У Празі почалося перманентне проведення акцій протесту, котрі за своєю масовістю поступово підходять до рівня Оксамитової революції 1989 року, внаслідок якої було скинуто комуністичний режим в країні.

 

Прокуратура відкрила провадження щодо зловживання коштами Євроунії. Слідчі вже запрошували Бабіша до розмови. Той же, своєю чергою, аби захистити себе, відправив у відставку старого міністра справедливості, посадивши в це крісло лояльнішу до себе Марію Бенеш. Але цей крок, замість того щоб врятувати прем’єра, лише підігрів суспільні пристрасті. Наступна масштабна акція протесту в Празі запланована на 23 червня.

07.06.2019