Перший міжнародний блокчейн для науки

У всьому світі наукова інформація, розміщена онлайн, потребує децентралізовано захисту від маніпуляцій. Те, що ще раніше здавалося б магією, тепер можливо завдяки сучасним технологіям і логічним організаціям, які працюють з «bloxberg» – незалежною децентралізованою інфраструктурою блокчейну.
Зображення: MPDL.


 

На початку 2019 року під керівництвом Цифрової бібліотеки імені Макса Планка запрацював консорціум bloxberg, до якого входять одинадцять наукових установ з десяти країн світу. Науковці консорціуму погодилися на тому, що система bloxberg змінить спосіб управління та обміну науковими даними та результатами. Bloxberg-консорціум започаткував онлайн-систему без класичної архітектури клієнт-сервер, як це зараз відбувається з вебсайтами. Натомість ця мережа становить собою децентралізовану електронну звітність, сьогодні більше відому як технологію блокчейну.

 

Наука рясніє додатками та вимогами прозорої, надійної онлайн-системи, що працювала б на основі блокчейну: докази автентичності даних, надійний захист прав інтелектуальної власності, обмін цінними результатами досліджень, взаємне оцінювання, оприлюднення публікацій та чимало іншого. «Знову й знову від наших науковців ми чули, що вони б залюбки отримували часовий штемпель або можливості сертифікувати свої дослідження, гіпотези та методи – особливо перед публікаціями, – сказала Сандра Венґадасалам (Sandra Vengadasalam) з Цифрової лабораторії. – Це наводило на думку про застосовування технологій блокчейну». Тож системою bloxberg науковці хочуть відповісти на назрілі потреби.

 

Як для управління цифровою криптовалютою, в децентралізованих базах даних bloxberg кожен новий внесок зберігається, наділяється ключем і незворотньо пов'язується з попередніми внесками – через верифікацію ключа. Захист від маніпуляцій гарантується через узгодження з «вузлами перевірки» bloxberg. Зараз використовувати вузли перевірки можуть лише наукові установи. Але в консорціумі кожен член отримує своєрідний вузол в bloxberg і йому дозволяється робити внесок, так звані трансакції, після точно визначеної, узгодженої та свідомо здійсненої процедури.

 

Так, наприклад, доповіді на дослідницькі запити не будуть більше обмежені, як раніше, окремими інституціями. Натомість «смарт контракти» підтверджуватимуться та захищатимуться безпосередньо цілою мережею bloxberg. Догляд за інфраструктурою та перевірка трансакцій здійснюватиметься виключно вузлами перевірки.

 

«Ми самі дуже здивувалися, що досі не було жодної глобальної пропозиції на кшталт bloxberg, яка б всередині наукової спільноти задовільняла цей попит, – розповіла Федеріке Кляйнферхер (Friederike Kleinfercher) з Цифрової лабораторії бібліотеки. – Тож ми свідомо зважилися на єдиний, але відкритий і заснований на згоді блокчейн. Той, хто користуватиметься ним, зразу ставатиме відомим і повинен буде відповідати певним критеріям».
 

Децентралізована система bloxberg, заснована на Ethereum з алгоритмом «proof-of-authority»: кожен вузол перевірки управляється дослідницьким центром, ідентичність якого відома. Зображення: MPDL.

 

 

Щоб інтегрувати в bloxberg механізм блокчейну або імплементувати смарт контракти, застосують так звані «берги» («bergs»). Їх можна порівняти з біткоїнами, але ними не можна буде торгувати: всі трансакції в мережі bloxberg – безкоштовні. Мережа bloxberg пропонує заповнити форму за посиланням https://bloxberg.org/faucet/, щоб поширювати берги на всі підприємства, які хочуть вбудуватися в мережу або використовувати весь функціонал відповідних додатків.

 

Важливою складовою проекту bloxberg є прозорий доступ і з ним пов’язана документація інтерфейсів блокчейну, що ґрунтується на застосуванні принципів платформи Ethereum. Незалежні додатки можна буде вбудовувати через програмні інтерфейси bloxberg. Так кожен – чи початківець, чи науковець – зможе повністю розробляти та пропонувати служби й додатки на блокчейні bloxberg.

 

Цифрова бібліотка імені Макса Планка вже підготувала ексклюзивний додаток для дослідників Спільноти Макса Планка – функція сертифікації, що інтегрована в служби дослідження даних. Так через блокчейн bloxberg учені зможуть оснащувати свої дані часовим штемпелем (timestamp) та засвідчувати високі наукові стандарти.

 

Той, хто хоче перенести свої дані досліджень на блокчейн, вже може використовувати bloxberg: для всіх співробітників Спільноти імені Макса Планка Цифрова бібліотека пропонує сервіс «KEEPER». З самого початку KEEPER задумували як механізм довготривалого архівування, але серед дослідників він став одним з улюблених варіантів «синхронізації та обміну» файлами з різними дослідницькими даними. «Ми вже зв’язали KEEPER з пілотним варіантом bloxberg, – тішиться Фредріке Кляйнферхер з Цифрової лабораторії. – Через вебінтерфейс KEEPER наші вчені можуть вже зараз отримувати сертифікати. Просто потрібно натиснути на маленьку кнопочку («berg») в інтерфейсі». Тож дослідники Спільноти імені Макса Планка можуть натиском кнопки створити «доказ існування» всіх своїх даних.

 

Крім того, це можливо і без KEEPER, а безпосередньо на bloxberg.org. Після сертифікації кожен користувач отримає bloxberg-сертифікат, що містить і номер трансакції, який потрібно буде використовувати для перевірки та доведення того, що сертифікація відбулася. 

 

Перевагою для користувачів KEEPER буде те, що в цій програмі дані зберігаються і архівуються відразу. Якщо ж використовувати сертифікацію безпосередньо через bloxberg, потрібно буде самому подбати про тривале збереження даних, оскільки досі bloxberg запам’ятовує лише трансакції, а не самі дані. Інфраструктурі bloxberg це надає перевагу – вона залишається зручною в користуванні та швидкою, а власні дані, як і раніше, зберігаються в окремих дослідницьких установах.

 

Зараз проект bloxberg дуже щвидко розвивається. З одного боку, щомісяця додаються нові вузли з цілого світу науки, з іншого боку, Венґадасалам та Кляйнферхер разом зі своєю командою Цифрової лабораторії експериментують з новим розширенням bloxberg: «Ми якраз тестуємо різні можливості децентралізованого збереження даних – наприклад, InterPlanetary File System IPFS», – зізналася Сандра Венґадасалам.

 

Завдяки відкритій архітектурі зростає також кількість випадків застосування додатків за межами наукового контексту. Маврісіо Товар Гутьєрес (Mauricio Tovar Gutiérrez) з Національного університету штату Колумбія – одного з перших університетів, що зразу доєдналися до проекту,  – захоплений можливостями та перспективами нового блокчейну: «Він має функції, що дають змогу захистити зареєстровану інформацію від змін. Це дуже важливо у боротьбі з шахрайством та для напрацювання прозорішої процедури узгодження дій».

 

Загальна інформація: в лютому 2019 року з ініціативи Цифрової бібліотеки імені Макса Планка одинадцять провідних наукових установ з десяти країн світу об’єдналися і почали працювати над проектом. Консорціум складається з Університету Карнегі-Меллон (США), Університетського коледжу Лондона, Бібліотеки при Швейцарській вищій технічній школі Цюріха, Технологічного інституту Джорджії (США), ІТ-університету Копенгагена, Белградського університету, Йоганнесбурзького університету, Кассельського університету (Німеччина), Університету Нікосії (Кіпр), Сараєвського університету і Спільноти імені Макса Планка.

 


Erste internationale Blockchain für die Wissenschaft: bloxberg

mpg.de, 9/04/2019

Зреферувала С. К.

11.05.2019