Пролітаючи над..: палац Бадені у Буську

Z продовжує публікацію циклу відеооглядів визначних пам'яток Галичини, знятих з висоти. Здебільшого це замки, палаци, фортифікаційні та сакральні споруди, які руйнуються просто на очах, і наше покоління може виявитися останнім, яке ще має шанс побачити їх на власні очі. А тим часом руїни ці навіть у такому стані вражають своєю красою, величчю, вишуканістю архітектурних деталей. Особливо, коли дивишся на них згори, мов птах...

 

У центрі Буська зберігся чудовий палац — колишня резиденція власників міста із графських династій Мієрів та Бадені.

 

Першу згадку про палац датовано початком ХVІІ ст. Раніше на цьому місці, з усіх боків оточеному руслом ріки Полтва, стояв дерев'яний замок. Прототипом сучасного палацового комплексу була одноповерхова садиба, зведена 1810 року.

 

Найвідоміший власник пам’ятки — намісник Галичини і прем’єр-міністр Австро-Угорщини Казимир Фелікс Бадені. Граф Бадені — постать неоднозначна в історії України, а його біографія ще потребує досліджень. Однак завдяки сім’ї Бадені Буськ активно розвивався, а палац став місцем тогочасних технічних новинок — сюди провели телефон, електрику.

 

Сучасна споруда палацу — двоповерхова, з багатьма просторими кімнатами. Комплекс складається із фронтового будинку та двох бічних крил, добудованих, судячи з усього, у середині ХІХ ст. Поруч з палацом — розкішний парк.

 

 

Впродовж ХІХ-ХХ ст. палац зазнав декількох капітальних перебудов і перепланувань. Останніми роками споруда стрімко руйнується. У пожежі 2016 року згоріла частина даху, і через це будівля замокає.

 

У часи німецької окупації у палаці квартирували підрозділи вермахту. У післявоєнні роки тут розмістився райком компартії.

 

Багато десятиліть палац належав військовим, які звели до нього практично впритул декілька господарських та житлових будівель.

2016 року комплекс передали у власність територіальної громади. Небайдужі мешканці міста об’єднались з ініціативою порятунку палацу Бадені і планують зробити тут культурний та туристичний центр.

 

12.04.2019