Синод ПЦУ надіслав до УГКЦ лист через прощу до Софії Київської.

 

Синод Православної Церкви України запропонував Українській Греко-Католицькій Церкві зберегти дотеперішній формат використання Софійського собору для богослужінь і зважити на те, що Софія "залишається кафедральним собором православних Київських першоієрархів".

 

Про це йдеться у листі церковного проводу, надісланому Блаженнішому Святославу, сказано у Журналі засідання Священного синоду від 4 березня.

 

 

Згідно з протоколом, синод вирішив підтримати позицію, висловлену в листі митрополита Київського і всієї України Епіфанія до предстоятеля УГКЦ Святослава від 19 лютого "у зв’язку з публічно оголошеним наміром звершення у соборі Святої Софії Київської католицького літургійного богослужіння східного обряду".

 

"[Синод вирішив] констатувати, що протягом тисячоліття собор Святої Софії Київської був і залишається кафедральним собором православних Київських першоієрархів. Вважати за корисне зберегти щодо богослужінь у Святій Софії Київській той порядок, який склався дотепер і позитивно сприймається в українському суспільстві, не провокуючи полеміки чи розділень", – ідеться у журналі.

 

Нагадаємо, предстоятель Київської єпархії Православної Церкви України Філарет 22 лютого оприлюднив листа до глави Української Греко-Католицької Церкви Святослава, в котрому закликав відмовитися від наміру провести Божественну літургію в соборі Святої Софії в Києві, вважаючи, що прихід греко-католиків до храму, котрий сприймається українським православ'ям як свій центр, збурить міжконфесійну напругу й може стати причиною для провокацій.

 

"Це незвичайне явище, бо Українська Греко-Католицька Церква ніколи не звершувала Божественної літургії у центрі Українського Православ’я – соборі Святої Софії. Якщо відбудеться ця подія, то вона викличе спротив з боку православних українців. Ця подія схожа на те, якби хтось з православних предстоятелів звершив Божественну літургію у соборі Святого апостола Петра в Римі", – вважає Філарет.

 

Предстоятель Православної Церкви України Епіфаній наразі не висловився з цього приводу публічно. Втім, прес-служба Київської митрополії 23 лютого повідомила, що митрополит Київський і всієї України Епіфаній ще 19 лютого надіслав листа Блаженнійшому Святославу "щодо питань, які стосуються двох Церков".

 

Прес-служба ПЦУ підкреслила, що планується особиста зустріч очільників Церков, "до проведення якої офіційні коментарі не надаватимуться".

 

УГКЦ підтримала мораторій на коментарі в цій справі. Греко-Католицька Церква повідомила, що наразі не ухвалила остаточного рішення стосовно формату проведення громадою УГКЦ богослужіння в Софійському соборі, запланованого на 7 квітня 2019 року.

 

"У вирішенні цього питання УГКЦ керується нормами та вимогами державного законодавства та з повагою ставиться до почуттів наших православних братів", – поінформували в пресовій службі УГКЦ.

 

"З метою обговорення невирішених питань планується проведення зустрічі предстоятелів УГКЦ та ПЦУ, що відбудеться після повернення Блаженнішого Святослава в Україну. До часу обговорення очільниками Церков існуючих питань офіційні коментарі не надаватимуться", – йшлося у повідомленні.

 

 

05.03.2019