Гроші на нервах

У часи, коли роль грошових знаків відігравали мушлі, кунячі шкірки чи неакуратні кавалки срібла, можна було собі дозволити більше і в разі чогось зарубати опонента чи партнера сокирою. Тепер людство окультурилося і з фінансами стало складніше. Огляд подій тижня в Україні

 

Сепарація тижня

 

 

Колись податківець мав честь ходити разом із Месією, попередньо викинувши гаманець з твердою валютою. То було майже дві тисячі років тому, але про таку подію іноді згадують у церквах. 

 

Сучасним Матфеям важче, ніж тому біблійному, бо їх то об’єднують із митниками, то кажуть, що більш доцільно їм наповнювати бюджет окремо. У 2014 році тодішній прем’єр Арсеній Яценюк був переконаний, що структура під назвою Державна фіскальна служба стимулюватиме ріст вітчизняної економіки набагато краще, ніж дві окремі «контори», і якось кадуцей з ключами під одним дахом не вжилися. На емблемі фіскальної служби фігурували ще терези і щось подібне на гривню часів рівноапостольного Володимира – тепер ілюстраторам доведеться вигадувати нові емблеми, бо Державну фіскальну службу розділять на митницю, податкову і податкову поліцію (з трансформацією в орган фінансових розслідувань).

 

Фрикції з тими органами тривають весь час існування держави, але до нічого особливо путнього вони не призвели. Податківці і митники, назви їх хоч фіскалами і прямими нащадками Матфея, від того ефективніше працювати не стали. Такий висновок можна зробити з чергового рішення Кабміну. Тепер вони діятимуть окремо, а потім знову разом. Доля у людей, що мають дотичність  до великих грошей, така.

 

Міжнародне тижня

 

 

Ніхто особливо не переймався можливістю, що МВФ про Україну забуде і грошей не дасть. МВФ нічого не забуває і підтвердив інформацію про нову програму stand-by для нашої країни у розмірі $3,9 млрд. Вже зараз Україна отримала транш у розмірі $1,4 млрд.

 

У Фонді, щоправда, кажуть – реалізація того кредитування ризикована, бо війна та інші неприємності, але також хвалять офіційний Київ за вчасне прийняття державного бюджету і підвищення тарифів на «комуналку».

 

Одночасно Світовий банк виділив тому самому офіційному Києву $750 мільйонів – зокрема на боротьбу з корупцією, реформу банківської системи і субсидії на житлово-комунальні послуги.

 

У цьому паралельному фінансовому світі є якась своя логіка, якщо задуматися над тарифами, їх підвищенням і субсидіями.

 


Мораторій тижня

 

 

Леонід Кучма колись писав, що «Україна – не Росія»; тепер можна додати, що українці трошки таджики і північні корейці. Саме в тих благословенних краях так само, як і у нас, землю продавати-купувати не можна.

 

Цього разу в парламенті зробили спробу ситуацію якось змінити, але за ухвалення законопроекту «Про внесення змін до розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо продовження заборони на відчуження сільськогосподарських земель» за основу і в цілому проголосував 231 народний депутат – і «земельний мораторій», який почався 2001-го, продовжено ще на на один рік.

 

За той час парламентарі врегулюють на законодавчому рівні процедуру обігу сільськогосподарських земель та розроблять необхідні нормативно-правові акти.

 

Про латифундії на легендарних чорноземах у Верховній Раді не говорять, зате там можуть їсти ґрунт прямо на трибуні чи розповідати, як жадібні буржуї вивезуть наше національне багатство у вагонах прямо на береги Рейну та і між Альпами його розкидають. І посполиті повірять, бо в бздури віриться набагато скоріше, ніж у щось адекватне.

 

 

Халепа тижня

 

 

Виявилося, що люди, які мають відношення до паливно-енергетичного комплексу, набагато нервовіші за служителів Феміди. Легендарного суддю Зварича «пакували» за купу готівки у всіх можливих закутках його кабінету – а чоловік казав, що то йому добродії насіяли. «Діамантові прокурори» переконували, що свої карати вони купили в зоомагазині – бо думали, що то просто камінці для акваріуму. Звичайно, з того всі сміялися, але для хлопців у мантіях їхні бздури відіграли позитивну роль і чуються вони зараз не так уже й зле.

 

«Газові» хлопці мають тоншу душевну орієнтацію. Сценарій дійства у АТ «Укргазвидобування» оприлюднив генпрокурор Юрій Луценко. Він заявив про затримання двох співробітників підприємства (начальника механіко-енергетичного департаменту Володимира Микитина і директора з підготовки та транспортування газу Олександра Гордієнка), яких підозрюють в отриманні 16,84 млн гривень хабара.

 

"Затримали двох посадових осіб Укргазвидобування, які налагодили схему отримання 10% відкату за держзамовлення. Під час отримання чергового траншу в 9 млн гривень зловмисники затримані. Спроба викинути у вікно купи грошей не вплине на хід слідства", – написав Луценко в Facebook.

 

Приємно здивувало, що відкати тепер цілком цивілізовані – якихось 10%; а от те, що затримані під час візиту правоохоронці готівку викидали через вікно на мокрий сніг, посипаний сіллю та іншою гидотою, честі їм не робить. По-перше, треба поводитися спокійно, розповідати про колядників і рибок барбусів; по-друге, перехожий, якому мільйон падає на голову, може отримати серйозну травму і притягнути Гордієнка з Микитиним за хуліганство.

 

На щастя, все закінчилося без жертв і руйнувань. І далі, маємо сподівання, все буде чинно і шляхетно.

 

24.12.2018