Люблінський воєвода поскаржиться у прокуратуру через урочистості в Сагрині.

 

Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек має намір подати заяву у прокуратуру через промову історика Григорія Купріяновича, котру той виголосив під час відзначення 8 липня річниці пам’яті українців, які загинули від рук польських "селянських батальйонів" та підрозділів Армії Крайової 1944 року в селі Сагринь. На його думку, слова Купріяновича попадають під дію скандального закону про Інститут національної пам'яті, котрий забороняє пропаґанду "бандеризму".

 

Про це повідомляє часопис українців Польщі "Наше слово".

 

 

Зокрема, Чарнека обурили слова з доповіді українського діяча, який сказав, що у Сагрині 1944 полягли жертви з рук інших громадян Польщі, тому що "говорили іншою мовою та були іншого віросповідування". "Цей злочин проти людства було вчинено членами польського народу, партизанами АК, які були солдатами польського підпілля. Ми жаліємо, що пам’ять про українські православні жертви Холмщини не вшановано так само, як у випадку польських жертв Волині", – процитував іще один фраґмент люблінський воєвода.

 

Пшемислав Чарнек заявив, що думки, які Купріянович висловлював протягом останніх років, та його доповідь на урочистостях, якою українець зрівнює вбивство у Сагрині з "вбивством 130 тис. поляків на Волині", однозначно є порушенням закону.

 

Воєвода впевнений, що українець не лише "зневажив польський народ", а й порушив закон про Інститут національної пам’яті Польщі (ІНП), котрий вводить штраф або покарання у вигляді тюремного ув’язнення терміном до трьох років за "заперечення злочинів українських націоналістів".

 

Самі відзначення у Сагрині, у яких взяли участь президент України Петро Порошенко, депутати Верховної Ради України, міністри українського уряду, дипломати з послом України Андрієм Дещицею, а також делегації української громади Польщі, колишні мешканці Холмщини, делегації з кількох областей України з керівниками й громадськими активістами та історики, Пшемислав Чарнек назвав "провокацією". Зокрема, Чарнека обурило те, що ці урочистості відбулися синхронно з поїздкою Анджея Дуди на Волинь.

 

"Їх організовано у 75-ті роковини трагічної «Кривавої неділі» на Волині, де у системний спосіб українські націоналісти, бандити, яких важко шукати в історії світу, у жорстокий спосіб мордували тисячі поляків, також під час Богослужінь. Ці роковини були урочисто відзначені президентом Анджеєм Дудою у луцькій катедрі і теж на місці злочину. Натомість українці зорганізували молитву на могилах своїх побратимів, які загинули 10 березня, а не 11 липня, однозначно здійснюючи провокацію”, – вважає Пшемислав Чарнек.

 

Григорій Купріянович є головою Українського товариства у Любліні, співголовою Спільної комісії уряду та нацменшин у Польщі.
 

 

Див. репліку Павела Смоленського про цей демарш воєводи 

та текст згаданої Промови голови Українського Товариства д-ра Григорія Купріяновича на урочистостях, присвячених вшануванню пам’яті українських православних жертв, котрі загинули 10 березня 1944 р. у Сагрині з рук відділів Армії Крайової

 

10.07.2018