Гройсман вважає проблему корупції перебільшеною.

 

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що проблема корупції в Україні перебільшена, а корупційні скандали можуть використовуватися для дискредитації держави.

 

Про це голова уряду сказав у інтерв'ю грузинській редакції Forbes.

 

"Я буду абсолютно чесний з вами, без усіляких солодких піґулок. Я вірю, що багато наших ворогів зацікавлені в дестабілізації України, і вони завжди висувають проблему корупції в нашій країні. Вони постійно повторюють, що корупція дуже поширена. І вони роблять це скрізь, у тому числі за кордоном. Час від часу стикаюсь з цією проблемою, і я вважаю, що це перебільшено", – заявив Гройсман.

 

"Я вважаю, що ця інформація представлена у найбільш негативному світлі, аби зробити так, щоб Україна, разом з її населенням у 40 мільйонів людей, виглядали погано. Звичайно, я не заохочую до приховування проблем. Навпаки, я думаю, що ми повинні зіштовхнутися з цими проблемами. Я ціную, коли хтось вказує на проблеми, якщо є", – додав прем'єр-міністр.

 

Володимир Гройсман не взявся заперечувати, "що існують певні сфери, де корупція процвітає", проте запевнив – список сфер, де процвітала корупція, скорочується.

 

"Щороку через державні закупівлі проводилися приблизно 10 мільярдів доларів, що здійснюються за допомогою дуже підозрілих програм. Ми ввели в експлуатацію одну цілком прозору систему, яка, на мою думку, є однією з найкращих у Європі. Ми повністю знищили корупційний фактор через інтернет-закупівлі. Система електронних закупівель, яка функціонує зараз, не дає шансу тим корумпованим чиновникам, які раніше присвоювали мільярди доларів. Крім того, зараз всі державні кошти зосереджені лише в бюджеті. Раніше всі фінансові ресурси були зібрані в єдиний бюджет. Іншими словами, всі ресурси були централізованими. Це призвело до корупції, а часом – до хабарів", – пояснив голова уряду.

 

Прем'єр також зазначив, що на зменшення рівня корупції вплинули децентралізація, реформа ринку газу, залучення міжнародних організацій до купівлі ліків.

 

"Ми зуміли децентралізувати фінанси та виділили приблизно 4 мільярди доларів місцевим бюджетам. Насправді ми викорінили монополію, якою так часто зловживали. Наприклад, ми скасували схему ціноутворення на природний газ. Наша країна завжди мала дві різні ціни на природний газ: державна ставка становила 2000 гривень, а комерційна ставка на газ становила 7000. Через цю невідповідність було нажито багато корупційних грошей. Сьогодні ціна рівна і будь-які шанси корупції в цій сфері були ліквідовані. Що стосується сфери охорони здоров'я, то ми витрачали приблизно 200 мільйонів доларів на закупівлю ліків. Зараз ми купуємо ліки за допомогою міжнародних організацій, і ми повністю усунули будь-які шанси корупції в цій сфері. Перелік сфер, де корупція була ліквідована, зростає і зростає", – ствердив Гройсман.

 

Відповідаючи на прохання назвати сфери, в котрих іще є корупція, голова уряду сказав: "Очевидно, що корупція ще існує в правоохоронних органах, судах, органах, що видають дозволи та ліцензії, а також в державних установах, що надають різні послуги".

 

"Я мушу усунути всі можливі недоліки, які можуть бути використані як джерела корупції. Я сам не можу це зробити. Це вимагає об'єднаної позиції парламенту, президента, більшості та інших політичних фракцій, які вірять у майбутнє нашої країни. Нелегко працювати разом, але нам все-таки вдається прийняти важливі рішення", – зазначив Гройсман.

 

У якості позитивного досвіду прем'єр-міністр згадав про розкриття реєстрів і майнових декларацій, а також про створення Антикорупційної аґенції.

 

"Ми ініціювали електронні податкові декларації. Це був крок вперед у нашій боротьбі з корупцією. Ми зробили всі реєстри доступними для бенефіціарів. Інформація про те, хто має власну компанію, наразі доступна широкому загалу. З точки зору відкритості ми займаємо провідну позицію... Ми створили антикорупційну інфраструктуру й інститути. Незважаючи на те, що наші антикорупційні зусилля сприймаються по-різному, у нас все ще є установи, які займаються виявленням, попередженням та розслідуванням випадків корупції. Це суверенне агентство, яке керується високо легітимними менеджерами, обраними в результаті співбесіди", – сказав Гройсман.

 

12.01.2018