За що боролись, на те і напоролись

Партія реґіонів, в парламентському представництві якої рекордна кількість тих, хто голосує «за себе і того хлопця», в Івано-Франківську організовує акцію «Геть кнопкодавів із Прикарпаття». Таким парадоксальним є один з наслідків минулотижневої поведінки двох станіславівських народних депутатів — членів опозиційної фракції «Батьківщина», які опинилися в центрі політичного скандалу, бо зробили таке, що не вкладається в голові розважливої людини.  Йдеться про депутатку-мажоритарницю з Калуша Ольгу Сікору та «списковика» Дмитра Шлемка, яких спіймали фотокамери у момент натискання клавіш за сусідніми пультами в залі ВРУ. Після того, як парламентська опозиція кілька місяців поспіль «ламала списи», обстоюючи засади виключно персонального голосування у Верховній Раді, логіку цих двох «батьківщинівців» збагнути важко.

 

Голосує Ольга Сікора (Калуш)

 

Дмитро Шлемко на прохання «Z» пояснити свою поведінку розповів дослівно таке: «Тут і коментувати немає чого. Це питання заслуховувалось на засіданні фракції і було зняте. Я сидів на місці Федорчука і читав газету, а голосував тільки за себе. Щодо пані Сікори, то тут теж не було порушення. Володимир Купчак був присутній у сесійній залі. На фотографіях видно, що він сидить справа від мене, але не на своєму місці — має сидіти зліва. Коли відбувалось голосування, говорив по телефону, і Ольга Сікора запитала в нього: "За тебе проголосувати?". Він, можливо, трохи не подумав і відповів: "Так". Але Купчак був присутній у залі під час голосування. Тому нічого тут особливого не трапилось. Реґіонали просто все роздули, бо вони мають такі вказівки — знаходити, до чого можна причепитись в опозиції».

 

Голосує Дмитро Шлемко (Івано-Франківськ)

 

Даруйте, але школярська порада тут сама напрошується: «Сидіть, шановні, опозиціонера на своїх місцях і не розмовляйте по мобільному під час голосування».

 

А якщо серйозно, то народні депутати в описаний спосіб дискредитують себе і все, що вони декларують і роблять. Дивлячись на усе це, люди з легкістю доходять логічного висновку: усі вони там (у політиці) одним миром мазані, між владою і опозицією різниці немає.

 

Про моральність української політики загалом та про вчинок франківських депутатів зокрема «Z» мав розмову з івано-франківським політологом, членом громадського руху «Чесно», автором публічного звернення до міської та обласної організацій ВО «Батьківщина» з вимогою  виключити депутатів-кнопкодавів з фракції та партії Тарасом Случиком.

 

 

Тарас СЛУЧИК:

ДЕПУТАТИ-ОПОЗИЦІОНЕРИ Й САМІ НЕ РОЗУМІЮТЬ ЦІННОСТІ ПЕРСОНАЛЬНОГО ГОЛОСУВАННЯ

 

 

– Поясніть, будь ласка, з погляду букви закону, що порушили франківські депутати?

 

– Вони порушили декілька речей. Перш за все порушили Конституцію України, де чітко записано, що народний депутат голосує персонально. По-друге, вони порушили Закон України «Про регламент ВРУ», який вони ж самі прийняли на початку скликання. По-третє, вони порушили публічну присягу народного депутата України, яка також передбачає персональне голосування. І четверте, найважливіше, що вони порушили, — це публічно дані обіцянки виборцям про те, що опозиція буде голосувати персонально і сприяти тому, щоби колеґи з інших фракцій так само голосували персонально.

 

– Можна висновувати, що депутати вчинили, м'яко кажучи, нерозумно. Але важко припускати, що вони справді нерозумні люди. Як думаєте, що могло стати причиною такого вчинку насправді?

 

– Їхній вчинок може бути мотивований двома речами. Перше, це могло бути рішення фракції про голосування таким чином. Друге, вони дійсно не розуміють цінності персонального голосування. Людина не розуміє, що вона, тиснучи кнопку, змінює політичний, економічний, соціальний ландшафт країни — виражає волю тисяч громадян, які за неї проголосували. А народний депутат цього не розуміє — для нього це звичайні кнопочки, як на мобільному телефоні. Нівелюється цінність голосування, цінність присутності, праці під куполом Верховної Ради.

 

– Ви у своєму зверненні вимагаєте виключити «кнопкодавів» з партії та фракції. Чи адекватною була реакція лідера фракції Арсенія Яценюка?

 

– Є дві важливі речі. Перше, мої колеґи з руху «Чесно» вже нарахували 77 «кнопкодавів», з них 73 — члени фракції Партії реґіонів. Причини цього явища, — це низький рівень політичної культури, а також відсутність публічності політики в Україні як такої.   

 

Друге, це відсутність моральності в українській політиці. Є певний принцип — голосувати персонально. Якщо ми вимагаємо цього від інших фракцій, то зобов'язані дотримуватись його так само.

 

За останніми заявами лідера фракції «Батьківщина» Арсенія Яценюка, єдине, що чекає народних депутатів, це догани. Тобто таке покарання є фікцією і за собою нічого не несе.

 

Але така реакція Яценюка є абсолютно прогнозована. Вона не показала іншої якості політики. Вона подібна до позиції представників Партії реґіонів, які кажуть, що будуть карати, але нічого не змінюється. Навпаки, кількість «кнопкодавів» у ПР тільки збільшується.

 

– Чому Ви своє звернення скерували саме в обласну та міську раду, а не в парламент?

 

– Суть мого звернення полягає в тому, щоби депутати обласної та міської ради звернулись до голови фракції «Батьківщина» Арсенія Яценюка та до першого заступника голови партії «Батьківщина» Олександра Турчинова з проханням виключити з фракції та партії цих депутатів. І це є тест для наших депутатів, чи мають вони позицію взагалі. І це є тест для політичних лідерів у центрі,  які говорять про демократичність у своїх партіях, чи справді зважають вони на думку своїх партійців. І це також тест на те, чи є моральність у депутатів місцевих рад, чи вони не побояться порушити питання, чи принципи, статут партії для них є важливішими, ніж персоналії. Адже ці депутати, які вдались до «кнопкодавства», підірвали авторитет партії. І партійці мають повне право вимагати позбутись членів, які дискредитують ідеї партії.

 

– Чи пробували Ви сконтактувати з депутатами-порушниками?

 

– А навіщо? Їхні пояснення не мають тепер жодного значення. Зараз вони можуть зробити єдиний гідний вчинок: вийти на публічну прес-конференцію, вибачитись перед людьми, звільнити займані партійні посади, пан Шлемко — посаду голови обласної організації «Батьківщина», а пані Сікора — голови районної організації «Батьківщина», здати партійні квитки і вийти з фракцій. При цьому залишитись в опозиції, голосувати разом з опозицією, і таким чином спокутувати свій гріх.

 

 

20.05.2013