Єлісєєв і Щерський погодилися з потребою скасувати мораторій на ексгумації.

 

Заступник голови Адміністрації президента України Костянтин Єлісєєв та керівник канцелярії президента Польщі Кшиштоф Щерський домовилися про зняття заборони проведення ексгумаційних робіт, накладеної українськими службами у відповідь на низку актів вандалізму у Польщі.

 

Про це повідомила прес-служба Президента України за підсумками засідання консультаційного комітету президентів у Кракові.

 

"Сторони погодились з необхідністю зняти мораторій на проведення пошуково-ексгумаційних робіт та спільного їх відновлення. У цьому контексті було домовлено провести міжурядову зустріч на рівні віце-прем’єр-міністрів найближчим часом", – йдеться у повідомленні.

 

Кшиштоф Щерський і Костянтин Єлісєєв, позаду – посол Андрій Дещиця

 

Єлісєєв та Щерський також погодилися з важливістю продовження роботи двосторонньої міжурядової комісії із захисту та повернення культурних цінностей.

 

Українська та польська сторони домовилися співпрацювати з відповідними місцевими органами влади з метою вирішення питань, що становлять обопільний інтерес.

 

Адміністрація Анджея Дуди подає свій звіт про цю зустріч із кількома додатковими деталями. Так, офіційна Варшава не соромиться нагадати, що саме Україна мусить скасувати заборону на проведення пошуків та ексгумацій.

 

Натомість міжурядові переговори мають відбутися між віце-прем'єром Пйотром Ґлінським та українським віце-прем'єром з соціальних та гуманітарних питань Павлом Розенком.

 

Нагадаємо, що неповний місяць тому Ґлінський мав візит до Києва, під час котрого пропонував провести переговори про зняття заборони на проведення пошуково-ексгумаційних робіт, а також леґалізації неофіційних пам'яток на урядовий рівень – а кажучи простіше, пропонував оминути Український інститут національної пам'яті та Володимира В'ятровича.

 

У Києві Ґлінський відбув переговори із міністром культури Євгеном Нищуком і, схоже, отримав відмову на свої пропозиції. У заяві, поширеній 24 жовтня, Нищук поінформував: "Польська сторона запропонувала винести його обговорення на вищий політичний рівень, створивши для цього спеціальну міжурядову комісію чи використавши існуючу Міжурядову українсько-польську комісію у справі охорони та повернення втрачених і незаконно переміщених під час Другої світової війни культурний цінностей. Учасники обговорення з українського боку зазначили недоречність такої пропозиції, оскільки зазначена Комісія створена на виконання угоди між урядом України та урядом Республіки Польща про співробітництво у справі охорони та повернення втрачених і незаконно переміщених під час Другої світової війни культурний цінностей і має чіткий предмет регулювання", – заявив Нищук.

 

Пан Євген тоді наголосив, що "українська сторона вважає невичерпаним потенціал переговорів між уповноваженими на сьогодні для цього структурами" – інститутами національної пам‘яті обох країн, міністерств культури, комісіями з питань поховань. "Українська сторона вважає, що існуючі на сьогодні механізми та інституції мають бути використані для вирішення спірних питань в сфері збереження місць пам’яті і запропонувала найближчим часом провести переговори за участі уповноважених для цього представників УІНП, Державної міжвідомчої комісії з питань поховань жертв війни та репресій, ІПН та міністерств культури обох країн", – зазначав Нищук.

 

Водночас як випливає із повідомлень президентських служб за підсумками краківських переговорів, Україна таки дала згоду на виведення переговорів на вищий рівень, а також згодилася урухомити інструменти міжурядової комісії із захисту та повернення культурних цінностей.

 

Під час переговорів Костянтин Єлісєєв та Кшиштоф Щерський також обговорили підготовку до візиту президента Польщі Анджея Дуди до Харкова у грудні цього року.

 

Сторони обмінялися думками щодо майбутнього саміту "Східного партнерства", котрий відбудеться 24 листопада у Брюсселі.

 

Нагадаємо, консультаційний комітет президентів є дорадчим органом, покликаним сприяти реалізації домовленостей між головами обох держав, спрямованих на поглиблення дружніх стосунків між Україною і Республікою Польща. Комітет очолюють зовнішньополітичні радники президентів.

 

Ініціатором засідання 8 листопада виступив Президент України Петро Порошенко. В Адміністрації президента заявили, що засідання скликають "задля зміцнення стратегічного партнерства між Україною та Республікою Польща" і "щоб уникнути подальшої ескалації напруги", усвідомлюючи потребу вирішувати "будь-які проблемні питання" у двосторонніх зносинах винятково "у цивілізований європейський спосіб".

 

9 листопада офіс президента Польщі повідомив, що приймає запрошення для переговорів, і це буде "чергова, після останніх візитів до України віце-прем'єра польського уряду Пйотра Ґлінського і міністра закордонних справ Вітольда Ващиковського, оказія для надання українській стороні польських очікувань щодо найважливіших проблем у стосунках польсько-українських". "Президент Анджей Дуда також покладається на особисті дії Президента Петра Порошенка в контексті теперішнього стану двосторонніх стосунків", – прокоментували в канцелярії Дуди.

 

18.11.2017