Українська ГТС: повний SALE

Скандальний законопроект, у якому передбачено приватизацію української газотранспортної системи та інших елементів української енергетичної господарки, має шанс потрапити до порядку денного Верховної Ради вже цього тижня. Напередодні травневих свят, коли одна частина українців думала про флагштоки у первомайській та георгіївській стилістиці, а інша — про паску і ковбаску, влада вирішила розкрити всі козирі відразу: про приватизацію ГТС, та ще й гамузом. Зі слів міністра енергетики Едуарда Ставицького, з молотка планують спустити понад 50% акцій — контрольний пакет. Тепер українська влада запевняє, що її ініціативу (евфемістично кажучи — пропонований урядом законопроект) підтримали у Євросоюзі.

 

«Z» поцікавився в експертів — колишнього радника прем’єр-міністра Юлії Тимошенко з енергетичних питань Олекси Гудими і політолога Олександра Палія, — яким є інтерес Євросоюзу у приватизації української ГТС і хто має найбільше шансів контролювати «трубу».

 

 

Олекса ГУДИМА:

 

ЄС НЕ МОЖЕ ЯНУКОВИЧУ ДОПОМОГТИ ПЕРЕОБРАТИСЯ НА ДРУГИЙ ТЕРМІН, А ПУТІН І «ГАЗПРОМ» — МОЖУТЬ

 

 

«Я не завжди був таким скептиком і противником приватизації газотранспортної системи. Я працював свого часу у Словаччині, й ця країна, інтеґруючись у Європейський Союз, вирішила продати 49% своєї ГТС. Передбачалося, що ця частка відійде консорціуму з трьох держав: Франції, Німеччини та Росії. Була оцінка, і було запропоновано викупити трьом компаніям — "Рургаз", "Газ де Франс" і "Газпром" — по 16,7%. Росіяни не мали коштів, і їхню долю викупили французи та німці. Певний час я був прихильником саме такої моделі приватизації української газотранспортної системи, якби ми інтеґрувалися в ЄС. Але за теперішніх умов я перестав бути прихильником такої моделі. Ми так рухаємося до ЄС, що важко сказати, чи ми там взагалі будемо…

 

Насправді ні в Україні, ні в Росії нема бажання жити за європейськими правилами. Росіяни насправді ніколи не хотіли ділити ГТС, і жодних консорціумів "на трьох" вони не хочуть. Якщо хтось має ілюзії, що може запрацювати схема з трьома учасниками, де, крім України, будуть ще ЄС та Росія, то я кажу: хіба що в Росії поміняється влада, і, перепрошую, воскресне Єльцин…

 

Важко коментувати позицію міністра енергетики Едуарда Ставицького… Він не хоче вести дискусію. Він не має про що говорити з фахівцями, його не назвеш фахівцем в енергетичній галузі. Він радіше є фахівцем з відчуження активів, з виконання тих чи інших доручень. І коли міністр Cтавицький каже про те, що було б ефективно реалізувати 51 відсоток, це дивує. Я колись наївно думав, що Україна може піти шляхом Словаччини — але з 49 відсотками. А тут міністр відразу говорить про приватизацію контрольного пакета, по суті, про намір віддати його "Газпрому". Чому "Газпрому"? Бо ніякої приватизації не буде. Вони просто домовляться із Росією.

 

Важко сприймати такі речі, коли їх говорить міністр уряду. Колишній прем’єр-міністр Юлія Тимошенко сидить у в’язниці за нібито зраду національних інтересів у газовій сфері. Міністр Савицький заявляє про це відкрито, без будь-якого страху бути покараним.

 

Я не вірю в те, що Євросоюз схвалює урядовий проект. Ця риторика часто використовується українськими посадовцями: коли їм це вигідно, вони грають на якихось нібито європейських позиціях. Але це не більш як гарні слова. Так само я не вірю, що європейські компанії наважаться зайти на український ринок. Хіба за останні три роки, відколи Віктор Янукович став  президентом України, хоча б хтось зайшов в Україну і щось приватизував? Ніхто!

 

Коли ми говоримо про бажання "Газпрому»" активніше завойовувати ГТС, мова йде не тільки про "трубу", яку б він хотів поглинути, а й про те, за якими законами буде працювати ця ГТС? За російськими! Росія не підписала Енергетичну хартію, не ратифікувала її й послуговується внутрішніми нормами. Росіяни нікого не пускають до своєї "труби". Будь-який виробник буде змушений продавати свій газ тільки "Газпрому". Якщо Україна продасть, здасть чи віддасть Росії свою ГТС, то вона позбудеться перспектив працювати з потужними компаніями типу Shell і Chevron. У чому головний інтерес таких корпорацій? Вони частину видобутку залишають державі, а частиною можуть вільно розпоряджатися. Тому Shell і Chevron підуть з України наступного ж дня, як тільки ГТС перейде Росії. Від цього втратить і Європа. Адже український сланцевий газ міг би продаватися в ЄС за дешевшою ціною.

 

Але проблема в тому, що ЄС не може Януковичу допомогти ще раз стати президентом України, а Путін і "Газпром" — можуть. Українську владу цікавить дешевша ціна на газ. Вага питання — це переобрання Януковича президентом, що можливе тільки тоді, коли Україна вже найближчим часом отримає дешеві енергоносії».

 

 

Олександр ПАЛІЙ:

 

ПРОДАТИ ТРУБУ ЗАДЛЯ ДЕШЕВОГО ГАЗУ — ЦЕ ЯК ПРОДАТИ ХАТУ ЗА ПЛЯШКУ

 

 

​«У Європі підтримують не приватизацію газотранспортної системи, а саму ідею лібералізації ринку, розділення компаній паливного сектора на окремі види бізнесу з тим, щоб вони не були збитковими. Про продаж, оренду — подібних заяв від ЄС не було. Їхня вимога — це, по суті, прозорість та прибутковість усіх складових бізнесу.

 

Натомість влада пропонує зовсім інше — можливість продавати за рішенням ВР не лише газотранспортну систему, а взагалі все! Це означає, що готується супермасштабний дерибан усього, що залишилося в Україні.

 

Що ж до самої ГТС, то для України нема жодного сенсу не те що продавати 2трубу", а навіть передавати її у консорціум. Тому що консорціум — це розподіл не лише витрат, а й прибутків. Якщо нинішні прибутки поділити на трьох — нічого ж не залишиться… Заради отримання якоїсь знижечки віддавати ГТС колосальних розмірів (яка має власне сховище, величезну потужність і протяжність), продавати все — те саме, що алкоголік за пляшку продавав би хату!

 

Сьогодні йдеться про видобуток сланцевого газу, або метану, або енергоносіїв із шельфу моря. Якщо це буде втілено протягом 10–20 років, то тоді наша ГТС взагалі буде золотою! Зрештою, вже навіть сьогодні ми маємо змогу використовувати наявні потужності для реверсу газу із західного напрямку. Тому наша ГТС навіть без модернізації сьогодні є чинником національної безпеки.

 

Чому влада починає такі розмови? Тому що вона є банкрутом. Економіка падає, промислове виробництво падає… Влада шукає, що продати. Через це виникли законопроекти про продаж землі, через це виник проект по ГТС. Якщо віддати це, далі вже не буде чим торгувати й розплачуватися. У мене тепер запитання: що влада продаватиме далі? Може, людей?..»

 

На цю тему читайте також «Янукович: Імператор, чи завгосп?»

 

15.05.2013