Своєрідний «режим тиші»

Війну можна назвати антитерористичною операцією, але від такого евфемізму вона не перестане бути війною. А ще по-різному можна воювати далеко від лінії фронту.

 

Обстріл тижня

 

 

Коли до провокацій залучають гранатомети, то навіть затятому оптимістові робиться незатишно. Цього разу з такої небезпечної зброї обстріляли не будинок львівського міського голови, а консульство Польщі в Луцьку. Для поляків Волинь на найближчі кілька століть залишатиметься драстичною темою, тому місце стрілянини було вибране правильно. Паралельно з замахом на нерухомість з’явився карикатурний пікет на українсько-польському кордоні, учасники якого вимагали припинити геноцид поляків. Провокації зроблені хоч і сокирою, але «як книжка пише» – російські пропагандисти мали що сказати для розігріву аудиторії.

 

Здивувала оперативність вітчизняної Служби безпеки – вона дуже швидко встановила, що замовником обох акцій був лідер радикальної громадської організації «Наждак» Микола Дульський, який переховується на території РФ і якого розшукують українські правоохоронці за погрозу вбивства. Тепер наші компетентні органи роздумують, як зловмисника ізолювати від суспільства всерйоз і надовго, а поляки планують залучити до охорони своїх дипломатичних представництв власні збройні сили.

 

Перемир’я тижня

 

 

Призначати початок «режиму тиші» на перше квітня – не найдотепніший жарт. Анонсувала подію прес-секретар представника України на мінських переговорах екс-президента України Леоніда Кучми Дарка Оліфер, яка у Facebook написала:

 

«Напередодні великодніх свят тристороння контактна група вітає рішучість всіх учасників Мінського процесу забезпечити повне дотримання режиму припинення вогню, яке набуде чинності з 1 квітня 2017 року. Крім того, з 1 квітня до поминальних днів заплановано істотне прискорення процедури перетину лінії зіткнення на КПВВ, зокрема планується продовжити роботу пунктів перетину в ранкові та вечірні години».

 

Потім відповідні розпорядження зробив президент Порошенко, а міністр оборони Полторак відзвітував, що до «режиму» готові завжди, але у разі загрози життю українських військових буде вжито відповідні заходи.

 

Ніхто не сумнівався, що терористи стрілянини з усього, що є під рукою, не припинять, але такі правила ведення «гібридної» війни, й оголошувати припинення вогню – це складова частина процесу. Обстріл бойовиками спостерігачів ОБСЄ став ще одним гарним штрихом до загальної картини.

 

Вибух тижня

 

 

По свідомих слідах СБУ не вдалося знайти того, хто заклав вибухівку в автомобіль полковника Олександра Хараберюша. Машина вибухнула в центрі Маріуполя. Співробітник Служби загинув на місці, шеф СБУ Василь Грицак сказав, що для них є справою честі знайти і знешкодити вбивцю. Потім журналіст-розслідувач Юрій Бутусов повідомив:

 

«39-річний Олександр Хараберюш, позивний "Душман", був одним із найрезультативніших українських контррозвідників у цій війні. Родом із Донецька, він ділом довів свою вірність Україні. На його рахунку близько 80 затримань російських агентів і терористів, в більшості захоплень він брав участь особисто. У важкій війні з російськими спецслужбами, які налагодили масові закидання агентури для проведення диверсій, донецька СБУ відповідала ударом на удар. Хараберюш зіграв ключову роль у виявленні й викритті трьох зрадників у лавах донецької СБУ (в тому числі співробітника контррозвідки і шифрувальника, завербованих російською розвідкою, – Третяка, Никифорова, Косяка). Олександр Хараберюш був абсолютно не публічною людиною, його ім'я не було відоме в суспільстві, проте добре відоме в таємній війні двох спецслужб. Ворог добре розумів, наскільки велику загрозу полковник становить для їх операцій в Україні, зумів виявити місце проживання і влаштувати теракт».

 

Наразі залишається сподіватися, що обіцянка Грицака не буде просто голосно сказаними словами.

 

Недовідставка тижня

 

 

Свою «війну» ведуть у солідних київських кабінетах. Щоправда, конфлікт між прем’єром Володимиром Гройсманом і головою Національного агентства з питань запобігання корупції Наталією Корчак сильно нагадував шкільні перемовини вчителя з двієчником, який не підготував домашнього завдання – і «завтра з батьками прийдеш».

 

Борчиня з корупцією, на думку керівника уряду, «запорола» свою роботу, і їй пасувало б піти у відставку. «Я думаю, що вона (Корчак – Z) не готова керувати таким процесом і має це просто визнати людина. Якщо вона це не визнає, то вона ставить під загрозу всю систему. Треба тепер думати про те, щоб не дати цю систему зруйнувати», – заявив Гройсман.

 

Пані Корчак мала на це свій погляд – вирішила, що «це є суб’єктивна думка прем’єр-міністра» й у відставку не пішла. Вербальна дуель двох високопосадовців матиме продовження; спостерігати за цим скандалом буде естетично неприємно, але цікаво.

 

03.04.2017