Фемідині клопоти

Поважна персона з пов’язкою на очах, терезами і холодною зброєю в руках завжди мала проблеми в Україні. Зараз її життєдіяльність ще більше ускладниться.

 

Процес тижня

 

 

Вітчизняні юристи й іноземні правознавці, які відстоюють інтереси України, дійшли до Гааги, де в Міжнародному суді ООН висловили претензії Росії.

 

Країну, яка три роки тому почала проти нас агресію, звинувачують поки що тільки в матеріальній підтримці терористів на окупованих територіях і дискримінації за національною ознакою. Але і це вже прецедент – вперше за всю історію одна держава звинувачує іншу в фінансуванні тероризму. За словами заступника міністра закордонних справ України Олени Зеркаль, наша сторона свідомо не поставила перед Міжнародним судом ООН питань російської агресії й окупації української території, щоби зміцнити свою юридичну позицію, а також уникнути звинувачень у політизації судового процесу.


Україна – дебютант у цьому процесі, але наразі є обґрунтовані сподівання на те, що перший млинець не буде глевким. Чотири дні в Гаазі продемонстрували, що позиції української сторони є добре підготованими, аргументи виважені і змушують прислухатися навіть залізобетонних європейських бюрократів.

 

Правда, росіянам то абсолютно по цимбалах – кремлівська делегація зараз є ходячою ілюстрацією до приказки «йому плюй в очі, а він каже – дощ іде». В «історію хвороби» вписано чергову перлину про бойовиків, які добули танки в шахтах на Донбасі. Притомним людям заяви росіян навіть не смішні, але кремлівські юристи, позичивши в Сірка очі, продукують такі бздури з активністю Піноккіо.

 

Процес заповідається бути тривалим, тому можна з упевненістю чекати нових загострень у епікризі представників «руского міра».

 

Позбавлення тижня

 

 

Суддя Суворовського районного суду міста Одеси Костянтин Бобровський має шанси ввійти в аннали історії як дуже оригінальний першопроходець. Громадянин, що час від часу вдягав мантію, став першим суддею, якого Вища рада правосуддя дозволила притягнути до відповідальності. ВРП задовольнила клопотання Генеральної прокуратури України й дозволила тримати Бобровського під вартою.

 

ГПУ підозрює суддю у вимаганні хабара в учасників справи, яку він вів, і вважає, що Бобровський може чинити тиск на свідків та використовувати для звільнення від відповідальності свої зв'язки у правоохоронних органах, тож просить йому міру запобіжного заходу саме у вигляді тримання під вартою.

 

Родзинка всього, що відбувається, полягає в новаторстві правоохоронної системи – раніше ВРП не займалася розглядом питань тримання суддів під вартою, оскільки до реформи судочинства питанням суддівської недоторканності займалася Верховна Рада. Залишається відкритим питання, чи зуміє ГПУ довести до пуття справу підозрюваного в отриманні неправомірної вигоди і чи матиме прецедент продовження стосовно інших служителів Феміди, які люблять надто творчо ставитися до виконання своїх обов’язків.

 

Банк тижня

 

 

Другий командир батальйону «Донбас» Анатолій Виногродський повідомив, що «Штаб блокади торгівлі з окупантами» має намір зупинити роботу «Сбербанку Росії» в Україні через два тижні, якщо уряд самостійно не закриє цієї фінустанови. Така ініціатива стала реакцією на інформацію в російських ЗМІ про те, що російський «Сбербанк» готовий до обслуговування у своїх відділеннях на території РФ клієнтів, які пред'являють «паспорти» так званих «ДНР» і «ЛНР», керуючись відповідним указом президента Росії про визнання цих псевдодокументів.

 

Найскоріше відреагував на російські нововведення міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. На свої сторінці у FB він написав:

 

«Сбербанк Росії повинен припинити свою роботу в Україні! Нехай насолоджуються "фінансовим раєм" за законами самозваних ДНР і ЛНР. Банк, що підтримує дії за рамками міжнародного права. Банк, що підтримує засуджену світовою спільнотою  визнання документів маріонеткових режимів і анексію українських територій – не може продовжувати роботу в Україні!». Аваков, який не був раніше помічений у симпатіях до блокувальників, несподівано почав говорити з ними в унісон. Тепер варто трохи почекати – і взнаємо, чи гучні заяви будуть втілені в життя.

 

Провокації тижня

 

 

Хронологія нового загострення в українсько-польських стосунках сильно відгонить поганою грою невмілих акторів. 10 березня на Вулецьких пагорбах у Львові якісь вандали осквернили меморіал на честь польських професорів, розстріляних нацистами в 1941 році. Напис «смерть ляхам» оперативно ліквідували, але вже 12 березня червоною фарбою облили польські поховання на цвинтарі в селі Підкамінь Бродівського району. І того ж дня в Мостиському районі затримали півсотні осіб, які їхали на кордон, аби помахати плакатами з написами POLSKA POMOC SWOIM BRACIOM (правопис збережено).

 

Громадський активіст і депутат Львівської міської ради Ігор Зінкевич повідомив, що всі затримані – з Львівської області, кожен отримав гроші за участь у цій акції. Тепер компетентним органам пасувало б показати свою профпридатність – з’ясувати, хто писав сценарій дійств, і під гучні аплодисменти віддати авторів та виконавців у обійми Феміди.

 

13.03.2017