Друга хвиля негоди

Львівщину, яка досі не оговталася від наслідків нещодавньої стихії, у п'ятницю чекає нова негода. Рятувальники складають цілком логічні рекомендації щодо поведінки під час складних погодних умов, а синоптики не радять сподіватися тепла раніше початку квітня. Щоб не розчаровуватися.

 

Погіршення погоди наприкінці тижня чекають на всій території Галичини. На Львівщині, як і минулої п'ятниці, воно набуде найвиразніших форм. У Львівському обласному центрі гідрометеорології кажуть, що в четвер, 21 березня, погода не зміниться. Лише вночі місцями пройде невеликий дощ з мокрим снігом. На дорогах — ожеледиця, подекуди туман видимістю 200–500 м. А в п'ятницю, 22 березня, погодні умови суттєво погіршаться. «Очікується мокрий сніг з переходом у сніг, налипання на лініях електропередач та зв'язку. Вранці та вдень місцями дуже сильний сніг. Вітер 9–14 м/с, і його пориви сягатимуть 17–22 м. Вранці та вдень пориви вітру подекуди сягатимуть 25 м/с. Крім того, очікуємо хуртовин, на дорогах — ожеледицю та снігові замети», — розповіла «Z» провідний синоптик Львівського гідрометцентру Галина Ярема. Вона також пояснила, що вітер силою від 15 м/с до 24 м/с за критеріями метеорологів кваліфікують як небезпечне явище, а силу вітру понад 25 м/с зараховують вже до стихійних явищ. Саме так, «явищ». Синоптик наголосила, що журналістам не варто акцентувати на слові «стихія», а тим більше називати погоду, яка буде у п'ятницю, стихійним лихом — щоб не сіяти паніки. Метеорологи вказують також на високу ймовірність сходження лавин у Карпатах протягом 21–22 березня. На ці ж таки дні гідрологи заповідають, що рівень води в річках басейнів Сяну та Дністра може піднятися ще на 30–100 сантиметрів. Температура коливатиметься у проміжку від 0 до 5 градусів морозу.

В суботу, 23 березня,  як каже рідний гідрометеоцентр, опади поступово припиняться, але на зміну прийде нове явище: температура повітря далі знижуватиметься — до -8 вдень та -11 вночі. Щоправда, до кінця березня мокрий сніг ще кілька разів нас ще втішить. Що ж до потепління, то в березні його не буде, каже Галина Ярема. Теплої весняної погоди можна сподіватися не раніше перших днів квітня.

Підтверджують невтішний прогноз Укргідрометцентру й інші синоптики. Accuweather.com попереджає, що опади почнуться з дощу у четвер ввечері. Між шостою та одинадцятою годинами стовпчик термометра перетне зерову позначку, і серед ночі в п'ятницю почнуться сильні снігопади, які триватимуть цілий день і закінчаться щойно вночі у суботу. Сукупно Львівщину має вкрити від 40 до 60 см снігу. Нагадаємо, що за минулого стихійного явища висота снігів у Львові на суботній ранок офіційно сягала 30 см. Температура повітря, за версією Accuweather.com, у п'ятницю коливатиметься від -2 вдень до -9 вночі. А якщо врахувати вологість повітря на рівні 98–99%, то за суб'єктивним відчуттям це буде наче від -10 до -13. Пориви вітру прогнозують такі самі, про які попереджає львівський гідрометцентр, — до 24 м/с. Потепління настане аж 2 квітня, температура підніметься до +6. Як на квітень, не надто тепло, але вже бодай щось.

Польські метеорологи, до яких галичани традиційно ставляться з більшою довірою, ніж до московсько-київських, стверджують, що всю ніч проти п'ятниці падатиме дощ (20–25 мм опадів за ніч), над ранок температура опуститься нижче нуля, а дощ перетвориться на сніг (що станеться з дощівкою на поверхні хідників та вулиць, синоптики не конкретизують, але маючи мінімальну фантазію, уявити можна). Він, себто сніг, сипатиме аж до пізнього вечора – у цьому пункті польські синоптики солідаризуються з іноземними колеґами. Сильні снігопади, пориви вітру до тих-таки 23 м/c, погану видимість та -13 на термометрі заповідає для галичан, а спеціально для львів'ян, і авторитетна служба BBC.

 

Головне завдання для місцевої влади, комунальників і рятувальників — пережити п'ятничну негоду. Те, як спрацювала влада та комунальники у схожій ситуації, львів'яни відчули минулого тижня, тож витикати не будемо. А рятувальники знову стверджують, що готові стати у допомозі не лише на прохання влади, а й на поклик громадян. Керівник прес-центру головного управління МНС Львівської області Павло Василенко в коментарі «Z» розповів, що відомство підготувало низку рекомендацій щодо поведінки громадян під час складних погодних умов.

 

Отже, водіям легкових авт пропонують взагалі відмовитися від поїздок, власникам великогабаритних транспортних засобів — подбати про обладнання автомобілів ланцюгами проти ковзання. А ті, кому доведеться їхати, мусять забезпечити себе лопатами для відкидання снігу, гаками та тросами для буксирування. Обов'язково потрібно ввімкнути освітлювальні прилади і їхати з помірною швидкістю. Коли виникають затори, в жодному разі не можна займати зустрічну смугу руху, бо вона знадобиться для проїзду снігоприбиральної та рятувальної техніки. І водії, і пішоходи мають пам’ятати, що за умов засніженості доріг збільшується гальмівний шлях автомобілів. Тому пішоходам треба бути вкрай уважними на проїзній частині, переходити дорогу лише у спеціально відведених для цього місцях і не провокувати водіїв на здійснення екстреного гальмування.

 

Мають рятувальники рекомендації і для мешканців сільської місцевості. Їм пропонують частіше розчищати від снігу й льоду прилеглі до власних осель територію та ділянки дороги і в жодному разі не допускати накопичення великих куп снігу на дахах будинків, здатних спричинити руйнування покрівлі. В МНС також просять селян стриматися від піших походів на далекі відстані. Ще одна небезпека, яка може спіткати в негоду громадян, — обрив електричних дротів через налипання мокрого снігу та обмерзання. В такому разі рятувальники закликають під жодним оглядом не наближатися до обірваних ліній електропередач і не доторкатися до них.

Все лоґічно, важко щось заперечити.

 

Загалом, як розповів Павло Василенко, під час негоди в місті мають працювати комунальні служби і служби доріг «Львівоблавтодору». «Якщо ж вони бачать, що не справляються, то мали б до нас звертатися, щоб ми надали їм техніку для евакуації транспортних засобів на складних ділянках доріг. У нас є рятувальна техніка на базі високопрохідної техніки. Це Камази та 131-ші ЗІЛи, які здатні витягувати зі снігових заметів навіть фури та автобуси. Крім того, в нас є декілька одиниць важкої інженерної техніки — великі артилерійські тягачі на базі танків Т-54 та Т-64, які обладнані ковшами для розкидання снігу. Ми вже розчистили ними близько 700 км доріг», — розповів керівник прес-центру головного управління МНС. Однак додав, що такою технікою рятувальники можуть допомогти очистити автошляхи області, але аж ніяк не місту: «В нас у Львові таку техніку не запустиш. У них дуже велика ширина ковша, до того ж тягачі обладнані гусеницями. Ви самі розумієте, що буде з львівськими дорогами і бруківкою, якщо по них запустити таку техніку».

 

А тим часом, доки Львівщина готується пережити ще одну стихію, в сусідів вигадали спосіб екстреного оповіщення про негоду. На Івано-Франківщині запрацює система своєчасного інформування про надзвичайні ситуації за допомогою текстових повідомлень (SMS так і перекладається: «служба коротких повідомлень» — Short Messaging Service). Адже, як наголошують рятувальники, саме поінформованість населення може мінімізувати збитки й запобігти загибелі людей. «Системи оповіщення, які діяли до цього часу, морально і фізично застаріли. Було опрацьовано питання залучення до оповіщення населення систем зв’язку мобільних операторів. Ця інформація буде доходити, починаючи від голови райдержадміністрації, міського голови, голови села чи селища — і до активу села. Це можуть бути депутати сільських рад, директор школи, вчителі, священики. В повідомленнях зазначатиметься, чи існує загроза підтоплення, зсуву, будь-яких інших явищ», — пояснив начальник управління ДСНС області Володимир Чернецький. Наступним проривом українських чиновнивників, наважимося спрогнозувати, будуть твіттер-розсилки чи використання досвіту спамування в соціальних мережах.

 

На ту саму тему:

Паралельний світ львівської влади

20.03.2013