Однієї доби снігопадів вистачило, щоб у переддень професійного свята поставити на коліна всіх комунальників Галичини. «Снігова буря», «сніговий полон», «транспортний колапс» — чи не найпопулярніші вислови у стрічках новинних сайтів, інформаційних аґенцій та соцмереж. Міські служби, що відповідають за стан доріг, вкотре не дали собі ради з наперед відомим завданням.
Про те, що в західних областях України будуть снігопади, синоптики попередили три дні тому. Та на ситуацію з заметами на дорогах це ніяк не вплинуло. Кілометрові затори, ДТП, вихід з ладу снігоприбиральної техніки, повний параліч громадського транспорту. Все це було нині в Галичині, і зокрема у Львові. Ще зранку тут з рейок зійшли чотири трамваї, ближче до обіду з вулиць позникали маршрутки, тролейбуси та автобуси. Служби таксі спершу коректно відмовляли есемесками на кшталт «у вашому районі немає вільних машин», а відтак взагалі перестали відповідати на дзвінки. Львів'яни залишилися наодинці з проблемою, як дістатися до домівок. На тлі всього цього прохання міської влади до львів'ян «не виїжджати власними авто, а користуватися громадським транспортом» звучало як відверте глузування. А про реляції в.о. начальника управління транспорту та зв’язку Львівської міськради Олега Засадного, в яких він запевняв, що на маршрути виїхали майже всі автобуси, — шкода й мови. Куди ці автобуси до обіду поділися, львів'янам ніхто не повідомив. Мабуть, це і є те поліпшення якості перевезень, яке незабаром стане арґументом для підвищення вартості проїзду.
Протягом дня львів'яни в соцмережах активно ставили статуси, подібні на цей: «Місто схоже на порожню снігову пустелю. Не їздить практично жоден транспорт. В жодну точку...». Попутні авта далеко не завжди зупинялися, щоб підвезти котрогось з пішоходців. І не лише через певний тип світогляду деяких власників транспортних засобів, а й тому, що часто зупинитися на узбіччі означало потрапити в пастку зі суміші снігу, піску та льоду. Піском, до речі, посипали не розчищені від снігу дороги, а, по суті, снігові замети. Під колесами автівок усе це змішувалося в брудну квашу. А під десятком сантиметрів снігу з піском утворився шар льоду. Такий підхід до прибирання доріг, вочевидь, спричинив не одну ДТП, фотографії та відео яких миттєво розліталися стрічками соціальних мереж.
Тим часом прес-служби органів місцевої влади та близькі до неї медіа у своїх повідомленнях акуратно перекладали відповідальність за транспортний колапс на плечі Стихії. Розповідали, скільки місячних норм снігу випало, як все те швидко відбулося і натякали, що влада, звісно, Богові душу винна. Офіційні повідомлення взагалі часто дивували. Наприклад, на «Урядовому порталі» ще в обід з'явилася інформація від ЛОДА з заголовком «Ситуація щодо погіршення погодних умов на Львівщині — контрольована». Щоправда, хто її контролює, не зрозумів, мабуть, і сам автор повідомлення, оскільки в тексті про це не було ані слова.
Не інакше, як відверте знущання, випадає сприйняти і вчорашню обіцянку першого заступника міського голови Львова Олега Синютки про те, що «ми забезпечимо життєдіяльність міста». Ті, хто годинами діставалися додому пішки, не зустрівши на своєму шляху жодного снігоприбирача, добре відчули на собі це забезпечення. Загалом інформація від офіційних органів влади і розповіді тих, хто наважився 15 березня вийти/виїхати з дому, дивно різнилися між собою. Одні звітували, що задіяно 133 одиниці прибиральної техніки, інші годинами поверталися пішки додому і тих «одиниць» чомусь в очі не бачили. Виглядає, що влада живе в якомусь іншому місті. Але тепер, коли головний сніговий удар львів'яни витримали, лякає інше: на понеділок синоптики прогнозують відлигу. А Олег Синютка знову обіцяє. Цим разом — «приділити увагу тому, щоб відвести воду, яка буде в місті у зв’язку з таненням снігу».
15.03.2013