Тарас БАЗЮК

Львівська область ніяк не може офіційно запустити адміністративну реформу низового рівня. Уже вдруге за два тижні депутати облради не змогли затвердити проект перспективного плану добровільного об'єднання територіальних громад. Саме цей документ має стати відправним пунктом для початку процесу, довкола якого нині ламають списи урядовці та політики. І цей процес, як і передбачалося, ще не розпочавшись офіційно, став частиною передвиборчої боротьби.

 

Нові громади Львівщини станом на перший розгляд питання в обласній раді. Клацни на мапу і роздивись детальніше

 

Визначилися навіть у Буську

 

Найдраматичніше на Львівщині розвивалася ситуація в Буському районі. Коли на сесію обласної ради вперше винесли проект Перспективного плану, то даних із Буського району там не було — на місці так і не змогли вирішити, скільки бодай приблизно громад вони хочуть створити. Попри те, що пропонувалися різні варіанти, консенсусу так і не досягли.

 

Зі слів керівника львівського офісу реформ Ореста Матвіїшина, пізніше виникла ідея утворити одну громаду на весь район, але потім вона також зазнала змін і станом на тепер у районі прийшли до думки про створення трьох об'єднаних громад з центрами в Буську, Красному та Олеську.

 

 

Красненська громада:

Увійдуть 15 населених пунктів, що належать до Красненської селищної ради, Сторонибабської, Утішківської, Куткірської, Андріївської, Балучинської,Полтвянської, Задвірянської сільських рад)

 

Буська громада:

Увійдуть 42 населені пункти, що належать до Буської міської ради та Топорівської, Чанижської, Заводської, Яблунівської, Купчинської, Кізлівської, Побужанської, Соколянської, Милятинської, Новосілківської, Боложинівської, Гумниської сільських рад)

 

Олеська громада:

Увійдуть 26 населених пунктів, що належать до Олеської селищної ради, і Турянської, Переволочнянської, Соколівської, Кутівської, Ожидівської сільських рад.                

 

 

Та як свідчить недавня практика, межі вдосконалення немає. Якщо перший варіант перспективного плану Львівщини налічував 136 громад, то за два тижні їх число зросло до 160. У семи районах, за даними першого заступника голови ЛОДА Ростислава Замлинського, число громад зросло, подекуди дуже радикально — наприклад, у Жовкіському районі з 7 до 17. А от у Сокальському та Дрогобицькому районах громад стало менше — п'ять замість дев'яти у першому випадку і 11 замість 14 — у другому.

 

Реформа і вибори

 

Як і передбачалося, децентралізація стала зручним стартовим майданчиком у наступні місцеві вибори. Лідер фракції ВО «Свобода» Йосиф Ситник під час виступу на сесії заявив, що його політична сила не голосуватиме за такий проект перспективного плану, бо, на їхнє переконання, автори проекту не думають про майбутнє громад, а працюють за принципом бізнес-проекту, що нівелює саме поняття громади.

 

«Насправді сьогодні пішла модель об'єднання через модель бізнес-проекту. За моделлю бізнесу, ми оптимізуємо до тої пори, поки не наберемо критичної межі фінансового ресурсу, щоби забезпечити належні фінансові показники до бюджету. Таким шляхом ми нівелюємо саме поняття громади ... Люди можуть жити і в найменшому селі, бо вони мають дане Богом природне право там жити і розвиватися, і отримувати послуги. У цьому законі вони цього позбавляються», — заявив депутат.

 

Ситник також зауважив, що законом про добровільне об'єднання громад центральна влада перекинула всю відповідальність за процес на обласні ради, прагнучи в такий спосіб уникнути відповідальності за ймовірний провал реформи. Саме тому, каже він, «Свобода» не голосуватиме за цю ухвалу, і запропонував представникам партій, що репрезентують парламентську коаліцію, взяти відповідальність на себе.

 

Арґументи інших депутатів про те, що не варто затягувати старт процесу, що попри всі недоліки треба дати шанс громадам об'єднатися, навіть якщо позитивний результат отримають не всі, не знайшли підтримки найбільшої фракції в обласній раді. Відтак проект вдруге не набрав потрібного числа голосів і завис у повітрі.

 

Водночас треба зауважити, що для результативного голосування забракло голосів і через відсутність депутатів у залі, адже  фракція «Свободи» має в раді 35 голосів за загальної кількості 111 депутатів. При тому за проект перспективного плану віддали тільки 57 голосів.

 

23.06.2015