"Братська автомогила"

Нинішній стан івано-франківських доріг спонукав молодих активістів організувати неординарну акцію протесту. Місцева молодь спершу дефілювала по вибоїнах, згодом влаштувала траурну ходу, а під кінець ще й залишила місцевій владі подарунок у вигляді “братської” могили з автодеталей. Керівництво міста, увагу якого намагалися привернути активісти, до них не вийшло. Проте, комунальники у коментарі “Z” запевнили, що латання вибоїн на автошляхах уже почали.

 

Акція молодіжних громадських організацій під колоритною назвою «Досить латати дороги ланяками» нагадувала швидше флеш-моб, аніж масову мобілізацію громадськості. Розпочалося усе на розі вулиць Бельведерська та Манюха. Тут можна було побачити, чим у Франківську можуть латати дірки в асфальтовому покритті. У деяких з них були рівненько поскладані будівельні відходи, інші - не полатані взагалі. На цьому місці дівчата організували дефіле по ямах. Як пояснили організатори акції, таким чином вони хотіли привернути увагу влади не тільки до поганого стану доріг, а й до незадовільного стану тротуарів чи їх відсутності. «Найбільше від ям на тротуарах страждають дівчата, ходячи на високих підборах, тому ми попросили саме представниць чарівної статі сьогодні демонстративно пройтися ямами», - пояснив організатор акції Олег Касіянчук.

 

Після дефіле учасники акції озброїлися бамперами, гучномовцем та плакатами і вирушили центральними вулицями міста “поминальною ходою” за автомобілями, що “загинули” чи постраждали після їзди івано-франківськими дорогами. Процесія йшла під музику від молодого барда та з гучними гаслами «Обережно, ланяки на дорогах», «Молодь за європейські дороги», «Досить закопувати гроші в ямки», «Ми вам податки – ви нам латки», «Дороги гірші, ніж в моєму селі», «Тротуари пішоходам!». Перехожі акцію сприймали здебільшого з гумором. У відповідь протестантам лунали вигуки на кшталт: «Краще беріть лопати і йдіть ями латати». Були й такі, що підтримували, мовляв: «Най кричать, може їх хтось почує». Трапилася і жіночка, яка вирішила захистити владу. Щоправда центральну, а не місцеву: «Вам же Янукович пояснив: цієї зими були дуже погані погодні умови. Тому такий стан доріг. І ніхто нічого не крав».

 

Піша хода завершилася під стінами адміністративного будинку, де активісти насипали символічну братську могилу із поламаних запчастин автомобілів, що постраждали через поганий стан доріг. Учасники акції звернули свої гасла до міської влади, а також висловили їй вимогу негайно виправити жахливу ситуацію на дорогах Івано-Франківська. «Ми вимагаємо, щоби міська влада звернула належну увагу на якість ремонту дорожнього покриття в місті. Підрядники, що виконують ремонтні роботи на дорогах повинні нести гарантію за надійність. Щоб не було так, як цього року, - восени полатали, а навесні уже немає сліду від ремонту. Підрядник має нести відповідальність за свою роботу і, якщо на відремонтованих дорогах за короткий час знову з’являються ями, ремонт має проводитись за кошти підрядника. А не так, як це робиться сьогодні, – бюджетні кошти знову викидають на ремонт торік полатаного покриття. І, взагалі, треба не латанням ям займатись, а капітальні ремонти проводити», - порадив міській владі Олег Касіянчук. Він також оголосив, що через два тижні відбудеться схожа акція, але вона стосуватиметься стану доріг в області. Представники міської влади до протестуючих так і не вийшли. Активісти сказали, що очікували на такий розвиток подій і пообіцяли змусити міську владу відреагувати.

 

“Братську могилу” біля стін міськради активісти залишили. Сподіваються, що вона простоїть до наступної акції. А до того часу можна буде поповнювати її новими деталями. Схожий подарунок міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус отримує не вперше. У 2009 році біля міської ради таксисти Івано-Франківська залишили старого червоного запорожця, як подарунок меру за «європейські» дороги. Запорожець простояв біля мерії кілька годин, після чого працівники міськвиконкому відігнали його від адмінбудівлі.

 

У Службі автомобільних доріг Івано-Франківської області «Z» повідомили, що про акцію молодих активістів нічого не знають, а дороги міста уже почали ремонтувати. «Досі ремонт не проводилися, бо було холодно. Зараз уже розпочались роботи, хоча деякі депутати і тепер виступають, що ми зарано взялися. Є розпорядження голови ОДА встигнути зробити дороги державного значення до 1 травня. Так ми завжди встигали. Плануємо і зараз встигнути, все залежить від погодних умов і від фінансування», - пояснив заступник начальника Служби - Григорій Нагонюк.

 

Тим часом, місцева влада намагається залучити щонайбільше коштів для ремонту доріг. Цього року департамент комунального господарства, транспорту і зв'язку запропонував залучити до капітального ремонту кошти виручені з реалізації облігацій внутрішньої місцевої позики. Окрім того, чиновники хочуть залучити кошти Європейського інвестиційного банку, Європейського банку реконструкції та розвитку та інших міжнародних установ. Загалом, для реалізації запланованих за Програмою робіт необхідно трохи більше 270 млн грн., з них близько 70 млн. грн. – кошти міського бюджету. Цього року за планами міської влади на виконання Програми буде витрачено більше 75 млн грн. З них майже третина – це будуть кошти міста. Програма передбачає не лише ремонт та утримання старих доріг, а й будівництво нових. За ці ж кошти планують доглядати за тротуарами, світлофорами, дорожніми знаками, «лежачі поліцейськими», а також облаштувати заїжджі кишені, зеленити дороги та збудувати туалети на кінцевих зупинках громадського транспорту. Утім, перед цим Програму повинні затвердити депутати Івано-Франківської міської ради. Сесія, на якій голосуватимуть це питання відбудеться у четвер, 7 березня.

05.03.2013