Наталія Федоляк

Напередодні Дня незалежності в Івано-Франківську знову зібрали дискусійний клуб «PRO-позиція». І хоч обговорювати планували трансформацію політичних симпатій Прикарпаття за період незалежності, мова здебільшого мовилася про всю Україну, аналіз останніх 22 років її історії та прогнози на майбутнє.  
Дожилися! В Коломийській міській раді за секретаря обрали «рига»! Так емоційно сприйняла галицька громадськість новину про те, що обранці прикарпатського міста відправили у відставку секретаря-«бютівця», а на його місце поставили члена Партії реґіонів. Народний депутат Олесь Доній та політолог Тарас Случик, до яких «Z» звернувся за поясненням ситуації, у своїх міркуваннях теж одностайні — вони обидва вважають поведінку коломийських депутатів дивною.
08.08.13 | Коломия |
Кількість височенних рослин з лапатим листям і білими парасольками суцвіть, які ростуть повсюдно, а надто ближче до Карпатських гір, цього року просто вражає. Зветься рослина борщівник і так виглядає, що з кожним літом її у нас стає дедалі більше. Тим часом вона не просто бур'ян, а справді небезпечна для здоров'я і навіть життя людей рослина. Найбільше небезпечна, коли надворі гаряче, і це на власній шкірі щоразу виносять її нові жертви.    
Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, якою підвищив штрафи за порушення законодавства про природно-заповідний фонд. Приміром, за новими таксами розмір адміністративного стягнення за незаконно зрубане дерево зросте у 6 разів і становитиме максимально близько 6 тисяч гривень. Чи допоможе це зберегти ліси і наскільки гострою є ця проблема в Карпатах, «Z» запитав чиновників і екологів. З'ясувалося, що випадки незаконного вирубу дерев є поодинокими і трапляються в глухих селах, де люди бідують і йдуть заради хліба на крайнощі.
На початок останнього місяця літа (3–4 серпня) віряни УГКЦ запланували Другу Всеукраїнську Патріаршу прощу до Галицької чудотворної ікони Матері Божої в селі Крилос на Івано-Франківщині. Минулого року, коли стояла нестерпна спека, ця проща зібрала понад 40 тисяч людей. Цього року сподіваються ще більшої кількості паломників. Минулого тижня вразила чисельністю загальноукраїнська проща на Тернопільщині — до  Зарваницької чудотворної ікони Матері Божої. Туди зійшлися майже 100 тисяч вірян, яких не злякав навіть рясний дощ.  
19.07.13 | Галичина |
Народний депутат Володимир Купчак, якого обрали до парламенту на одному з мажоритарних округів Івано-Франківщини і який минулого тижня публічно, голосно і зі скандалом вийшов з фракції «Батьківщина», нарешті здобув у своїй рідній стороні справжню славу. Але як геній буває злим, так і слава буває недоброю. Тепер Купчака у тамтешніх селах знає, як кажуть, кожен собака, бо Купчак, мовляв, «тушка».
Греко-католики відправили дев'ять днів від дня смерті єпископа Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ владики Миколи Сімкайла.     На поминальну Літургію до Коломиї з'їхались представники духовенства, прийшло багато вірян, друзів та близьких. Заупокійну правили архиєпископ і митрополит Івано-Франківський Володимир Війтишин та апостольский адміністратор Стрийської єпархії Владика Тарас Сеньків у співслужінні близько сімдесяти священиків.
31.05.13 | Коломия |
Україною ходить привид революції. Кого не спитай, усі відчувають його присутність. Але жодних ознак, що цей привид матеріалізується, і революція в Україні станеться, нема. Є хаотичні спалахоподібні реакції людей на ту чи ту несправедливість. Є організоване парламентськими опозиційними партіями так зване «народне повстання», завершальний етап якого, до речі, запланований на ці вихідні. Та от нема відчуття, що все це вкупі переросте у зміну панівної системи чи бодай людей, які цю систему уособлюють.   
Потреба справедливості є такою ж базовою, як потреба їсти, пити, спати… Цікаво, що це так навіть для тварин. Психотерапевт Роман Кечур розповів «Z» про експерименти, які на цей предмет проводилися з вищими приматами. Двом мавпам у присутності одна одної доручали завдання, за виконання яких винагороджували бананами. Одній давали банан, іншій — два. Наступного разу обділена мавпа відмовлялася від виконання завдання. Тоді тій іншій мавпі давали пів банана, а тій що заcтрайкувала — цілий, і вона знову бралася до роботи.
Індустріальний райцентр Калуш розплачується за минулу славу. Екологічні наслідки видобування тут калійної солі та хімічного виробництва наразі не можливо спрогнозувати. Очевидними є три проблеми: можливість виходу за проектну межу розсолів у хвостосховищах колишнього хімзаводу, просідання землі над калійними копальнями та захоронення хімічно небезпечної речовини — гексахлорбензолу. Кожна з них може перетворитися на екологічну катастрофу.  
11.04.13 | Калуш |