Каталонія відступає, але не здається

Дев'ятого листопада цього року в Каталонії не відбудеться  референдум щодо незалежності, як це заповідала влада провінції. Врешті-решт каталонський уряд не витримав тиску Мадриду. Прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой обіцяв не допустити проведення референдуму й таки домігся свого.

 

 

Ідея самостійності Каталонії ніколи не сходила з порядку денного тамтешнього суспільства. Хоча залежно від політичних та економічних обставин вона втрачала свою пріоритетність, поступаючись іншим питанням.  

 

Новий спалах популярності сецесійної ідеї відбувся на тлі економічної кризи, що вразила Іспанію. 11 вересня сотні тисяч каталонців вийшли на вулиці Барселони, вимагаючи надати краю можливість проголосувати на референдумі.

 

 

Нагадаємо, каталонцям під час референдуму пропонувалося відповісти на два питання: «Чи хочете Ви, щоб Каталонія стала державою?» і «Якщо так, то чи хочете Ви, щоб Каталонія стала незалежною державою?». Каталонія готувалася провести опитування 9 листопада.

 

Опитування свідчать, що більшість каталонців виступає за референдум, утім співвідношення прихильників і противників незалежності серед них — приблизно пів-на-пів.

 

Утім з подачі центрального уряду Конституційний суд Іспанії заморозив підготування до референдуму на найближчі п'ять місяців. Прем'єр-міністр Іспанії Маріано Рахой не один раз стверджував, що незалежність однієї з провінцій не може визначатися лише її мешканцями. Таке питання мають вирішувати всі громадяни країни. Тож влада Каталонії, не наважившись на пряме протистояння з Мадридом, вирішила пошукати альтернативне вирішення питання сецесії.

 

Напередодні голова каталонського уряду і лідер коаліції Convergència i Unió (Конвергенція і Союз) Артур Мас провів багатогодинну нараду з керівниками трьох націоналістичних партій, які виступають за незалежність реґіону. Після того він заявив про неможливість провести запланований на 9 листопада референдум про суверенітет цієї автономної області. Хоча раніше Мас обіцяв, що опитування відбудеться незалежно ні від рішення уряду, ні від рішення Конституційного суду Іспанії.

 

 

Зрештою, більшість каталонців виступає за леґітимність процесу, проти радикальних антиконституційних дій. Згідно з останнім опитуванням громадської думки незалежного соціологічного інституту Metroscopia, лише 23 % мешканців автономії вважають, що референдум має відбутися, попри рішення Конституційного суду заморозити його підготовку. А 45 % вважають, що треба визнати рішення КС і вести переговори про новий референдум, але діяти тільки в рамках Конституції. Чверть опитаних вважають, що референдум проводити не треба, а належить шукати інший вихід із ситуації.

 

Тепер же влада Каталонії заявила про намір розглянути інші варіанти проведення опитування. Зокрема, Мас має намір скористатися тим, що КС не заблокував ту частину заяви про референдум, де йдеться про «процес громадянської участі». Тобто 9 листопада можна буде провести такий собі квазі-референдум, офіційно назвавши його опитуванням громадської думки.

 

 

Ще одним варіантом можуть стати дочасніі реґіональні вибори, які могли б до певної міри виконати роль референдуму за незалежність. Артур Мас вже не раз заявляв про таку опцію навіть незалежно від проведення чи непроведення опитування.

14.10.2014