Російська нафтова галузь, яка є одним з головних джерел наповнення бюджету, невпинно рухається в зону рецесії. Вже цього року експерти пророкують нульове зростання в цій господарській царині.
А вже з 2015 року видобування «чорного золота» в Росії почне невпинно падати. Такий невтішний для Москви прогноз артикулював незаперечний авторитет в цій галузі — віце-президент концерну «Лукойл» Леонід Федун. На його переконання, а також на думку багатьох експертів, це зумовлено тим, що не виправдалися прогнози щодо низки проектів на Ямалі й у Східному Сибіру. Але головним чинником спершу стагнації, а потім рецесії стануть санкції США і Європейської Унії, які передбачають заборону надавати Росії високі технології в галузі нафто- й газовидобування.
Зрештою, зниження видобутку нафти в Росії пророкували й без того, але раніше говорили щойно про 2016/2017 рік. Прискорення проблем фахівці пов'язують з непрямими діями санкцій: інвестори більше не бажають вкладати в галузь, яку західні лідери взялися публічно вишмагати.
Останні кілька років видобуток нафти в Росії стабільно зростав, хоча й темпи цього зростання з кожним роком сповільнювалися. Так, за підсумками 2013 року в Росії було видобуто 523 млн. тонн нафти, а це лише на 0,9% перевищило результати 2012 року. На початку року Міністерство енергетики прогнозувало, що до 2020 року виробництво нафти в РФ становитиме 524 млн. тонн, тобто практично не зміниться, але принаймні не буде знижуватися.
«До звичних чинників, які впливають на рівень нафтовидобутку, сьогодні додалися нові, — нарікає Генеральний директор російської аналітичної компанії Small Letters Віталій Крюков. — Податкової реформи, про яку давно говорять нафтовики, як не було, так і немає». Водночас Крюков зазначає, що на старих, випрацюваних родовищах видобуток знижується, а нові не можуть компенсувати це падіння.
Тут чимраз яскравіше проявляється проблема російської нафтовидобувної галузі, пов'язана з геологорозвідкою. І з кожним роком вона ставатиме щораз дошкульнішою. Нині російська нафтова галузь забезпечена зарубіжним геологорозвідувальним обладнанням, однак через два–три роки воно застаріє, позначиться амортизація і парк техніки потрібно буде оновлювати. А західні санкції стали на перепоні цьому оновленню.
Та сама проблема виникне зі застарілим буровим обладнанням. В умовах чинних санкцій у нафтосервісних компаній-підрядників не буде доступу до західної техніки, а це, своєю чергою, позначиться на обсягах видобутку нафти.
«Попередні оцінки ресурсів не виправдовуються, — розповідає Віталій Крюков. — До речі, через це в перспективі може спостерігатися недозавантаження нових нафтогонів "Заполяр'я–Пурпе" і "Куюмба–Тайшет"».
Проте проблеми Росію очікують не лише в нафтовій індустрії. Російській економіці загалом загрожує рецесія. Економічні аналітики, опитані аґенцією Bloomberg, оцінили ймовірність падіння економічного розвитку в Росії як 65 відсотків. Цікаво зазначити, що якби в списку опитаних залишилися тільки російські експерти, то ймовірність рецесії зросла б до 80 %.
І причина цього, на думку аналітиків, далеко не лише в санкціях. Головна причина полягає у внутрішніх економічних процесах.
А щодо санкцій, то більше половини учасників опитування вважають, що Росія сама заганяє себе в глухий кут, ухвалюючи власні контрсанкції на штрафні заходи Європейської Унії та США.