Україна і європейські санкції

Ситуація в Україні з кожним днем загострюється, тому Європейська Унія повинна діяти негайно й активно. Не колись там, не наступного місяця, не наступного тижня, а вже. Такий заклик лунав у статтях багатьох європейських публіцистів. «Адже Україна належить до Європи. Українські громадяни вийшли на вулиці, бо вони поділяють європейські цінності. Тому ми просто зобов’язані не полишити їх у біді», – заявила у своїй колонці в газеті Zeit публіцистка Клаудія фон Зальцен.

 

 

Багато німецьких інформаційних сайтів опублікували відео, на якому «Беркут» знущається над затриманим. Авторитетна німецька газета Welt опублікувала статтю про цей інцидент. Німецьке суспільство шоковане.

 

А що ж на це кажуть провідні європейські політики? Приміром, бундесканцлерка Німеччини Анґела Меркель поки що лише застерегла президента України Віктора Януковича перед насильницьким розгоном акції протесту в Києві. «Ми очікуємо, що український уряд гарантуватиме демократичні свободи, зокрема , можливість мирних демонстрацій людей за відстоювання своїх прав. Сподіваюся, що насильство вдасться припинити», – заявила пані Меркель в четвер після засідання уряду в Палаці Мезеберґ . Всі німецькі ЗМІ поширили її слова про те, що уряд ФРН «надзвичайно стурбований і обурений тим, як в Україні в терміновому порядку було продавлено закони, що ставлять під сумнів засадничі свободи громадян».

 

Занепокоєна кривавим протистоянням в Києві бундесканцлерка Німеччини не погребувала сама зателефонувати до Віктора Януковича й наполегливо попросила його активізувати переговорний процес з опозицією.  Щодо санкцій, то, як можна зрозуміти зі слів Анґели Меркель, тут не все так однозначно. У розмові з журналістами вона повідомила: «Ми обговорювали це питання. Але як я, так і міністр закордонних справ, вважаємо, що питання про санкції поки що не стоїть на порядку денному. Ми очікуємо, що українське керівництво дасть мешканцям можливість скористатися своїм базовим правом: проводити демонстрації. Також слід захищати життя громадян і домогтися припинення насильства».

 

Чи свідчить це про небажання Берліна тиснути на Януковича? Аж ніяк. Чи є це ознакою нерішучості німецького керівництва? І так, і ні. Кадровий дипломат, колишній генеральний консул України в Стамбулі Богдан Яременко пояснив на своїй сторінці у Фейсбуці: «От тут багато хто на Меркель бурчить. Даремно. Я з нею згоден. Які санкції? Проти України санкції непотрібні. А оте інше, це ж не санкції, а персональні справи».

 

Запровадити санкції – це не штука. Чи мало їх запроваджувалося проти найрізноманітніших диктаторів у світі – від Лукашенка до Асада? Тобто, погрозу санкцій треба, безумовно, мати в арсеналі тиску на антидемократичні уряди, але цей інструмент може бути продуктивним лише в поєднанні з іншими засобами впливу.

 

А от як коментує питання санкцій проти українського керівництва один з лідерів урядової Християнсько-демократичної спілки Німеччини, заступник голови фракції ХДС/ХСС у Бундестазі Андреас Шокенгоф: «Про санкції слід говорити в контексті пропозиції більш тісної співпраці. Одними санкціями справі не зарадиш. Але і пропозиція про співпрацю, яка відкидається, не може вічно залишатися у вакуумі. Тому такий от подвійний підхід: якщо український уряд тільки на словах готовий до співпраці, але не на ділі, тоді щодо осіб, котрі несуть відповідальність за насильницькі ексцеси проти демонстрантів і порушили тим самим закон, повинні бути запроваджені санкції, які стосуватимуться їхніх рахунків в європейських банки і свободи пересування. Треба подумати також про те, чи можна залишати в силі окремі, субсидовані Європейською Унією проекти економічної співпраці з режимом, який не тільки політично, але й економічно віддаляється від Європи».

 

Водночас політик висловлює жаль з того приводу, що ЄУ довгий час була «просто стороннім спостерігачем» щодо України. На його переконання, Брюссель повинен урешті-решт надати Україні ясну перспективу європейської орієнтації. «У силі залишається пропозицію підписати угоду з ЄУ про асоціацію. Більш того, в України є перспектива подальшої інтеграції в європейські структури, а значить, можливість не тільки економічно розвиватися, а й політично, створити для себе демократичну систему і правову держава», – зазначив Андреас Шокенгоф.Про санкції говорить і президент Європейського Парламенту Мартін Шульц (член Соціал-демократичної партії Німеччини). Він розглядає можливість вжиття заходів проти українського керівництва у випадку, якщо влада не припинить кровопролиття.  Водночас в інтерв’ю для радіо Deutschlandfunk він зауважив: «Раджу, з іншого боку, не грюкати дверима. Європейська Унія повинна й надалі бути готовою вести діалог з Україною».

 

24.01.2014