Steadfast Jazz 2013: від кого захищаємося?

У державі з назвою Ботнія спалахують народні хвилювання, спричинені соціально-економічною кризою. Керівництво держави, яка звикла поводитися аґресивно на міжнародній арені, не знаходить нічого кращого для вгамування населення, як вдатися до пошуку зовнішнього ворога. Серед держав-сусідів вона обирає найменшу — Естонію — й оголошує її національним ворогом. Ботнія виставляє Таллінну територіальні претензії, а згодом вдається до прямої інвазії. Так виглядає сценарій найбільших за останні сім років навчань НАТО — Steadfast Jazz 2013.

 

 

Що ж далі, згідно зі сценарієм? Рада безпеки ООН намагається знайти дипломатичне розв'язання конфлікту, але все марно. Ботнійські вояки спершу захоплюють острів Хіюмаа, а далі рушають на материкову частину Естонії. Про мирне вреґулювання конфлікту можна забути. В гру вступає п'ята стаття Вашинґтонського договору Північноатлантичного альянсу. Країни-члени НАТО мобілізують свої війська, штаб розробляє варіант контратаки, зосереджуючи військові сили у Латвії поблизу кордону з Естонією.

 

Оперативні сили НАТО спершу зупинять наступ військ аґресора, забезпечать плацдарм для прибуття основних сил. Естонську землю врешті-решт буде звільнено від чужоземного загарбника, навіть попри паралельну кібератаку на естонські урядові й військові установи та на установи НАТО. Свою ефективність демонструє Центр кібербезпеки НАТО.

 

 

У навчаннях Steadfast Jazz 2013 беруть участь військовики з 22 країн-членів Північно-Атлантичного Алянсу, а також чотирьох держав-партнерів: України, Македонії, Швеції й Фінляндії. Ще 24 жовтня у Сімферополі відбулася церемонія вирядження на навчання Steadfast Jazz 2013 до Польщі роти морської піхоти Феодосійського окремого батальйону. Як повідомило Міністерство оборони України, 89 морських піхотинців під командуванням капітана Віталія Ликова виконуватимуть навчально-бойові завдання з використанням штатної бойової техніки та озброєння на території Навчального центру Сухопутних військ збройних сил Республіки Польща «Дравсько-Поморський». Найсмішніше у цій придибенції те, що на ратні подвиги у боротьбі з аґресивною Ботнією, які наші вояки здійснюватимуть пліч-о-пліч з натовськими колеґами, їх благословив священик УПЦ (МП) отець Василій.

 

 

І що ж це за Ботнія така, що через неї 26 країн мусять мобілізовувати свої війська, посилати на війну людей, задіювати увесь спектр військової техніки, з бойовими кораблями, артилерією і танками включно? Чи не Росія часом? Зрештою, Москва ці навчання інакше й не сприймає, а тому речники Кремля оприлюднили вже не одну свою критичну петицію щодо навчань. «Ми уважно вивчили інформацію, отриману від країн НАТО, щодо навчань "Стедфаст Джаз — 2013". Не приховую, що в російському Міноборони викликала подив заявлена ​​мета цього навчання, яка припускає задіяння статті 5 Вашинґтонського договору з реагування на аґресію проти Естонії. Від цих навчань віє духом "холодної війни"», — таку заяву заступника міністра оборони РФ Анатолія Антонова можна прочитати на сайті російського військового відомства.

 

 

Генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен спробував заспокоїти російських генералів і політиків. «Я не вбачаю жодних причин для занепокоєння Росії. Військові навчання не спрямовані проти Росії. Це є навчання НАТО, які мають за мету перевірити сили швидкого реагування Альянсу, перевірити нашу спроможність взаємодіяти разом», — сказав керівник Альянсу. А проходять вони на території, сусідній з російською, лише тому, запевнив Расмуссен, що Польща й Латвія, власне, й виступили з ініціативою провести ці навчання.

Та й справді, хіба чимось схожа Росія на гіпотетичну Ботнію? Аж ніяк. Це радше інша сусідка Росії — Фінляндія — соціально нестабільна і неймовірно аґресивна. Та ще й надзвичайно підступна, бо щоб заплутати світову спільноту, відрядила своїх вояків і на натовські навчання.

07.11.2013