19:30 Росіяни вивели у Чорне море ще один ракетоносій: до малого ракетного корабля в Чорному морі додався споряджений фрегат. Загальна кількість "Калібрів", що може бути застосована, – 16, повідомили в Оперативному командуванні "Південь".
19:25 Вечірнє зведення Генерального штабу ЗСУ:
Російська федерація продовжує вбивати мирне населення України і надалі ігнорує закони та звичаї війни, використовує тактику терору, завдає ударів, здійснює обстріли як по військових, так і по цивільних об’єктах.
Протягом доби, станом на 18:00, ворог завдав 1 ракетного та 48 авіаційних ударів, здійснив 8 обстрілів з реактивних систем залпового вогню по позиціях наших військ та населених пунктах.
Ймовірність завдання ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається високою.
Протягом доби відбулось 30 бойових зіткнень.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках ворог завдав авіаційних ударів в районах Одноробівки, Стрілечої та Гатища Харківської області. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 30 населених пунктів, зокрема це Грем’яч, Веселе Чернігівської області; Волфине, Павлівка, Соснівка Сумської області та Верхня Писарівка, Гатище і Варварівка на Харківщині.
На Куп’янському напрямку наші воїни стійко тримають оборону, успішно відбили атаки противника в районах Вільшаної та Синьківки Харківської області. Ворог завдав авіаційних ударів в районах Кислівки та Крохмального Харківської області. Артилерійських і мінометних обстрілів противника зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Фиголівка, Дворічна, Западне, Куп’янськ, Петропавлівка та Подоли Харківської області.
На Лиманському напрямку ворог вів безуспішні наступальні дії в районі Білогорівки Луганської області. Завдав авіаційних ударів біля Невського і Білогорівки Луганської області та Торського, Серебрянки, Діброви і Спірного Донецької області. Артилерійських обстрілів противника зазнали населені пункти Кузьмине, Білогорівка Луганської області та Торське, Верхньокам’янське, Спірне і Роздолівка на Донеччині.
На Бахмутському напрямку сили оборони стримують противника в районі Курдюмівки Донецької області. Ворог завдав авіаударів в районах Хромового, Кліщіївки, Ступочок, Диліївки, Олександро-Шультиного та Нью-Йорка. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Оріхово-Василівка, Міньківка, Новомаркове, Маркове, Богданівка та Іванівське Донецької області.
На Авдіївському напрямку під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки російських військ в районі Авдіївки. Ворог завдав авіаційних ударів в районі Новокалинового Донецької області. Артилерійських обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Керамік, Авдіївка, Ласточкине, Сєверне, Карлівка Донецької області.
На Мар’їнському напрямку сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районах Мар’їнки. Ворог здійснив обстріли понад 10 населених пунктів, зокрема, постраждали Красногорівка, Мар’їнка, Побєда, Гергіївка, Єлизаветівка та Курахове Донецької області.
На Шахтарському напрямку ворог здійснив безуспішні спроби відновити втрачене положення в районі Старомайорського. Завдав авіаційних ударів в районах Павлівки, Золотої Ниви та Старомайорського. Артилерійських обстрілів зазнали Вугледар, Пречистівка, Золота Нива, Благодатне, Старомайорське Донецької області та Левадне на Запоріжжі.
На Запорізькому напрямку ворог, здійснюючи авіаційні удари вів безуспішні наступальні дії в районі Роботиного Запорізької області. Противник зосереджує основні зусилля на недопущенні подальшого просування наших військ. Артилерійських обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів, серед них Рівнопіль, Новодарівка, Темирівка, Ольгівське, Чарівне, Новоандріївка Запорізької області.
На Херсонському напрямку артилерійських обстрілів ворога зазнали понад 20 населених пунктів, серед них Золота Балка, Дудчани, Зміївка, Велетенське, Херсон Херсонської області та Очаків Миколаївської області.
Водночас, Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
Авіація сил оборони за добу завдала 6 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили 2 пункти управління, 5 районів зосередження особового складу, озброєння та військової техніки, 4 артилерійських засоби на вогневих позиціях, 5 складів боєприпасів та одну станцію радіоелектронної боротьби противника.
18:38 Росіяни провели ротацію ракетоносіїв у Чорному морі: підводний (4 крилаті ракети) замінили на надводний, збільшивши кількість "Калібрів" удвічі, повідомили в Оперативному командуванні "Південь".
17:03 Сьогодні на 15 днів раніше запланованого терміну вийшов з ремонту черговий атомний блок однієї з АЕС на 1 ГВт потужності, повідомили в Міненерго. Генерація електроенергії покриває споживання.
Через обстріли знеструмлено частину споживачів у Донецькій, Харківській, Херсонській, Запорізькій, Сумській, Чернігівській областях. Внаслідок технологічних порушень за минулу добу без світла залишалася частина споживачів на Київщині.
16:34 З білоруського аеродрому "Барановичі" сьогодні до Росії вилетіли 9 російських винищувачів Су-34 і Су-30СМ, а з аеродрому "Мачулищі" – всі 11 гелікоптерів (4 Мі-8 та 7 Мі-24), повідомляє моніторингова група "Беларускі Гаюн". І винищувачі, і гелікоптери перебували в Білорусі з початку січня.
15:00 Російська влада і спецслужби ініціювали та спонсорували за допомогою посередника позов німецької правопопулістської партії «Альтернатива для Німеччини» до Федерального конституційного суду Німеччини проти постачання німецької зброї в Україну, доводить за результатами журналістського розслідування Der Spiegel.
14:21 Німеччина відправила Україні лише десять зі 110 обіцяних 14 травня танків Leopard 1 і дванадцять із 18 зенітних самохідних установок Gepard, пише Welt, вивчивши список поставок на сайті уряду. Україна отримала тільки дві з шести анонсованих систем ПРО IRIS-T, а з 20 бронемашин Marder із травня не було відправлено жодної. Крім того, було обіцяно нелетальну зброю, зокрема кілька сотень розвідувальних безпілотників, радари спостереження за повітряним простором – всі вони лиш "на стадії реалізації".
Єдині обіцянки, які федеральний уряд виконав на 100%, – це постачання 11 тисяч продовольчих пайків, трьох безпілотних датчиків і п'яти металевих мостів для танка-мостоукладача Biber.
Welt застерігає, що є ймовірність "відкликання" зобов'язань – як це сталося із 5032 протитанковими ручними рушницями, що були зі статусом "у стадії підготовки", а після оновлення сайту 12 липня зникли.
13:52 61% українців непокоїть здатність армії ефективно давати відсіч ворогу через внутрішні державні проблеми, свідчать дані липневого опитування громадської думки Фонду "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва.
На запитання "Як часто Ви стикаєтеся з повідомленнями чи новинами про проблеми у Збройних Силах, які заважають військовим ефективно воювати з ворогом?", майже 30% відповіли "дуже часто", ще 31% – "часто". На думку респондентів, найбільше шкодять здатності України чинити опір і перемагати Росію такі проблеми:
– корупція під час закупівель для потреб армії 61,7%,
– нестача боєприпасів 58,3%,
– нестача критичного обладнання (дронів, систем зв'язку) для підрозділів на передовій 54,0%,
– корупція та некомпетентність у військкоматах 53,8%,
– нестача броньованої техніки на передовій 51,7%,
– некомпетентне керівництво на низовому рівні 27,3%,
– незадовільний рівень тренування і підготовки мобілізованих 22,1%,
– некомпетентне керівництво на найвищому рівні 20,6%,
– незадовільна організація евакуації поранених 20,5%.
На думку 92% опитаних українців, насамперед забезпечувати військових на фронті всім необхідним повинен уряд, натомість ключову роль у забезпеченні військових на фронті всім необхідним відіграють, на думку респондентів:
– пересічні волонтери (59,8%),
– великі волонтерські фонди (53,1%),
– іноземні держави – союзники України (48,1%),
– самі солдати за рахунок власних коштів (42,8%),
– уряд (25,0%),
– бізнес (14,4%).
13:24 Вперше в історії у Збройних Силах України затвердили польову військову форму для жінок, на черзі – жіночі бронежилети, повідомили у Міністерстві оборони України. В оновленій моделі костюма було враховано всі побажання і зауваження військовослужбовців-жінок, які брали участь у військових (дослідних) випробуваннях. Сьогодні у лавах ЗСУ проходить службу близько 42 тисяч жінок-військовослужбовців, близько п’яти тисяч із них перебувають на передньому краї, де виконують бойові завдання нарівні з чоловіками.
12:43 У черговому пакеті німецької військової допомоги Україні – техніка для розмінування, артилерійські системи, дрони та інше, зокрема:
• 2 самохідні гаубиці Zuzana 2 (профінансовані спільно ФРН, Данією і Норвегією);
• 2 танки розмінування WISENT 1 (раніше було передано 4);
• 11 мінних тралів для танків Т-72;
• 9 машин для прикордонної служби (загалом їх передано вже 177);
• 3 розвідувальні дрони VECTOR (раніше було передано 81);
• 5 мобільних антенно-щоглових систем (раніше було передано 47);
• 5 мобільних розвідувальних комплексів SurveilSPIRE.
Також Німеччина готує до передачі:
• 40 БМП MARDER (перші 20 вже використовуються на полі бою);
• 6 броньованих ремонтно-евакуаційних машин Bergepanzer 2;
• 7 мобільних дистанційно керованих та захищених систем розмінування;
• 18 тисяч переносних протитанкових систем.
12:00 Україна оголосила про військову загрозу для судноплавства в акваторії внутрішнього і зовнішнього рейдів шести російських портів на Чорному морі, опублікувавши на сайті державної установи "Держгідрографія" Державної служби морського та річкового транспорту відповідне прибережне повідомлення (Coastal Warning).
11:51 Незабаром Литва передасть Україні ракетні комплекси NASAMS, антидронове обладнання та багато іншого забезпечення, повідомило Міністерства оборони Литви.
11:30 Протягом минулої доби російські війська із різних видів озброєння (міномети, танки, артилерія, РСЗВ, БПЛА, тактична авіація) обстріляли 138 населених пунктів на території 9 областей України, підтверджено ураження 31 об’єкта інфраструктури. За попередньою інформацією, є загиблі та поранені серед цивільного населення, кількість жертв уточнюється.
11:03 Перша група з восьми українських пілотів уже готова до навчань на американських винищувачах F-16, пише Politico з посиланням на неназваного офіційного представника США. Однак дата початку навчань поки що невідома. Ще 20 пілотів пройдуть у серпні спеціальні курси англійської мови у Великій Британії. Загалом навчатимуть, ймовірно, 32 пілотів для двох ескадрилей.
10:36 Щоденний рапорт розвідки міністерства оборони Великої Британії:
• У ніч з 3 на 4 серпня 2023 року десантний корабель ВМФ РФ "Оленегорский горняк" майже ймовірно отримав серйозні пошкодження внаслідок удару поблизу бази Чорноморського флоту (ЧФ) у Новоросійську.
• Зображення судна, нахиленого під кутом 30–40 градусів, свідчать про те, що кілька водонепроникних відсіків були пробиті або що зусилля екіпажу з ліквідації пошкоджень виявилися неефективними.
• Судно, яке приписане Північного флоту Росії, поповнило Чорноморський флот після вторгнення Росії в Україну і часто перевозило військові та цивільні вантажі між Росією та окупованим Кримом, коли Керченський міст був закритий через атаки.
• "Оленегорский горняк" водотоннажністю 3600 тонн і довжиною 113 метрів є найбільшим російським військово-морським судном, серйозно пошкодженим або знищеним після затоплення крейсера "Москва" 13 квітня 2022 року. Це серйозний удар для ЧФ, який раніше передислокував більшість своїх підрозділів до Новоросійська через до високий рівень загрози в Севастополі.
10:09 Нових ударних формувань ворога на Південному напрямку не спостерігається, розповіла керівник Об’єднаного пресцентру Оперативного командування "Південь" Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону:
“Ми продовжуємо зачищати смугу лівого берега. Ворог залишає за собою обстріли правобережжя. В середньому ми фіксуємо 55 обстрілів за добу. Вони відчувають снарядний голод, але намагаються викручуватись з тієї ситуації, перетягувати і маневрувати силами та резервами. Нових ударних формувань ми не спостерігаємо, але маневри ворог своїми силами здійснює”.
10:00 Оцінка Генерального штабу ЗСУ загальних бойових втрат росіян з 24.02.22 по нині:
Зі всієї наявної на початок повномасштабного вторгнення в РФ техніки за час війни знищено:
123,9% танків (з них 0,8% за минулий тиждень),
47,6% бойових броньованих машин (з них 0,4% за минулий тиждень),
123,7% автомобільної техніки (з них 2,5% за минулий тиждень),
160,4% артилерійських систем (з них 4,8% за минулий тиждень),
63,2% РСЗВ (з них 0,5% за минулий тиждень),
33,2% засобів ППО (з них 0,5% за минулий тиждень),
25,2% літаків (з них 0% за минулий тиждень),
34,9% гелікоптерів (з них 0% за минулий тиждень).
09:30 Сьогодні зранку в Чорному морі на бойовому чергуванні перебуває 13 російських кораблів, серед яких один носій крилатих ракет "Калібр", загальний залп становить 4 ракети, повідомила керівник об’єднаного пресцентру Сил оборони півдня Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону.
09:20 Ключові висновки аналізу поточної ситуації від американського Інституту вивчення війни за минулу добу:
• Українські війська в ніч з 3 на 4 серпня завдали серії ударів повітряними та морськими безпілотниками по логістиці та портовій інфраструктурі Росії в окупованому Криму та Краснодарському краї (ключовій військово-морській базі Росії).
• Російські мілблогери переважно критикували міністерство оборони Росії за брехню про удари морських безпілотників і закликали російських військових до ескалації активності в Чорному морі.
• Кремль продовжує висловлювати небажання повертатися до Чорноморської зернової ініціативи за відсутності значних поступок із боку Заходу. Кремль оприлюднив спільну заяву 4 серпня після зустрічі президента Росії Путіна 28 липня з африканськими лідерами щодо їх нової офіційної назви "Африканська мирна ініціатива". У документі зазначалося, що африканські лідери закликають до конкретних кроків для усунення перешкод для експорту російського зерна та добрив, а також вивільнення та доставки 200 тисяч тонн російських добрив, які застрягли в європейських портах, до африканських країн. Ці заклики свідчать про те, що африканські лідери підтримують умови Росії щодо активізації Чорноморської зернової ініціативи. Держсекретар США Ентоні Блінкен 4 серпня заявив, що Сполучені Штати продовжуватимуть робити "все необхідне", щоб Росія могла вільно експортувати продовольство на світовий ринок, якщо захоче відродити Чорноморську зернову ініціативу та дозволить Україні безпечно експортувати зерно через Чорне море. Прессекретар Кремля Пєсков відповів на заяву Блінкена, заявивши, що як тільки Сполучені Штати виконають умови Росії, "угода буде негайно відновлена". Ці заяви не дають чітких ознак того, що Росія має намір знову приєднатися до Чорноморської зернової ініціативи та прагне змусити Захід скасувати обмеження на її експорт.
• Повідомляється, що губернатор Тульської області Дюмін сприяв поновленню на посаді командувача російської 106-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії генерал-майора Владіміра Сєлівєрстова після зустрічі з керівником штабу Путіна Антоном Вайно 21 липня.
• Українські війська 4 серпня вели контрнаступальні дії щонайменше на трьох ділянках фронту. У Генштабі України повідомили, що українські війська продовжували наступальні дії на Бердянському (район межі Запорізької та Донецька області) і Мелітопольському (захід Запорізької області) напрямках. Заступник міністра оборони України Ганна Маляр заявила, що українські війська продовжують наступ на південному фланзі Бахмута. Речник ГУР України Вадим Скібіцький заявив, що найважливішими елементами українського контрнаступу є несподіваність і точність, а не швидкість. Скібіцький зазначив, що українські дії спрямовані на перекриття російських шляхів постачання, знищення російських складів зброї та військової техніки і перемогу в контрбатарейних боях. Прессекретар Пентагону бригадний генерал ВПС Пет Райдер заявив, що Україна самостійно вирішує, коли і де застосовувати свої значні бойові можливості.
• Російські війська 4 серпня вели наступальні дії на лінії Куп’янськ–Сватове–Кремінна, поблизу Бахмута, на ділянці межі Запорізької та Донецької області та на заході Запорізької області, на окремих ділянках просунулися вперед.
• Відомий російський мілблогер заявив, що "тимчасові" експортні обмеження Китаю на безпілотники можуть серйозно вплинути на здатність російських волонтерів постачати безпілотники російським військовослужбовцям, які воюють в Україні.
• Російська влада під виглядом літніх таборів продовжує депортувати українських дітей до Росії.
09:03 Вночі Служба безпеки України разом із Військово-морськими силами провела спецоперацію, внаслідок якої підірвано великий нафтовий танкер РФ "Сіґ", що транспортував паливо для російських військ, повідомили джерела в СБУ. Спецоперація здійснювалася у територіальних водах України за допомогою надводного дрона, насиченого 450 кг тротилу.
09:01 Інтенсивність бойових зіткнень та російських ударів за даними зведень Генерального штабу ЗСУ:
08:45 Ранкове зведення Генерального штабу ЗСУ:
05.08.2023Протягом минулої доби ворог завдав 1 ракетного та 50 авіаційних ударів, здійснив 86 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Внаслідок російських терористичних атак, на жаль, є загиблі та поранені серед мирного населення, руйнувань зазнали житлові будинки та інша цивільна інфраструктура.
Ймовірність подальших ракетних та авіаційних ударів по всій території України залишається дуже високою.
Протягом минулої доби відбулось 36 бойових зіткнень.
На Волинському та Поліському напрямках оперативна обстановка без суттєвих змін.
На Сіверському та Слобожанському напрямках ворог завдав авіаційних ударів в районах Волфиного та Костянтинівки Сумської області. Здійснив мінометні та артилерійські обстріли понад 25 населених пунктів, зокрема це Хрінівка, Блешня, та Янжулівка Чернігівської області; Козаче, Бояро-Лежачі, Кіндратівка Сумської області та Козача-Лопань, Мала Вовча, Амбарне та Бологівка на Харківщині.
На Куп’янському напрямку противник завдав авіаційних ударів в районі Шийківки Харківської області. Артилерійських і мінометних обстрілів зазнали понад 10 населених пунктів, серед них Путникове, Фиголівка, Подоли та Кислівка Харківської області.
На Лиманському напрямку ворог завдав авіаційних ударів в районах Григорівки та Серебрянки Донецької області. Артилерійських обстрілів противника зазнали понад 10 населених пунктів, зокрема, Невське, Білогорівка Луганської області та Торське, Верхньокам’янське, Берестове, Роздолівка Донецької області.
На Бахмутському напрямку сили оборони стримують противника в районах Кліщіївки та Курдюмівки. Ворог завдав авіаційних ударів в районах Маркового, Кліщіївки, Білої Гори та Нью-Йорка. Від ворожих артилерійських обстрілів постраждали понад 15 населених пунктів, серед них Предтечине, Біла Гора, Північне та Нью-Йорк Донецької області.
На Авдіївському напрямку, під щільним вогнем авіації та артилерії противника, наші захисники успішно відбили атаки російських військ в районі Авдіївки. Артилерійських обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів, серед них Олександропіль, Новобахмутівка, Новокалинове, Сєверне, Невельське Донецької області.
На Мар’їнському напрямку сили оборони продовжують стримувати наступ російських військ в районах Мар’їнки, Старомихайлівки та Красногорівки. Ворог завдав авіаційних ударів біля Красногорівки. Здійснив обстріли понад 10 населених пунктів, зокрема це Красногорівка, Гостре, Мар’їнка, Побєда, Новомихайлівка, Парасковіївка, Катеринівка Донецької області.
На Шахтарському напрямку ворог безуспішно намагався відновити втрачене положення в районі Благодатного. Завдав авіаційних ударів біля Старомайорського. Артилерійських обстрілів зазнали Благодатне, Вугледар, Богоявленка, Пречистівка, Золота Нива, Велика Новосілка на Донеччині та Старомайорське і Левадне Запорізької області.
На Запорізькому напрямку противник вів безуспішні наступальні дії біля Новопокровки. Завдав авіаційних ударів в районах Малої Токмачки, Оріхова та Новоданилівки Запорізької області. Противник зосереджує основні зусилля на недопущенні подальшого просування наших військ. Артилерійських обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів, серед них Ольгівське, Білогір’я, Мала Токмачка, Новодарівка, Малі Щербаки та Кам’янське Запорізької області.
На Херсонському напрямку противник завдав авіаційних ударів біля Одрадокам’янки та Дач. Артилерійських обстрілів ворога зазнали понад 25 населених пунктів, серед них Червоний Маяк, Антонівка, Дніпровське, Станіслав та Херсон Херсонської області.
Водночас Сили оборони України продовжують ведення наступальної операції на Мелітопольському та Бердянському напрямках, закріплюються на досягнутих рубежах, здійснюють заходи контрбатарейної боротьби.
Противник продовжує використовувати цивільні заклади освіти тимчасово окупованих територій України у власних цілях. Зокрема встановлено, що у населеному пункті Михайлівка Запорізької області, на території загальноосвітньої школи зафіксовано розміщення близько 100 російських військовослужбовців.
Авіація сил оборони за добу завдала 9 ударів по районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника. Також, нашими захисниками було знищено 2 ударних БпЛА противника типу “Шахед-136”.
Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом минулої доби уразили 9 артилерійських засобів на вогневих позиціях та 2 райони зосередження особового складу, озброєння та військової техніки ворога.