«Справжній продажний українець»

Народний депутат Володимир Купчак, якого обрали до парламенту на одному з мажоритарних округів Івано-Франківщини і який минулого тижня публічно, голосно і зі скандалом вийшов з фракції «Батьківщина», нарешті здобув у своїй рідній стороні справжню славу. Але як геній буває злим, так і слава буває недоброю. Тепер Купчака у тамтешніх селах знає, як кажуть, кожен собака, бо Купчак, мовляв, «тушка». Фізіономія народного депутата з відповідним підписом прикрашає на Прикарпатті всі стовпи, і хоч би що казав сам обранець про мотиви свого вчинку, хоч би як пояснював — віри словам його вже нема. Саме таку реакцію в окрузі на події у ВРУ побачив «Z», коли попитав людей, що вони про те все думають.  

 

 

Найперше звернулися до колеґ — народних депутатів з Івано-Франківщини. Володимир Шкварилюк (фракція «Батьківщина», у виборчому списку опинився за квотою «Фронту змін») слів надто не добирав і розповів все, що думає про вчинок Купчака:

 

«Купчак зрадив не тільки Яценюка і опозицію. Він зрадив свою сім'ю, виборців, Україну. Його жінка дзвонила і плакала, бо не знає, що їй тепер робити. Я думав, він свою сім'ю хоч до Києва вивіз. Так ні — вони тут! Ні про кого він не думає, навіть про свою родину. Зрадник він і є зрадник. Коли ми обирали його кандидатом в депутати, він клав руку на Біблію і клявся, що буде вірним. Швидше всього йому запропонували гроші, бо пропонували і мені, і Диріву, і Сікорі й іншим. Загалом від 3 до 5 мільйонів доларів. А ще, напевно, знайшли якийсь кримінал з часів його управління Облгазом і пригрозили. Але якщо компромат справді існує, то рано чи пізно Купчак сяде. Тепер це діло принципу.

Прикро, що зрадник виявися з Галичини. А його заяви про нову опозицію... Він мусить себе якось оправдовувати. Подумайте, хто такий Купчак? Де він — і де опозиція? Якщо він так не згідний з діями опозиції, то мав би просто скласти мандат.

Поступок цих депутатів — це удар по опозиції. Але від того, що нас б'ють, ми тільки стаємо сильнішими».

 

Той факт, що зрадник походить з Галичини, засмутив ще одного івано-франківського депутата, «свободівця» Олександра Сича. «Дуже прикро, що на Прикарпатті, у такому бандерівському патріотичному краї, є "тушки". На жаль, зрадники були завжди, і тоді, коли ще йшла визвольна боротьба, 50–70 років тому, і тепер ось вони проявляються. Однозначно таке явище, як зрада, неґативно впливає на процес державотворення. "Свобода" своє ставлення до поступку Купчака висловила у зверненні обласної організації партії до громадськості», – повідомив «Z» Олександр Сич. А позиція «Свободи» така, що зрадникам не місце в парламенті і вони мають скласти свої мандати. Також їм немає місця у бандерівському краї.

 

Бачили очі, що вибирали...

 

Якщо пригадати передвиборчу кампанію Володимира Купчака, то на своєму окрузі (Тисменицький, Галицький та Тлумацький райони) він побудував її не на власних здобутках і намірах, а на звинуваченнях конкурента (самовисуванця Миколи Круця з «Нашої України») в тому, що той стане… «тушкою». «Я ж "тушкою" ніколи не стану», — божився Купчак, і люди йому вірили. У «плюс» пішов і той факт, що балотувався Купчак за підтримки ОО «Батьківщина» і його фейс висів на білбордах поруч із фото Юлії Тимошенко. А в нас у Галичині, якщо поруч з Юлією Володимирівною на виборчому плакаті було зобразити відро, то й воно потрапило б до парламенту.

 

Що тепер про ситуацію у ВРУ думають на рідному окрузі депутата, «Z» поцікавився у сільських громад.

 

Сільський голова села Старі Кривотули, що поблизу Тисмениці, сказав «Z» таке: «Це справжній продажний українець. Він просто купився на гроші. Цього можна було очікувати. Люди обурені. Всі вже про це знають, бо читають газети, Інтернет. Люди вважають його зрадником».

 

"Підлим" назвав вчинок Володимира Купчака і сільський війт ще одного села на Тисмениччині Клубівці: «Вчора в селі відбувались збори, і ми обговорювали це питання. Люди в шоці від його поступку. Це підлість, яка тільки може бути».

Спокійніше до вчинку нардепа ставляться у Тлумацькому районі. Сільські голови тут кажуть, що люди ще й не дуже знають, що таке сталось, а хто знає, то, звичайно, засуджує.

 

Зате сільський голова Блюдників Галицького району Іван Кузів не може передати словами, що відчувають зараз люди і що думають про їхнього депутата. Каже, що це удар не тільки по громаді їхнього села, а по всьому округу. Війт пригадав, як Купчак бився в груди і казав людям: «Не вірте перебіжчикам! Не купуйтеся!». «А сам тепер як вчинив? Люди просто не хотять його більше видіти», — не стримує емоцій пан Кузів.

 

Стали відомі «Z» думки з цього приводу представників депутатського корпусу Галицького району. Зокрема, голова Галицької районної організації «Батьківщини», депутат районної ради Володимир Костишин сказав, що був переконаний у такому розвитку подій ще від самого початку. Він назвав Купчака випадковою людиною у політиці, новою, неперевіреною. Але відповідальність пан Костишин покладає не тільки на самого депутата, а й на довірених осіб, які аґітували за Купчака, і зокрема на очільника району Петра Трембіцького.

 

«Якщо у нього є повага до тих виборців, яких він заґітував голосувати за цю "тушку", то він має зняти з себе повноваження голови райради. Він не має морального права залишатись головою», — каже депутат і вимагає закрити на окрузі громадську приймальню народного депутата Володимира Купчака. Підтримує позицію Володимира Костишина і міський голова Галича Орест Трачик.

 

Чим керувався народний депутат у своєму вчинкові, відомо лише самому Купчаку. Але хоч би як він пояснював свої дії і хоч би як запевняв у добрих намірах, люди мало в те вірять. Тому що засадничо вже мало вірять політикам, тому що не чекають від них нічого доброго, тому що звикли до того, що політики зраджують, не виправдовуючи надій…

 

 

Купчак — це не політик. Купчак — бізнесмен

 

 

«Вихід Купчака з фракції — це не проблема, це вже наслідок проблеми, як приймаються рішення в партіях, кому дають можливість балотуватись і представляти інтереси виборців. Люди, які зараз є у парламенті, — це не політики, це бізнесмени. Вони перетворили політику на політичне підприємництво. Практично немає таких, які давно прийшли в політику, починали з рядового члена партії, потім по щаблях кар'єри поступово підіймались і дійшли аж до народного депутата. Купчак яскравий тому приклад. Він ніколи не був активний. Так, він з 2010 року був депутатом обласної ради від "Фронту змін", але його ніколи ніхто не чув. Такі люди не мають політичної позиції, бо вони в принципі не політики», — прокоментував вчинок депутата Купчака політолог Тарас Случик.

 

 

Він також назвав «Z» три причини сьогоднішнього розвитку подій у парламенті.

 

1. Немає фінансової прозорості. За цих умов гроші вирішують, хто буде балотуватись і яке місце займе кандидат у списку. Якби люди могли фінансувати партію, вони відповідно могли би вимагати звітів про діяльність від її членів та депутатів.

 

2. Немає внутрішньопартійної демократії. Рішення ухвалює топ-менеджмент, не узгоджуючи їх з партійцями. Всі з'їзди, конференції, збори мусять відбуватися не «для галочки», а насправді мають давати право всім партійцям брати участь в ухваленні рішень.

 

3. Немає публічної політики. Всі публікації у ЗМІ ніяк не впливають на політичні кар'єри. Політики мають відповідати за свої обіцянки, а політична журналістика мусить мати вплив на політиків, бути їхньою публічною совістю.

Отже, опозиція отримала те, що заслужила. От тільки шкода вкотре нас — зрезиґнованих виборців, які, не знаючи Купчака як особистість, повірили в нього як в «єдиного та об'єднаного» опозиціонера...

12.06.2013