Кава: робуста – чутливіша, ніж вважали

 

Другий за важливістю сорт кави – робуста – виявився чутливішим до клімату, ніж досі припускали, на це вказують результати дослідження в південно-східній Азії. Кожен градус понад оптимальних 20,5 градуса річної температури призводить до зменшення врожаю на 14 %. Для майбутнього кавового виробницива це погані новини, адже досі робусту вважали витривалою до тепла альтернативою іншому сорту – арабіки.
Зображення:  Laurent Bossolasco.


 

В часи кліматичних змін каві ведеться складно. Кавові дерева потребують в рівній мірі теплих температур, рясних дощів і затіненої місцевості. Проте багато класичних кавових плантацій поступово стають надто спекотними й сухими. Латинська Америка вже до 2050 року може втратити близько 88 % своїх територій, в Ефіопії до 2100 року може зникнути до 60 % територій з плантаціями. Дика кава Африки, ймовірно, зникне цілком вже до 2080 – вона більше не знаходить належного середовища.

 

Досі кавові господарства мали запасний варіант: коли арабіка перестане давати хороші врожаї, планували просто перейти на робусту. Її хоч менше люблять, але цей сорт кави менш чутливий: «Каву низовини Coffea canephora вважають терпимішим до спеки та «міцнішим» сортом кави, отже – й стійкішим до кліматичних змін», – пояснили Жаррод Кет (Jarrod Kath) з Університету Південного Квінсленда (Австралія) та його колеги.

 

Тож в низинах фермери вже почали переходити на інший сорт. Але це може виявитися поганим рішенням, з’ясували вчені. Для свого дослідження впродовж 10 років вони слідкували за врожаями та ростом кавових дерев і за кліматичним розвиток на понад 800 плантаціях робусти в південно-східній Азії. Їхньою метою було визначити оптимальну температуру для цієї кави – той температурний діапазон, в межах якого ріст та врожай робусти буде найвищим.

 

«Для робусти цього ніколи не визначали, – сказали Кет та його команда. – Досі оптимальні середні річні температури оцінювали лише згрубша в межах 22-30 градусів на основі того, що сорт кави походить з басейну Конго».

 

Зараз виявилося, що ці показники значно завищені. Натомість оптимальна температура для робусти становить лише 20,5 градуса середньої річної температури. Багато з сучасних територій, на яких вирощують каву, в В'єтнамі та Індонезії вже зараз стали надто спекотні. «Навіть за температури 25 градусів, яку досі вважали вигідною, врожаї – на 50 % менші, ніж за оптимальної середньої річної температури», – повідомили Кет і його колеги.

 

І навіть на кліматичні зміни кава робуста реагує чутливіше, ніж вважали. Адже, вчені з’ясували, врожаї зменшуватимуться на 14 % з кожним градусом, що перевищує оптимальний показник. «Наші результати вказують, що кава робуста значно чутливіша до температур, ніж припускали раніше», – сказали вчені.

 

Для тих, що вирощує каву, це погані повини. Адже, порівняно зі ще чутливішою арабікою, робусту вважали альтернативою, стійкою до кліматичних змін. Її частка сьогодні становить 40 % світового ринку, але зростає. «Все ж придатність плантацій та їхні можливості продукувати каву в часи кліматичних змін можуть бути переоцінені», – сказали Кет та його команда.

 

Тобто кавові господарства, що перейшли з арабіки на робусту, в майбутньому можуть отримувати менші врожаї, ніж розраховували. «Потенціал виробництва робусти може суттєво зменшитися зі зростанням температури – це загрожує мультимільярдній кавовій індустрії і передусім мільйонам робітників кавових плантацій», – констатували науковці. Тож кава може втратити статус улюбленого гарячого напою в світі й знову стати дорогим делікатесом.

 

 

Nadja Podbregar

Kaffee: Robusta ist sensibler als gedacht

International Center for Tropical Agriculture (CIAT), 23/06/2020

Зреферувала С.К.

01.07.2020