Ядерні випробування змінювали погоду

 

Впродовж Холодної війни тестування ядерної зброї спричинювало збільшення опадів навіть за сотні кілометрів від безпосереднього місця їх проведення – доводять сучасні дослідження. Причина: вибухи вивільняють радіоактивні частинки пилу, що розподіляються в повітрі та іонізують його. Ці частинки заряджають повітря електрично і зумовлюють утворення дощових хмар, відповідно й опадів. У Шотландії через них дощило на 24% в день більше, повідомили вчені.Випробування атомної бомби 1955 р. Ці випробування змінили структури опадів за тисячі миль. Зображення: National Nuclear Security Administration.


 

У 5060-х рр. ХХ ст. наддержави здійснювали численні випробовування ядерної зброї, що викидало неймовірну кількість радіоактивних суспендованих твердих частинок у верхні шари атмосфери. Ці енергетичні радіонукліди поширювалися по всьому світу й тимчасово утворювали штучний пояс випромінювання навколо Землі, що продукував полярне сяйво навіть у тропіках. Більшість радіоактивних частинок з часом вимилося та розклалося, але їхні залишки все ж можна виявити.

 

Тестування ядерної зброї мали також і віддалений вплив, повідомили вчені на чолі з Джилом Гаррісом (Giles Harrison) з Університету Редінґа. Для свого дослідження вони проаналізували дані вимірювань погодної станції на Шетландських островах (Шотландія), а також зі станції К’ю неподалік Лондона. Науковці вивчали дані періоду з 1962-го по 1964 роки та обрали кілька часових проміжків для порівняння.

 

Серед даних була інформація про товщину хмар та опади, а також про електричний заряд та про радіоактивне забруднення повітря. «Тоді науковці використовували вивільнену ядерними тестами радіоактивність, щоб більше дізнатися про глобальні повітряні течії та схему циркуляції повітря», – пояснив Гаріссон. За допомогою даних вимірювання вони розуміли, як швидко після вибуху і якими шляхами радіонукліди виринали в інших регіонах планети. Оскільки Шетландські острови віддалені від материка на сотні кілометрів, вони не зазнавали інших, локальних забруднень.

 

Оцінювання засвідчило: щоразу, коли радіоактивне забруднення в повітря зростало, на Шетландських островах погіршувалася погода. «В час випробовувань ядерної зброї місцеві хмари ставали щільнішими, а щоденні опади зростали приблизно на 24%», – повідомили Гаріссон та його колеги. Після закінчення тестувань ці коливання зникали.

 

Причиною такого негативного впливу на погоду вчені вважають високоенергетичні радіонукліди, які в повітрі іонізувалися в газові частинки та електрично заряджали атмосферу. Навіть крихітні краплі, що утворюють хмари, у такий спосіб отримували додатковий заряд.

 

«Згідно з поширеною гіпотезою, така незначна додаткова іонізація може зумовити мікрофізичні зміни у водянистих хмарах», – пояснили науковці. Електричний заряд заставляє крихітні краплі хмар приклеюватися одна до одної та швидко рости. В результаті краплини швидше досягають такого розміру, який не дає їм змоги залишатися у підвішеному стані, тож вони падають на землю у вигляді дощу.

 

Погодні дані з часів Холодної війни доводять: тестування атомної зброї впливає на погодну схему навіть на тих територіях, що віддалені на тисячі кілометрів. Радіоактивне забруднення та зумовлене ним іонізування повітря ущільнювали хмари та посилювали дощі над Європою та іншими регіонами. «Політично заряджена атмосфера Холодної війни призвела до ядерної гонки озброєнь та глобального поширення страху, – сказав Гаріссон. – Десятки років опісля ці дані надають нам унікальну можливість досліджувати, як електричний заряд повітря впливає на дощі».

 

 

Nadja Podbregar

Atomwaffentests veränderten das Wetter

University of Reading, 14/05/2020

Зреферувала С.К.

17.05.2020