Brexodus: Що втрачаємо й що здобуваємо 

Після тривалого зволікання Brexit таки стався, розлучивши Велику Британію з рештою Європи. А що це означає для України, для санкційної політики ЄУ щодо Росії? Спробуємо розібратися.

 

 

До оголошення результатів референдуму 23 червня 2016 року щодо членства Об’єднаного Королівства в Європейській Унії у відповідному експертному середовищі явно превалювала думка, що британське суспільство проголосує за об’єднану Європу. Тому багато аналітиків визнали, що пережили шок, коли було оголошено висліди волевиявлення на Туманному Альбіоні.

 

Щоправда, навіть після цього існувала велика надія, що британці отямляться й переграють цей сценарій, який веде назад, до роздрібленості континенту, а не до такої потрібної йому інтеграції. Багатьом експертам було зрозуміло, що кампанія Brexit у багатьох аспектах базувалася на шахрайстві, перебільшеннях, фобіях. Що тут не обійшлося без сумнозвісного російського втручання. Але волевиявлення є волевиявленням, нема на те ради.

 

Те, що реалізацію виходу з ЄУ щоразу відкладали, що єдності в цьому питанні не вдавалося досягнути не лише між Лондоном і Брюсселем, а й у самому британському суспільстві, ба більше – у правлячій Консервативній партії, живило надію, що до остаточної реалізації Brexit так і не дійде. Проте коли на чолі країни став ексцентричний політик Борис Джонсон, справа розлучення Великої Британії з Європою не лише зрушила з мертвої точки, а й пішла доволі швидкими темпами.

 

І от у ніч з 31 січня на перше лютого він стався. Brexodus, як жартома назвали процес британці, натякаючи на алюзію виходу євреїв з Єгипту й 40-літнього блукання пустелею. Хоча справа ще далеко не завершена.

 

 

Передовсім не слід забувати дві речі. Перша: ще до 31 грудня 2020 року діятиме перехідний період, впродовж якого у Великій Британії будуть чинними все ті ж правила ЄУ, а зв'язок Лондона з Брюсселем залишатиметься практично на попередньому рівні. Друга: угода між Європейською Унією та Об’єднаним Королівством про розлучення досі не підписана. Більшість експертів переконана, що за час, який залишився до кінця року, довести перемовини про Brexit до щасливого кінця і ще й встигнути ратифікувати документ у Вестмінстері та Європарламенті ніяк не вдасться.

 

Тож у грудні перед британським урядом виникне дилема: вдатися до «жорсткого» Brexit чи попросити Брюссель про пролонґацію перехідного періоду. А враховуючи, що уряд Джонсона є в питанні виходу з ЄУ ще менш поступливим, аніж уряд Терези Мей, то ця каруселя може вертітся довго. Чи таки «жорсткий» Brexit? Ну, тоді це може призвести до краху британської господарки, як прогнозує багато аналітиків. То ж чи потрібно це британському уряду, який би ексцентричний політик його не очолював?

 

Тож допоки Лондон з Брюсселем вирішують свої проблеми сепарації, українцям варто замислитися над тим, що приніс (і ще принесе) їм Brexit. Наперед скажу: не лише негатив – є й позитвні моменти в цьому процесі, про які ще буде сказано.

 

Головний негатив для України полягає, на мою думку, передовсім у дискредитації самої ідеї європейської інтеграції. Раз з об’єднаної Європи втікають – отже там не так вже й добре, як раніше вважалося. Таким чином адепти проросійського курсу України отримують ще один аргумент, додатковий козир.

 

 

Далі. Велика Британія була одним із найавторитетніших членів Ради ЄУ – органу, котрий фактично ухвалював усі головні рішення в Європейській Унії. У цьому органі Лондон останнім часом проводив ту політику, яка не могла не імпонувати Україні. Передовсім Велика Британія виступала за жорсткіші санкції проти Росії. Окрім того, Лондон був прихильником інтеграції України в ЄУ.

 

 

«Велика Британія завжди підтримувала розширення Євроунії. З її виходом зміниться баланс на користь країн, котрі поки що не підтримують надання Україні чіткої перспективи членства в ЄУ. Мова, наприклад, про Францію, Німеччину та деякі держави півдня Європи. Об’єднане Королівство – країна-важкоатлет, чий голос був одним із найсильніших на підтримку України і за рішучу відповідь агресії Росії. Лондон був в цьому непохитний», – таку думку в коментарі для телерадіокомпанії Deutshe Welle висловила експертка брюссельського Центру європейської політики Аманда Пол.

 

Так само прикрими для України стануть постбрекзитні зміни в  Європейській комісії. Адже з цього органу буде змушений піти британець  Джуліан Кінґ, котрий обіймав посаду єврокомісара з питань внутрішньої безпеки. Він дуже активно займався темами кібербезпеки и протидії дезінформації. А ці загрози виходили передовсім з Кремля. «Те значення, яке Кінґ надавав темам безпеки, що пронизує відносини з Україною і Росією, буде втрачено», – з прикрістю констатував керівник відділу зовнішньої політики ЄУ брюссельського аналітичного центру CEPS Стівен Блокманс.

 

Якщо поглянути на більш заземлені питання, то варто зазначити, що в справі поїздок громадян України до Великої Британії фактично нічого не зміниться. Попри те, що українці користуються безвізовим режимом для Шенґенської зони, для в’їзду на британську територію їм, як і раніше, будуть потрібні візи. Адже Лондон так і не долучився до Шенґена, як і Ірландська Республіка, тому на них і раніше не поширювалася дія безвізу. Тим часом піддані королеви Елізабет ІІ зможуть в’їжджати до України без жодних віз.

 

Тепер про деякі позитиви, спричинені виходом Великої Британії з ЄУ. Вони стосуються передовсім українсько-британської торгівлі. Передовсім варто зазначити, що до кінця року тут нічого не зміниться, оскільки Об’єднане Корлівство, як вже зазначалося, на перехідний період залишиться частиною спільного ринку ЄУ. Після цього Києву треба буде укласти з Лондоном окрему торговельну угоду. Й українські представники вже працюють над цим з британськими колегами, про що повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Качка. За його словами, тут в України є великий шанс покращити свій торговельний баланс, збільшивши квоти на безмитний український експорт до Європи. «Єврокомісія не вважає за потрібне змінювати існуючі тарифні квоти чи правила походження. Квоти, що діють зараз для 28 країн ЄС, залишаться в тому ж обсязі для 27 країн. А на додачу до цього Україна отримає окремі квоти на британський ринок», – розповів Тарас Качка.

 

Ще одну перевагу від Brexit Україна може здобути в царині повітряних перевезень. Вихід британців з ЄУ дозволить Києву довести до переможного завершення укладення договору про «відкрите небо», тобто про єдиний авіаційний простір з ЄУ. Річ у тім, що Лондон досі блокував цю угоду через свою суперечку з Іспанією щодо Гібралтару. Тепер цю перешкоду знято. А договір про «відкрите небо» спрощує повітряне сполучення з Європою, робить його дешевшим і знімає обмеження на кількість перевізників і рейсів.

 

Знову ж таки, ці позитивні моменти з’являться щойно після того, як Велика Британія остаточно вийде з ЄУ. А це, як ми вже казали, може затягтися на довгі роки. А може й взагалі не відбутися…

 

07.02.2020