У Львові триває «Бій за станцію Крути».

 

Сьогодні з десятої ранку і до п’ятої години вечора на площі Ринок у Львові можна побачити «вояків» війська УНР. Театралізоване військово-історичне дійство «Бій за станцію Крути» з нагоди відзначення 102-ї річниці бою під Крутами організовує громадська організація «Товариство пошуку жертв війни «Пам'ять».

 

Фото: Олександр Мазуренко/city-adm.lviv.ua

 

Під час театралізованого військово-історичного дійства його учасники будуть одягнені та споряджені в однострої українських вояків УНР, а постановку, крім сьогодні, можна буде також побачити біля входу в Ратушу на площі Ринок 2 лютого.

 

З нагоди вшанування 102-ї річниці подвигу Героїв Крут у Львові сьогодні відбуваються й інші заходи. Так, на Личаківському кладовищі поклали квіти до могили учасників бою під Крутами Ігоря Лоського й Андрія Лазаренка, а за полеглих у бою під Крутами відслужили панахиду.

 

Фото: Олександр Мазуренко/city-adm.lviv.ua

 

У Тернопільському музеї політв’язнів сьогодні пройде тематична акція «Пам’ятай про Крути».

 

У програмі акції, яку зініціювала Молодіжна міська рада Тернополя, – молитва, історичний екскурс, запалення лампадок, гутірка-лекція від історика Володимира Бірчака на тему «Гібридна війна Росії проти України: Крути і Дебальцеве», перегляд фільму «Крути 1918», концерт патріотичної пісні, польова кухня. Захід розпочнеться в дворі Тернопільського історико-меморіального музею політичних в'язнів (вул. Коперника, 1) о 17:00.

 

Перед тим о 15:00 у Тернополі молитвою згадають полеглих героїв біля символічної могили борцям за волю України на Східному масиві, поряд з бульваром Данила Галицького. У 2005-2006 роках тернопільська молодь заклала в її підніжжя капсулу з землею, привезеною із місця бою під Крутами.

 

В Івано-Франківську сьогодні відбудеться віче-спомин на Вічевому майдані (початок о 17:00), а також пройде вже традиційна для міста смолоскипна хода за маршрутом: Вічевий майдан – вул. Незалежності – вул. С. Бандери – вул. М. Сімкайла – вул. Мельника – Меморіальний сквер (початок – о 17:45). О 18:00 у Меморіальному сквері відслужать панахиду пам’яті полеглих за волю і незалежність України.

 

Інфографіка: uinp.gov.ua

 

Для довідки:

 

29 січня в Україні вшановують пам’ять Героїв Крут. Цього року відзначаємо 102-гу річницю бою під Крутами, який став символом героїзму молодого покоління в боротьбі за незалежність України.

 

Бій біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва та 18 км на схід від Ніжина, відбувся 16 (29) січня 1918 року. Одночасно з ним у Києві розпочалося третє більшовицьке повстання, яке змусило у вирішальний момент розвернути підмогу, направлену на цей напрямок, на його придушення.

 

Бій тривав 6 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», який загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

 

У бою під Крутами оборонці української державності виконали наказ командування та зупинили стрімкий наступ ворога. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність. Брестський мир означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

 

Сміливість та жертовність учасників бою зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому Героїв Крут нині називають першими «кіборгами».

 

29.01.2020