Сполучені Штати мають досить шансів до 2020 року з найбільшого імпортера нафти та газу перетворитися на найбільшого експортера, руйнуючи в такий спосіб усталений енергетичний баланс у світі. Про це йдеться в таємній доповіді німецької розвідувальної служби BND, яка потрапила до розпорядження інформаційної агенції Reuters.
Розкриття родовищ керогену і сланцевого газу дають США шанс посунути країни Перської затоки і Росію на ринку енергоносіїв. Нові технології дозволять Америці ефективно розробляти величезні родовища енергоносіїв, зокрема у штатах Північна Дакота і Техас.
З одного боку, власний видобуток викопного палива стрімко знизить залежність американської економіки від Саудівської Аравії та інших багатих на нафту країн на Близькому Сході. З іншого боку, це може потягти за собою радикальні зміни у зовнішній політиці Вашинґтона щодо цього регіону, наголошено в доповіді BND, витяги з якої цитує Reuters.
Тобто відтепер американці можуть не боятися погроз Ірану заблокувати Ормузьку протоку, якою на Захід надходить чимала частина імпортованої нафти. Водночас Білий дім вже не мусить бути таким чутливим до вимог, що їх виставляють арабські країни на виміну за регулярне постачання енергоносіїв.
Якщо Вашинґтону найближчими роками вдасться скоротити обсяги закупівель енергоносіїв у близькосхідних країнах, то головним отримувачем арабських нафти й газу може стати Китай. Пекін, з одного боку, потрапить в енергетичну залежність від арабських країн, а з іншого – не маючи належної військової потуги, не зможе ґарантувати безпеку транспортних шляхів у регіоні, підкреслюють автори доповіді BND. А це істотно підважить амбітні плани Китаю перебрати на себе світове лідерство.
У документі також зазначено, що від зміни ґлобального енергетичного балансу найбільше втрат, можливо, матиме Росія як один з головних постачальників енергоносіїв до Європи. Так, наприклад, Німеччина, зможе купувати більше нафти й газу в тих країнах, які раніше забезпечували енергоносіями Америку (зокрема, в Ніґерії), зменшуючи в такий спосіб свою енергетичну залежність від росіян. А перспектива нафтогазової незалежності Європи від Росії стримуватиме й політичний тиск Кремля.
До того ж, підкреслюють автори звіту, Москві дошкуляють ще й зміни на світовому паливному ринку. Річ у тому, що родовища нафти та газу залягають переважно у важкодоступних північних районах країни, тож видобуток і транспортування енергоносіїв в Росії є дорожчими, ніж у багатьох інших країнах світу. Через перенасичення світового ринку енергоносіями ціни на нафту та газ вже почали спадати, а це загрожує Росії, крім усього іншого, ненадходженнями до державного бюджету.
У доповіді наголошено на тому, що для Берліна перелічені обставини підуть тільки на користь. Німеччина зможе добре посилити свою енергетичну безпеку, диверсифікуючи джерела постачання нафти й газу .
Серед країн, які потенційно отримають виграш, автори документу називають також Ірак, Канаду та Бразилію, де нещодавно відкрито нові великі родовища викопних енергоносіїв.
Видобування власної паливно-енергетичної сировини, висновують німецькі розвідники, не абияк підвищить конкурентоздатність американської господарки, яка досі не вийшла з періоду рецесії. За орієнтовним підрахунком, до 2020 року Сполучені Штати зможуть створити приблизно три мільйони нових робочих місць. А ще для Америки вперше за багато років з’явився шанс подолати дефіцит торговельного балансу, а отже, стабілізувати головну світову валюту – долар.
16.01.2013