Зеркаль: Довести злочини Росії – наш моральний обов'язок.

 

Україна має великі шанси перемогти у Міжнародному суді ООН у справі про порушення Росією міжнародних конвенцій про ліквідацію всіх форм расової дискримінації та про боротьбу з фінансуванням тероризму.

 

Про це заявила заступник міністра закордонних справ з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль на брифінґу, повідомляє УНІАН.

 

 

Зеркаль вважає, що Росія поводиться надто самовпевнено, при тім російські арґументи в суді часто походять із брехливих пропаґандистських медій.

 

"Російські ЗМІ і російське МЗС завжди стверджують, що всі наші позови будуть відхилені... Дійсно, росіяни дуже сильні в дипломатії і в міжнародному праві, але ситуація змінюється, і ми вже не слабші, і ми готувалися дуже ретельно. Для нас був дуже важливим досвід, який ми отримали в 2017 році під час слухань щодо попередніх заходів. Ми зробили дуже багато для себе висновків", – заявила заступниця міністра.

 

Зеркаль зауважила, що Київ готував свій меморандум з доказами в Міжнародному суді ООН, виходячи з необхідності перевіряти факти і надавати ґрунтовний аналіз усієї інформації, отриманої від правоохоронних органів України. "У цьому меморандумі разом з додатками є експертизи, зроблені іноземними фаховими інституціями. Ми залучали військових з Британії, які проводили артилерійську експертизу в Маріуполі, Краматорську і Волновасі. Ми співпрацювали з Bellingcat. Він робив окремий аналіз того, як постачався 53-ю [зенітно-ракетною російською] бригадою «Бук». Тепер Росія має відреагувати", – наголосила вона.

 

"Те, що ми бачили в їхніх матеріалах, які вони подавали під час попередніх заходів, – вони надавали інформацію зі своїх ЗМІ. Зазвичай це було Russia Today. Якщо вони будуть притримуватися цього ж принципу, то думаю, що в нас є великі шанси по всіх фактах виграти", – прокоментувала Зеркаль.

 

Україна добиватиметься від Росії компенсації збитків у справі про порушення Москвою міжнародних конвенцій про ліквідацію всіх форм расової дискримінації та про боротьбу з фінансуванням тероризму.

 

"Ми просимо суд, по-перше, встановити порушення, по-друге – припинити порушення, по-третє – компенсувати збитки, пов’язані з цими порушеннями", – поінформувала пані дипломат.

 

Остаточна сума компенсацій ще не визначена."Збитки підраховуються на останньому етапі, коли встановлені факти порушень. На підставі встановлених фактів порушень сторона, яка постраждала, у даному випадку Україна, має подати калькуляцію щодо того, яку компенсацію вона вимагає у зв’язку з цими порушеннями. Це все має бути зроблене після встановлення фактів, а факти будуть встановлені на підставі вивчення судом українського і російського меморандуму. Потім усні слухання, потім рішення суду, і вже після цього рішення суду буде ще додатковий раунд, який визначатиме саме питання компенсації", – розтлумачила Зеркаль.

 

Заступниця міністра додала, що притягнути Росію до відповідальності за скоєні нею злочини є моральним обов'язком України.

 

"Ми виходимо з того, і суд нас підтримав, що ніхто не може уникнути відповідальності і нікому не дозволено безкарно порушувати права людини, норми міжнародного права", – заявила вона.

 

"Без огляду на все це, порушення мають бути відомі всьому світовому суспільству, і Росія зараз вже має виправдовуватись і доводити, як саме вона запобігала і не допускала фінансування тероризму своїми особами. Суд наголосив на тому, що це всі посадові особи, які уповноважені на виконання функцій держави", – сказала Зеркаль.

 

"Ми вважаємо, що наш моральний обов’язок – довести, що РФ та російські посадові особи винні у збитті МН17, що вони винні у постачанні зброї на територію України, завдяки якій були скоєні терористичні акти в Маріуполі, Волновасі, Краматорську, Харкові. Усе це відбувалося за фінансової підтримки російських посадових осіб, і російські посадові особи були свідомі того, задля чого вони надають цю зброю та цю підтримку", – наголосила вона.

 

Відповідаючи на питання журналістів про прізвища конкретних винуватців у матеріалах справи та перспективу покарання Путіна, Олена Зеркаль сказала: "В нашому позові фігурують, наскільки я пам'ятаю, Шойгу, Жириновський, Міронов, Зюганов. Що стосується пана Путіна – я думаю, що це можливо, але не в близькій перспективі", – додала вона.

 

Зеркаль зазначила, що тим російським високопосадовцям, які фігурують у позові, загрожують "відповідальність і ганьба" і "фактично визнання їхньої провини як людей, задіяних у фінансуванні тероризму". "Можливо, це не доволі жорстко. Ми всі хотіли, щоб вони відповідали і всі були... у Гаазькому трибуналі. Але, знаєте, в історії трапляються різні події, і ми не знаємо, що буде через 5 років. Тому можливо, що вони також опиняться коли-небудь і в Міжнародному кримінальному суді", – зазначила Зеркаль.

 

13.11.2019