СБУ: Замовниками замаху на Гандзюк були й інші особи, крім Мангера.

 

Служба безпеки України розслідує низку кримінальних проваджень щодо можливої ролі правоохоронців у відбілюванні замовників замаху та вбивства херсонської активістки Катерини Гандзюк. Зокрема, СБУ встановлює можливу причетність співробітників поліції до сприяння виїзду за кордон організатора нападу Олексія Левіна, а також візьметься за ганебне слідство перших слідчих.

 

 

Про це на брифінгу заявив начальник Головного слідчого управління СБУ Богдан Тиводар, повідомила аґенція "Інтерфакс-Україна". 4 листопада минає рік із дня смерті Катерини.

 

Зі слів Тиводара, слідчі спецслужби наразі розслідують п'ять кримінальних проваджень, котрі стосуються вбивства активістки. Одна зі справ стосується осіб, які, власне, можуть бути замовниками, організаторами або пособниками злочину проти Гандзюк. У рамках ще трьох кримінальних проваджень вивчають обставини, які передували нападу на Гандзюк, – злочини, пов'язані з підпалом лісу, розкраданням бюджетних коштів та іншими правопорушеннями. "Це могло стати мотивом нападу на Гандзюк", – сказав Тиводар.

 

Крім цього, як повідомив начальник ГСУ СБУ, 30 жовтня Генеральна прокуратура передала в СБУ для розслідування кримінальне провадження за фактом службової недбалості співробітників поліції, які розслідували на початковому етапі справу про напад на активістку. Він наголосив, що в рамках цього провадження також перевіряють інформацію про те, що співробітники поліції сприяли виїзду за кордон підозрюваного Левіна. "Наскільки мені відомо, цю інформацію перевіряли, але ми обов'язково перевіримо, проведемо повне всебічне розслідування щодо співробітників поліції", – зазначив він.

 

"На сьогодні у всіх зазначених п'яти провадженнях є всі підстави вважати, що найближчим часом ми отримаємо позитивні результати, а всі винні будуть притягнуті до кримінальної відповідальності", – анонсував представник спецслужби.

 

Шосте кримінальне провадження, розслідування якого було призупинено, стосується Левіна і Мангера: у зв'язку зі встановленням місцезнаходження Левіна та виконанням міжнародно-правових доручень в рамках розслідування щодо Мангера.

 

 

Щодо фігуранта справи Ігоря Павловського, то, як зазначив начальник ГСУ СБУ, слідство знає про його місцезнаходження. "Він має з'явитися 5 листопада в суд. Якщо він цього не зробить... це зона відповідальності суду і прокуратури, оскільки він вже за судом", – додав Тиводар.

 

Відповідаючи на запитання про те, чи відомо слідству місцезнаходження Левіна і наскільки важливі його показання для ефективного розслідування справи, Тиводар сказав: "Левін – це ключова фігура, яка пов'язує виконавців (групу Торбіна) і замовників (Мангера та інших). Він знав найбільше, він організовував цей злочин, він підбирав Торбіна, він фінансував, надавав інформацію. Це ключова фігура в цьому провадженні. Його пошуком ми активно займаємося разом з Інтерполом та іншими спецслужбами. Тільки-но його місцезнаходження буде встановлено, це буде відомо", – заявив представник спецслужби.

 

Говорячи про можливе місцезнаходження Левіна, перший заступник начальника ГСУ СБУ Віталій Маяков сказав: "Офіційно є тільки відповідь Державної прикордонної служби про те, що 19 серпня 2018 року він, найімовірніше, на автомобілі, перетнув кордон України в пункті пропуску "Рені". І є відповідь однієї з європейських країн про те, що у них є відомості, що Левін в'їхав в цю країну. Але де він – вони поки що встановити не можуть".

 

"Нам вдалося встановити безпосередньо виконавців, Торбін – організатор, Левін – ще один організатор і Мангер – організатор та замовник, один із замовників. Злочини щодо замовників у всьому світі дуже складно розкриваються. Ми працюємо в тому напрямку, щоб і інших замовників та інших притягнути до відповідальності. У нас є дані, що є підбурювачі, пособники, є особи, які знали, але не повідомили. Але, на жаль, поки що ми не можемо їм пред'явити обґрунтовані підозри", – пояснив Тиводар.

 

Він підсумував: "Ми вважаємо, що замовник був не один. І найімовірніше, були особи, які знали, що готується злочин... якби замовник був один, ми сьогодні сказали б "все, слідство завершене, завершене на Мангері". Але ми цього не говоримо, ми продовжуємо працювати".

 

31 липня 2018 року в Херсоні невідомий облив концентрованою сірчаною кислотою активістку Гандзюк біля її будинку. Постраждалу з опіками доправили в місцеву лікарню, але незабаром перевели у медзаклад Києва. 4 листопада Гандзюк померла.

 

Під час розслідування було затримано п'ятьох підозрюваних у замаху на Гандзюк.

 

У лютому 2019 року Шевченківський районний суд Києва продовжив до 3 липня терміни досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо вбивства Гандзюк за підозрою голови Херсонської облради Мангера, помічника народного депутата Ігоря Павловського, екс-учасника АТО Сергія Торбіна і Олексія Левіна (Москаленка) у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч. 3 ст. 27 (види співучасті), п.п. 4, 6, 11, 12 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України.

 

7 травня Генпрокуратура України затвердила і направила до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні щодо п'яти осіб, обвинувачених у заподіянні тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть Гандзюк.

 

6 червня Покровський районний суд Дніпропетровської області затвердив угоду зі слідством п'ятьох обвинувачених і призначив їм покарання у вигляді позбавлення волі (різні терміни).

 

22 жовтня Рябошапка пообіцяв через кілька місяців продемонструвати результати розслідування кримінального провадження про вбивство Гандзюк.

 

04.11.2019